Víno roku

Komedie / Drama

USA, 2008, 110 min

• Plangi

SUCHÉ Víno roku...(11.6.2009)

Příjemně prožité okamžiky, kdy je dovoleno opět si otevřít lahvinku a sledovat vinařský film z prostředí Kalifornie. Po Bokovce tady máme další nefalšovanou reklamu na vinařský průmysl. Zatímco Bokovka šla na věc přes výborné herce a komplikované životní vztahy. Víno roku se zaměřuje na vztah otce a syna potažmo souboj mezi Kalifornií a Francií. Oba filmy ovšem těžko poměřovat. Ve filmu mě potěšil zkušený Alan Rickman, který své postavě dodal přesně ten správný britský přístup a přízvuk. Chris Pine nic extra. Obávám se že z něj těžko vyroste nějaká filmová osobnost. 60%(20.1.2011)

Pro pivaře asi nic moc, ale pro milovníka dobře vyzrálých Bobulí, přetavených ve zlatavé Chardonnay o Dobrém ročníku, silná pocitovka, která unáší po kalifornských vinicích s lehkostí pírka vznášejícího se ve větru. Atmosféra dokonalá, uvolnění maximální. Po tomhle filmu budete mít žízeň a moc bych se divil, kdyby nějaká ta lahvinka po projekci nepadla. 7+/10 a dobrý pocit z toho, že by mohl i český divák prokouknout a začít zkoušet jiná vína než ta z prosluněné Provence či Moravy. Tak vytáhněte korek, zahýbejte skleničkou a dejte si doušek. Udělá vám dobře. ;)(4.5.2009)

Ve všech ohledech běžný film. Jeden z mnoha. Přiznejme si, že "skutečná událost", kdy neznámé kalifornské víno porazilo na mezinárodní degustaci francouzské stálice, je příliš banální a na film nestačí. Jeho tvůrci si toho byli vědomi a většinu svých snah proto vynaložili na obšírné představení zúčastněných, vedeni správnou úvahou, že když je pointa jasná předem, musíme si mimořádně oblíbit postavy, abychom si ji s nimi mohli náležitě vychutnat. Skončilo to jen polovičním úspěchem. Film má neuvěřitelnou, pravděpodobně rekordní, HODINOVOU expozici. Ano, celou hodinu trvá, než se přestane plkat o tom, v jaké jsou všichni mizérii, a začne se něco dít. Alan Rickman jako neúspěšný obchodník s vínem, který celou tu degustaci uspořádá, je jednoznačně nejzajímavější figurou ve filmu a jediným důvodem, proč jsem už v polovině neusnul. Je škoda, že má tak málo prostoru na úkor bez výjimky nezajímavých amerických vinařů v čele s ufňukanou primadonou v podání Billa Pullmana. Nicméně po té slabší první části se to přece jen zmátoří a je pravda, že podobně jako třeba v Bobulích se na film díky prosluněným záběrům na vinice pěkně dívá. 50%(4.10.2010)

Pohodová komedie na motivy skutečného příběhu o kalifornských vinařích, kteří vytřeli zrak i protřelým Francouzům. Z daného tématu i výběru herců, však mohlo vzniknout i víc než jen nenáročná pohodovka, ideální se sklenkou vína.(29.10.2013)