Pátek třináctého

Friday the 13th

Piatok trinásteho

Horor

USA, 2009, 93 min (SE: 106 min)

• bestlama

Ano, Jason je klasika ... ignoruje předchozí díly a víte proč? Protože je to remake ... A víte proč? Protože už nechtěli po Jason X dále pokračovat a raději to restartovali :) Perfektní podívaná plná krve, a teen fracků :)(20.5.2009)

Fanouškům originálu možná zaskočí vločky, ale Jason je po návštěvě Bayova kosmetického salónu zase pekelně ve formě. Stejně hloupý, brutální a výkonný jako dřív. Remakovaný Pátek nepřináší velkou revoluci, ale ctí pravidla žánru a díky učesanému vizuálu a sympatickým teenagerům dává sérii šanci na další úspěšnou kariéru. To plus pár spikleneckých mrknutí na fandy originálu dává dohromady páteční slasher jedna báseň. Kdo hledá víc, musí jinam. Jason vždycky používal mačetu a k sofistikovanějšímu nářadí by ho asi nedostal ani Spielberg. Jistý vývoj na straně tupých ovcí na porážku by ovšem do budoucna neuškodil. Co kdyby Jared Padalecki ukázal, že má kromě hezkého kukuče i... no však vy víte co. :) (6+/10)(24.3.2009)

• JFL

Absurdně překombinované, zarputile schematické, dramaturgicky a kauzálně nesourodé a skrz naskrz pitomé. Po skvostném, fyzicky intenzivním a emočně vypjatém remaku „Texaského masakru motorovou pilou“ je toto velké zklamání. Nicméně to, jak precizně film vrší jedno do maximální záře vypulírované klišé za druhým a kterak okatě ignoruje jakoukoli vnitřní logiku skýtá mnoho požitku. Jako horor nefunkční, ale jako směšný teenagerský biják o huličích, hezounech, obnažených poprsích a bubákovi, kterému se nic z tohoto výčtu nelíbí, je to relativně zábavné.(30.3.2009)

• obitus

Jason Voorhees, rychlý jako blesk a mrštný jako kočka, si ve své podzemní dílničce vyrábí pasti a poplašná zařízení. Občas si tam donese nějaké to tělo (k večeři?) či zajatce. Marcus Nispel si natočil další (ukecaný!) Texaský masakr, aniž by bral sebemenší ohledy na sérii Pátek 13 a její tradice. Michael Bay je rakovinou současného horroru a nový Pátek pak jeho zatím největším vyprodukovaným nádorem. Děcka ovšem budou hýkat nadšením.(16.2.2009)

• Aluska88

Tvůrci se nemusí ani moc snažit, aby takto zprznili jednu z nejkultovnějších hororových postav. Film je směsicí moderních hororových klišé a postupů, jež jsou určeny pro cílovou skupinu v teenagerském věku, která lační po "masakrových" filmech, obohacených sexuálními narážkami a poznámkami, rádoby vtipnými a trapnými hláškami, které z úst vypouštějí charakterově velmi důkladně a důmyslně propracované postavy:) Spousta z nich bude takové filmy titulovat jako "upa super nejwětší mazeeec". Něco jako budování atmosféry, napětí, kus originality či zajímavá kamera je zde zřejmě velkou neznámou. Čekala jsem, že to nějak podobně dopadne, ale přece jen jsem si říkala, co kdyby to bylo alespoň o trochu lepší, než čekám. Bylo to horší, a o dost. Za tohle by se měl pan režisér, Michael Bay, a spol., propadnout velmi hluboko, nejlépe až do té precizní Jasonovy podzemní "dílny", kde by jim ikona hororu měla pořádně "napráskat" svou mačetou, až by byli červení (nejen za ušima:)(26.9.2009)