Pátek třináctého

Friday the 13th

Piatok trinásteho

Horor

USA, 2009, 93 min (SE: 106 min)

• Bluntman

Remakovat by se měly pouze průměrné filmy a předělávky by měly být svěřeny do rukou evropských režisérů, nikoliv videoklipařů, protože jen v takovém případě může vzniknout výborný horror/thriller/exploitation (jak dokazují HORY MAJÍ OČI a POSLEDNÍ DŮM NALEVO). Kouzlo "třináctkové" série spočívalo (v prvních dílech) v odhalení, kdo za vraždami nezodpovědných, ale divákům sympatických teenagerů stojí a v budování mytologie kolem Jasona a jeho rodiny, v pozdějších částech šlo o více či méně povedenou přehlídku krve a koz. Strach, jak to u horrorů bývá, pramenil z neznámého a logicky neopodstatnitelného: žije Jason, nebo se vrátil pomstít ze záhrobí?, proč se ten hromotluk tak pomalu šine?_____ Problém s "re-imaginací" PÁTKU TŘINÁCTÉHO je v tom, že spoléhá na gore, kterého není dost a není ani příliš vynalézavé, a na odhalená poprsí, která jsou navíc umělá (protože má potřebu vše na začátku osvětlit); jinak se jedná o procházku sérií, protože Jason má seriálovou paměť, a tak opakuje své nejznámnější vraždy (a to zdaleka ne z prvních třech dílů). Zatímco Jason začal běhat a myslet, vynalézat pasti, jeho oběti jsou sebrankou nesympatických hovad, kterým tu smrt přejeme. Na místo kacířského odlišného uchopení hlavního zabijáka (Michael M., Jason) by to chtělo hlavní hrdiny s mozkem. Výlet bratrů ze SUPERNATURAL do horrorových tratolišť krve se nevydařil (PÁTEK TŘINÁCTÉHO 2009, KRVAVÝ VALENTÝN 3-D). A "žánrově povinný" rasismus a mizogynie není vtipná, jen blbá. 3/10(14.6.2009)

• Cervenak

25 minút do úvodného titulku? Uf, to je rekord. A zároveň je to jediná zaujímavá vec na tomto paškvile. Videl som všetky Piatky, sú medzi nimi rýdze odpady, ale tento sa mimoriadne vydaril. Marcus Nispel by už mal konečne dostať súdny zákaz približovať sa ku kamerám či iným veciam, ktoré súvisia s filmárčinou. Scenáristi sa za tento imbecilný zlepenec budú škvariť vo vriacom oleji v najväčšom kotle, aký v Pekle majú. A producenti z Platinum Dunes? O tých už je dávno postarané - tí poslúžia ako palivo, ktorým bude Lucifer podkladať pod ten kotol. Najhorší film, aký som tento rok videl. A to rátam aj Mamma Mia!(5.6.2009)

No plus je, ze tu blbne Jason a ne matinka jak v originale a taky, ze se s tim Nispel nijak zvlast nesere, zbytecne nezdrzuje a obcas se odhodla i k nejaky ty brutalitce, ale to je asi tak vsechno. Uvod filmu prijemne naladi, sice stupidni zapletka o trave v lesich, ale budiz, behem ctvrt hodiny uz ma Jason grilovacku a je jasny, ze tohle hlavni hrdinove nebudou. Ty sem dotahnou az po vcelku nudny pulhodince, aby se presunuli do nejaky vily, ktera se k rozpadlejm chatkam a hromade vidlaku v okoli moc nehodi. Prvni problem je, ze jsou vsechny postavy naprosto nezajimavy a nesympaticky a herecky na takovy urovni, ze bych to snad lip zahral i ja. Jediny plus je, ze se zensky neboji ukazovat kozy. No a pak to je vicemene klasicka vyvrazdovacka, kde je jasny, kdo chcipne a kdo prezije, Jason ma sice svoji macetu, ale nepohrdne ani nejakym jinym nastrojem a vsechny hezky krvave masakruje. Tady je jedinej problem v tom, ze tahle dvoumetrova nemyslici hromada svalu beha po lese, vyrabi pasti v podzemni dilne, leze na strechy a tak nejak ma asi teleport, protoze se dokaze behem sekund premistovat naprosto potichu na vzdaleny mista, aby moh pubertakum bafnout za zady. Coz po pravde receno se da skousnout dvakrat, trikrat, ale kdyz takhle probehne vetsina zabiti, zacne to bejt lehce usmevny. Jinak k tomu neni moc co dodat, naprosto stupidni beckova vyvrazdovacka s nulovym pribehem, super stupidnim smysl nedavajicim koncem, kterej slouzi jako pripadna priprava pro druhej dil, nezajimavejma pubertakama a nemit v hlavni roli jednu z hororovejch ikon, nestekne po tom ani pes.(30.1.2011)

Postrádá to tu nezaměnitelnou atmosféru původních Pátků 13.ého,kterou asi jen velmi těžko lze znovu vzkřísit,stejně jako samotného Jasona,který tu obzvlášť působí dojmem nadlicky silného vraždícího maniaka,obohaceného sice o určitou dávku invence,ale jinak bez zjevné špetky jakékoli chytlavé originality,ty vraždy se sice zdají být Jasonovým stylem,ale ani to a hrstka výrazně sebevědomého mládí nezachrání tohle současné připomenutí jedné mimořádné legendy hororového slasheru.(26.4.2009)

• J*A*S*M

Tak jakpak dopadl nový Friday the 13th z pohledu člověka, který většinu původních dílů neviděl, protože ho 80's vyvražďovačky paradoxně přestaly bavit dřív, než se k této zásadní sérii vůbec dostal? No, přestože mi logicky odpadá rozhořčení nad "znesvěcením" oblíbené postavy, nemůžu říct, že by byl tento film nějak zvlášť příjemným hororovým zážitkem. Ukazuje se tu docela podivuhodně smutná skutečnost, že v současné době pod pojmem remake vznikne buď naprostá kopie, anebo naopak paskvil, který by se, kdyby nešlo hlavně o zisk ze "zavedené značky", mohl jmenovat úplně jinak (což jsem poznal i já, ačkoli si už přesně nepamatuju, kdy a jaké Pátky jsem to vlastně viděl). No ale i nezaujatě je Nispelův Friday the 13th pouze normálním teenagerským slasherem (v tom nejhorším smyslu slova), kterých jsou spousty, a další spousty jich bohužel po nečekaném úspěchu tohohle kousku v USA nejspíš vzniknou. Až je mi z té představy nevolno. Remake Texaského masakru se mi upřímně líbil, tudíž jsem i od tohoto filmu očekával přinejmenším mírně nadprůměrnou zábavu, no bohužel jsem se dočkal pouze spousty otravných adolescentů a několika nenápaditých vražd. PS: Po uvedení filmu do českých kin prorokuji hororovým diskuzním fórům zvýšený počet příspěvků od čtrnáctiletých dívčin ve stylu "Pátek třináctýho je upe mocinky best horůrek, žeo..." 4/10(17.2.2009)

• - Film vydělal celosvětově téměř 92 milionů amerických dolarů, což z něj činí druhý nejúspěšnější díl celé série. (gogos)

• - Aaron Yoo jako Chewie si ve filmu nemusel vůbec zahrát, kdyby mu na poslední chvíli producent Michael Bay tuto roli nenabídnul. Žhavým kandidátem byl totiž David Blue. (Stocki)

• - Premiéra filmu proběhla v Americe, Brazílii, Japonsku a v mnoha evropských zemích v pátek 13. února 2009. (Stocki)