Scorsese stále umí navodit patřičnou atmosféru, řemeslně je hračička a i mu všichni výtečně hrají, takže jen o té pointě to není. Naštěstí, protože jinak by již po deseti minutách nebylo na co koukat. Přesto neodbytný pocit, že tohle měla být epizoda Příběhů ze záhrobí a nikoli regulérní stočtyřicetiminutový celovečerák, se mi z hlavy dostat nepoštěstilo. Nebýt úvodního příjezdu na ostrov a závěrečných cca třiceti vteřin, tak si z toho nepamatuji lautr nic.(19.2.2010)

Měl jsem tušit, že si pro mě duo DiCaprio a Scorsese připraví něco naprosto nadpozemského. A to jsem se na ten film chystal docela dlouhou dobu. Jenže jakmile začaly první minuty, okamžitě jsem si řekl, že to bude nářez. A od půlky filmu, kdy se to skutečně rozjelo, jsem měl držku otevřenou dokořán a čekal jsem na závěrečný hvizd, kde nám tvůrci vysvětlí jak to vlastně všecko bylo. Tohle čekání se nakonec zvrhlo na neskutečně těžký dvě hodiny čekání, kde režisér ukázal, jaký je skutečný borec a atmosféru nahustil na naprosto nejvyšší možnou stupnici. Na konci DiCaprio pak dorazil se scénou, na kterou u něj do konce života nezapomenu a budu si jí v hlavě promítat napořád. On opravdu dokázal, že je abnormální herec. Já teda vím, že to ukázal už v prvním filmu, co natočil. Jenže já ho měl zažitýho jako nějakýho floutka, co se ovívá větrem na loďi snů, nebo se snaží zfetovat na thajských pláží a nikdy by mě nenapadlo, že bych po pár letech mohl tvrdit, jak Leonardo DiCaprio je pan herec. A on skutečně je. Momentálně je to pro mě nejlepší herec současnosti. I když za to může i fakt, že se objevuje v kvalitních filmech. Vždyť jak by to vypadalo, kdyby knižní předlohu točil někdo jiný, než právě Martin Scorsese...Vždyť já si i myslím, že samotná knižní předloha musela být nesmírně náročná na zfilmování, protože kolik myšlenek se ve filmu objeví, tolik já nenajdu ani za sto let v kelímku od limonády. A závěrečný hvizd nastolí tisíc otázek, kdy teda jedna by měla být správná, a každý na to bude mít stejně svůj názor. Já se ale spokojím s tím svým, a to tím, že tenhle film je darda, která mě po dlouhé době donutila o filmu přemýšlet.(4.7.2010)

„V sobotu sa do školy nechodí.“ – „V mojej áno.“ Je to príliš dobré na „len“ 60%. Snímka ponúka starostlivo budovanú atmosféru (na úkor tempa), zaujímavé herecké výkony (okrem sympaticky arogantného DiCapria umiernený Mark Ruffalo alebo po dlhom čase konečne zasa kvalitný Ben Kingsley), pôsobivú vizuálnu stránku a, samozrejme, šokujúce záverečné rozuzlenie. Práve vďaka nemu si miestami možno až prehnane a zbytočne pomalú snímku pozriete aj druhý krát, ale ťažko, až na výnimky, aj tretí, štvrtý a osemnásty. Ono rozuzlenie je ale tak šikovne urobené, že nemáte šancu nájsť scénu, ktorá by vám „definitívne“ potvrdila/vyvrátila váš názor na to, kto bol v skutočnosti kto; dokonca i scénu, ktorá sa na prvý pohľad javí ako vysvetľujúca, pri len o čosi detailnejšom preskúmaní pod mikroskopom zhodnotíte ako scénu, ktorá vôbec nič nevysvetľuje, iba to ešte viac komplikuje. PREKLIATY OSTROV je film, v ktorom existujú dve diametrálne odlišné „možné roviny/alternatívy“ vedľa seba bez toho, aby si navzájom odporovali (jedná sa teda o iný typ záverečnej „šokujúcej pointy“, akú ponúkol napr. priamočiary ŠIESTY ZMYSEL).(27.5.2011)

Bezchybne natočený mysteriózny thriller, ktorého prevarenú pointu (pomôcka : Kabinet istého Dr.) sme s Tommym uhádli po 10 minútach. Nebyť tejto drobnosti je to plný kotol. Po nepodarku Departed, vitaj nám späť Marty. 9/10(28.2.2010)

Luxusní filmová záležitost jaká se už v dnešní době netočí. Prokletý ostrov mi celou dobu připomínal Kubrickovo Osvícení. Ta atmosféra, ta hudba, ta rozvážnost režie, práce s kamerou a postupné odkrývání a vývoj příběhu. Celé to neuvěřitelně funguje a i když je jasné z trailerů o čem celá zápletka bude moc rád jsem se nechal unést vyprávěním. Stopáž je sice delší ale mě opravdu nevadila a bylo to mých nejrychlejších 137 minut v kině. Plně se stotožňuji s názorem POMa. A Dicaprio? Ten má u mě jasného Oscara. Zaslouží si ho. Doufám, že Oscarová noc bude patřit Avataru a Shutter Islandu. 95%(2.3.2010)