Vévodkyně

The Duchess

Vojvodkyňa

Drama / Historický / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Itálie / Francie, 2008, 110 min

Vcelku běžný příběh zasazený do osmnáctého století. Keira je jako kontroverzní vévodkyně zcela úžasná, ta se snad s tím korzetem narodila. Kromě toho nádherná výprava, dobová atmosféra a kostýmy.(4.3.2011)

Historický film, ktorý vlastne ani nevsádza na to, že sa odohráva v histórií. Biografický príbeh, ktorý tiež nevsádza na to, že je biografický. Aj keď ukazuje postavenie trpké postavenie a život žien tej doby, jeho podstata je niekde inde. Ide predovšetkým o zobrazenie a rozprávanie o láske, ktorá vstúpi Georgiane do života. Či to už je trpká a typicky anglická láska jej manžela, alebo túžobná láska jej milenca, no predovšetkým materinská láska. Kiera túto postavu hrá celkom slušne a na jej výstredné účesy a šaty tej doby hneď ukazujú, že máme pred sebou peknú ženu, ktorej charizma fakt žiarila. Keď som si prečítal obsah k tomuto filmu, myslel som, že bude ponímaný podobne v štýle sex drugs and rockandroll, tj pád až na úplné dno, no toto je riadne citlivejšie. Tiež vtedajšie škandály hlavnej predstaviteľky sú na úrovni terajšej každej druhej popovej hviezdy, čiže neohúria. O to viac sú výraznejšie emócie, intrigy a možno sem tam chýbala aj nejaká bitka, aby bol obraz kompletný. Krásne kostými nás ma však preniesli do doby minulej, čiže okrem romanticko dramatického príbehu možno vnímať kulisové orgie starého Anglicka zo všetkým všudy. Aj keď tento film je určený pre inú cieľovú kategóriu, akosi mi pri posledných nápisoch čo sa dialo ďalej, zvlhli oči. Neviem čím to bude, ale asi kombinácia už zmienených faktov. Slabšie 4.(28.2.2009)

I když jde téma filmu mimo mě (neznám příliš tuto historii a celkově je historie má slabá stránka), film mě uchvátil po celou svou délku. Keira Knightley zahrála svou roli velice dobře, i když by si někdo mohl myslet, že to je na ni veliké sousto. Omyl, po Pokání další skvěle odehraná postava. Příběh není bezchybný, může nudit, ale většinu toho vynahradí vynikající výprava a kostýmy, které jsou takřka dech beroucí.(21.2.2009)

Usedlé, nevýrazné, ale na druhou stranu ani na chvíli nudící či urážející životopisné drámo o holce, co se narodila ve špatný čas na špatném místě, a co hůř, provdala se za špatného muže. Keira Knightley nasazuje jak svůj oblíbený kukuč uraženého štěněte, tak tvář naštvaného jezevčíka (viz. Domino), vcelku bez výkyvů proplouvá historickými reáliemi s parukami připomínajícími kedlubnu a zamilovává se do unylého maníka z Mamma Mia, aby se nakonec musela podřídit dobovým koncencím a historii a z nich vycházejícímu scénáři, který nezapomene v závěru vytasit stereotypní "jak to s nimi dopadlo" titulky. Slabších 7. Hlavně za skvělého necitu Fiennese.(9.3.2009)

Ralph Fiennes a Keira Knightley opět výborný výkon, ale celkově je to jeden z nudnějších filmu, který je při první půlhodině zajímavý, ale když se tatáž problematika řeší po celý film, tak to celkově ztrácí na atraktivitě i když se herci snaží jak můžou. Jinak Dominic Cooper je mě velice nesympatický a tak tuhle červenou knihovnu z historického prostředí hodnotím 2,5 hvězdičky...(31.12.2008)