Agent Palmer: Případ Ipcress

• Česko Případ Ipcress (více)

Špionážní thriller patřil v 60. letech minulého století mezi klíčové žánry, přičemž ty nejpromyšlenější snímky vznikaly ve Velké Británii. Ve dvaašedesátém roce byl natočen první film s Jamesem Bondem a v pětašedesátém právě Agent Palmer: Případ Icpress, který tvoří o něco seriózněji pojatý pohled na příběhy o tajných agentech, než je tomu u bondovek... Když je uneseno několik klíčových vědců, kteří se zpátky vracejí s vymytými mozky, a tudíž neschopni dělat dále svou práci, začne se o případ zajímat britská tajná služba. Do akce je povolán svérázný agent tajné služby Harry Palmer, který se postupně zaplétá do komplikované hry plné nebezpečí a špionážních machinací, ve které mu může jít o život. (Filmhouse)

DaViD´82

Nuda a rutina všedních dní ve službách Jejího Veličenstva, kde jako by vše krom sarkasmem prolezlého hrdiny vypadlo přímo z pera Grahama Greena s tím, že jak se postupuje v ději, tak se to pro změnu začíná čím dál více podobat práci Richarda Condona. A nuda ani rutina se nakonec vůbec nekoná, byť zásluhu na tom má především výkon Michaela Caina, pošmourná atmosféra Londýna a Barryho hudební podkres. Na druhou stranu mi ne zcela sedla ta tolik vychvalovaná kamera (je holt pravda, že je dost výrazně svá). A ať mi nikdo neříká, že znělka k Dexterovi není ukradená právě odsud, úvodní titulky, ranní rutina a do toho takřka stejný hudební motiv, to už přeci nemůže být náhoda, ne? ()

Arkanoid

„Close the door, Palmer. And don’t slouch into my office like a pregnant camel. Stand to attention.“ Michael Cane v úlohe agenta britskej tajnej služby ukazuje svoju rutinu. Spolupracovníkovi nevyberane vykopáva dvere na byte a škodoradostne sa usmieva pri jeho šoku. Riaditeľov tón reči, ako ho Harry Palmer vyrušil pri kŕmení holubov je nezabudnuteľný, lebo riaditeľ vždy vie, čo je momentálne priorita a teraz je to kŕmenie holubov, bez ohľadu na bezpečnosť kráľovstva. Michael Caine to vďaka hlavnej úlohe ťahá, sekunduje mu aj jeho šéf Nigel Green. Vtipy vychádzajú, napätie napríklad pri otváraní bytu je intenzívne aj vďaka podmanivej hudbe. Film baví, je áčkovej kvality, ale úplne nepohltí. Harry Palmer sa obzerá za každou sukňou, o ženy sa s kamarátmi nedelí, kolegom a hlavne nadriadeným odpovedá uštipačnými poznámkami, berie veci do vlastných rúk, ľahko sa dostáva do bitky a dokonca ruší ticho v čitárňach. Oproti Bondovi je však citlivejší a divák s ním cíti v jeho nezdaroch aj ambíciách. Na diváka film mrká parodaovaním Bonda pri výmene zbrane za horšiu či starou sekretárkou. Príbeh je však omnoho reálnejší a drsnejší ako Bond, aj keď prekvapivo sa odohráva celý čas v Londýne (spoiler) a únosy za bieleho dňa sú trochu pritiahnuté za vlasy, ale tak keď sa chce, tak sa dá. Zamrzí málo adrenalínových zážitkov, ktoré v tomto type filmov výrazne pomáhajú divákovej pozornosti. V serióznych špiónskych filmoch vedie tento nahláškovanosťou, ktorú môžu prekonať snáď len pokračovania. Colonel Ross : You just love the army, don't you? Palmer : Oh, yes, sir. I just love the army, sir. Clonel: We may find you a better audience for your jokes. -„Er, is this a promotion, sir?“ „Sort of.“ „Any more money?“ „Let’s see. You’re on 1300 pay and allowances.“ „Yes, sir.“ I’ll try and get you 1400.“ „Oh, thank you, sir. Now I can get that new infrared grill.“ „Save your money. You won’t have much time for cooking. Dalby works his men. And he doesn't have my sense of humor.“ „Yes, sir. I will miss that, sir.“ Major Dalby : [of Palmer's dossier] It isn't usual to read a B107 to its subject, Palmer; but I'm gonna put you straight. "Insubordinate. Insolent. A trickster. Perhaps with criminal tendencies." Palmer : Yes, that's a pretty fair appraisal - sir. Major Dalby : Good. That last quality might be useful. But if I have any trouble with you, Palmer, I shall *bite* you, Palmer, and I shall bite you so hard you'll go right back to where Ross found you! –„Thank you for a wonderful evening.“ Major Dalby : Spare us the jokes, Palmer, I don't have Colonel Ross's sense of humour. Palmer : Yes, I will miss that, sir. -[Courtney has found a gun in Palmer's apartment] Courtney : You know this is unauthorised.Palmer : My mother gave it to me for Christmas. Palmer : Have you seen everything? Courtney : Yes, thank you. Palmer : Then you know where the... whiskey is? Courtney : Yes. Palmer : Fix us both one, will you? Colonel Ross : [Inside a modern grocery store, picking up a can of mushrooms out of Palmer's shopping cart] "Champignons"... You're paying ten pence more for a fancy French label. If you want mushrooms, you'd get better value on the next shelf. Palmer : It's not just the label. These *do* have a better flavor. Colonel Ross : Of course... You're quite the gourmet, aren't you, Palmer? Jazykové okienko: bird; bloke; draw a blank. () (méně) (více)

