Stmívání

Twilight

Súmrak

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2008, 117 min

Lepší než jsem čekal. Stmívání se sice zahalilo do laciného looku, který se snaží být děsně cool a často se mu to moc nedaří, jenže Kristen Stewart je prostě sympaťačka a táhne tuhle lovestory mezi obyčejnou dívkou a upírem vpřed celkem bez problémů. Je škoda, že se film díky provařené pointě (Baf! Cullenové jsou upíři! Kdo to čekal, když má každý z nich na sobě jen dvacet kilo bílého pudru...) rozlomí na dvě půlky a Catharine Hardwicke musí hodinu práce smést ze stolu, aby mohla přejít do akčnějšího módu, který však díky až úsměvně špatným trikům dost ztrácí na síle. Ne že by byly postavy z první půlky nějak valně sympatické (Indiána vyměnit!), ale člověka potom zamrzí, že se musí potýkat s novou bandou, z níž nikdo, z pochopitelných důvodů, nestihne říct víc než dvě věty. Ale abych se dostal k největšímu problému Stmívání. Kdo tam proboha obsadil Roberta Pattinsona? Ten člověk neumí hrát! Nevím, jak to maskoval ve čtvrém Potterovi, ale Pattinson je totální dřevo a spolehlivě likviduje většinu dramatických scén. Snad půl filmu jsem vážně přemýšlel o tom, jestli se nejedná o nějaký sofistikovaný vtip, který pochopí jen ten, kdo četl knihu, ale silně o tom pochybuju. Nakonec i přesto Stmívání hodnotím docela pozitivně, protože výrazně nudné pasáže jsem nezaznamenal, při Pattinsonových výstupech jsem se alespoň zasmál a celé je to jen neškodná báchorka pro ty, co neznají Buffy (nebo už ji naopak znají nazpaměť), která mě nijak výrazně neurážela. 6/10(27.11.2008)

• hirnlego

Regulérní céčko s gimpovým obočím v hlavní roli. Tak proč ta nenávist? Tohle se má pouštět na alkoholových dýcháncích.(4.12.2012)

• KevSpa

Tak jsem se odhodlala se na tenhle zázrak podívat. Při sledování se u mě střídaly záchvaty smíchu a konsternovaný výraz, jak může být film tak strašně blbý... přiznávám, že jsem to ani nedokoukala, zas tak velká masochistka nejsem.(20.3.2010)

• AngelAngie

Knižní předlohu jsem nečetla - film mě až tolik nezklamal, vlastně jsem ani nepředpokládala, že by mohl, už kvůli tomu, že jsem o knize nevěděla nic. Trailery mě moc nepotěšily, ale na tohle já jsem náročná, smlsnu si na nějakém tak jednou do roka. Viděno 3x.(28.11.2008)

Nákazlivo zvodné a voňavé skĺbenie klasických horovových prvkov, nevinného poňatia platonickej lásky, ohraných dejových klišé, matrixovského vizuálu, krásnych prírodných lokalít, Volva C30 a extrémistického metrosexualizmu. No dalo by sa niečomu takému, navyše keď sa to pri svojej detinskej prostoduchosti tvári smrteľne vážne, odolať? :) Film, ktorý zosobňuje všetko, čo je dnes u teenagerov „in“ a čo sa dobre predáva (režisérke budú odteraz producenti ležať při nohách). Občan Kane moderného teenagerského veku. Nebyť tak zdĺhavého zbližovania sa tých dvoch, znížil by som sa k zvýšeniu hodnotenia. Guilty pleasure.(25.11.2008)