poster

Pátek třináctého

 • USA

  Friday the 13th

 • Slovensko

  Piatok trinásteho

Horor

USA, 2009, 93 min (SE: 106 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • B!shop
  ***

  No plus je, ze tu blbne Jason a ne matinka jak v originale a taky, ze se s tim Nispel nijak zvlast nesere, zbytecne nezdrzuje a obcas se odhodla i k nejaky ty brutalitce, ale to je asi tak vsechno. Uvod filmu prijemne naladi, sice stupidni zapletka o trave v lesich, ale budiz, behem ctvrt hodiny uz ma Jason grilovacku a je jasny, ze tohle hlavni hrdinove nebudou. Ty sem dotahnou az po vcelku nudny pulhodince, aby se presunuli do nejaky vily, ktera se k rozpadlejm chatkam a hromade vidlaku v okoli moc nehodi. Prvni problem je, ze jsou vsechny postavy naprosto nezajimavy a nesympaticky a herecky na takovy urovni, ze bych to snad lip zahral i ja. Jediny plus je, ze se zensky neboji ukazovat kozy. No a pak to je vicemene klasicka vyvrazdovacka, kde je jasny, kdo chcipne a kdo prezije, Jason ma sice svoji macetu, ale nepohrdne ani nejakym jinym nastrojem a vsechny hezky krvave masakruje. Tady je jedinej problem v tom, ze tahle dvoumetrova nemyslici hromada svalu beha po lese, vyrabi pasti v podzemni dilne, leze na strechy a tak nejak ma asi teleport, protoze se dokaze behem sekund premistovat naprosto potichu na vzdaleny mista, aby moh pubertakum bafnout za zady. Coz po pravde receno se da skousnout dvakrat, trikrat, ale kdyz takhle probehne vetsina zabiti, zacne to bejt lehce usmevny. Jinak k tomu neni moc co dodat, naprosto stupidni beckova vyvrazdovacka s nulovym pribehem, super stupidnim smysl nedavajicim koncem, kterej slouzi jako pripadna priprava pro druhej dil, nezajimavejma pubertakama a nemit v hlavni roli jednu z hororovejch ikon, nestekne po tom ani pes.(30.1.2011)

 • Pumiiix
  ****

  Takže je to tady, moje čekání skončilo. Musím říct, že první „teen-akce“ se zálesáky byla na 5*. Dále už to tak slavné nebylo. Jason je ztvárněn velice dobře, jeho rychlejší chůze/běh neruší, ruší spíše jeho chování. Střílení z luku, nástraha poplašných pastí – totálně mimo. Přechovávání oběti taktéž, ale dá se pochopit,---SPOILER--- že Jason v ní viděl díky amuletu svou matku---SPOILER---. Vražd je požehnaně, dobře provedené. Scéna při níž Jason vezme svou masku a začne znít klasicky zvuk všech Pátku 13-tého byla neskutečná – měl jsem pří ní příjemné mrazení v zádech. Celkově objektivně je tento horor na 3*, já ho ovšem objektivně hodnotit nemohu proto dávám 4* ;-).(22.2.2009)

 • Tuxedo
  **

  Bez atmosféry, stylu, invence a co je nejhorší, bez pořádného Jasona. K čemu je platných několik chabých odkazů na původní série, když hlavnímu tahounu shází charisma, jeho vraždění je smrt za smrtí fádnější a Nispel jej neumí vyzdvihnout jinak, než za celý film dokola omílat fintu s otočením kamery („Tady nic není“, kamera se otočí – „HA! JASON! Dýchá mi na záda“ – vražda). Očekávaná nelogičnost se projevila bohužel na obou frontách, tzn. jak v rámci filmu (pár okamžiků poté, co jsme ujištěni o Jasonově nelibosti pouze v turistech, je odpraven někdo z místních; Jason se objevuje nejen z místa na místě, ale i ze země na střeše atd.) i zavedené série (Jasonovo skladování mrtvol, unášení…), k čemuž perfektně sedí i nevalně úspěšné pokusy o střízlivě a seriózně znějící dialogy a méně než jednorozměrné charaktery postav, hraných ke všemu i na horor hodně špatnými herci. Bavit vás to přestane zhruba po čtvrt hodině, kdy Jason oddělá první várku (proč má proboha film dvě expozice, když ani jedna z nich není zhotovena pořádně?) a vy si uvědomíte, jak moc velkou náhodou a štěstím byl nový Texaský masakr motorovu pilou. Nispel je bez omlouvání loser. 3/10(23.4.2009)

 • MM_Ramone
  ***

  Nie som zrovna priaznivcom remake filmov. Málokedy sa im podarí dosiahnúť kvality pôvodného titulu. V tomto prípade som bol zvlášť obozretný. Horrorová séria "Piatok trinásteho" patrí totiž moje najobľúbenejšie. Jasona Voorheesa považujem za slasher horrorového kráľa. Takže som sa nechcel znechutiť nejakým lacným nepodareným remakeom. No všimol som si, že do tohto projektu vrazil peniaze Michael Bay a réžie sa chopil Marcus Nispel. Ten už má na svedomí aj výborný remake "Texaského masakru motorovou pilou". A zdá sa, že s oživovaním slasher klasiky to pánovi Nispelovi ide celkom dobre. Zvládol Leatherfacea a neurobil hanbu ani Jasonovi Voorheesovi. ***(2.2.2016)

 • Aluska88
  **

  Tvůrci se nemusí ani moc snažit, aby takto zprznili jednu z nejkultovnějších hororových postav. Film je směsicí moderních hororových klišé a postupů, jež jsou určeny pro cílovou skupinu v teenagerském věku, která lační po "masakrových" filmech, obohacených sexuálními narážkami a poznámkami, rádoby vtipnými a trapnými hláškami, které z úst vypouštějí charakterově velmi důkladně a důmyslně propracované postavy:) Spousta z nich bude takové filmy titulovat jako "upa super nejwětší mazeeec". Něco jako budování atmosféry, napětí, kus originality či zajímavá kamera je zde zřejmě velkou neznámou. Čekala jsem, že to nějak podobně dopadne, ale přece jen jsem si říkala, co kdyby to bylo alespoň o trochu lepší, než čekám. Bylo to horší, a o dost. Za tohle by se měl pan režisér, Michael Bay, a spol., propadnout velmi hluboko, nejlépe až do té precizní Jasonovy podzemní "dílny", kde by jim ikona hororu měla pořádně "napráskat" svou mačetou, až by byli červení (nejen za ušima:)(26.9.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace