Víno roku

Bottle Shock

Víno roku

Komedie / Drama

USA, 2008, 110 min

Kamera sprintuje nad malebnou krajinou zalitou sluncem, vinice nutí k procházce a k přiťuknutí sklenkou dobrého vína. Tady se bude koštovat.. Snímek nás zavádí ke zrodu znamenitého Chardonnay (z roku 1976 a především z Kalifornie), které při legendární soutěžní ochutnávce dle skutečných událostí zabodovalo až v daleké Francii a otevřelo cestu i jiným konkurenceschopným vinařským destinacím. O šíření kalifornských vzorků do Evropy (kde šmakovaly pouze ty francouzské) se toho času postaral jistý anglický znalec vín Steven Spurrier (výtečný Alan Rickman), který nám z buranských zaoceánských vinařů udělal slušné umělce, kterým se dosud zbytek vinařského světa spíše jen vysmíval. Celé to má příjemný vizuál, občas i milou atmosféru a šmrnc, i z drtivé většiny herců sálá slušná porce charismatu.. Jenže.. Některé vedlejší motivy působí zbytečně strojeně. Jsou nám předloženy dosti ploše, takže není divu, že ve výsledku fungují značně klišovitě. Například taková milostná zápletka nedoznívá tak, jak by asi měla/chtěla Kapku moc se tu brblá o životě a hodnotách, jakoby jinde na světě nevěděli, o čem vlastně jsou. A právě v těch nejvážnějších momentech je snímek bohužel nejslabší (a nejvíce se v něm přehrává). Jsem spíš pro lehce prosluněnou atmosféru, které sklenka dobrého moku náramně sluší. Uvolněný styl mi přes všechna pro i proti sedl, každopádně slušné *** jsou tak akorát..(20.9.2009)

• Kamca_

Považuju se za milovníka vína, ale tenhle film mě hodně nudil už od začátku. S filmem Dobrý ročník se nedá ani srovnávat ... 40%.(3.6.2014)

Příjemně prožité okamžiky, kdy je dovoleno opět si otevřít lahvinku a sledovat vinařský film z prostředí Kalifornie. Po Bokovce tady máme další nefalšovanou reklamu na vinařský průmysl. Zatímco Bokovka šla na věc přes výborné herce a komplikované životní vztahy. Víno roku se zaměřuje na vztah otce a syna potažmo souboj mezi Kalifornií a Francií. Oba filmy ovšem těžko poměřovat. Ve filmu mě potěšil zkušený Alan Rickman, který své postavě dodal přesně ten správný britský přístup a přízvuk. Chris Pine nic extra. Obávám se že z něj těžko vyroste nějaká filmová osobnost. 60%(20.1.2011)

Slnečný pozitívny produkt na chvíle pohody, s výraznou chuťou hrozna, nádherne sýtou farbou, ani sladký, ani kyslý, miestami trošku nevýraznej chuti, s pár exkluzívnymi ingredienciami (predovšetkým "francúz" Rickman)... celková chuť po ochutnávke ostáva dobrá a to je to najdôležitejšie. Odporúčam podávať k špeciálnym vínnym prezretým syrom, plesňovým syrom, fľaši rulandského šedého a jednou femme fatale k tomu...Výsledok zaručený:)(19.8.2009)

Určitě lepší než jsem doufal, nicméně rozjezd je opravdu vláčný. Taktéž jsem měl malinko problém s vykreslením hlavních postav, jelikož mi přišlo příliš povrchní, ačkoliv hlavním tématem filmu byla spíše událost či zlomový okamžik. Jisté je, že filmy o víně, které jsem viděl, mají určitý nádech, který se mi moc a moc líbí (Dobrý ročník, Bokovka...). "Víno roku" není výjimkou a opět se potvrdilo, že k filmu o víně se (překvapivě) nejvíce hodí víno. Nutno též zmínit, že Chris Pine vypadá v dlouhých vlasech jako pako. 6/10!(10.1.2012)