Vánoční koleda

A Christmas Carol

Vianočná koleda

Animovaný / Komedie / Drama / Rodinný

USA, 2009, 92 min

Zemeckis sice už dávno nedělá ve filmovém světě revoluci na počkání, ale tímhle tempem v jeho animované úlitbě najdu nový oblíbený žánr. Zatímco Beowulf se tak moc opájel svou velkolepostí, až zapomněl na diváka, u Ebenezera už to nehrozí. Snad za to může nezastavitelný Jim Carrey, zdokonalená životnost postav nebo uchvacující efekt třetího rozměru, ale tři duchové mi přinesli nečekaně silné vánočně-zimní kouzlo, což se naposledy povedlo snad jen před šesti lety Lásce nebeské.(11.12.2009)

KINO/// Obsazení 7/10 Děj 7/10 Hudba 5/10 Efekty 10/10/// +jednoznačně animace, která je neuvěřitelně uvěřitelná, reálná a věrná, rychlé přelety nad městem i krajinou ve 3D zpracování jsou úchvatné, technická stránka je prostě dokonalá, v zásadě příběh a hlavně jeho závěr -jen nevím kde Zemeckis čerpal (tedy vím), ale chci říct, že podobný příběh jsem už viděl před 15ti lety v jedné epizodě v Příbězích z Kačerova, dále jednou jsem se lekl, pak už ani ne, Jim Carrey a ani ostatní herci nepatří mezi mé nejoblíbenější, vánoční hudba mi přišla hodně nucená a velmi mi vadili zvuky, sice měli být strašidelné, ale podle mě byly přehnané, některé moc hlasité (zvony) a celkově zvuk byl nepříjemný/// No řeknu to na rovinu: na nový Zemeckisův počin jsem nechtěl jít. Dávno pryč jsou ty doby jeho pozoruhodných filmů. Dnes se utápí v technologii. Takový Polární expres byl a stále asi je jeden z nejhorších animáčů za posledních 5 let. Beowulf je sice už technicky hodně dobrý a úplný průšvih to nebyl, ale po dějové stránce to taky nic slavného nebylo. No a kupodivu Vánoční koleda je na tom ještě lépe. Takže rozčarován nejsem a v kině jsem si 3D užil, přesto si to u mě pan režisér nespravil, nálada tohoto snímku je totiž hodně skličující./// Celkem 72%///(15.12.2009)

[imdb: 6.8/10] | me: Moje pocity sú jednoznačne umocnené 3D zážitkom obrovského plátna a geniálneho zvuku IMAXu ... Avšak celkovo je toto spracovanie Dickinsovej poviedky výborné - temné, chladivé, ale rozprávkové zároveň. Film ma miestami "tmavé" a pre detské oko dosť hrôzostrašné spracovanie čím sa však stáva zaujímavejším pre dospelého diváka. Atmosféra je vhodne dotváraná výbornou aj keď digitalizovanou mimikou Jima Carreyho v rôznych podobách a napätie sa stupňuje spolu s tempom filmu. Je vidno, že film bol pripravovaný pre 3D a vďaka dynamickým priestorovým sekvenciám a efektom veľmi baví. Veľmi pekná, dynamická, miestami "zimomriavá" ale o to zaujímavejšia rozprávočka ako pre (nebojácne) deti tak aj pre ich dospelý sprievod. We wish you a Merry Christmas, we wish you a Merry Christmas ... and a Happy new Year.(7.11.2009)

Dôvod, pre ktorý udeľujem až 5*, spočíva najmä v neuveriteľne nádhernej animácii, ktorá ma úplne ohromila. Celkovo tmavé depresívne zafarbenie - vystihujúce zlomyseľnosť hlavnej postavy (pre malé deti musí byť táto ponurá snímka nestráviteľná) je umocnené rozprávkovou kamerou, podmanivou vianočnou atmosférou a ušlachtilými myšlienkami. Zemeckis patrí v istom ohľade do tej istej kategórie ako aj Columbus a vedia ma nadchnúť najmä tým, že ich filmy majú rodinné vyznenie, pekný príbeh a zaujímavé charaktery postáv. Chcela by som povedať, že som pri Vianočnej kolede odpočívala, ale klamala by som :) Niektoré scény sú tak detailne a zároveň pochmúrne nasnímané, že som z filmu ako celku mala vskutku desivé pocity.(14.8.2011)

Vyloženě ošklivě animovaný film o staříkovi, který hodinu a půl poletuje v ošklivě animovaném světě v přihřáté noční košili. Opravdu si Zemeckis mohl myslet, že se něco takového s rozpočtem 200 milionů dolarů zaplatí?(2.4.2010)

• - První spolupráce Jima Carreyho s Walt Disney Pictures. (D3VIL)

• - První Disneyho animovaný film, který byl promítán v 3D IMAX. (HappySmile)

• - Na filmovém soundtracku s názvem "God Bless Us Everyone“ spolupracovali krom Alana Silvestriho také Glen Ballard a celosvětovně známý italský operní pěvec Andrea Bocelli. (LiborGondek)