Tichý Američan

Anita Morgan

Kostýmy:

Norma Moriceau

rozpocet-$30 million trzby-$27,674,124(23.9.2006)

Lepší než cokoli, co Phillip Noyce předvedl v Hollywoodu. Podivné vztahy netradičního trojúhelníku jsou zajímavější než jsem čekal. Michael Caine je standardně dokonalý, ale Brendan Fraser mě příjemně šokoval.(22.7.2003)

Určitě se budu opakovat, ale The Quiet American je především "tichý" snímek. Vše je rozvláčné, nikam to nespěchá. Nemít to v hlavní roli Michaela Cainea, který hraje výborně, těžko by to udrželo mou pozornost až do konce. Brendan Fraser už je trochu horší, ale to celkem působivě kompenzuje nádherná Do Thi Hai Yen, kolem jejíž postavy Phuong se vlastně celý snímek točí.(27.9.2011)

Hodně jsem váhal mezi *** a ****, nakonec dávám "jen" ***, protože mě tichý američan ničím výrazně neoslovil, je takový moc akademický. Ale Caine je každopádně hodně dobrý a Fraser mu zdatně přihrává.(22.10.2004)

Film dokazující, že sousloví politický thriller nemusí nutně znamenat silně nakažlivou nudu. Ačkoliv tentokrát nestojí v popředí politika, nýbrž romantický trojúhelník – celkem obyčejný. Neobyčejné je prostředí – Saigon roku 1952 svou náladou připomene Indočínu, Milence i Apokalypsu. Krásné scenérie však častěji suplují záběry nesmyslných masakrů, jejichž logické opodstatnění nakonec přetransformuje v pointu filmu. Pro někoho bude ale důležitější právě romantická zápletka. Tichý Američan není oslnivým spektáklem s hvězdným hereckým obsazením, je malým (větší počet minut by příběhu tentokrát spíš prospěl), dramaturgicky, herecky i technicky (kamera bere dech) perfektně zvládnutým filmem, který říká zatím nevyřčené. Stejná slova lze napsat ke stovce jiných filmů a stovka jiných filmů si je zaslouží víc, což neznamená, že být stoprvním je nějaká ostuda. 80% Zajímavé komentáře: Malarkey, zputnik, PALINO(21.2.2006)