Tichý Američan

Masky:

Anita Morgan

Kostýmy:

Norma Moriceau

Phillip Noyce bohužiaľ až na staré kolená dostal dostatok voľnosti, pretože ak nepočítame ešte austrálske ÚPLNE BEZVETRIE, tak jeho hollywoodska tvorba je plná rutiny a nudy, hoci mu vo filmoch hrali esá ako je Ford, Washington či Jolieová. Až zaujímavý politický špionážno-romantický triler o tichom Američanovi ukazuje, že Noyce vie stvoriť sajgonskú atmosféru, pričom vynikajúci sú i herci; kým u Michaela Cainea to čakáte, Brendan Fraser prekvapil podobne, ako v BOHOCH A MONŠTRÁCH.(14.9.2006)

Oscar 1 nominace: Herec HR - Michael Caine(3.3.2004)

Velmi, velmi pomalu plynoucí příběh vypráví Phillip Noyce za pomoci hereckého umu Michaela Cainea a snahy Brendana Frasera, krásné kamery a takřka hypnotické Armstrongovy hudby. Ačkoliv jsem si po prvních pár minutách myslel, že "vím na čem jsem", scénář mě během hodiny a čtyřiceti minut dovedl překvapit a nenudit. Moje hodnocení by mohlo být vyšší, byl-li by Tichý Američan ještě o něco víc strhující a dramatický (to přece velmi, velmi pomalu plynoucí filmy umí taky) - takhle dávám čisté čtyři a jdu se podívat po Greenově předloze.(18.2.2011)

Jeden z důkazů toho, že Brendan Fraser by se neměl bát vážných rolí. V kombinaci s rozvážným Cainem je jejich sžíravá žárlivá chemie napínavá téměř k nesnesení. Kdyby i onen předmět sváru v podobě krásné Vietnamky byl o něco výraznější, měl by Noyce na kontě kousek vpravdě mistrovský. Ta atmosféra tajemného Saigonu přesto zůstává v srdci zatraceně dlouho.(25.1.2006)

Určitě se budu opakovat, ale The Quiet American je především "tichý" snímek. Vše je rozvláčné, nikam to nespěchá. Nemít to v hlavní roli Michaela Cainea, který hraje výborně, těžko by to udrželo mou pozornost až do konce. Brendan Fraser už je trochu horší, ale to celkem působivě kompenzuje nádherná Do Thi Hai Yen, kolem jejíž postavy Phuong se vlastně celý snímek točí.(27.9.2011)