Vévodkyně

The Duchess

Vojvodkyňa

Drama / Historický / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Itálie / Francie, 2008, 110 min

Výborná postava v podaní výbornej Keiry. Výkon oscarových parametrov. K tomu tradične presný Ralph, pozoruhodná hudba, úchvatné kostýmy. Réžia sa drží v úzadí, čo sa odráža hlavne na "televíznom" vizuáli a nedostatku dobovej atmosféry. Naopak poteší, ako výrazne je to neaustenovské, hoci dotýkajúce sa podobných tém.(8.4.2009)

Ó filme! Tak tohle byla nesmírná pecka. Řacha! Vévodkyně netrpí narkolepsií, naopak budí dojem, že pod tou tunovou vrstvou saténu se skrývá šílený zvíře. Nemyslím teď nějaký lumpárny, ale film jako celek :) A ten šlape jako hodinky. Přerod Keiry z rachitické čutálistky v dámu s neuvěřitelnou paletou emocí, je radost sledovat. Solidní naběh na plešouna! Antoinetta od Coppolové možná je zrcadlovým kámošem, ale Vévodkyně má větší záběr v porozumění. Má postavy, které jsou tak reálné, až jsou.... dnešní? 80%(24.10.2010)

Nikdy mi nečinilo potěšení sledovat aristokratické parukáře, ale tentokrát mne celkem potěšil přirozeně despotický vévoda z Devonshire, jehož uznávání lidských práv přesně koresponduje s mým vnímáním feudalismu 18. století. Tento dobrák si občas zlepšil náladu zprzněním manželky Georgiany nebo její kamarádky Bess a ještě si našel chvilku na vyhrožování svým sokům. Tento snímek je sice pohledem z utlačované strany, ale ona chuděra vévodkyně se mi pouze líbila, kdežto její ctihodný manžel přinesl do hry hodně charisma.(10.7.2012)

Freedom is absolute....Tradičněji, vážněji a s anglickým chladem portrétovaná souputnice Marie Antoinette- bez rockových riffů, fontán šampaňského a rozevlátě opulentnímu stylu. Ale dřeň zůstává stejná- hledání svobody v okovech manželství, povinnost předat genetickou informaci mužskému potomkovi v posteli dle metody: close your eyes and think of England, manžel, který projevuje city zásadně psům a dívka, která má navzdory sešněrovaným korzetům volnou duši. Příliš volnou na pozvolna probouzející se 18. století. Nádherně oduševnělá Keira Knightley vdechla své nešťastné Georgianě veselý dívčí půvab Elizabeth Bennet i tragický osud Celie z Atonement- a desítky podob mezi nimi. Je- li tenhle zručně, ale nikterak vynalézavě natočený historický memoár čtivý a oživlý, pak především díky ní. Trvalo ještě více než sto let, než první ženy získaly volební právo. 75%(26.1.2009)

BAFTA Awards - 1: Kostymy + 1 nominacia: Masky a vlasy _______ Na tomto filme sa nedalo nevsimnut si krasnu vypravu a kostymy, za ktore dostal i Oscara, ale i sympaticku a trosku naivnu Keiru Knightley, ktora si myslela, ze ziska lasku chladneho vojvodcu Ralpha Fiennesa, ktoremu zalezalo iba na buducom dedicovi. Fiennesovi sa asi najviac hodia hrat postavy chladnych a arogantnych ludi, tak ako mi to opät ukazal v tejto ulohe. Uz tak ci tak je od SCHINDLEROVHO ZOZNAMU (1993) u mna zaskatulkovany ako zloduch a v Potterovi to len pritvrdil :-) Vojvodkyna je celkom zaujimavy film vdaka neveram, intrigam a podobne a hlavne ma primeranu minutaz, takze 80%. ________ Keira Knightley - (Georgiana) +++ Ralph Fiennes - (Duke) +++ Charlotte Rampling - (Lady Spencer) +++ Dominic Cooper - (Charles Grey) +++ Hayley Atwell - (Bess Foster) +++ Simon McBurney - (Charles Fox) +++ Aidan McArdle - (Richard Sheridan) +++(1.6.2010)