Dvanáct

(Rusko)
  • slovenský

Dvanásť

Rusko, 2007, 159 min

Na začiatku filmu som bol stále znechutený snovými prestrihmi. Neskôr keď príbeh začínal zapadať do seba, začali sa vynárať tieto predstavy. Michalkov je pán režisér, ktorý dokázal do Lumetovho originálu primiešať oveľa viac citu, patriotizmu, kultúry, poetiky a ešte k tomu bojkot násiliu. Aj keď atmosféra filmu veľmi pohojdáva na prestrihoch vojny a chlapcovho predchádzajúceho života, tým že film má cez dve hodiny, čím je dlhší akoby diváka uzatváral v telocvični a tak privádza stavy klaustrofóbie. Typicky ruské poňatie dodáva filmu slovanskú sviežosť, preto som sa s nim dokázal viacej zosobniť ako s originálom. Michalkov dokonca ešte viac prepracoval scenár, vraždu ešte viacej zamotal, nechal však podstatu a hlavné silné scény filmu a je vidieť, tu prácu na každom detaile, aj keď je to len malichernosť. (zaseknutá basketbalová lopta - zamrznutie v čase). Samozrejme nájdu sa tu scény keď som sa nudil, ale ako celok je to vskutku geniálny remake a povedal by som, že je v ňom niečo čo ho robí ešte lepším.(19.11.2008)

Ne každý remejk musí být zákonitě špatný. Nikita Michalkov si zkusil udělat 50 let starý legendární film 12 rozhněvaných mužů na ruský způsob a je nutno říci, že se vší ctí. Z původního Lumetova snímku sice čerpá téměř dokonale, nicménně jeden rozdíl tu je. A tím je postava, kterou hraje režírující Michalkov. Tato postava je totiž v této verzi klíčem. Michalkov to je, který celou dobu sedí, nic neříká, až na konci přijde s odlišnou (šokující) verzí. Příznačně je i režisérem oněch dvanácti "rozhněvaných" mužů. Nešvary ruské společnosti tak můžeme spatřit i v tomto brilantně okopírovaném originálu. Skvělá režie, skvělé herecké výkony. Nemám co bych dodal.(10.5.2009)

Je to strašlivá odvaha pustit se do srovnání s rozhněvanými muži. Přistupoval jsem k tomu s velikou nedůvěrou a opatrností. Ale dopadlo to skvěle. Zůstalo napětí, přibylo humoru (i toho nejčernějšího). Herecky dokonalé a navíc obohacené o socialisticky-carsko-ruské reálie. Není to remake v pravém slova smyslu, ale o to lépe.(25.4.2009)

12 ako symbolický počet... rozhnevaní muži, ktorých "153 minút" donútilo premýšľať a zjednotiť sa. Ukážka davovej jednohlasnosti, mentálnej zaostalosti... atmosferické prevedenie Ruskej svojpravnosti, cti, rešpektu, práva a povinnosti. Osud chlapca zverený do rúk 12 mužov, ktorí svojím hereckým talentom a vytrvalosťou prevedú dej hneď v 13 príbehov s ktorých ako inak plinie ponaučenie... 8/10(25.2.2009)

Výborný, ale hodně náročný film. Původní americkou verzi s Fondou a Voskovcem samozřejmě považuju za naprostou klasiku a za jedno z nejlepších dramat vůbec, a proto jsem byl hodně zvědavý na ruský remake. Ten je ozvláštněný nádechem mystična, prostřihy na obviněného chlapce a ruským pohledem na život vůbec. Michalkov se snažil do filmu vtěsnat i trochu životní filozofie, což mu rozhodně neberu, ale myslím si, že to poberu pořádně až při další projekci (na kterou se rozhodně chystám!). Hudba, kamera a střih byly dobré, ale příběh stojí na Michalkově vypravěčském umění a zejména na HERECKÝCH výkonech, které mě osobně docela odbouraly ;-) Film samozřejmě není bez chybičky, ale ikdyž možná nebudu moc objektivní, hodnotím plným počtem; skvělý filmový zážitek.(14.6.2009)