Pátek třináctého

Friday the 13th

Piatok trinásteho

Horor

USA, 2009, 93 min (SE: 106 min)

• J*A*S*M

Tak jakpak dopadl nový Friday the 13th z pohledu člověka, který většinu původních dílů neviděl, protože ho 80's vyvražďovačky paradoxně přestaly bavit dřív, než se k této zásadní sérii vůbec dostal? No, přestože mi logicky odpadá rozhořčení nad "znesvěcením" oblíbené postavy, nemůžu říct, že by byl tento film nějak zvlášť příjemným hororovým zážitkem. Ukazuje se tu docela podivuhodně smutná skutečnost, že v současné době pod pojmem remake vznikne buď naprostá kopie, anebo naopak paskvil, který by se, kdyby nešlo hlavně o zisk ze "zavedené značky", mohl jmenovat úplně jinak (což jsem poznal i já, ačkoli si už přesně nepamatuju, kdy a jaké Pátky jsem to vlastně viděl). No ale i nezaujatě je Nispelův Friday the 13th pouze normálním teenagerským slasherem (v tom nejhorším smyslu slova), kterých jsou spousty, a další spousty jich bohužel po nečekaném úspěchu tohohle kousku v USA nejspíš vzniknou. Až je mi z té představy nevolno. Remake Texaského masakru se mi upřímně líbil, tudíž jsem i od tohoto filmu očekával přinejmenším mírně nadprůměrnou zábavu, no bohužel jsem se dočkal pouze spousty otravných adolescentů a několika nenápaditých vražd. PS: Po uvedení filmu do českých kin prorokuji hororovým diskuzním fórům zvýšený počet příspěvků od čtrnáctiletých dívčin ve stylu "Pátek třináctýho je upe mocinky best horůrek, žeo..." 4/10(17.2.2009)

Takže je to tady, moje čekání skončilo. Musím říct, že první „teen-akce“ se zálesáky byla na 5*. Dále už to tak slavné nebylo. Jason je ztvárněn velice dobře, jeho rychlejší chůze/běh neruší, ruší spíše jeho chování. Střílení z luku, nástraha poplašných pastí – totálně mimo. Přechovávání oběti taktéž, ale dá se pochopit,---SPOILER--- že Jason v ní viděl díky amuletu svou matku---SPOILER---. Vražd je požehnaně, dobře provedené. Scéna při níž Jason vezme svou masku a začne znít klasicky zvuk všech Pátku 13-tého byla neskutečná – měl jsem pří ní příjemné mrazení v zádech. Celkově objektivně je tento horor na 3*, já ho ovšem objektivně hodnotit nemohu proto dávám 4* ;-).(22.2.2009)

• gouryella

Stokrat omlete porad dokola bez jakekoliv inovace, pro koho se tohle toci???(24.6.2009)

• Cervenak

25 minút do úvodného titulku? Uf, to je rekord. A zároveň je to jediná zaujímavá vec na tomto paškvile. Videl som všetky Piatky, sú medzi nimi rýdze odpady, ale tento sa mimoriadne vydaril. Marcus Nispel by už mal konečne dostať súdny zákaz približovať sa ku kamerám či iným veciam, ktoré súvisia s filmárčinou. Scenáristi sa za tento imbecilný zlepenec budú škvariť vo vriacom oleji v najväčšom kotle, aký v Pekle majú. A producenti z Platinum Dunes? O tých už je dávno postarané - tí poslúžia ako palivo, ktorým bude Lucifer podkladať pod ten kotol. Najhorší film, aký som tento rok videl. A to rátam aj Mamma Mia!(5.6.2009)

• paascha

Snad jen k úcty k tradici nedám odpad, ale váhám, váhám...(11.6.2009)

• - V tomto filmu nosí Jason obě své legendární masky. Plátěnou masku si poprvé nasadil v Pátku třináctého 2 a hokejovou masku v díle Pátek třináctého 3. (HellFire)

• - Film vydělal celosvětově téměř 92 milionů amerických dolarů, což z něj činí druhý nejúspěšnější díl celé série. (gogos)

• - 13. červen 2008 – poslední den natáčení připadl na pátek. (Stocki)