Tichý Američan

Masky:

Anita Morgan

Kostýmy:

Norma Moriceau

Dobře vystavěný amer.válečný snímek.(24.2.2010)

Film dokazující, že sousloví politický thriller nemusí nutně znamenat silně nakažlivou nudu. Ačkoliv tentokrát nestojí v popředí politika, nýbrž romantický trojúhelník – celkem obyčejný. Neobyčejné je prostředí – Saigon roku 1952 svou náladou připomene Indočínu, Milence i Apokalypsu. Krásné scenérie však častěji suplují záběry nesmyslných masakrů, jejichž logické opodstatnění nakonec přetransformuje v pointu filmu. Pro někoho bude ale důležitější právě romantická zápletka. Tichý Američan není oslnivým spektáklem s hvězdným hereckým obsazením, je malým (větší počet minut by příběhu tentokrát spíš prospěl), dramaturgicky, herecky i technicky (kamera bere dech) perfektně zvládnutým filmem, který říká zatím nevyřčené. Stejná slova lze napsat ke stovce jiných filmů a stovka jiných filmů si je zaslouží víc, což neznamená, že být stoprvním je nějaká ostuda. 80% Zajímavé komentáře: Malarkey, zputnik, PALINO(21.2.2006)

Phillip Noyce bohužiaľ až na staré kolená dostal dostatok voľnosti, pretože ak nepočítame ešte austrálske ÚPLNE BEZVETRIE, tak jeho hollywoodska tvorba je plná rutiny a nudy, hoci mu vo filmoch hrali esá ako je Ford, Washington či Jolieová. Až zaujímavý politický špionážno-romantický triler o tichom Američanovi ukazuje, že Noyce vie stvoriť sajgonskú atmosféru, pričom vynikajúci sú i herci; kým u Michaela Cainea to čakáte, Brendan Fraser prekvapil podobne, ako v BOHOCH A MONŠTRÁCH.(14.9.2006)

Film, kde se objeví Michael Caine snad ani nemůže být špatný (s výjimkou Slečny drsňáka). Překvapivě výborný byl i Brendan Fraser, kterého si spojuji spíše s filmy typu Mumie či Dožeň co se dá. V Tichém Američanovi dostal velice dobře napsanou roli. Vůbec celý film o tom, co všechno předcházelo válce ve Vietnamu je výborný. Sice má pár drobných chybek, ale v celkovém kontextu jde o prvotřídní film, který vřele doporučuji.(6.3.2005)

Lepší než cokoli, co Phillip Noyce předvedl v Hollywoodu. Podivné vztahy netradičního trojúhelníku jsou zajímavější než jsem čekal. Michael Caine je standardně dokonalý, ale Brendan Fraser mě příjemně šokoval.(22.7.2003)