Zack a Miri točí porno

Zack a Miri točia porno

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2008, 101 min

• Subjektiv

Hádám, že prosté propojení naivní romantické komedie s lehce vulgárnějším humorem lze zváti žánrovou hrou stejně jako prostým propojením. Já osobně se kloním k druhé variantě. Je to přesně humor toho ranku, který provozuji s kanálkamarády po pár litrech alkoholu, jenž přešel auditem, co z něj odstranil ty nejslabší kousky. Na veřejnost s ním pak ale nechodíme, protože po vystřízlivění se nám obnovují zábrany. Je to škoda, vidím, že jsme svět ochudili o mnoho příjemných chvil.(20.12.2010)

Post-hughesovský film (okázalý odkaz na ŠESTNÁCT SVÍČEK), kterým se Kevin Smith přidává k filmařům (David Cronenberg, Paul Verhoeven, Steven Spielberg, Brian DePalma, George A. Romero...) tematizujících svou vlastní tvorbu a posunujících se dál a kterým dokazuje, že apatowovští "nástupci" jsou ještě stále nedospělí, jejich díla zbytečně dlouhá a šokující scény jsou pro ně cílem, nikoliv prostředkem, jak sdělit nějaké to moudro a životní pravdu, postřeh. Po CLERKS II, což byl splněný sen všech fanoušků originálu, přichází se ZACK AND MIRI MAKE A PORNO, což není nic jiného než splněný sen smithofilů, protože se jedná o poctu View Askew Production: z životní mizérie představované nedostatkem peněz a prací v neperspektivním obchodě se hrdinové dostanou tak, že v místech svého pracoviště a za pomocí přátel a vynalézavých nápadů (mikrofony na hokejkách...) natočí film (a jak myslíte, že vznikali CLERKS?). Pro mě osobně jedna z nejlepších vulgárních, ale přitom inteligentních romantických komedií, která je zároveň výrazně autotematická a která se může stát pro generaci mladých rozzlobených mužů milujících "teensploitationy" tím, čím byl Burtonův ED WOOD pro milovníky braku. 10/10 P.S. R5 verze, která je venku, neobsahuje 5minutovou (!) sekvenci v titulkách, ve které se dozvíme, jak Zack a Miri vyřešili problém s penězi. P.P.S. Nečekal jsem, že to kdy napíšu, ale po tomhle filmu nevidím Smithe jen jako scénáristu, ale i jako režiséra (výborně vypráví obrazem, zvolené písně odpovídají pocitům a myšlenkám postav apod.). P.P.P.S. Romantická linie je plně uvědomělá, záměrně narušovaná přehnanou vulgaritou (shit-covered, Dutch Rudder), aby nespadla do klišé a schematismu, a - copak divák nechce, aby měl film happy-end?(30.11.2008)

Pre Smithovcov asi príliš komerčné, pre mainstreamové publikum zrejme príliš vulgárne. Pre mňa ako zástupcu zlatého stredu ideálna aj ked veľmi netradičná romantická komédia po Smithovsky. I keď Kopačky možno kopú inú ligu, stále ďaleko zábavnejšie ako Apatowvský štandard v podobe Nabúchanej a dojmy môžu ísť už len nahor. Elizabeth Banks to totiž zase raz poriadne sluší a Rogenov buran snáď nikdy nebol tak pochopiteľný. Chcete ďalší dokaz že to ide aj bez Boba a Jaya? Zack a Miri čakajú na svoju príležitosť a kto by im len po tak dokonalej paródii na Star Wars odolal.(29.4.2009)

Tak Kevin Smith nezklamal. Z tematu se mozna dalo vytezit lehce vic, treba casting je zbytecne kratkej, ale i tak to je parada. Hned od prvnich minut film nasadi svizny tempo a jedna brutalni hlaska, sprostarna nebo dialog stiha druhou a vetsinu casu jsem se fakt smal, protoze Smith se s nicim nesere. Ale bohuzel nekde ve 2/3 filmu, v momente, kdy si to spolu rozda Zack s Miri, film se prehoupne spis do romantiky, bohuzel ubyde hlasek a filmu zacne lehce dochazet dech a cely je to desne predvidatelny. Nicmene to zachranujou herci, hlavni dvojka je paradni, i kdyz to, ze Banks neukaze kozy, je fakt trapny. Navic tu je jako kameraman Jeff Anderson a Jason Mewes dostal vetsi prostor a tak nak vubec nevadi, ze nehraje Jaye, jeho postava sprostyho potetovanyho prasaka, kterej nema problem pobihat nahej, je fakt brutalni a navic ma asi nejbrutalnejsi jmeno, jaky jsem kdy slysel. Taky me potesil vystup Longa s Routhem. Takze jediny, kdo mi tu chybeli, byl Smith a O'Halloran. Nebejt ty posledni tretiny, je to jasnejch 5*, takle je to spis tak 4,5*.(5.12.2008)

Jedna z nejzábavnějších věcí na Smithových filmech byla vždy konfrontace zcela normálních postav s těmi sprostými a úchylnými - dialogy mezi Dantem a Randalem, Jayovy výpady na scénu, to bylo vždy neuvěřitelně vtipné a potenciál sprostých slov maximálně využitý. V Zack and Miri Make a Porno je fuckování vtipné zhruba první půl hodinu (celkově - ta je vynikající), pak je nadužíváno a potřebná štáva se z něj vytrácí, nemluvě o tom, že Seth Rogen to imho neumí tak dobře podat, jako starý dobrý Jay s Randalem. Navíc co čert nechtěl, ještě se přepne na hloupou romantickou komedii, ve které je zajímavé akorát to, co se hlavní dvojice netýká. Kde jsou ty chytré a dynamické Smithovské střety postav? Popř. prokládané úplně mimoňskými hláškami? Jedna hádka o Black friday a ve zbytku filmu nahrazuje genialitu Smithe průměrná Apatowská práce... 6/10(28.12.2008)

• - První film Kevina Smithe, kde se neobjeví Ben Affleck ani Jason Lee. (Othello)

• - Ve filmu je postava Bobby Long, kterou hraje Brandon (Routh). Brandon je zase hrán někým s příjmením Long (Jason). (Kulmon)

• - Nejvýdělečnější film Kevina Smithe. (Othello)