Jan Saudek - V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu

(festivalový název)

Dokumentární

Česko / USA, 2007, 100 min

Bob Sean Clark

Zvláštní filmově zpracovaný dokument o zvláštním umělci. Dokument je technicky ne velmi vysoké úrovni, v Čechách nevídané. Několik scén které zachycují pana Saudka v průběhu práce jsou vynikající. Zajímavá jsou i odhalení ohledně životních překážek, diskuze v divadle v Celetné, intermezza v podobě nápaditě nafilmovaných fotografií, novinových článků nebo dopisů. Scéna je filmově svícená, v postprodukci se autoři na vizuální stránce také pěkně vyřádili.. vyprávění je vyrovnané, nenudí, .. jediné co je třeba vytknout, že celková uhlazenost vyprávění formálně ubírá na pravdivosti. Jakoby tím člověkem na plátně nebyl Jan Saudek, ale herec, který má Jana Saudka hrát. Čemuž napomáhá i fakt, že několik pasáží je zcela viditelně nahraných. Každopádně výpovědní hodnotu o Janu Saudkovi dokument má a i když bych se rád dozvěděl ještě více o mistrově nitru, vnější pohled pana Ziky je fajn a v kině jsem se nenudil. Film určitě není jednostranným pohledem. Saudek je samozřejmě pozér, ale jeho póza (která je evidentně nutné především pro jeho práci) není daleko od jeho přesvědčení a světonázoru.(6.8.2008)

Tento dokument jde trochu opoždněně již po známých stopách Jana Saudka. Zachytává jeho život v době, kdy především prožívá velké životní zklamání z podvodu, který na něj spáchala jeho bývala družka a žena jeho syna Sára. nedovedu pochopit, jak jí mohl dát soud za pravdu, příčí se to dobrým mravům...Autor dokumentu se neumí ptát, když s něčím přijde, tak je to jen to, co už Jan Saudek někde řekl dost, o čem už psal, a tak to na mě působí jako by už neměl co říct, jen je rád, že s ním někdo točí, že se o něho někdo zajímá, což skrz uvedené zklamání od mrchy Sáry je pochopitelné... Po tomhle dokumentu se rozešel s ženou, která je v tomhle dokumentu a má další dvě děti... Kdo má Jana Saudka rád, ten je rád i za tenhle dokument a já mezi ty lidi patřím.(10.9.2011)

Saudek je divný muž s nepopierateľne geniálnym okom (pokiaľ teda čučí na svet cez hľadáčik flexaretky). Jeho názory a ideologická perspektíva ma v mnohých smeroch míňa mílovými oblúkmi, ale zároveň svojim spôsobom fascinuje. Kaleidoskop života umelca, o ktorom viac vedieť nechcem, ani nepotrebujem. Spokojnosť. 75%(3.8.2008)

Námět, scénář, režie: Adolf Zika. Bezpochyby obdivovatel Jana Saudka, což bylo znát. // Už v úvodu nás tvůrce upozornil, že je to dokument PRAVDĚ podobný. // Fotograf Jan Saudek je bezpochyby rozporuplná osobnost (což v tomto ohledu docela potvrzuje i Zika svým rozporuplně pojatým dokumentem). Je to "introvertní extrovert" nebo spíše "extrovertní introvert"...? Jeho charisma, přirozená exhibicionalita, postoj, cynismus, otevřenost zapůsobí rázně: buď ho milujete, nebo ho nemůžete vystát. Navíc, když někdo takhle otevřeně mluví o sobě, o tom, co podělal a co zas ne, a svěřuje se takhle do kamery, u mnoha lidí to vyvolá pocit nedůvěry a pochybnosti. Tak jo, nemusíte mu to žrát, ale o tom to tak úplně není, ne? // Myslím, že se Zika snažil natočit intimní portrét Jana Saudka, a v tomhle směru se mu to povedlo. Dal mu prostor mluvit o čemkoli a Saudek toho využil.(28.3.2008)

• PinokKio

Jeho obrázky mám rád, pro jeho filozofii ovšem pochopení nemám .. a tady mluví až moc.(24.1.2010)