Vévodkyně

The Duchess

Vojvodkyňa

Drama / Historický / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Itálie / Francie, 2008, 110 min

Zdá se mi to nebo se historické filmy dostávají do stádia, kdy je dobré natočit historický film o každé události, o každé historické postavě, která kdy vůbec žila. Za chvíli se tak dočkáme historického filmu o žebrácích z Paříže nebo o mrtvole, kterou v 10. Století vyplaval Dunaj. Na druhou stranu nemůžu této vévodkyni vytknout, že její život zrovna nic lehkého nebylo. Dokonce mě to donutilo se o ní dočíst více informací, než je jen ve filmu. Keira Knightley to každopádně zvládla a popravdě se přiznám, že jsem na historický film nekoukal s takovým zájmem jako právě na život této vévodkyně. Pro mě neznámý příběh z historie tak herci dokázali zfilmovat velice zajímavě se vším všudy. S dobovou atmosférou, hudbou, kostýmy, postavami, lidmi...se vším všudy. Zajímavý, že hazard ve filmu zase tolik neukazovali, prý doteď dluží zemi tři miliony liber.(23.5.2011)

Nikdy mi nečinilo potěšení sledovat aristokratické parukáře, ale tentokrát mne celkem potěšil přirozeně despotický vévoda z Devonshire, jehož uznávání lidských práv přesně koresponduje s mým vnímáním feudalismu 18. století. Tento dobrák si občas zlepšil náladu zprzněním manželky Georgiany nebo její kamarádky Bess a ještě si našel chvilku na vyhrožování svým sokům. Tento snímek je sice pohledem z utlačované strany, ale ona chuděra vévodkyně se mi pouze líbila, kdežto její ctihodný manžel přinesl do hry hodně charisma.(10.7.2012)

Keira hrá! A hrá veľmi dobre :-) Síce vyzerá aj po piatich tehotenstvách ako dvadsiatka, ale čo už. K nej si pridajte sladkého Dominica Coopera, už tradične bravúrneho Ralpha Fiennesa, skvele zvolenú sekundantku Charlotte Rampling a skupinku sympatických priateľov... plus citlivo spracovaný príbeh s kvalitným scenárom, komornou réžiou aj melancholickou hudbou dokonale dotvárajúcou atmosféru - a ak ste žena, táto kostýmovka ľahko zatieni aj kočky Boleynovie, aj keď na Pokánie samozrejme nemá...(5.8.2009)

Sázka na jistotu, typické kostýmní drama, které do puntíku naplnilo mé očekávání co se týče výpravy, stylu i příběhu. Pro milovníky tohoto typu filmů je to to pravé. Ačkoli příběh Georgiany nepřináší nic převratného a i když jsem o ní nikdy předtím neslyšela, jsou její útrapy docela předvídatené, funguje všechno, jak má a Keiře to v téhle době hodně sluší.(4.3.2009)

Keira za tenhle rok natočila tři filmy (dva, ale beru i Pokání). A i když uplynul pouze rok, tak nabrala miliardu zkušeností a jakoby zestárla o několik let, protože její poslední výkon mi vyrazil dech! Ve svých třiadvaceti letech dokázala s naprostým přehledem a ladností zahrát takovouhle úlohu! . Jasně, je to mistryně dobových rolí, ale přesto si myslím, že zahrát vévodkyni z Devonshiru byla pro ní velká výzva, které se zhostila na výbornou!. Portman nebo Johansson jsou sice skvělé herečky, ale chybí jim to, co Keira rozhodně má! Nedokážu to vysvětlit, ale když srovnám The Other Boleyn Girl a to, co předvedla Knightley, je to sto a jedno. Rozhodně si myslím, že je to jedna z nejlepších hereček současnosti a z té mladé vlny nejlepší. __ The Duchess je roztahané drama, které táhne Keira sama (zvládá na výbornou) a za ní poskakuje už starý Fiennes, který mi připadá jen jako takový zpestření od Paramountů, aby v tom nebyla Keira sama.(27.12.2008)