poster

Vévodkyně

 • Velká Británie

  Duchess, The

 • Itálie

  Duchessa, La

 • Francie

  The Duchess

 • Slovensko

  Vojvodkyňa

Drama / Historický / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Itálie / Francie, 2008, 110 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Madison
  ****

  Toto je neuveriteľné. Keira mi neúmyselne spôsobovala slzavé záchvaty, keď som bola nútená dívať sa na vychrtlé spôsoby lady Cecilie, v čarokrásnej austenovke sršala pôvabom mladého pochabého dievčaťa, no na lopatky ma položila svojím strhujúcim hereckým koncertom až vo filme Vojvodkyňa. Je neskutočné, ako sa museli ženy v dobách mužskej krutovlády plaziť po zemi, pykať za svoje oprávnené prehrešky a hriechy vyvolané neprípustným chladom opačného pohlavia, ktorý citová a krehká žena jednoducho nedokáže zniesť. Spútaná reťazami ignorantského manžela, vrhá sa nešťastná Georgiana do náruče chvíľkového naplnenia a vnútorného šťastia - ako neuspokojená lady Chatterlay - aby jej dotyk pominuteľnej radosti, bol kruto zavrhnutý. Nevidela som v tomto pôsobivom filme iba príbeh vojvodkyňe, jej feministických, politických či milostných postojov, nezaujíma ma možná autenticita zobrazenia jej života, to najdôležitejšie sa zachovalo - cesta romantického dievčaťa s naivnými ilúziami vedúca k prežitiu útrpných rokov, nádherná, okúzľujúca mladosť vysychajúca ako kvet bez vody... to presne sa stalo vojvodkyni z Devonshiru. A ja zostávam v niekoľkodňovom tranze, pretože Keira čoby pompézna dáma s monumentálnym klobúkom či ako osamelá ľudská troska, bola dokonalá. ,,I think of you all the time." 90%(29.8.2009)

 • Hakha
  ***

  Ralph Fiennes a Keira Knightley opět výborný výkon, ale celkově je to jeden z nudnějších filmu, který je při první půlhodině zajímavý, ale když se tatáž problematika řeší po celý film, tak to celkově ztrácí na atraktivitě i když se herci snaží jak můžou. Jinak Dominic Cooper je mě velice nesympatický a tak tuhle červenou knihovnu z historického prostředí hodnotím 2,5 hvězdičky...(31.12.2008)

 • castor
  ****

  Další z plejády životopisných historických snímků má dvě výrazné plus – kostýmy a Keiru Knightley. Právě té korzet opět náramně padnul a holt se v historických látkách cítí jako doma (snad pozná chvíli, kdy je třeba nějaké té změny). Její Georgiana, vévodkyně z Devonshiru, je svobodomyslnou dospívající dívkou, která se ráda obklopuje společností, večírky a hazardem. Právě společnost ji miluje, na večírcích je středem pozornosti a hazardem se baví a zabíjí nudu. A ještě k tomu fušuje do politiky a dokáže polemizovat nad nejrůznějšími tématy. Jaká to troufalost.. V honosných šlechtických sídlech tak sledujeme její počáteční naivitu, slepě věřící tomu, že vévoda, za kterého se provdá, ji bude zahrnovat láskou, péčí a dlouhým povídáním při svíčkách. Jenže vévoda je uzavřený morous, který má Georgianu pouze jako robota na zplození syna-dědice. A ještě k tomu má být poslušná.. jenže to při vévodově povaze a záletnictví není moc reálné, tudíž se mileráda ocitne v náručí budoucího předsedy vlády, který je srdcem romantik a ještě k tomu fešák..V neuspokojivém manželství a svázaná dobovými konvencemi ji soustředěná Keira Knightley dodává pestrou škálu hereckých poloh. Předvádí plně dospělý výkon a je radost ji sledovat. I Ralph Fiennes dokázal s minimem dialogů vytřískat ze své vlastně zákeřné postavy maximum. Jen tvůrci někdy bohužel tápou, zda chtěli víc portrétovat, poukázat na problém žen ve společnosti, které chtěly být tolik samostatné nebo jen necelé dvě hodinky bavit lehce nadprůměrnou romantikou.. Režisér na to nejde zle, jen zvolil poměrně chladnou notu a jeho vypravěčství trochu chybí schopnost přitáhnout diváka. Nespletete si ji tak třeba s barevně dokonale přeslazenou Marií-Antoinettou, protože to byl v rámci historických dramat totálně odvážný projekt, odehrávající se ve versailleským řádem sužovaném prostředí. I tak má Vévodkyně, nejklasičtější z klasických, co nabídnout. Nenudí (třeba jako nedávná a hvězdně obsazená Králova přízeň), má spád, poplete hlavu vymazlenými kostýmy i ukázněným soundtrackem.(7.5.2010)

 • Radek99
  ***

  Sňatky z rozumu jsou špatné, áááááno...(10.3.2012)

 • Cervenak
  ***

  Výborná postava v podaní výbornej Keiry. Výkon oscarových parametrov. K tomu tradične presný Ralph, pozoruhodná hudba, úchvatné kostýmy. Réžia sa drží v úzadí, čo sa odráža hlavne na "televíznom" vizuáli a nedostatku dobovej atmosféry. Naopak poteší, ako výrazne je to neaustenovské, hoci dotýkajúce sa podobných tém.(8.4.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace