Tichý Američan

Masky:

Anita Morgan

Kostýmy:

Norma Moriceau

Nevím jak vy, ale já bych tomu rozhodně neříkal válečný, protože z války je tam jen jedno bombardování, které však je i v té chvíli jen okrajovým motivem na obrazovce a pak ještě cesta hlavních mužských hrdinů zpátky z tábora vietnamskýho generála Thé. Pěkně je tu popsanej vztah Ameriky ke světu a jejich touha všude se cpát a snažit se řešit věci po kterých jim je prd. Grahama Greenea jsem nikdy dřív nečetl, a po tomhle filmu myslím, že to bylo ďábelské pnutí, abych ho vždycky v knihovně nějak přešel. No, nezbývá mi než slíbit, že už se to nestane. Příště si od něj něco půjčím. Michael Caine je klasicky výbornej, jak sám řekl, čím je starší, tím víc se spoléhá na svou schopnost hraní, než na vzhled a vyřídilku. Toho jeho zamilovanýho a čestnýho, i když občas trochu pomstychtivýho novináře bych mu zbaštil i s navijákem. Hraje vlastně normálního člověka, který má chyby i klady. Zavrženíhodného i obdivuhodného, jako je každý z nás. A taky mě zaujal Tzi Ma, jako jeho komunistický pomahač a ke konci filmu i zabiják. Tenhle na první i druhý pohled nenápadný herec dokáže nepatrnými výrazovými prostředky ve tváři ukázat zatracenýho bastarda i plnohodnotnýho člověka.(22.2.2006)

Určitě se budu opakovat, ale The Quiet American je především "tichý" snímek. Vše je rozvláčné, nikam to nespěchá. Nemít to v hlavní roli Michaela Cainea, který hraje výborně, těžko by to udrželo mou pozornost až do konce. Brendan Fraser už je trochu horší, ale to celkem působivě kompenzuje nádherná Do Thi Hai Yen, kolem jejíž postavy Phuong se vlastně celý snímek točí.(27.9.2011)

Film, kde se objeví Michael Caine snad ani nemůže být špatný (s výjimkou Slečny drsňáka). Překvapivě výborný byl i Brendan Fraser, kterého si spojuji spíše s filmy typu Mumie či Dožeň co se dá. V Tichém Američanovi dostal velice dobře napsanou roli. Vůbec celý film o tom, co všechno předcházelo válce ve Vietnamu je výborný. Sice má pár drobných chybek, ale v celkovém kontextu jde o prvotřídní film, který vřele doporučuji.(6.3.2005)

Specialista na thrillery Phillip Noyce, (2x Jack Ryan Harrisona Forda) se tentokrát vydal do vod romantiky ve válečném prostředí. Standardně výborný (ačkoliv překvapivě odtažitý až nesympatický) Michael Caine, zdatně sekundující Brendan Fraser ale bohužel nepříliš výrazný a unavený Noyce. Typický film na jedno podívání a rychlé zapomenutí.(31.10.2011)

Výborná adaptace geniální knihy Grahama Greenea. Tichý Američan - tohle metaforické spojení je tak vystihující a obrazně popisuje politickou podstatu světa druhé poloviny 20. století... Ve všech koutech světa se to hemží na první pohled spořádanými tichými civilisty s americkým pasem, kteří ale ve skutečnosti na daném místě tahají za nitky a řídí běh věcí... Phillipu Noycemu se podařilo natočit přesvědčivý strhující politický thriller z omamně dekadentního Vietnamu 50. let, který dovedně zobrazuje škrabošky na tvářích jednotlivých aktérů a postupně je z nich snímá a odkrývá svět politiky, intrik a vyšších zájmů, díky němuž umírají ti skutečně obyčejní tišší lidé... Nutno vyzdvihnout i tradičně dobrý výkon Michaela Cainea a překvapivě neakčně obsazeného Brendana Frasera, i on umí obstojně hrát. Zajímavé je ale charakterové nevyhranění obou rolí - režisér tu nepracuje s charakterem klaďáka a v opozitu záporáka, divák si musí své sympatie a antipatie přerozdělit na základě jiného klíče... Historický artový film s romantizujícím motivem a politickými přesahy, není sice geniální, ale je téměř vynikající...(1.10.2007)

• - Natáčanie snímky prebiehalo po celom Vietname, a tiež vo filmových štúdiách v Austrálii. (MikaelSVK)

• - Craig Armstrong a umělec Hing Nhung soutěžili o cenu World soundtrack v kategorii nejlepší původní píseň napsaná pro film. (Terva)

• - Jedným z alternatívnych názvov snímky bolo aj označenie The Spy. (MikaelSVK)