Andrew Beckett je právník. Mladý, brilantní právník. Homosexuál, infikovaný virem HIV. Svou nemoc dlouho tají, přesvědčen o tom, že s jeho službou klientům nesouvisí. A pak je jednoho dne propuštěn, údajně pro pracovní neschopnost. Ale Andy ví, proč přišel o místo. Připravily ho o ní předsudky, strach, panika a odpor. Diskriminace. Ví, že jeho čas je sečten, ale nevzdává se. Hledá právníka, který by mu pomohl v procesu s jeho mateřskou firmou - a nachází. Černý Joe Miller není tak úspěšný, jako býval Andy, ale jeho vytrvalá víra v právo z něj činí ideálního spojence. Přesto se však zdráhá přijmout Beckettův případ. Stejně jako obžalovaní, jako porota, jako všichni ostatní, i on nemá rád homosexuály, oškliví si je a štítí se AIDS. A snad právě pro svůj odpor nakonec přijímá, přesvědčen o tom, že ve městě, kde byla vyhlášena americká ústava, zaručují rovnost všech, nelze tento boj vzdát. Soudní spor začíná... Inspiraci k natočení filmu bylo údajně onemocnění blízkého přítele režiséra J. Demmeho na AIDS. (Guild)

vodkasesemte

Celou dobu mi bylo hrozně líto toho homosexuála, co neudržel svý pero při promítání v kině, a pak se tím ani neobtěžoval seznámit svýho zaměstnavatele, aby nakazil celou firmu! Podle mě to vubec nebyl film z kategorie New Age, ale šlo o to ukázat, co je tadle sorta deviantu zač! Jsou to bezcitní, odporní sodomité, ke kterým inklinuje jen stejně vyšinutá verbež, cikáni! Pokud jim přestaneme šlapat na hlavy, naleze ta špína do našeho celého životního spektra jako rakovina a sežere nás zevnitř! Jejich komunita je skutečná epidemie, vedle které vir HIV vypadá jako dětská nemoc! Za zvláštní pozornost stála akorát ta advokátka protistrany, kterou bych zase ani na moment neváhal v soudní síni ojet já! ()

J.Mayen

Na film jsem jsem se zkousel divat snad 20x a 20x me unudil skoro k smrti a vzdy jsem vydrzel max. 40 minut, pak jsem bud nekam sel, nebo delal neco jineho, vcera jsem ho poprve videl cely, navic v nemcine a musim rict, ze vazne neni spatny. Ti kteri tady nadavaji na AIDS, buzny, prosim zdrzte se svych komentaru typicky ceskych nenavistnych a nejprve si zamette pred vlastnim prahem vy "skvostne dokonale bytosti". ()

patbat

Nejsilnější drama co jsem kdy viděl. Ale vážně. Tom Hanks, který byl tehdy známý spíš jako komik dokázal, že umí vzít i drama a dotáhnout ho k dokonalosti. Úžasný výkon. Ale ani Denzel Washington ve vedlejší roli se neztratil. Kupodivu ani Antonio Banderas a to měl opravdu maličkou roli. A hlavně ty dvě úžasné sklady! Streets of Philadelphia od Bruce Springsteena a na konci úžasná Philadelphia od Neila Younga. Tom je ale všechny svým výkonem zastínil. Neuvěřitelný. ()

maestrotatum

Ťažko sa vyjadruje k tak vážnej téme. aids je aj v tomto storočí stále neliečitelným ochorením. Niesom homofób ale ani sa nebijem za práva opačne orientovanej menšiny (?) na námestiach. No plne si uvedomujem sociálne aspekty tohoto filmu. Duo Hanks a Washington perfektne funguje, reprezentujú odlišné svety, ktoré v určitých momentoch splývajú, plne si uvedomujúc ich kontrasty. Tom Hanks si cenu akadémie zaslúžil, o tom niet pochýb. Vo Philadelphii môžeme nášho dobráka Toma vidiet v inom štýle- čim sa určtite obohacuje jeho herecký potenciál. Denzel je presne ten typ intelektuála pracujúceho pre dobro komunity, pričom sa nikdy nevzdáva a bojuje za to v čo verí.- na mňa to vždy zapôsobí. Ale na opačnej strane tohoto chválospevu stojí fakt, že mi počas celého filmu niečo chýbalo alebo vadilo. Neviem presne čo ale vďaka tomu sú to tri silné hviezdičky. ()

