Je těžké být dobrý (festivalový název)

• Srbsko

Teško je biti fin

• slovenský

Je ťažké byť dobrým

It's Hard to Be Nice

Velká Británie / Slovinsko / Srbsko / Německo / Bosna a Hercegovina, 2007, 102 min

Film s posolstvom tentokrát z balkánskej produkcie. Príbeh taxikára, ktorý sa chce uživiť aj byť čestný je zasadený do Sarajeva. Má všetko, čo robí film filmom - zápletka, atmosféra, láska, dráma, humor. Nechýba klasická"pička materina", pochybné kšefty a stupňovanie deja. Celé to režisér zamiešal veľmi dobre až na ten záver. Čo už, keď ide o posolstvo..(27.10.2010)

Dráma o neľahkom živote taxikára-pologangstera, ktorý sa snaží stať sa lepším človekom. Téma je to síce trochu prevarená, ale zasadenie príbehu do Sarajeva tomu dodáva (aspoň pre mňa) punc zvláštnosti a snímok vďaka tomu pôsobí relatívne originálne. Vážnosť sa tu navyše strieda s humorom a výsledkom takejto kombinácie je film, ktorý dojme, pobaví a miestami možno trochu šokuje, ale čo je najhlavnejšie - divák sa s hlavnými postavami stotožní veľmi ľahko a dianie sa tak stáva ešte uveriteľnejším. Posledných pár minút ma však trochu sklamalo; vzhľadom na koniec filmu mi smer, ktorým sa snímok ku koncu uberie, pripadal príliš samoúčelne a zbytočne. Fakt škoda toho záveru, Je ťažké byť dobrý minulo maximálne hodnotenie len kvôli nemu.(4.7.2008)

Dobry casting. Dobre zahrane. Pekny film. Len ten mesiac na konci si mohol reziser odpustit.(21.3.2011)

Je těžké... najít balkánský film, který vyznívá pozitivně.... To je on. I když...(7.12.2015)

Do dnešného dňa som videl niekoľko srbských filmov a žiadny ma nesklamal. Tento opäť zaujal aj keď nie je čisto srbský. Zaujímavý a od prvej minúty pútavý film o taxikárovi, ktorý sa rozhodne byť dobrým a nadobro skoncovať s pochybnými kšeftami i "slušnými priateľmi"... Je jasné, že také ľahké to mať nebude. Z tohto jeho rozhodnutia pramení množstvo viac či menej zábavných situácií, ktoré režisér niekedy skríži drsnejšou scénou. Filmu vládne vzácna vyváženosť. Striedať humor, čierny humor i drsnejšie scény nemusí vždy dopadnúť dobre. V pôvodnom znení to má u mňa vždy body navyše. Poniektorých hercov už poznám z iných srbských filmov, ale hlavný hrdina to zahral výborne. Záver je dosť drsný a priznávam, že keď to dieťa v úplnom závere letelo, až som ztuhol. Úplne, totálne...Hovorím si, že toto tu ešte nebolo, ale chvíľu na to ...no treba vidieť. Ako čítam tak poniektorým záver nevonia, ale pre mňa to bol jeden z najkrajších a nezabudnuteľných vyvrcholení filmu. Časom môžte zabudnúť na dej, dialógy, hercov, ale záver si rozhodne budete pamätať. Nejaký čas som uvažoval o plnom hodnotení. 80%.(27.4.2011)