Tichý Američan

Masky:

Anita Morgan

Kostýmy:

Norma Moriceau

Řemeslně špičkově zvládnutý film. Je sice pravda, že snímek občas trochu ztrácí tempo, ale například taková scéna výbuchu na náměstí je podána velmi naturalisticky. Michael Caine je skvělý, Fraser ujde nic světoborného). Noyce je přesně ten tvůrce, který odvede vždy slušnou práci. Tedy neoslní, ale ani neurazí, stejně tak jeho filmy.(24.6.2004)

Oblíbené téma milostného trojúhelníku, trocha politiky, ale upřímně mi chybělo napětí, hlavní postavy ve mně nevyvolaly nějaké sympatie.. Pilířem zde byl kvalitní příběh (Graham Greene) a herecké výkony. Od Michaela Caine se to stává samozřejmostí, ale velmi překvapil herec velehloupých komedií Brendan Fraser, čiší z něho charisma a dramatické ambice. A je jenom dobře, že to je po delší odmlce Noyceho nehollywoodský (tudíž malý, milý) film.(8.1.2006)

Phillip Noyce bohužiaľ až na staré kolená dostal dostatok voľnosti, pretože ak nepočítame ešte austrálske ÚPLNE BEZVETRIE, tak jeho hollywoodska tvorba je plná rutiny a nudy, hoci mu vo filmoch hrali esá ako je Ford, Washington či Jolieová. Až zaujímavý politický špionážno-romantický triler o tichom Američanovi ukazuje, že Noyce vie stvoriť sajgonskú atmosféru, pričom vynikajúci sú i herci; kým u Michaela Cainea to čakáte, Brendan Fraser prekvapil podobne, ako v BOHOCH A MONŠTRÁCH.(14.9.2006)

Jeden z důkazů toho, že Brendan Fraser by se neměl bát vážných rolí. V kombinaci s rozvážným Cainem je jejich sžíravá žárlivá chemie napínavá téměř k nesnesení. Kdyby i onen předmět sváru v podobě krásné Vietnamky byl o něco výraznější, měl by Noyce na kontě kousek vpravdě mistrovský. Ta atmosféra tajemného Saigonu přesto zůstává v srdci zatraceně dlouho.(25.1.2006)

Výborná adaptace geniální knihy Grahama Greenea. Tichý Američan - tohle metaforické spojení je tak vystihující a obrazně popisuje politickou podstatu světa druhé poloviny 20. století... Ve všech koutech světa se to hemží na první pohled spořádanými tichými civilisty s americkým pasem, kteří ale ve skutečnosti na daném místě tahají za nitky a řídí běh věcí... Phillipu Noycemu se podařilo natočit přesvědčivý strhující politický thriller z omamně dekadentního Vietnamu 50. let, který dovedně zobrazuje škrabošky na tvářích jednotlivých aktérů a postupně je z nich snímá a odkrývá svět politiky, intrik a vyšších zájmů, díky němuž umírají ti skutečně obyčejní tišší lidé... Nutno vyzdvihnout i tradičně dobrý výkon Michaela Cainea a překvapivě neakčně obsazeného Brendana Frasera, i on umí obstojně hrát. Zajímavé je ale charakterové nevyhranění obou rolí - režisér tu nepracuje s charakterem klaďáka a v opozitu záporáka, divák si musí své sympatie a antipatie přerozdělit na základě jiného klíče... Historický artový film s romantizujícím motivem a politickými přesahy, není sice geniální, ale je téměř vynikající...(1.10.2007)