wocicko

Obecně vzato to není špatný film, je i pěkně poučný a realistický - ukazuje, že to má homosexuální menšina těžké, ale také to, že většinová společnost to má těžké s ní - např. večírek, scéna s árií, kde je právník poněkud vyděšený z přílišné emotivnosti. Co však film úplně ničí a dělá z něj skoro až odpad je herecký výkon hlavního hrdiny. Ten chlap prostě neumí hrát - buď přehrává, nebo blbě čumí, nic mezi tím. Zahrát to doslova kdokoli jiný, tak je to dobrý film, takhle srágora. I sexy "heterouš každým coulem" Banderas podal uvěřitelný a nerozpatlaný výkon "pečlivého homo-manželky", ale ten druhej nehrál ani gaye, ani právníka, vůbec nic - a má na svědomí tenhle film. No a dost možná i kterýkoli jiný, kam ho pustili. ()

shinbone

dobrej vývoj postavy denzela washingtona v prvnim dějství - překoná homofobii, protože nespravedlnost se mu příčí ještě víc.. to je krásný. ()

chucky

Velmi působivý a dokonale lidský film. Dojemný příběh o právníku nakaženém virem HIV určitě zaujme každého. Vynikající výkony a hudba........... ()

FrankieSS

Jak si tak pročítám komentáře, vidím, že každý v tom vidí bud naprosto dojemný film ... atd nebo odpornou sračku plnou klišé :-) No nevím ... já bych to takhle jednoznačně neviděl ani na jedné starně. At si kdosi říká cokoliv, ale to že je to jenom slzoprudná sračka říct nelze ... Ten kdo tady píše podobné věci asi postupem času začal filmy chápat jako věc, ve které hledá pouze chyby a na druhé straně klady. Asi si už nedovedou všimnout jednoduchého (ale ze života) příběhu, který má jasné poselství a každému musí být jasné o co tam jde (kromě SQUIBa - myslíš, že v tomhle filmu šlo o vysouzení jmění? - hahaha :-)) Jak píše Zombo, je to jen o diskriminaci homosexuálů .. Nic víc nic míň ... Pokud v tom chceme hledat klišé, tak klišé se nenechází v tomto snímku, ale už v pojetí samotné homosexuality ... Dle mého se mýlí i Tetsuo ... Proč je klišé homosexuál - zženštilá karikatura i homosexuál - vrchol ctnsoti? To je pěkná hovadina ... klišé není ani jedno - jsou to jen podoby homosexuality, které existují, ale klišé (hlavně z té první) udělali lidé, protože jim to zkrátka přišlo směšné, když se chlap nakrucuje, maluje si držku a mluvi jako ženská ... Je to sice otřepané, ale rozhodně reálné a nikterak nadsazené, tudíž mi to jako to pravé klišé nepřipadá ... a navíc homosexuál - vzor ctnosti a klišé? To už je doslova hovadina ...Když bojoval Sparkakus za svou svobodu, tak to bylo ok, ale když o ní stojí člověk, který je homosexuál, tak je to klišé? ... Je to klišé možná jen kvuli jistým lidem, kteří se svým nízkým IQ takto vyrovnávají se svým valstním zamindrákovaným životem :-)) Jedniným záporem filmu bylo to, že je hodně americký, některé zbytečné citové výlevy, neustálé vysvětlování některých jasných věcí a trošku divná pointa s otázkou, kde se ho ptali, zda byl nekdy v jistém pornografickém kině (nevím, co to mělo za význam, když i kdyby Hanks zapřel, težko by mu něco dokázali,,,, zřejmě šlo jen o to, aby ukázali jak je čestný člověk a že klidně před svou rodinou přizná že šukal s cizím chalpem v kině :-) - hmm, podle mě tohle bylo jediné klišé nevím, jak vy?! :-) .... Jinak pisnička od Bruce je výborná, Hanks? nevím ... ale je myslím jedno, jestli dostal Oscara po právu nebo ne ... jen se omlouvám, že jsem víc rozebíral jiné téma než film, ale někdo už musel tady některým expertům napsat o čem film je ... sorry a nezlobte se na mě :-) ... !!! za 4* ... ()

norbu

Sice je to chvilkami dosti přeslazené, ale pro mne velmi silné a to hlavně díky výkonu Toma Hankse.Rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

miza

Kdo jiný by mohl hrát právníka Andrewa než Tom Hanks.Je to jeho herecký koncert a k němu patří i Denzel Washington.Tento film beru jako osudový průlom do světa homosexuálu a přístupu k jejich životu.No prostě paráda. ()