Cushing

Klasika, kterou tu málokdo zná, a je otázka, kolik ji zná Britů. Vynikající studie na téma tajných služeb a jejich blízkosti jak k oficiálním vládním zájmům toho kterého státu a jeho bezpečnosti, tak ke světu zločinu -- hranice je někdy tenká, až neviditelná, nerozeznatelná -- a existující? Jak kdy. Režie, kamera, hudba, hraní, to všechno buduje iluzi opravdovosti, lidského rozměru s omezenými možnostmi, oproti všem možným a hlavně nemožným bondovkám. Jeden člověk vydíráním zneužitý k dobrému účelu -- k tomu, aby zabránil špinavým, smrtelně nebezpečným hrám. Není to samo o sobě špinavost? Britská kinematografie má dva nenápadné klenoty, ne, vlastně tři, a ve všech hraje Michael Caine: Alfie, Get Carter... a The Ipcress File. (Caine není můj oblíbený herec, ostatně jsem si ho dřív málokdy všiml, sotva jsem ho dokázal zaregistrovat. O to víc září teď, kdy mám TROCHU lepší přehled...) Poznámka: český název je jako obvykle debilní. ()

honajz

Připojuju se k hodnocení brejlila, s tím, že mne ta samoúčelná kamera po čase vyloženě štvala. Některé záběry jsou sice hezky artistní, ale padá na tom celý film, který tak nemá atmosféru, neustále je tím rozbíjen vnitřní syžet, takže se příběh, i když slabý, deštivý Londýn a sychravo, zcela míjí s těmito kameramanskými kousky. ()

MrCreosote

Jde sice o špionáž z období studené války, Případ Ipcress ale zůstává sympaticky nepolitický a zabývá se výhradně svým hlavním hrdinou. Michael Caine zde v jedné ze svých prvních velkých rolí hraje schopného agenta s poněkud osobitějším přístupem k práci, takže kašle na vyplňování hlášení a radši balí nějakou pěknou holku. Řekl bych, že z Palmerových vlastností dovedených až na samou hranici vznikl o šest let mladší film Chyťe Cartera. Tady se sází na pozvolné vyprávění s ozvláštněním v podobě častého užívání podhledů nebo umísťováním překážek před objektiv kamery - i my stejně jako Palmer nevidíme všechno, ale narozdíl od něj máme v závěru tu výhodu, že víme, kdo je oním vlkem v rouše beránčím. ()

• Postava Harryho Palmera je ve filmu vyobrazena jako dokonalý kuchař. Ve scéně, kdy Palmer zručně oddělí pár vajec, patří ruce v detailu Lenu Deightonovi, autorovi knihy, na níž je film založen. Sám Deighton byl vynikajícím kuchařem a napsal o vaření několik komiksů, jimiž jsou polepeny stěny Palmerovy kuchyně. (orkadimenza)
  • Harry Palmer je prvním akčním hrdinou, který nosí brýle. Caine se je rozhodl nosit, protože očekával, že film bude první ze série, podobně jako filmy o Bondovi. Rovněž se bál, že povahu Harryho Palmera přehání, takže nosil brýle, aby je mohl odstranit pro jiné role. (orkadimenza)