Nová dcera

The New Daughter

Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 2009, 103 min

Na periférii obrazu som hneď na začiatku zazrel humanoida, štverajúceho sa po streche. Napokon vyzeral ako vesmírne monštrum z Xtro (1983), ale kým sa dostal opäť na scénu uplynul takmer celý film. Ivana Baquero sa dovtedy hrabala v blate na kopci za domom, ktorý bol v skutočnosti mohylou, zanechávala blato na podlahe a film sa vliekol. Prostedie s indiánskou mohylou a zablatené stopy mi pripomenuli Cintorín domácich zvierat (1989). Nepomôžem si, ale démonický prerod na novú dcéru som vo filme nepostrehol. Zmenu naznačovali iba vonkajšie znaky. Takisto dej hodinu vôbec negradoval, akcia prišla raz-naraz až v záverečnej polhodinke, za ktorú autorom New Daughter patrí moje uznanie a bod naviac.(2.9.2011)

Neni to tak špatný. Vlkdy už sice Costner nemá, indiáni demokratickým a rovnoprávným amíkům taky došli, ale ještě si může zatančit na jejich hrobě. A to za kvílivých, skřípavých a vrzavých zvuků. A asistenci mu dělají takové pokřiveniny, co mají místo pusy uzubený řitní otvor.(29.10.2012)

Třetí hvězdička je pouze za dodržení základního zákona literární teorie, tedy objeví- li se na začátku příběhu brokovnice, musí se z ní na konci několikrát vystřelit, byť by to mělo být do bytostí ze záhrobí (nebo kdovíodkud). Navíc, jak víme z předchozí filmografie, K.Costnerovi flinta v rukou vyloženě sluší...(8.1.2012)

Čertsvě rozvedený tatík se s dcerou a synem odstěhuje na samotu a dceru mu tam osouloží indiánští glumové. Costnera mám rád a byl jsem na něj zvědavý. Když jsem v úvodních titulcích zjistil, že tam hraje Ivana Baquero, zajásal jsem, mám tu holku totiž docela rád. Kevin nezklamal, hraje prostě tatíka postaveného do nezvyklé situace. Z Ivany se nám klube zajímavá herečka. Z toho mála, co jí scénář poskytl (na to, že je ona sama zápletkou) vytřískala, co se dalo. Musí se nechat, že je fajn, že se ty potvory snažili prakticky neukázat. mohlo to ale být atmosféričtější a údernější, A že se tak nestalo, za to může klasicky zbytečně natažená stopáž. Už mě nebaví si na to pořád stěžovat, ale je to tak. Ale potěšil mě závěr, jak tím, co se v něm děje, tak tím, jak je nasnímán. Hodně dobré provedení. Suma sumárům slušný, koukatelný a neurážející průměr.(20.11.2015)

• FilmFan24

Ani ryba ani rak a to se nabízelo možností a otázek. Kdo s koho? Co bude? Jak bude? A nakonec nic z toho! Zbyl jen utrápený Kevin Costner, který tam nebýt nestojí film ani za zlámanou grešli.(5.7.2011)

• - John James (Kevin Costner) nosí hodinky značky Panerai. (dyfur)

• - James Gammon, představitel Rogera Wayna, zemřel šest měsíců po uvedení filmu do kin. (Terva)

• - Natáčení probíhalo ve městě McClellanville nedaleko toku řeky Santee v Jižní Karolíně. (Terva)