Andrew Beckett je právník. Mladý, brilantní právník. Homosexuál, infikovaný virem HIV. Svou nemoc dlouho tají, přesvědčen o tom, že s jeho službou klientům nesouvisí. A pak je jednoho dne propuštěn, údajně pro pracovní neschopnost. Ale Andy ví, proč přišel o místo. Připravily ho o ní předsudky, strach, panika a odpor. Diskriminace. Ví, že jeho čas je sečten, ale nevzdává se. Hledá právníka, který by mu pomohl v procesu s jeho mateřskou firmou - a nachází. Černý Joe Miller není tak úspěšný, jako býval Andy, ale jeho vytrvalá víra v právo z něj činí ideálního spojence. Přesto se však zdráhá přijmout Beckettův případ. Stejně jako obžalovaní, jako porota, jako všichni ostatní, i on nemá rád homosexuály, oškliví si je a štítí se AIDS. A snad právě pro svůj odpor nakonec přijímá, přesvědčen o tom, že ve městě, kde byla vyhlášena americká ústava, zaručují rovnost všech, nelze tento boj vzdát. Soudní spor začíná... Inspiraci k natočení filmu bylo údajně onemocnění blízkého přítele režiséra J. Demmeho na AIDS. (Guild)

Klajnik

Skvělej film. Takovej, kterému je snadné dát plný počet, ale nejde jen o to, že je to další lidské drama se společenským přesahem, síle lidského ducha a spravedlnosti. Takových mixů jsem už viděl hodně a valná většina z nich kvalit Philadelphie nedosahovala. Čím to tedy je? Podle mě je zde skvělý a funkční scénář postavený na silném námětu, precizní a autorská režie a přesné herectví. Tyto tři pilíře činí být Philadelphii poměrně silnou a výživnou záležitostí. Osobně pak filmu rád přisoudím vysokou hodnotu tehdy, kdy mě pouhé dialogy a interakce mezi postavami baví a zajímají. To není běžné. Často mě nebaví postavy ani to, o čem postavy mluví - interakcím mezi nimi chybí ta potřebná vnitřní tenze a hloubka. Scénář Philadelphie pak nestojí jen na kvalitně dialogů, nýbrž i na silném námětu diskriminace, která v devaadesátkách byla aktuální (a je vlastně aktuální stále). Mám pocit, že se trochu očekává, že tento film svou vykalkulovaností bude sbírat vysoká hodnocení, a tak by plnej počet dostat neměl, protože to není vyloženě originální piece of art, ale moje racio tvrdí, že všechny potřebné kvality naplněny jsou. Jde to poznat i na režii a záběrování. Celé to moc dobře drží při sobě a momenty, kdy dojde ke těm close-upům a postava filmu přímo hledí do kamery, jako by hleděla do očí divákovi, jsou skvěle zakomponovány do obsahu a pro mě osobně i takovým vizuálním poznávacím znamením tohoto filmu. Herectví mladého Hankse a Denzela byla radost sledovat, kord když hrajou takové likable postavy, s nimiž je snadné sympatizovat a sympatizovat s nimi je snadné i proto, jak "barvitě" je herci svým herectvím vykreslili.  REAKCE NA KRITIKU: Někteří si zde stěžovali, že onen diskriminovaný homosexuál je zde vykreslen jako bezchybný dobrák, což není tak úplně pravda, protože AIDS chytl poté, co si zaprcal s nějakým anonymem v porno kině. Uznávám však, scénář se vadám jeho charakteru moc nevěnuje a postava je zkrátka koncipována jako kompetentní právník a dobrý člověk silného, pozitivního ducha. Bohatě to ale stačí, protože takto film skvěle funguje, mně nečiní problém uznat, že takový homosexuál dobrák klidně může existovat a netřeba soudržnost filmu rozřeďovat tím, aby byla ukojena nějaká móresa. Tento aspekt filmu nebyl v kritice uživatelů odpuštěn zde, zatímco v jiných filmech, kteří se v tomto bodu proviňují podstatně více, přehlížen je. (Tetsuo/Kamil Fila dal tomuto filmu 2/5, ale Avengers Endgame nebo Top Gun 2 od něj i přes svůj kýč dostali 5/5...) Poukazuji na nekonzistenci. Poukazuji na to, že někteří lidé mají tendence k homofobnímu chování (nejsem vyjímkou, když třeba vidím afektovanou a zmalovanou buznu, která mě sere), ale neradi jsou za to haněni. Tento film jim nastavuje zrcadlo a oni maj potřebu se proti tomu nějak vymezit. Rozhodli se teda opodstatnit svou iracionální zaujatost tím, že Hanksův homouš je kýčovitým ztělesněním všech ctností (což není pravda) a to je přeci nerealistické... Achjo. ()

