Vévodkyně

The Duchess

Vojvodkyňa

Drama / Historický / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Itálie / Francie, 2008, 110 min

Keira hrá! A hrá veľmi dobre :-) Síce vyzerá aj po piatich tehotenstvách ako dvadsiatka, ale čo už. K nej si pridajte sladkého Dominica Coopera, už tradične bravúrneho Ralpha Fiennesa, skvele zvolenú sekundantku Charlotte Rampling a skupinku sympatických priateľov... plus citlivo spracovaný príbeh s kvalitným scenárom, komornou réžiou aj melancholickou hudbou dokonale dotvárajúcou atmosféru - a ak ste žena, táto kostýmovka ľahko zatieni aj kočky Boleynovie, aj keď na Pokánie samozrejme nemá...(5.8.2009)

Aneb jak by asi psala Jane Austenová, kdyby se vdala.(11.2.2014)

Vcelku běžný příběh zasazený do osmnáctého století. Keira je jako kontroverzní vévodkyně zcela úžasná, ta se snad s tím korzetem narodila. Kromě toho nádherná výprava, dobová atmosféra a kostýmy.(4.3.2011)

Georgiana má môj obdiv, že s tak nešťastným manželstvom neprišla o rozum a napriek tomu sa stále tvárila tak hrdo. Zo mňa by v jej situácii bola troska.(3.6.2012)

Nikdy mi nečinilo potěšení sledovat aristokratické parukáře, ale tentokrát mne celkem potěšil přirozeně despotický vévoda z Devonshire, jehož uznávání lidských práv přesně koresponduje s mým vnímáním feudalismu 18. století. Tento dobrák si občas zlepšil náladu zprzněním manželky Georgiany nebo její kamarádky Bess a ještě si našel chvilku na vyhrožování svým sokům. Tento snímek je sice pohledem z utlačované strany, ale ona chuděra vévodkyně se mi pouze líbila, kdežto její ctihodný manžel přinesl do hry hodně charisma.(10.7.2012)

• - Modrý kostým Keiry Knightley je založen na dobovém portrétu skutečné vévodkyně. (Aknah)

• - Filmová hudba od Rachel Portman byla svěřena Pražskému filharmonickému orchestru. (Parlay)

• - Pro tři scény hostin v londýnském domě rodiny Devonshire použil Dibb monumentální Mramorovou síň v domě Clandon Park v Surrey. Dům z roku 1730 je přístupný veřejnosti. (blackrain)