Zázraky se nedějí

Henry Poole Is Here

Drama / Komedie

USA, 2008, 100 min

milý film, který zaručeně zvýší teplotu kolem srdečního svalu... nic víc, nic míň. 70%(8.10.2008)

Na začátku jsem si myslel, že si film bude dělat prdel z těch náboženskejch fanatiků, který viděj ježíše na zdi, na spálený topince, na použitym hajzlpapíru a já nevim, kde všude. Tváří se to jako taková pohodová trochu černá komedie. Luke Wilson tam do sebe láme jednu flašku za druhou a kolem pobíhaj nějaký pobožný mexičani. Jenže postupně se to začne tvářit dost vážně a je to plný keců o tom, jak je potřeba věřit na zázraky. Tyhle neustálý pindy mě začaly dost nudit. Jinak film sám o sobě teda neni žádnej zázrak, ale má zajímavou atmosféru a celkově se mi vlastně docela líbil.(2.6.2015)

„A čo teraz?“ Od Marka Pellingtona som mal zatiaľ česť vidieť len The Mothman Prophecies, no tak sa mi zdá, že Henry Pool is Here disponuje rovnako tajomne mysterióznou atmosférou, čomu napomáha ako kamera, tak aj hudba a naozaj sa nejedná o nejakú blbú komédiu ako môže zvádzať plagát a prítomnosť hlavného predstaviteľa, ale ide o miernu drámu v príbehu človeka ktorý tu dlho nebude a viery v nemožné. Mám rád, keď smutné filmy pôsobia pozitívne.(10.2.2010)

Pokus o vážnou tématiku. Celkem brzy je jasné, jak to asi skončí. Hudba dobrá, pomáhá vytvářet slibný náběh na něco lepšího, ale k dokonalosti tam nakonec něco chybí. Zkrátka nefunguje to nakonec jako něco, za co bych chtěl rozdávat ceny a ještě pár dní nad tím přemýšlel.(21.3.2014)

Zkušený režisér a videoklipový specialista Mark Pellington se tentokráte rozhodl zpracovat vážnější téma - jeho posmutnělá komedie je dalším z řady příspěvků do nikdy nekončící pře o střetu racia a víry. Spolu s hlavním hrdinou prochází divák velmi jednoduchým příběhem, který zajímavým dělá forma a především rafinovaná výstavba děje - postupně odhalované tajemství z počátku filmu přeroste v metafyzickou úvahu o hnací síle života a byť je film primárně o víře, divák je staven před toto téma nenásilně a bez citového vydírání. Víra je tu prezentována coby placebo a její vnímání je specificky americké, ale přesto tento vyhraněný rastr neruší a přináší řadu silných okamžiků. Význam má též tónování snímku (převládají chladnější odstíny a barvy v čele s modrou) a hudba s místy až videoklipovými pasážemi (původní profese Marka Pellingtona se nezapře) - např. omývání omítky podpořené skladbou Song Two s grungeovým feelingem od britských Blur. Henry Poole Is Here je spíše menším přemýšlivým snímkem odkazujícím k linii americké kinematografie reprezentované např. Americkou krásou a jako takový je dokonalý.(4.3.2010)