poster

Jan Saudek - V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu

 • anglický

  Jan Saudek

  (festivalový název)

Dokumentární

Česko / USA, 2007, 100 min

Režie:

Adolf Zika

Scénář:

Adolf Zika

Producenti:

Adolf Zika

Střih:

Bob Sean Clark
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Flipper
  ***

  Poriadne divný dokument, v ktorom Saudek, hovorí o milom a nemilom. Ak sa od prvých minút nedokážete odtrhnúť od všeobecných konvencii, tomuto dokumentu, neprídete na chuť, lebo hovorí človek, čo skúsil v živote asi všetko. Umelci sú však taký a ešte keď má pán umelec 72 rokov, je to niekedy pastva pre oči a niekedy dráma človeka, ktorý to s hormónmi, nemá určite v poriadku. Hovore však o obrazoch, ktoré sú niekedy o ničom a niekedy dychvyražajúce. Tak by som charakterizoval aj tento dokument. Inak klaniam sa Saudkovej fyzičke.(9.9.2008)

 • Klobouček
  ****

  Zvláštní filmově zpracovaný dokument o zvláštním umělci. Dokument je technicky ne velmi vysoké úrovni, v Čechách nevídané. Několik scén které zachycují pana Saudka v průběhu práce jsou vynikající. Zajímavá jsou i odhalení ohledně životních překážek, diskuze v divadle v Celetné, intermezza v podobě nápaditě nafilmovaných fotografií, novinových článků nebo dopisů. Scéna je filmově svícená, v postprodukci se autoři na vizuální stránce také pěkně vyřádili.. vyprávění je vyrovnané, nenudí, .. jediné co je třeba vytknout, že celková uhlazenost vyprávění formálně ubírá na pravdivosti. Jakoby tím člověkem na plátně nebyl Jan Saudek, ale herec, který má Jana Saudka hrát. Čemuž napomáhá i fakt, že několik pasáží je zcela viditelně nahraných. Každopádně výpovědní hodnotu o Janu Saudkovi dokument má a i když bych se rád dozvěděl ještě více o mistrově nitru, vnější pohled pana Ziky je fajn a v kině jsem se nenudil. Film určitě není jednostranným pohledem. Saudek je samozřejmě pozér, ale jeho póza (která je evidentně nutné především pro jeho práci) není daleko od jeho přesvědčení a světonázoru.(6.8.2008)

 • Adman
  ***

  Výborné zachycení umělcova života, který vůbec nebyl jednoduchý. Dokument je to mírně nadprůměrný. Velice se mi zamlouvala práce s filmovou kamerou, hloubkou ostrosti a v neposlední řadě také kompozičně. Autoři pojali dokument o umělci umělecky, což je jejich veliké plus. Na druhou stranu se Adolf Zika ptá na můj vkus příliš neosobitě. "Co bylo nejtěžší?" Jan Saudek ale vždy odpoví srozumitelně a jasně. Jde o energického a ulítlého muže v letech, který se s životem umí poprat. Exoti, kteří se tomuto světoznámému umělci těžko někdy vyrovnaní a hodnotí dokument odpadem, tak bysi měli uvědomit, že hodnotí audiovizuální dílo a nikoli subjektivní pohled na Jana Saudka.(6.1.2008)

 • charlosina
  ****

  Námět, scénář, režie: Adolf Zika. Bezpochyby obdivovatel Jana Saudka, což bylo znát. // Už v úvodu nás tvůrce upozornil, že je to dokument PRAVDĚ podobný. // Fotograf Jan Saudek je bezpochyby rozporuplná osobnost (což v tomto ohledu docela potvrzuje i Zika svým rozporuplně pojatým dokumentem). Je to "introvertní extrovert" nebo spíše "extrovertní introvert"...? Jeho charisma, přirozená exhibicionalita, postoj, cynismus, otevřenost zapůsobí rázně: buď ho milujete, nebo ho nemůžete vystát. Navíc, když někdo takhle otevřeně mluví o sobě, o tom, co podělal a co zas ne, a svěřuje se takhle do kamery, u mnoha lidí to vyvolá pocit nedůvěry a pochybnosti. Tak jo, nemusíte mu to žrát, ale o tom to tak úplně není, ne? // Myslím, že se Zika snažil natočit intimní portrét Jana Saudka, a v tomhle směru se mu to povedlo. Dal mu prostor mluvit o čemkoli a Saudek toho využil.(28.3.2008)

 • Mononoke.
  *

  Saudek je takový komediant, že to snad ani není možné. Doporučuji všem milovníkům jeho fotek, z "dokumentu" tryskají emoce, vášně a je stejně kýčový jako jeho fotky. Čekala jsem například pohled do fotografovi "kuchyně", Zika (který v 90tých letech udělal jednu sérii dobrých ženských aktů a od té doby jede pořád to samé) se navíc projevil (po těch pár pronesených větách) jako naprostý dutohlav a namyšlený floutek, ale je to přesně ten typ člověka, který může Saudka skoro nekriticky obdivovat a sedí mi to k němu, Saudkovi role bohemskeho rádoby génia sedí a hrozně se v ní vyžívá, ale nevěřím mu, že takový skutečně je. Všichni kdo máte Saudka rádi pro jeho fotky se proberte a půjčte si knížku o Sudkovi nebo Drtikolovi. Jeden drtikolův akt vám toho dá mnohem víc než všechny ty Saudkovi nabubřelé nevkusy. (LFŠ 2008)(2.8.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace