Vánoční koleda

A Christmas Carol

Vianočná koleda

Animovaný / Komedie / Drama / Rodinný

USA, 2009, 92 min

3. Zemeckisův animovaný experiment. Pomalu si zvykám na fakt že tento kdysi výborný vypravěč přestal točit filmy s herci a raději se upnul na animaci. Vánoční koleda nabízí obvyklé napravení jednoho společenského zbloudilce, který nemá rád Vánoce. Podobnost s Grinchem se jednoznačně nabízí nejen kvůli obsahu, ale i obsazením hlavní role. Film byl jednoznačně točen pro 3D efekty. Přelety nad krajinou nemají snad konce. Nicméně vánoční atmosféra zachycena byla, takže z tohoto pohledu není co Vánoční koledě vytknout.(16.1.2011)

Film může za čtyři hvězdičky poděkovat spíše mé vánoční náladě, protože ve skutečnosti jsem zklamána. Daleko víc se mi líbil zde podceněný Polární Expres. Efekty jsou sice nádherné, ale není to nic, co bychom již neviděli, nemá to vyloženě tu krásnou vánoční atmosféru. A chvílemi to byla vážně nuda.(2.3.2011)

• Dudek

Vánoční kolega patří k nejoblíbenějším adaptovaným dílům Charlese Dickense. Dějově není nijak složitá a daří se jí docela dobře vykreslovat vánoční atmosféru včetně veškerého nadpřirozena a dobrosrdečné nálady. Díky své snadné uchopitelnosti jsme se dočkali různých adaptací, moderních variací, animovaných verzí (dokonce i v Disney, Barbie, Šmoulovským či Looney Tunes obsazení) a doslovných převodů. Robert Zemeckis se rozhodl podobně jako Vánoční expres předvést Vánoční koledu v motion capture verzi. Na jedné straně se mu díky tomu daří dodat příběhu na vlastní imaginaci a vykreslit Dickensem načrtnutý svět. Na straně druhé vánoční atmosféru dokresluje jen pomocí jiskřiček, zvonků a sněhu. Snímek jako by neměl žádnou duši. Rychle se žene vpřed, atrakce střídá atrakci, ale civilnější momenty, které jsou v tomto příběhu tím nejdůležitějším, se stávají jen přítěží.(10.11.2014)

Tohle je zklamání. Předpokládal jsem, že s takovým vysokým rozpočtem by se mohlo jednat o jednu z nejkvalitnějších verzí dickensovské klasiky, ale opak je pravdou, vysoký rozpočet tomuto filmu asi spíše ublížil, nežli pomohl. Začátek je v pohodě, je tu perfektně bezútěšná atmosféra tehdejšího Londýna, nic veselého, nic optimistického, Scrooge je přesně takový, jaký by měl být, všechno sedí a já jsem nadšený. Jenže po příchodu Scrooge domů začíná pekelná nuda a režisér Zemeckis rozehrává akční podívanou, která tomuto klasickému příběhu neskutečně ubližuje a nudí. Dá se říci, že zde jsou efekty a akce na úkor příběhu a kvality. Ale zatímco sekvence s duchy minulých a přítomných Vánoc se daly skounout relativně bez problémů, tak s dějovou linií kolem ducha budoucích Vánoc jsem měl velký problém, tam mě to nebavilo, nudil jsem se a říkal jsem si, co je tohle proboha za kravinu. Závěr už byl sice zase příjemný a byl jsem stejně jako na začátku spokojený, ale to bohužel nemohlo odčinit mé zvláštní a rozporuplné pocity z toho, co jsem viděl předtím. A co Zemeckisovi nemohu odpustit je výrazná absence jakékoliv vánoční atmosféry, která se z filmu úplně vytratila. Výsledkem je tedy fakt, že tohle je jedna z nejnudnějších a nejméně atraktivních verzí Vánoční koledy, které jsem kdy viděl. V jednu chvíli jsem dokonce uvažoval i o dvou hvězdách, ale nakonec uděluji slabší tři hvězdy.(10.1.2011)

Včera napadl první sníh a já viděl Vánoční koledu. Dojetí se dostavilo hned. Jim Carrey poznatelný i přes dabing. Myslím, že by Dickens měl z této verze radost.(28.11.2010)

• - Jim Carrey nadaboval 8 postav, Ryan Ochoa 5 a Garry Oldman 3. (Pepinec)

• - Skoro po dvaceti letech první spolupráce Roberta Zemeckise s Walt Disney Pictures. Naposledy spolupracovali na Falešné hře s králíkem Rogerem (1988). (HappySmile)

• - Jim Carrey, který hraje starého vetchého Vydřigroše, je jen o 16 měsíců mladší než Colin Firth, který hraje jeho synovce, statného Freda. (HappySmile)