Mínós

Klišé, patos, hraní na city? Až někdo takovou směs popsaného natočíte, dejte mi vědět. Průšvih je, že většina z vás se v životě nezmůže na nic jiného než na plivání po těch, co to na rozdíl od vás uměj, a to říkám s plným vědomím a uznáním faktu, že na kritický pohled má každý svaté právo. Ovšem co se rozjelo tady, to má do práva dost daleko. K filmu samotnému tolik, že mě srazil na kolena a zřejmě proto, že nemám potřebu potvrzovat si vlastní mužnost kopáním do někoho, kdo se ode mě liší (a že jsem neměl pocit, že se liší), dávám za bravurního Hankse, sympaťáka Antonia, přesvědčivého Denzela, univerzálního záporáka Robardse a všeuměla Springsteena pětihvězdu. A jdu si znovu poslechnout La mamma morta, Streets of Philadelphia a všechny ostatní poklady, protože hudební stránka věci je snad ještě lepší než filmová a to je co říct. Bravo, Marie a Bruci. 10/10 ()

cici24

Dorbý snímek, který mě ale tak neoslovil jako ostatní....prostě je dobrý, ale citový vztah k němu nemám.... ()

Jakupb

No, před týdnem jsem viděl Terminál a nemohl jsem si ho vynachválit, říkal jsem jaké je to skvělé a že je to skoro tak dobré jako Forrest Gump. To jsem ale ještě neviděl Philadelphii, je to tak perfektní snímek, který jednoduše nemá obdoby. Nebojím se říct, že se mi líbil ještě víc než právě Forrest Gump a to už je něco, protože tento snímek kraluje tabulce hodnocení. Jonathan Demme se chopil velmi citlivého tématu a zpracoval ho bravůrně. Totiž, jen málo filmům se povede, abych se u nich rozbrečel, po této stránce u mě jasně vedla Zelená míle, ale tento snímek to všechno překopal od základů, rozbrečel jsem se u něj 3x, nejsem sice nějaký necitlivý balvan, ale i tak se to stává jen výjimečně. Už jen tohle z toho dělá jeden z nejdojemnějších filmů vůbec! Za celou dobu, která mi mimochodem utekla dost rychle, se ve filmu neobjevila jediná zmínka o násilí, nikoho zde nezabili, ani zde nepadlo jediné sprosté slovo. Podle mě jsou tyhle filmy mnohem lepší než ty s tím obsahem co jsem zmínil. Dnešní diváci ale po tomto obsahu touží. Jen se zamyslete, kdy v nedaleké minulosti vznikl takovýto film. Něco by se sice našlo, ale i tak toho není moc. Filmaři se řídí heslem, čím víc krve, tím líp, aspoň mi to tak připadá a je mi to líto, protože právě takovéhle film "kazí" lidi. Rozhodně nejsem zastáncem cenzury, ale jen říkám, že je škoda netočit podobné filmy. Mě je tento směr velmi blízký a ve velké většině podobných filmů hraje Tom Hanks. To je opravdu mazák, po tomhle filmu se stal asi mým nejoblíbenějším hercem. Tom umí skvěle vystihnout kteroukoli roli, ale tahle se mu opravdu povedla. Taky co pro tu roli vytrpěl, musel shodit 15 kg, opravdu něco. S Tomem jsem tenhle film náležitě prožíval, právě on mě na tenhle film přivedl a taky on z něj dělá to, co to je. On a ještě Denzel Washington, ten dostal dokonce ještě větší prostor než Tom a je to možná dobře. Danzel byl spíše ve vtipnějších a serióznějších scénách a Tom tvořil ty dojemné, u kterých by se i kámen ustrnul. Tento film bude navždycky patřit mezi mé nejoblíbenější. ()

Ajka2

Skvělé drama, námět vynikající a k tomu skvělé herecké výkony - Tom Hanks předvedl úžasný výkon. K tomuhle již není co dodat. Snad jen hudba tomuto filmu dodala skvělý nádech. ()

Trinculo

Je to trochu taková pohádka. Ale má to něco do sebe, není možné diskriminovat někoho, protože je to muž, který spí s muži anebo je nemocný, anebo má černou pleť. Nezapomenutelný soundtrack a poněkud ponurá atmosféra filmu. Také nutno podotknout, že úspěšní majitelé právnické společnosti vypadají snad v každém filmu stejně slizce. ()

Stmívání nad Hamletem

Stmívání nad Hamletem