Berry

Mnozí to nechápou, ale já mám homosexuálního právníka umírajícího na AIDS mnohem radši než prosťáčka Forresta Gumpa. Přijde mi nějak pravdivější a poutavější. A s lepší hudbou!!! ()

Jeremiah

Každý máme hluboko v sobě zakořeněný nějaký předsudek ať si to chceme nebo nechceme přiznat. Tento film ukazuje na problematiku lidí nakažených AIDS, a pokud je postiženým navíc "gay" ... ?! Výborný herecký výkon Toma Hankse podpořený ponurou a nepřátelskou atmosférou okolí a k tomu bezvadná titulní píseň - 4. ()

RadimFišer

Průměrný film. Důvod proč jsem se na něj díval byla mnohem hezčí písnička od Bruce Springsteena. Z tohoto pohledu to byla legenda. Ale vnitřní členění je spíše průměrné až nudné. ()

elisheva

Kdyby tenhle film natočil někdo dneska, byl by to lehce nadprůměrný počin. Ale tohle se povedlo v době, kdy to v USA ještě tolik vřelo, kdy si všichni mysleli, že AIDS je záležitost gayů (netvrdím, že někteří pořád tak nepřemýšlejí). Proto hodnotím tak vysoko, s ohledem na tehdejší stav společnosti. ()

jasanka

Poznání Hankse z trochu jiné stránky. Když jsem před sledováním filmu zjistila, že je dlouhý 125 minut, říkala jsem si, že to bude asi pěkně zdlouhavé filozofické drama. Místo toho jsem se ale dočkala silného příběhu, kterému bych klidně dalších pár minut stopáže přidala. A to se mi opravdu často nestává. Umírající scénu si producenti mohli odpustit, ale záběry po ní mě tak dostaly, že přemýšlím i nad pěti hvězdičkami. Prozatím ale "pouhé" čtyři. ()

adriane9

Jeden z nejlepší snímků s Tomem, pro mou soucitnou duši mnohem lepší než legendární Forest Gump :)... zkrátka Andy je moje srdcovka.. ()

Chundys

Oscar byl zasloužený! Film byl vynikající, já soboně, jak i ve filmu zmiňuje Denzel Washington nemám rád homosexuály! Můžu s nima být v jedné místonosti a tak ale je homosexuál a homosexuál... A jak tam firma reagovala na AIDS!!! Kdysy ve škole jsme měli jednu přednášku o AIDS! Ten pán co nám přednášku prezentoval, nám ke konci prozradil že je HIV pozitvní. Zaskočilo mě to hodně, protože bych to opravdu nepoznal a s pánem sem si potřásl rukou. Tyto lidi obdivuju, že i s tou nemocí bojujou, je to něco neskutečného... ()

Lilloos

Právnické filmy mě nikdy nebraly (ironií je, že jsem se tím jednu dobu chtěla živit), ale tenhle má přeci jen něco do sebe. A ikdyž člověk od začátku tuší, jak to dopadne, závěr ho stejně rozseká. ()

rexino

Treba pokladať za vzácne že takýto film s touto citlivou tématikou vznikol. Dnes by to už "moderní" filmári potrebovali "osviežiť" šokujúcimi scénami a určite, nie tak nezaujatým postojom, aký ponúkol tento film. Je ale pravda, že film si išiel od začiatku po jasné finále a počas tejto cesty k finále sa uňho nenašlo nič, čo by si zaslúžilo aj tú piatu hviezdu. Ale aj tak si myslím, že ide o hodnotný film. ()

Mallinali

Jestli je tohle černobílý film, tak já jsem eskymácká ségra Denzela Washingtona. Už jen to, že ten film hejtujou jak "pokrokoví" radikálové, tak kovaní homofobové, ukazuje, že to je trochu složitější. Pro jedny je ekelhaft už automatické spojení AIDS a homosexuálů (přitom tvoří přes 2/3 nemocných, čistě z technických důvodů), pro druhé je problém jednoznačné sympatizování filmu s nemocným gayem Hanksem proti ukázkově netolerantním zaměstnavatelům. A obě strany neberou vyobrazení Hankse jako až nereálně dokonalé postavy. Jenže ti "pokrokoví" přehlédli, že film tehdy vůbec představil a polidštil homosexuály většinovému publiku a konzervativnější kritici zase přehlédli, že Hanksova postava by fakt do žádného gay průvodu nešla a že film ukazuje i stránku homosexuální komunity, za kterou je často kritizována (např. obtěžování Denzela v obchodě a fakt, že se Hanks asi nakazil v pornokině při nevěře). Film prostě nabízí několik různých pohledů na věc, vyvažuje a přitom si hýčká upřímně lidskou slzopudnou linku, která k filmu připoutá a v závěru odrovná velkou část diváctva. Že to amíci podávají srozumitelně a s tahem na branku, je jedna z výhod USA kinematografie, protože na ty pravověrné, většinou evropské, queer filmy se nikdo kromě části cílové skupiny a fanatických artových nadšenců nedívá (pokud tam nejsou lesbické scény jako v Životě Adele). Mimochodem, z filmu jsem si neodnesl jen to humanitní poselství, ale i to, že když jde o život, je nějaká diskriminace putna (na konci vlastně rozsudek ostatní zas tak moc nezajímá). No a ta hudba, ta přežila doteď... ()

