poster

Jan Saudek - V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu

 • anglický

  Jan Saudek

  (festivalový název)

Dokumentární

Česko / USA, 2007, 100 min

Režie:

Adolf Zika

Scénář:

Adolf Zika

Producenti:

Adolf Zika

Střih:

Bob Sean Clark
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • ivishka
  ***

  Vcelku ucházející dokument o prapodivném člověku se smutným dětstvím, ale ještě smutnějším vnímáním světa. Nikdy se mi extra nelíbily jeho fotografie a ani po tomto dokumentu nezměním názor. Někdo krásu vnímá jinak a hlavně kýč, který u jeho tvorby dominuje nemusí být až tak zřetelný. Nepatřím mezi znalce umění neumím říct co je a co není "krásné". Mluvím pouze o mém subjektivním názoru. Celkově se mi nelíbil už začátek, ve kterém mluví malé dítě (jako Saudek). Nejsem totiž zastáncem až takového vtahování do děje a přišlo mi to příliš zcestné. Ještě taková poznámka na závěr - nikdy nepochopím, jak se může Saudek s úsměvem dívat do tváře Sáry Saudkové, která (ač žila kousek od našeho města ve Velké Bystřici) mu v podstatě ukradla veškerou tvorbu nejen v negativech a disponováním s nimi, ale také svou tvorbou, kterou "mistra" napodobuje.(26.1.2015)

 • sta
  **

  To, co se Kauteckému podařilo v Občanu Havlovi takřka dokonale, tedy proniknout dokumentované osobnosti na kostní dřeň a tu ukázat divákovi, se Zikovi s daleko expresivnější osobností Jana Saudka nepodařilo téměř vůbec.. má to své pravdivé momenty, zbytek je ale jen pokus poodkrýt nános nejrůznějších masek, které si mnohdy odporují..(19.12.2007)

 • T2

  Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $89,000(24.8.2010)

 • Gimp
  ****

  Saudkova extrémní otevřenost, jakkoliv je míněna upřímně - v pochybování o sobě samém, přiznání chyb a zároveň jejich zlehčování, které je ale jen pro divákovo oko - jeho srdce mu musí napovědět, že milý Jan je na sračky a trpí úplně jako každý z nás když trpíme a on netrpí za to co si v životě pokurvil asi zrovna málo. Ale to jsem odbočil. Zkrátka tato upřímnost se nenosí, protože pochopitelně ztrácí na pietě, na tajuplnosti, smývá se ten fakt, že každej si to musí vytrpět tak nějak pro sebe a bejt chlap. Ono říct o sobě, že jsem strašný hovno a myslet to upřímně je totiž docela slabošství a nasere to hlavně ty, kterým asi přijde, že na takovou stěžovačku nemá mistr tak docela právo vzhledem k úspěchu kterejch dosáhl. Takovýto: "Ty mi budeš říkat, že jsi sračka když já nikdy to co ty nedokážu? To jako chceš říct že jsem větší sračka než ty jo? :(" Ano woody, jsi větší sračka než Jan Saudek a tolik žen jako on nikdy nepomiluješ. A co se týče kvalit Saudkových fotografií (kdy se tady někdo odkazuje na Sudka, který fotil úplně něco jiného, a Drtikola, který fotil úplně někdy jindy) - jsou nepochybně technicky dokonalé a tematicky intenzivní. Kýč to je (takový ten přiznaný, čili jestli se jedná o kýč je trochu sporné), moc se mi to nelíbí ale jedná se o takovou deformaci reality, která mnoha lidem vyhovuje a dá se na to koukat aniž by vám to přivodilo bolehlav.(5.6.2009)

 • Adman
  ***

  Výborné zachycení umělcova života, který vůbec nebyl jednoduchý. Dokument je to mírně nadprůměrný. Velice se mi zamlouvala práce s filmovou kamerou, hloubkou ostrosti a v neposlední řadě také kompozičně. Autoři pojali dokument o umělci umělecky, což je jejich veliké plus. Na druhou stranu se Adolf Zika ptá na můj vkus příliš neosobitě. "Co bylo nejtěžší?" Jan Saudek ale vždy odpoví srozumitelně a jasně. Jde o energického a ulítlého muže v letech, který se s životem umí poprat. Exoti, kteří se tomuto světoznámému umělci těžko někdy vyrovnaní a hodnotí dokument odpadem, tak bysi měli uvědomit, že hodnotí audiovizuální dílo a nikoli subjektivní pohled na Jana Saudka.(6.1.2008)

 • - Generální ředitel Národní galerie prof. Milan Knížák oficiální žádost producenta o rozhovor do filmu o Janu Saudkovi odmítl. (hippyman)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace