Tichý Američan

Masky:

Anita Morgan

Kostýmy:

Norma Moriceau

Scénář: Christopher Hampton, Robert Schenkkan .. Na tomto filmu mne přitahoval pan herec Michael Caine. Po skončení už vím, že kromě jeho skvělého herectví, bych o nic jiného nepřišel. Film je o lásce, žárlivosti a blížící se válce, ale je zpracován dosti chladně, podivně a milostná linie dvou mužů kolem jedné dívky byla vyloženě nejslabším článkem. Mnohem zajímavější byl pohled na Vietnam ještě před americkou intervencí resp. intervencí armády, protože americkými podnikateli a nejrůznějšími podvratnými živli byla prošpikována už dlouho před tím. 50%.(5.3.2006)

Řemeslně špičkově zvládnutý film. Je sice pravda, že snímek občas trochu ztrácí tempo, ale například taková scéna výbuchu na náměstí je podána velmi naturalisticky. Michael Caine je skvělý, Fraser ujde nic světoborného). Noyce je přesně ten tvůrce, který odvede vždy slušnou práci. Tedy neoslní, ale ani neurazí, stejně tak jeho filmy.(24.6.2004)

Oblíbené téma milostného trojúhelníku, trocha politiky, ale upřímně mi chybělo napětí, hlavní postavy ve mně nevyvolaly nějaké sympatie.. Pilířem zde byl kvalitní příběh (Graham Greene) a herecké výkony. Od Michaela Caine se to stává samozřejmostí, ale velmi překvapil herec velehloupých komedií Brendan Fraser, čiší z něho charisma a dramatické ambice. A je jenom dobře, že to je po delší odmlce Noyceho nehollywoodský (tudíž malý, milý) film.(8.1.2006)

Film dokazující, že sousloví politický thriller nemusí nutně znamenat silně nakažlivou nudu. Ačkoliv tentokrát nestojí v popředí politika, nýbrž romantický trojúhelník – celkem obyčejný. Neobyčejné je prostředí – Saigon roku 1952 svou náladou připomene Indočínu, Milence i Apokalypsu. Krásné scenérie však častěji suplují záběry nesmyslných masakrů, jejichž logické opodstatnění nakonec přetransformuje v pointu filmu. Pro někoho bude ale důležitější právě romantická zápletka. Tichý Američan není oslnivým spektáklem s hvězdným hereckým obsazením, je malým (větší počet minut by příběhu tentokrát spíš prospěl), dramaturgicky, herecky i technicky (kamera bere dech) perfektně zvládnutým filmem, který říká zatím nevyřčené. Stejná slova lze napsat ke stovce jiných filmů a stovka jiných filmů si je zaslouží víc, což neznamená, že být stoprvním je nějaká ostuda. 80% Zajímavé komentáře: Malarkey, zputnik, PALINO(21.2.2006)

Velice dobrý film, který mi ze začátku trochu připomínal Annaudova "Milence." Děj je velice dobrý a chytlavý. Prostředí Vietnamu je zajímavé a snad poprvé jsem měl možnost vidět něco z doby kdy se válčilo s Francouzi. K chytlavosti děje přispívá i absence vyloženě kladných či záporných postav, snad kromě té dívky kterou oba muži milují. Herecké výkony jsou brilantní a jen podtrhují celkovou vysokou kvalitu filmu.(18.2.2006)