Vévodkyně

The Duchess

Vojvodkyňa

Drama / Historický / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Itálie / Francie, 2008, 110 min

Peklo s vévodkyní ze světa, kde se vše řídí podle těch nejsměšnějších a nejzvrácenějších vzorců, kde nikdo není doopravdy svobodný (zvláště ženy, které v něm mají asi tolik práv jako vévodův pes), a který mne svou vykonstruovanou tragikou nikdy nepřesahující komnaty přepychových paláců a životní nudy irituje na nejvyšší mez. A jak se na červení zalitou knihovnu sluší, nechybí ani tradiční formulky: rigorózní a podbízivá matka, která by zasloužila lámat v kole, emancipovaná titulní hrdinka, jejíž sny nemohou dojít naplnění, vypočítavá přítelkyně, chladný a bezcitný manžel, fešný milenec, tuny dekadentních večírků, avantýr, slz a dvorskou etikou sešněrovaných slovních výměn. Nedá se říci, že by se jednalo přímo o zbytečný film, ale svou nijakostí, nudností, těžkou neoriginalitou, prázdnotou a Dibbovou režijní odevzdaností si o takový příměr koleduje. Přes fajnové herecké výkony určeno k brzkému zapomenutí... 2,5*(15.2.2009)

Instantní ženské drama(25.3.2009)

Keira za tenhle rok natočila tři filmy (dva, ale beru i Pokání). A i když uplynul pouze rok, tak nabrala miliardu zkušeností a jakoby zestárla o několik let, protože její poslední výkon mi vyrazil dech! Ve svých třiadvaceti letech dokázala s naprostým přehledem a ladností zahrát takovouhle úlohu! . Jasně, je to mistryně dobových rolí, ale přesto si myslím, že zahrát vévodkyni z Devonshiru byla pro ní velká výzva, které se zhostila na výbornou!. Portman nebo Johansson jsou sice skvělé herečky, ale chybí jim to, co Keira rozhodně má! Nedokážu to vysvětlit, ale když srovnám The Other Boleyn Girl a to, co předvedla Knightley, je to sto a jedno. Rozhodně si myslím, že je to jedna z nejlepších hereček současnosti a z té mladé vlny nejlepší. __ The Duchess je roztahané drama, které táhne Keira sama (zvládá na výbornou) a za ní poskakuje už starý Fiennes, který mi připadá jen jako takový zpestření od Paramountů, aby v tom nebyla Keira sama.(27.12.2008)

Sázka na jistotu, typické kostýmní drama, které do puntíku naplnilo mé očekávání co se týče výpravy, stylu i příběhu. Pro milovníky tohoto typu filmů je to to pravé. Ačkoli příběh Georgiany nepřináší nic převratného a i když jsem o ní nikdy předtím neslyšela, jsou její útrapy docela předvídatené, funguje všechno, jak má a Keiře to v téhle době hodně sluší.(4.3.2009)

Zdá se mi to nebo se historické filmy dostávají do stádia, kdy je dobré natočit historický film o každé události, o každé historické postavě, která kdy vůbec žila. Za chvíli se tak dočkáme historického filmu o žebrácích z Paříže nebo o mrtvole, kterou v 10. Století vyplaval Dunaj. Na druhou stranu nemůžu této vévodkyni vytknout, že její život zrovna nic lehkého nebylo. Dokonce mě to donutilo se o ní dočíst více informací, než je jen ve filmu. Keira Knightley to každopádně zvládla a popravdě se přiznám, že jsem na historický film nekoukal s takovým zájmem jako právě na život této vévodkyně. Pro mě neznámý příběh z historie tak herci dokázali zfilmovat velice zajímavě se vším všudy. S dobovou atmosférou, hudbou, kostýmy, postavami, lidmi...se vším všudy. Zajímavý, že hazard ve filmu zase tolik neukazovali, prý doteď dluží zemi tři miliony liber.(23.5.2011)

• - Tvůrce kostýmů Michael O'Connor vytvořil modrý kostým ze scény mýtinku whigů na základě portrétů a politických komiksů Georgiany ze začátku 18. století. (Hejtmy)

• - Vévodkyně z Devonshire Georgiana Cavendish (za svobodna Spencer) je přímou předkyní (praprapratetičkou) tragicky zemřelé princezny Diany, za svobodna Spencerové. (Lynette)

• - Barvité životní osudy této na svou dobu výjimečné ženy, opředené mnoha milostnými skandály a společenskými výstřelky, popsala spisovatelka Amanda Foremanová ve svém biografickém románu Georgiana, vévodkyně z Devonshire. V roce 1997 za knihu získala cenu pro nejlepší biografii. (blackrain)