poster

Dvanáct

 • Rusko

  12

 • Rusko

  Dvenadcať

  (Rusko)
 • Rusko

  Двенадцать

  (Rusko)
 • slovenský

  Dvanásť

 • anglický

  12

Drama

Rusko, 2007, 159 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • DaViD´82
  ****

  Dvanáctce rozzuřených rusky gavarících mužů to v útrobách neútulné tělocvičny sluší tak moc, že se zadařila věc málokdy vídaná. Vznikl výtečný remake, který má smysl a není ani trochu zbytečný či pouze jen tak do počtu. Michalkov totiž dokázal napasovat koncept předlohy na ruské reálie a národní problémy tak dobře, že to vyznívá ještě lépe a přirozeněji než v originále. Herecky je to také plně srovnatelné. Jenomže ve výsledku to lepší záležitost přeci jen není. Na škodu je tradiční úskalí Michalkovových filmů - stopáž. Dvě a půl hodiny není sice zase až tak moc, ale najde se zde hned několik zbytečně hluchých momentů, které rozmělňují zážitek z těch opravdu velmi silných. Navíc mi ne vždy sedly všudypřítomné odlehčující momenty (byť většinou fungují). A ostatně i to, že oproti předloze, se zde hraje na pravdu "jako takovou". Ovšem všechny tyto mušky blednou ve stínu scén (zvlášť té válečné bez vojáků či rozboru smějících se bestií), z kterých se budu vzpamatovávat ještě dlouho.(8.9.2008)

 • Subjektiv
  ****

  Zavřít Rusko do Beslanské tělocvičny, aby tam rozhodlo o vině a nevině Čečenců nebo sebe sama... v nezdravém generalizujícím rozpoložení bych snad i tak byl schopen Dvanáct čísti. Jindy zase vidím, že Dvanáct jde v lecčems dále než Lumet. Američtí mužové to měli vlastně lehké, volit vinen či nevinen - člověk zvedne ruku a víc se po něm nechce. Pak už ho mohou čekat jen výčitky, že zavřel nevinného nebo osvobodil vraha. Ale v Rusku nejde volit tak snadno, ani když víte jak to chodí a jak to je. Nebo spíš... právě když to víte. Tamhle vidím, jak jsou povahy a příběhy pestré, jak formují naše názory, rozhodnutí a činy - člověk kouká, jak se logika zjevuje tam, kde se zdála nebýt. A počáteční hlasování o hlasování mi dalo dobře najevo, jak jsou ti pánové důležití a že to o sobě vědí. Jejich rozhodování musí mít svou váhu, o tom žádná... Silné ****.(11.1.2010)

 • troufalka
  *****

  Moje první setkání s Nikitou Michalkovem bylo velice působivé. Film šel v pozdních hodinách, ale natolik mě zaujal, že jsem obětovla spánek. Leč únava mne přemohla a já se vzbudila těsně před koncem. Nechtěla jsem si kazit dojem z filmu, hned druhý den jsem se napřed podívala na celý film znovu od začátku a hned po něm na Dvanáct rozhněvaných mužů. Nedalo mi to a pustila jsem si Dvanáct znovu ... Nefandím remake, ale Michalkov mě dostal. Jeho snímek byl barvitější a dotaženější, dokázal původní nosné téma velice nenuceým způsobem prizpůsobit místním poměrům. Překvapilo mě, jak přesně se přitom držel předlohy, ale zase ne otrocky. Kde to dávalo smysl, neváhal vytvořit vlastní konec s krásným použitím symboliky. Kdybych měla vybírat, což dělám v takovém případě velice nerada, vybrala bych si Dvanáct před starším originálem. Pro mě osobně neskutečně silný zážitek. (Netuším, kam se mi poděl původní komentář, vím, že jsem ho psala.)(20.8.2016)

 • Slarque
  ****

  Výborný remake americké klasiky. Kdyby se Nikita Michalkov vyvaroval laciných symbolů (např. poletující ptáček) a přestal otravovat s únavně se vracejícími stejnými záběry, bylo by to geniální. Ale znáte Rusy: všo balšóje – filmy pod dvě a půl hodiny po nás nechtějte. ;-)(29.9.2012)

 • Smok
  *****

  Dvanásť mužov v telocvični, dvanásť ich životných príbehov a jeden verditkt nad čečenským chlapcom obvineným z vraždy. Nikita Michalkov ma tresol päsťou priamo medzi oči, krásne podal mentalitu ruského človeka a sčasti aj objasnil ruský pohľad na tento kaukazský národ. Všetkých 12 hercov sú silné osobnosti, divák má dosť času si k nim vypestovať vzťah, 160 minút ubehlo, ako keby som pozeral večerníček a ostali mi zase raz len otvorené ústa.(28.3.2009)

 • - Sergej Garmaš dlouho snil o tom, aby hrál ve filmu Nikity Michalkova. Často jej žádal, aby ho obsadil. Jednou mu Michalkov volal a ptal se ho, zda chodí do kostela. Garmaš řekl, že ano. Michalkov se optal, zda se hodně modlí a on, že ano. na to mu Nikita povídá "Tvé modlitby byly vyslyšeny, scénář je na cestě"! (Kulmon)

 • - Vražedný nůž je jednou z postav označen jako Emerson CQC7. Ten je ale ve skutečnosti zavírací a nožem ve filmu je ruský Kizlyar DV-2. (p3tris)

 • - Postava, kterou hraje Jurij Stojanov (chlapík co studoval na Harvardu), ukazuje fotku své matky. Ve skutečnosti je na ní on sám v ženských šatech s mejkapem. Fotka je z televizní šou Gorodok, která jej proslavila. (Kulmon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace