Vánoční koleda

A Christmas Carol

Vianočná koleda

Animovaný / Komedie / Drama / Rodinný

USA, 2009, 92 min

Rozpočet $200miliónovTržby USA $137,855,863Tržby Celosvetovo $325,286,646Tržby za predaj Blu-ray v USA $22,071,810 //počet predaných kusov 673,836Tržby za predaj DVD v USA $40,448,475 //počet predaných kusov 2,249,715 ║ Trošku silná káva na názov "Vianočná koleda" výstižnejšie by bolo asi "Pekelná upomienka". Ale aj tak na to že som si išiel na relatívny Vianočný film odpočinúť a zabaviť sa, som sa skôr musel báť, tých hrôzostrašných doslova horrorových výjavov čo nám Zemeckis naservíroval(asi po Beowulfovi mal ešte slinu), ten fakt prekvapuje čo tam dokázal dať, koľko pochmúrnosti. Takže v tomto prípade ide o úplne nový "iný" druh ako že rozprávky, kde z 3/4 zažívame doslova trýznenie postavy Ebenezera Scroogeho a miestami fakt strašidelnými výjavmi(od smrtky, cez mŕtvolu, padanie do hrobu, až po duchov, hlavne keď ide o utrhnutú ťapkajúcu čeľusť ducha, no fuj) s týmito nechutnosťami sa striedajú emociálne "smutné" scény, plné dojatia, kde súcitíme s Ebenezerom. Všetko toto je zabalené vo veľmi pútavom počítačovo prepracovanom svete, kde je cítiť že animačne sa od Polárneho expressu všetko zdokonalilo. Nuž uvoľnených scén pri ktorých by sa človek do sýtosti zasmial tu nenájdeme, aj keď meno ako Jim Carrey môže zavádzať, jediné čo nám pripomenie tohto "bývalého" komika su jeho hopkajúce pohyby, nuž treba si u neho zvyknúť skôr na tie dramatickejšieho polohy postáv. A aspoň že záver filmu je po všetkom tom úmornom napomínaní taký príjemne uvoľnení a plný sviatočnej nálady. Plus tradične potešíl Slovenský dabing. /videl v kine 3D verziu: 90%/(18.12.2009)

Dôvod, pre ktorý udeľujem až 5*, spočíva najmä v neuveriteľne nádhernej animácii, ktorá ma úplne ohromila. Celkovo tmavé depresívne zafarbenie - vystihujúce zlomyseľnosť hlavnej postavy (pre malé deti musí byť táto ponurá snímka nestráviteľná) je umocnené rozprávkovou kamerou, podmanivou vianočnou atmosférou a ušlachtilými myšlienkami. Zemeckis patrí v istom ohľade do tej istej kategórie ako aj Columbus a vedia ma nadchnúť najmä tým, že ich filmy majú rodinné vyznenie, pekný príbeh a zaujímavé charaktery postáv. Chcela by som povedať, že som pri Vianočnej kolede odpočívala, ale klamala by som :) Niektoré scény sú tak detailne a zároveň pochmúrne nasnímané, že som z filmu ako celku mala vskutku desivé pocity.(14.8.2011)

Anglický spisovateľ Charles Dickens napísal v roku 1843 poviedku "Vianočná koleda". Je to príbeh o lakomom, nespoločenskom a zatrpknutom starom mužovi, ktorého počas štedrovečernej noci navštívia traja duchovia a zmenia jeho pohľad na svet. Toto literárne dielo bolo už mnoho krát sfilmované. V roku 2009 siahla po tejto klasike aj filmová spoločnosť Walt Disney Pictures. Réžiu zverili do rúk skúseného Roberta Zemeckisa. Odviedol kvalitnú, profesionálnu prácu a natočil príjemný, animovaný, vianočný film. ****(12.7.2016)

Jsem tu abych Tě varoval, protože máš ještě šanci uniknout svému osudu!!!!..... Očekávat milou pohádku z pera Ch. Dickense je jako hledat něco nového v technologii ,,motion capturing“. R. Zemeckis ji má v malíčku a vlastně jen zdokonaluje propojení zajímavého světa s atmosférou třetího rozměru. Alespoň to tak ze 2D odezírám a těším se, že budu mít šanci se přesvědčit ,,naostro“. Naklonovaný J. Carrey za to stojí! Pak to bude rozhodně za 4* (ale ty 3* nejsou zase tak málo). PŘEJ A BUDE TI PŘÁNO! Jak zvrhlé.... vlastně.. KRÁSNÉ! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Mám rád 3D a předešlé filmy R.Zemeckise se mi líbili. 2.) Mám rád vánoce a zajímá mě, jak může jeden herec odehrát skoro všechny postavy. 3.) Jsem jako Ebenezer Scrooge a chci vědět, co mě čeká. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * Víte že? Film vznikl jako adaptace slavné povídky Charlese Dickense z roku 1843?(9.4.2010)

Vizuálně to je moc pěkně zpracovaný a příběh, kterej sem mimochodem moc neznal (já vim, jsem literární neandrtálec) mi chvílema přišel i docela solidně hororově zpracovanej, samozřejmě v rámci takový pohádkový hororovosti, nicméně účast Jima Carreyho je tu dost zanedbatelná, jeho typickej projev tu nemá využití, grimasy přes animaci nefungujou a ani tu o ně moc snaha neni a hlas nebyl až zas tak výraznej, aby se to bez Carreyho neobešlo, ale každopádně dobrej animák, i když nic co by stálo za nějaký výtaznější upozornění(27.3.2010)

• - Jim Carrey, který hraje starého vetchého Vydřigroše, je jen o 16 měsíců mladší než Colin Firth, který hraje jeho synovce, statného Freda. (HappySmile)

• - Jim Carrey nadaboval 8 postav, Ryan Ochoa 5 a Garry Oldman 3. (Pepinec)

• - První Disneyho animovaný film, který byl promítán v 3D IMAX. (HappySmile)