Jan Saudek - V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu

Dokumentární

Česko / USA, 2007, 100 min

Bob Sean Clark
  • woody

Děsivé. Jan Saudek se rozpovídá o všem. O Mengelem, koncentráku, STB, kolik ženských ošukal, kolik ne, kolik fotek udělal, o bratrovi, o své dceři na heroinu, o svých parchantech. A Adolf Zika jako správně mydlý a naprosto mega hustě super nestranný pozorovatel mu přitakává. Za tohle budou Lhurgovic krávy dojit ještě pět let zkyslé mléko. (LFŠ 2008)(3.8.2008)

• spaceboyCZ

Zajimalo by mne, jestli ti chudacci, co tento film oznacili za odpad, ho aspon videli...otevrete oci a proberte se ze svych pubertalnich nalad...(19.12.2007)

Saudkova extrémní otevřenost, jakkoliv je míněna upřímně - v pochybování o sobě samém, přiznání chyb a zároveň jejich zlehčování, které je ale jen pro divákovo oko - jeho srdce mu musí napovědět, že milý Jan je na sračky a trpí úplně jako každý z nás když trpíme a on netrpí za to co si v životě pokurvil asi zrovna málo. Ale to jsem odbočil. Zkrátka tato upřímnost se nenosí, protože pochopitelně ztrácí na pietě, na tajuplnosti, smývá se ten fakt, že každej si to musí vytrpět tak nějak pro sebe a bejt chlap. Ono říct o sobě, že jsem strašný hovno a myslet to upřímně je totiž docela slabošství a nasere to hlavně ty, kterým asi přijde, že na takovou stěžovačku nemá mistr tak docela právo vzhledem k úspěchu kterejch dosáhl. Takovýto: "Ty mi budeš říkat, že jsi sračka když já nikdy to co ty nedokážu? To jako chceš říct že jsem větší sračka než ty jo? :(" Ano woody, jsi větší sračka než Jan Saudek a tolik žen jako on nikdy nepomiluješ. A co se týče kvalit Saudkových fotografií (kdy se tady někdo odkazuje na Sudka, který fotil úplně něco jiného, a Drtikola, který fotil úplně někdy jindy) - jsou nepochybně technicky dokonalé a tematicky intenzivní. Kýč to je (takový ten přiznaný, čili jestli se jedná o kýč je trochu sporné), moc se mi to nelíbí ale jedná se o takovou deformaci reality, která mnoha lidem vyhovuje a dá se na to koukat aniž by vám to přivodilo bolehlav.(5.6.2009)

Tento dokument jde trochu opoždněně již po známých stopách Jana Saudka. Zachytává jeho život v době, kdy především prožívá velké životní zklamání z podvodu, který na něj spáchala jeho bývala družka a žena jeho syna Sára. nedovedu pochopit, jak jí mohl dát soud za pravdu, příčí se to dobrým mravům...Autor dokumentu se neumí ptát, když s něčím přijde, tak je to jen to, co už Jan Saudek někde řekl dost, o čem už psal, a tak to na mě působí jako by už neměl co říct, jen je rád, že s ním někdo točí, že se o něho někdo zajímá, což skrz uvedené zklamání od mrchy Sáry je pochopitelné... Po tomhle dokumentu se rozešel s ženou, která je v tomhle dokumentu a má další dvě děti... Kdo má Jana Saudka rád, ten je rád i za tenhle dokument a já mezi ty lidi patřím.(10.9.2011)

Vcelku ucházející dokument o prapodivném člověku se smutným dětstvím, ale ještě smutnějším vnímáním světa. Nikdy se mi extra nelíbily jeho fotografie a ani po tomto dokumentu nezměním názor. Někdo krásu vnímá jinak a hlavně kýč, který u jeho tvorby dominuje nemusí být až tak zřetelný. Nepatřím mezi znalce umění neumím říct co je a co není "krásné". Mluvím pouze o mém subjektivním názoru. Celkově se mi nelíbil už začátek, ve kterém mluví malé dítě (jako Saudek). Nejsem totiž zastáncem až takového vtahování do děje a přišlo mi to příliš zcestné. Ještě taková poznámka na závěr - nikdy nepochopím, jak se může Saudek s úsměvem dívat do tváře Sáry Saudkové, která (ač žila kousek od našeho města ve Velké Bystřici) mu v podstatě ukradla veškerou tvorbu nejen v negativech a disponováním s nimi, ale také svou tvorbou, kterou "mistra" napodobuje.(26.1.2015)

• - Generální ředitel Národní galerie prof. Milan Knížák oficiální žádost producenta o rozhovor do filmu o Janu Saudkovi odmítl. (hippyman)