drozdy1

Pamatuji si jak nám tento film jednou pustil o posledních třech hodinách v prvním ročníku střední školy můj učitel na biologii. Přiznám se, že jsem z toho nebyl extra nadšený, protože jsem si myslel, že zase půjde o nějaký životopisný film na téma AIDS, kterých už jsem viděl na základní škole víc než dost. Jakmile jsem zjistil, že v tomto filmu hraje můj oblíbený Tom Hanks, kterému zdatně sekunduje Denzel Washington můj zájem o film se o několik tříd vznesl. Nicméně nejsou to jenom herecké výkony, které tento film zdobí, ale také velmi silný příběh, který je dost možná velmi předvídatelný, nicméně jeho průběh a bourání zdí mezi ustředními postavami a zároveň poukazování na diskriminaci homosexuálů, která v době kdy film vznikal byla ještě velmi čerstvá a citlivá byl od režiséra Demmeho velmi odvážný tah. Proto si myslím, že další filmy na toto téma, které vznikaly o několik let později (kdy už je situace okolo homosexuálů klidnější) jsou už tak trochu sázka na jistotu a někdy dokonce až moc často citově vydírají. Jsem tedy moc rád, že nám tento film tehdy náš učitel pustil a přiznám se, že to byla jedna z mála situací, ve které jsem se vyloženě těšil na hodinu biologie abychom tento film dokoukali. A abych nezapomněl - filmu přidává o další level výše také hudební podkres a skladba Springsteena - Street of Philadelphia, která naprosto přesně vystihuje atmosféru tohoto vynikajícího drama, při kterém si vetšina z nás určitě ještě nekolikrát bude utírat slzy z tváře. Hodnocení: 88%. ()

zdeny99

Geniální film zachycující aktuální témata. Výborné drama ze soudní sítě. Nadlidský výkon Toma Hankse coby právníka nakaženého virem HIV, a do toho ještě homosexuála. Zasloužený Oscar pro Hankse za hlavní mužskou roli. [22851. hodnocení, 434. komentář, 86%, 168. nejlepší film, 469. nejoblíbenější film] ()

Gastovski

Mám moc rád filmy z dusného prostředí soudních síní. Očekávání a natěšenost z Philadelphie a jejího hvězdného hereckého obsazení byla převeliká. O to větší pak bylo rozčarování. Když pominu prosťoučký příběh a ohrané klišé, očekával jsem dramatické scény právě během soudních líčení, zvlášť na tak v té době výbušné téma teploušovců. Opak byl pravdou! Nikdy jsem neviděl nudnější a sterilnější soudní při. Absolutně bez špetky napětí či dramatu. Jak to tak bývá: velká očekávání působí velká zklamání. ()

Hogo Fogo

Uslzená usmoklená nuda. Trápna hra na politickú korektnosť. Keď som videl ako sú všetci chápaví a tolerantní ako majú všetci radi ten teplý vzor všetkých cností, skoro som sa pozvracal. ()

Elin

Film, kterému se dostalo tolik pozornosti, kolik mu právem náleží. Velmi vážné téma (které v první polovině devadesátých let, bylo velikým strašákem) je výborně a s citem zpracováno a neznám nikohö, koho by film nějak neoslovil. Kdo neviděl, nechť co nejdřív napraví. ()

Krchy

Jeden z mála filmu, kdy jsem byl schopen uronit pár slz i v přítomnosti jiné osoby. Sice jsem byl technicky ještě dítě, ale vem to čert, pět tomu dám. I když homosexuály zrovna nemusím. No asi bych hodnotil úplně jinak, kdyby místo Banderase s Hanksem a jimi ztvárněných uměřených homosexuálů ve filmu hráli Hromada s Vladkem Dobrovodským. ()

Stmívání nad Hamletem

Stmívání nad Hamletem