Víno roku

Bottle Shock

Víno roku

Komedie / Drama

USA, 2008, 110 min

Nečekal jsem, že se dočkám tak skvělého filmu. Tady se to jevilo podle zdejších názorů spíše do průměru. Ve skutečnosti je ale Víno roku neuvěřitelně pozitivní a příjemně lehká komedie, která vypráví jeden zajímavý a pro mnohé fanoušky vína dost významný příběh ze světa vína a jedné nepatrné porážky francouzské nadvlády. Chris Pine byl skvělej a Alan Rickman si toho buržousta fakt užíval. Na to, že nejsem na víno, jsem po shlédnutí měl chuť si nějaké takové speciální opatřit, nechat ho deset let válet ve sklepě a pak si ho s veškerou slávou otevřít při nějaké jedinečné příležitosti. K tomu mi tenhle film trošku připomínal Dobrý ročník. Akorát tu francouzské vinice vystřídaly ty kalifornské. Jinak to ale atmosférou a pohodou bylo hodně podobné.(22.3.2014)

Příjemná vinařská komedie ze slunné Kalifornie, z které dobrá nálada a pohoda přímo vyzařují. Připomnělo mi to české Bobule, i když v trochu jiném ("americkém") stylu.(29.1.2009)

Také přijemný film s jako vždycky skvělým Alanem Rickmanam.(19.5.2009)

"Víno je sluneční svit zachycený ve vodě." Snad každý snímek o lásce k vínu, tento pochopitelně nevyjímaje, má v sobě takovou dávku laskavosti a poetiky, že i zapřísáhlý abstinent dostane chuť pozorovat čistotu a zabarvení vína v bezbarvé tenkostěnné skleničce, očichat jeho vůni, poválet ho na jazyku a na závěr láskyplně vyplivnout.(13.7.2011)

Od dob Bokovky rozhodně nejlepší film o víně. Krásné prostředí Napa Valley a příběh, který navždy srazil sebejistým Francouzům hřebínek. Výborný Alan Rickman si mě dostal kvůli své neřehlédnutelné jiskře v očích, která značila, že právě ochutnal něco znamenitého. Je mi jasné, že tento film bude většina lidi považovat za zbytečnost a kýč, protože nevidí, co ve se za přípravou vína skrývá. Pro mě to však byla krásná ukázka tak trochu jiného umění, protože polovina rodiny vinohrady vlastní a vidím, co je to láska k vínu. Jako každá jiná láska i takhle má svá úskalí a není jednoduchá. Přesně jak říkal Galileo Galilei - Wine is sunlight held together by water...(2.2.2009)