Pátek třináctého

Friday the 13th

Piatok trinásteho

Horor

USA, 2009, 93 min (SE: 106 min)

• J*A*S*M

Tak jakpak dopadl nový Friday the 13th z pohledu člověka, který většinu původních dílů neviděl, protože ho 80's vyvražďovačky paradoxně přestaly bavit dřív, než se k této zásadní sérii vůbec dostal? No, přestože mi logicky odpadá rozhořčení nad "znesvěcením" oblíbené postavy, nemůžu říct, že by byl tento film nějak zvlášť příjemným hororovým zážitkem. Ukazuje se tu docela podivuhodně smutná skutečnost, že v současné době pod pojmem remake vznikne buď naprostá kopie, anebo naopak paskvil, který by se, kdyby nešlo hlavně o zisk ze "zavedené značky", mohl jmenovat úplně jinak (což jsem poznal i já, ačkoli si už přesně nepamatuju, kdy a jaké Pátky jsem to vlastně viděl). No ale i nezaujatě je Nispelův Friday the 13th pouze normálním teenagerským slasherem (v tom nejhorším smyslu slova), kterých jsou spousty, a další spousty jich bohužel po nečekaném úspěchu tohohle kousku v USA nejspíš vzniknou. Až je mi z té představy nevolno. Remake Texaského masakru se mi upřímně líbil, tudíž jsem i od tohoto filmu očekával přinejmenším mírně nadprůměrnou zábavu, no bohužel jsem se dočkal pouze spousty otravných adolescentů a několika nenápaditých vražd. PS: Po uvedení filmu do českých kin prorokuji hororovým diskuzním fórům zvýšený počet příspěvků od čtrnáctiletých dívčin ve stylu "Pátek třináctýho je upe mocinky best horůrek, žeo..." 4/10(17.2.2009)

• akisha

Zbytečná, fádní, kozatá nuda. I kdyby to mělo nějaký polehčující kvality, tak pro mě je to naprosto iritující záležitost, furt jen kozy, "kůl" hudba, Jason, jekot, kozy, Jason, jekot... Absolutně bez nápadu, podobající se 97 minutovému hudebnímu klipu. (a to ještě děsivě nudnému). Mezi všemi těmi hvězdičkami hrajícími postupně eliminované bandy adolescentů jasně vystupuje Jason, který prokázal i přes hokejovou masku a němost, že má víc hereckých dispozicí, než ti všichni dohromady. Některé remaky by se prostě měli zakázat.(7.10.2009)

• choze

Primitivní splácanina celé série, kterou je spolu s devítkou nejlépe ignorovat. Revoluci nikdo nečekal a nechci nic slyšet ani o tom, že takhle blbé to bylo vždycky - s tím, co fungovalo v 80. letech (dva vychytané mordy a ukázané kozy), už o dvacet let později, kdy jsou vyvražďovačky mnohem chytřejší, vtipnější a nápaditější (VŘÍSKOT, NEZVRATNÝ OSUD) a horory celkově krvavější a brutálnější (SAW), prostě nevystačíte. A udělat ze zlověstně pomalého Jasona skoro parkouristu a nacpat ho do podzemních tunelů z HORY MAJÍ OČI 2... No nic, musím si na uklidněnou rychle pustit FREDDY VS. JASON. Půl hvězdy za luxusní kozy i smrt America Olivo.(16.9.2009)

• Arx

Klasická vyvražďovačka se vším všudy. Neoriginální, laciné a zbytečné. 40%(16.6.2009)

Jason ze svatého hororové trojky Krueger-Myers-Voorhees vždycky tahal za nejkratší kus provazu a nic na tom nemění ani Bayův rychlokvašený remako-sequel, nebo co to bylo. :) Nispel už od úvodních titulků kuchtí vcelku hustou atmosféru, Jason likviduje mládežníky s až nezvyklou originalitou i působivostí (mačeta je fajn, ale okouká se), ale jakmile se začne mluvit, padá index zábavnosti prudce dolů. Sexuální vtípky, souložení a ožralecké výlevy jsou fajn... pět minut, pak se začnete nudit. A jelikož je podíl usekávaných hlav, prořízlých hrdel a létajících šípů či seker oproti vatovým dialogům v defenzivě, asi i ti největší hokejoví fanoušci párkrát mrknou na hodinky nebo dokonce zívnou. Mně se to stalo dvakrát. Ale Padalecki je i mimo Supernatural hodně fajn. Mimochodem, až budou točit remake Odpadlíka, už vím, koho navrhnout na Lamasovu pozici.(14.4.2009)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 76. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Paldiny)

• - Scout Taylor-Compton si vyzkoušela roli Jenny. Nakonec ale roli vzala Danielle Panabaker. (Stocki)

• - Původně byla ve filmu obsazena izraelská herečka Moran Atias, těsně před začátkem natáčení ale musela být nahrazena někým jiným. (Stocki)