Vánoční koleda

A Christmas Carol

Vianočná koleda

Animovaný / Komedie / Drama / Rodinný

USA, 2009, 92 min

Solidní vánoční biják, jeho největší síla tkví v Zemeckisově schopnosti navodit jakoukoliv atmosféru, kterážto se nejvíce odráží na úvodní temné dvacetiminutovce a mladistvě rozjančeném závěru, z něhož vánoční nálada doslova kape. O to víc zamrzí bezpohlavnost a estrádovitost zbytku (setkání s duchy jsou vesměs utrpení), což nejenže narušuje dramatickou strukturu, ale ve své primitivnosti a předvídatelnosti nudí víc, než je zdrávo. Proč machrovat s nekonečnými průlety po Londýně a okolí, když se dá tnout do vztahů, na nichž závěrečné poučení beztak staví? Nechápu. A stále mám pocit, že být to celé natočené s živými herci, byl by výsledek o řád lepší a zajímavější.(16.11.2009)

Nejvánočnější Vánoční animák.(13.11.2010)

Film může za čtyři hvězdičky poděkovat spíše mé vánoční náladě, protože ve skutečnosti jsem zklamána. Daleko víc se mi líbil zde podceněný Polární Expres. Efekty jsou sice nádherné, ale není to nic, co bychom již neviděli, nemá to vyloženě tu krásnou vánoční atmosféru. A chvílemi to byla vážně nuda.(2.3.2011)

KINO/// Obsazení 7/10 Děj 7/10 Hudba 5/10 Efekty 10/10/// +jednoznačně animace, která je neuvěřitelně uvěřitelná, reálná a věrná, rychlé přelety nad městem i krajinou ve 3D zpracování jsou úchvatné, technická stránka je prostě dokonalá, v zásadě příběh a hlavně jeho závěr -jen nevím kde Zemeckis čerpal (tedy vím), ale chci říct, že podobný příběh jsem už viděl před 15ti lety v jedné epizodě v Příbězích z Kačerova, dále jednou jsem se lekl, pak už ani ne, Jim Carrey a ani ostatní herci nepatří mezi mé nejoblíbenější, vánoční hudba mi přišla hodně nucená a velmi mi vadili zvuky, sice měli být strašidelné, ale podle mě byly přehnané, některé moc hlasité (zvony) a celkově zvuk byl nepříjemný/// No řeknu to na rovinu: na nový Zemeckisův počin jsem nechtěl jít. Dávno pryč jsou ty doby jeho pozoruhodných filmů. Dnes se utápí v technologii. Takový Polární expres byl a stále asi je jeden z nejhorších animáčů za posledních 5 let. Beowulf je sice už technicky hodně dobrý a úplný průšvih to nebyl, ale po dějové stránce to taky nic slavného nebylo. No a kupodivu Vánoční koleda je na tom ještě lépe. Takže rozčarován nejsem a v kině jsem si 3D užil, přesto si to u mě pan režisér nespravil, nálada tohoto snímku je totiž hodně skličující./// Celkem 72%///(15.12.2009)

Vyloženě ošklivě animovaný film o staříkovi, který hodinu a půl poletuje v ošklivě animovaném světě v přihřáté noční košili. Opravdu si Zemeckis mohl myslet, že se něco takového s rozpočtem 200 milionů dolarů zaplatí?(2.4.2010)

• - Jim Carrey, který hraje starého vetchého Vydřigroše, je jen o 16 měsíců mladší než Colin Firth, který hraje jeho synovce, statného Freda. (HappySmile)

• - Kvôli propagácii filmu sa produkčná spoločnosť Disney spojila s americkou vlakovou spoločnosťou Amtrak. Spoločne vypravili vlak, ktorý jazdil po celej krajine, pričom pasažierom spríjemňovalo cestovanie premietanie rôznych scénok zo snímky. (misterz)

• - Nad krbem v domě Boba Rastra visí obraz autora Vánoční koledy Charlese Diskense. (HappySmile)