Underworld: Vzpoura Lycanů

Underworld: Rise of the Lycans

Underworld 3: Vzbura Lykanov

Akční / Fantasy / Dobrodružný / Thriller

USA, 2009, 89 min

Je to vydarený historický horor, ktorý je zaujímavým dielom tejto slušnej série. Má veľmi dobrý príbeh, ktorý radikálne predchádza udalostiam prvých dvoch dielov, zobrazuje stredovek, kedy boli upíri vládnucou vrstvou a vlkodlaci žili ešte za hradbami ako divá zver. Dcéra upírskeho vládcu a prvý vyspelý vlkodlak sa do seba zamilujú, ale vlkodlak je za to uväznený a tak začne chystať vzburu svojho druhu. So spracovaním som nadmieru spokojný, síce v prvej polovici sa ešte nájde niekoľko slabších miest, ale inak je dej väčšinu času dosť zaujímavý, či už samotným stredovekým pojatím, ale hlavne tým, že sa venuje samotnému začiatku vojny so zapojením dôležitých vedľajších postáv z jednotky. Akcie je tu dosť a je na tom dobre. Je takmer totožná s bežnými historickými filmami, takže boje bojovníkov v brnení, len protivníkmi sú vlkodlaci, som spokojný s jej rozmanitosťou, nechýbajú súboje jeden na jedného, boje s presilami a aj rozsiahle akcie s množstvami bojovníkov. Poteší aj celková krvavosť a niektoré slušné nápady, len škoda horšieho strihu, niektoré scény sú pomerne neprehľadné. Najviac sa mi páči záverečný boj o hrad, streľba kolov cez okná alebo aj úvodná akcia. Herecké obsadenie je výborné, Rhona Mitra a Michael Sheen v hlavných úlohách, plno dobrých vedľajších postáv, a Bill Nighy ako hlavný záporák. Réžia je celkom slušná, aj keď v pár detailoch by sa ešte dala vylepšiť a čo sa týka technickej stránky, tak tiež nie je zlá, ale mám problém s dvomi stránkami, až prílišná tmavosť, je mi jasné, že film s upírmi má byť tmavší, ale tu je to až moc a tiež to, že je jedno, či sa dej odohráva v miestnostiach, pri hradbách alebo v lese, stále z toho cítiť štúdiovosť. Som spokojný, konečne môžem pochvláliť aj scenár a aj s tými spomínanými zápormi je to najlepší diel celej série. Objektívna kvalita filmu- 68%, film sa páči mne na 77%.(20.9.2011)

• Kaka

Jako prequel to není úplně zlé. Rhona Mitra byla sázka na jistotu a i zbytek hereckého osazenstva je víceméně pořád stejně kvalitní. Co se ve třetím upířím dobrodružství už tolik nepovedlo byla atmosféra a celkové výtvarné zpracování. Přece jen tma a dunivá hudba mi jdou spíše do moderního nočního velkoměsta, kde to působí mnohem přítažlivěji a atraktivněji, nežli do středověkého hradu s katapulty obehnaný zdmi. Ani triky nebyly zrovna výstavní, ale už od prvních momentek bylo jasné, že se šetřilo kde se dalo. Několik scén bylo originálních (scény s dřevěnými kopí) a překvapila závěrečná čtvrtina filmu jejíž dějové zvraty byly značně nečekané a dobře vpasované do příběhu. Jestli bude čtyřka, zajímalo by mne o čem. Působí to na mne jako uzavřená trilogie, která je kvalitativně tak tak ve standartech.(8.5.2009)

KINO/// Obsazení 6/10 Děj 7/10 Hudba 8/10 Efekty 4/10/// +pěkná řezačka a krvavá, hudba, řev, kamera, příběh -především ve tmě laděné do modra toho opravdu není moc vidět a tak se návštěva kina kvůli obrazu zdá býti zbytečná (jednoduše řečeno:mohlo to jít rovnou na DVD), jinak standartní a ničím vyjímečný film nepřekonávající předešlé díly/// A příběh pokačuje. Tentokrát pěkně od počátku na něž příběhově navazují předešlé dva díly. A protože jsem v kině byl i na nich, tak mi návštěva třetího dílu připadá jako samozřejmost, nebo chcete-li povinnost. I když důvodu věru mnoho není. Původní herecké obzasení tu až na výjimku v podobě Victora (Bill Nighy) není. Půvabnou sexy Selenu (Kate Beckinsale) nahradila celkem průměrná Soňa (Rhona Mitra-více jí to slušelo v Soudném dni) a po technické stránce jsme zůstali na stejném místě jako před pěti lety. Je sice pravdou, že souboje sou promakanější a šťavnatě krvavé a slušná akce se tu taky najde, ale za 1. je to potřetí to samé, za 2. první dva díky se odehravali v moderní době a tento se ještě více podobá "vlkodlačím" filmům, a to je žánr, který nevyhledávám a za 3. díky šikovně laděnému obrazu do studené modré barvy je kulový vidět a divák si to na plátně prostě neužije. Třetí Underworld není zklamání. To proto, že jsem od něj nic moc nečkal a taky jsem dostal jen to, nic víc./// Celkem 65%///(25.1.2009)

• Mahalik

Na rovinu: pokud chcete vidět vlkodlaky, kteří se zahryzávají do krků nebohých upírů, udělejte si výlet na Konopiště, poněvadž tamní (brutální) sbírka uřízlých hlav lesní zvěře, je Lycanům dost podobná. Možná tam někde uvidíte i Patricka Tatopoulose, jehož skalpovaná hlava bude mít to nejčestnější místo, v jakékoli síni. Stvořil totiž ten nejzbytečnější film, co jsem kdy viděl. P.S. Michaela Sheena nechte, prosím, být. On je jediná světlá vzpomínka, co mi z Underworldu zůstane.(7.8.2009)

Vrchní upír Viktor se jedné krásné noci rozhodl geneticky modifikovat pejsky a trošku se mu to vymklo ze spárů. Hlavní mutant Lucien mu zprznil dceru a vyvolal válku mezi krvesaji a vlkodlaky. Toť vše.(26.8.2009)