Dvanáct

(Rusko)
  • slovenský

Dvanásť

Rusko, 2007, 159 min

43rd KVIFF 2008 - OFFICIAL SELECTION - OUT OF COMPETITION - Hlavní program - Mimo soutěž - 31. 10. 2008 - kino 70 - Nové Město nad Metují - 95%, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 1. místo - 1.08/200(21.11.2008)

Dvanáctce rozzuřených rusky gavarících mužů to v útrobách neútulné tělocvičny sluší tak moc, že se zadařila věc málokdy vídaná. Vznikl výtečný remake, který má smysl a není ani trochu zbytečný či pouze jen tak do počtu. Michalkov totiž dokázal napasovat koncept předlohy na ruské reálie a národní problémy tak dobře, že to vyznívá ještě lépe a přirozeněji než v originále. Herecky je to také plně srovnatelné. Jenomže ve výsledku to lepší záležitost přeci jen není. Na škodu je tradiční úskalí Michalkovových filmů - stopáž. Dvě a půl hodiny není sice zase až tak moc, ale najde se zde hned několik zbytečně hluchých momentů, které rozmělňují zážitek z těch opravdu velmi silných. Navíc mi ne vždy sedly všudypřítomné odlehčující momenty (byť většinou fungují). A ostatně i to, že oproti předloze, se zde hraje na pravdu "jako takovou". Ovšem všechny tyto mušky blednou ve stínu scén (zvlášť té válečné bez vojáků či rozboru smějících se bestií), z kterých se budu vzpamatovávat ještě dlouho.(8.9.2008)

90% - Michalkov vzal kostru původního Lumetova filmu, implantoval do ní ruskou duši s příslušnými klišé, a výsledek oblékl do jekési vojenské uniformy. Funguje to dokonale! Sice je film trochu delší a chvilkama má člověk pocit, že se to táhne, ale na to, kolik sdělení obsahuje, je to naprosto ideální čas. Michalkov prostě dal prostor VŠEM porotcům, aby vytáhli své dojemné monology. Schematické, účelové, patetické? Ano... ale je to Drama v tom nejlepším slova smyslu. Zábavu umocňuje jak extrémně vysoká herecká úroveň, tak i pěkná hudba Eduarda Artemjeva. Závěrečná poselství mi docela brala dech i přes jejich průhlednost. Skvělý film. Další chod, prosím!(1.10.2008)

Michalkov vzal naprostou klasiku a ve výhni svého tvůrčího génia ukul svoji vlastní verzi, která ovšem ani zdaleka NENÍ tím známým příběhem jedné místnosti a několika lidských osudů. Tady jde o řadu příběhů, typicky ruských a úžasně vyprávěných, ozdobených velmi rozdílnými a bez výjimky přesvědčivými hereckými výkony pánů, které nijak zvlášť horlivý příznivec ruské kinematografie už mohl vidět, ale které možná ani nezná jménem. Velmi oceňuji především změnu motivace hlavního hrdiny, který není tím od počátku jasným Spravedlivým klaďasem v bílém obleku. I další inovace jsou pro atmosféru filmu přínosem - chlapec, o jehož osud se tu hraje, již není neznámou figurou stojící kdesi za kulisami, ale skutečným, živým člověkem. Novinky a jinakosti dané tu mentalitou autora, tu zase kulturou jeho země, však neznamenají žádný odklon od toho, co od Mistra známe už z dřívějška - Michalkovův úžasný vypravěčský talent a jeho důkladnost v práci s obrazy i zvuky jsou tu opět přítomny v celé parádě. O to víc pak zamrzí, že jsou pohřbeny nejzávěrečnějším ze závěrečných dějových (půl)obratů, který je někde HODNĚ jinde, než bych byl ochoten přijmout. I tak je tato Dvanáctka nepochybně jednou z velkých filmových událostí a mrzelo by mě, kdybych ji už nikdy znovu neviděl. Konečný verdikt 80%, ve vrcholně povznesené náladě pak o deset procent více.(25.12.2008)

Ruské filmy jsem nikdy nesledoval, ale tentokráte jsem po přečtení recenze Boss321 udělal vyjímku a mé nadšení nezná hranic. Bravůrní dialogové drama, ve kterém zdánlivě zase o tolik nejde. Moc se mi líbí jak se postupem času stává z prvu zdánlivě snadného vynesení rozsudku pěkné drama, kdy každý z dvanácti porotců chvilku tahá pilku. Ústřední melodie je překrásná. Herecké výkony netřeba zmiňovat protože jsou excelentní!(18.4.2009)

• - Vražedný nůž je jednou z postav označen jako Emerson CQC7. Ten je ale ve skutečnosti zavírací a nožem ve filmu je ruský Kizlyar DV-2. (p3tris)

• - Sergej Garmaš dlouho snil o tom, aby hrál ve filmu Nikity Michalkova. Často jej žádal, aby ho obsadil. Jednou mu Michalkov volal a ptal se ho, zda chodí do kostela. Garmaš řekl, že ano. Michalkov se optal, zda se hodně modlí a on, že ano. na to mu Nikita povídá "Tvé modlitby byly vyslyšeny, scénář je na cestě"! (Kulmon)

• - V oficiálním textu distributora i na DVD je uvedeno, že se děj odehrává v Čečensku, není to však správná informace. Ve filmu je jasně řečeno, že se děj odehrává v Moskvě nebo blízkosti Moskvy. (Jirka_Šč)