Stmívání

Súmrak

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2008, 117 min

• B!shop

Boze proc? Tohle snad nemohli myslet vazne. Behem filmu sem se musel kolikrat silne premahat, abych to nevypnul, celou dobu se totiz absolutne nic nedeje, ale furt sem doufal, ze snad aspon na konec daj nakej souboj, coz sice dali, jenze pekne odbytej. Pribeh je fakt silene na hovno, bud jsou tu super trapny dialogy a nebo zabery bez mluveni, kde se spolu Stewart a Pattinson prochazi, vali v trave a hraje do toho priserna romanticka hudba. Navic vlastne je tak nak uplne fuk, ze tu jsou upiri, pribeh to nijak zvlast nevyuziva a kdyby tu nebyli, tak to vyjde nastejno. Navic upiri, to je teda fakt sila. Beru treba to, ze jsou bledy a meni se jim oci, ok, proc ne, ale aby na slunci zarili jak Dan Nekonecny, v klidu se mohli prochazet za dne, nemeli spicaty zuby, byli videt v zrcadle a takle bych moh jeste dlouho pokracovat, to proste ne. Tohle nejsou upiri, to uz bych spis veril, ze to jsou naky mutanti, jeste navic aby chodili do skoly. Fakt kokotsky. Co se tyce jejich schopnosti, rychly a silny, ok, koneckoncu to neni zadna novinka, ale aby veskera prezentace jejich schopnosti koncila u toho, ze se Pattinson sem tam probehne po strome a sem tam nekdo vyskoci, navic to vypada pekne smesne. A to nemluvim o tom, ze celej film proste pusobi desne chudym dojmem. No a co se tyce hercu, Stewart je sice pekna a i vcelku sympaticka, ale jakmile zacne delat zamilovanou, tak vypada jak zhulena. Vubec ta romantika je dost pochybna, kouknou na sebe, Pattinson se zatvari, jak kdyz se mu chce blejt a od ty doby na sebe furt cumi a melou jak se desne milujou a ze to je vecna laska a podobny sracky. No a Pattinson. Fakt by me zajimalo, kde takovyho dobytka vyhrabaly, asi se snazil tvarit charismaticky a tajemne, jenze charisma zadny a vypada, jak kdyz ma zacpu. To ani nemluvim o jeho drzce, ktera pripomina krabici. Za co teda vlastne ty dve hvezdicky, respektive slabsi dve? Asi za to, ze i pres tyhle vsechny vytky jsem se vylozene nenudil.(11.3.2009)

• choze

Každá generace vyrůstá na něčem, co je blbé k pláči. Tato má tuhle chudokrevnou emo romantiku.(23.8.2009)

• Djkoma

Romance s netradičními upíry? Kdyby Stmívání nemělo knižní předlohu pravděpodobně by zapadlo v podprůměru a v kinech by o něj nikdo nestál. Skutečnost je jinde a tento "malý velký" hit pro všechny milovníky romantiky a neustálého dokazování lásky (ve smyslu já tě nevysaju, i když to moc moc chci...). Upíři jsou na můj vkus až moc zlidštěli a přišli o svou tajemnost a noční sílu. Pro někoho to samozřejmě může působit naopak, ale bez čtení knihy mě to z velké části nechává dosti klidný a neustále opakování kdo koho miluje a jak moc a jak mu to dokazuje v neustálém patetickém opakování po většinu filmu mě osobně moc nevzalo. Některé nápady a "snaha propojit upíry s reálným světem" jsou příjemné a třeba závěrečná bitka konečně představuje souboj, na kterých dlouho čekám (konečně se prohazuje zdmi, podlahou...i když to není tak velkolepé jak to zní:)). Celkově je Stmívání upírskou romancí, která není tolik o upírech jako o dvou zamilovaných lidech, kteří se pro druhého dokáží obětovat. Kdyby byl film kratší a postavy své pocity neopakovaly stále dokola, možná by tam spadla i další hvězdička.(19.4.2009)

Stmívání celkem slině doplácí na přestřelenou stopáž a na to, že jak předlohy, tak režie se chopila žena, takže místo aby byl příběh vyváženej, tak je to jedna velká romantika, u který je na konci učiněn takovej slabší pokus o něco akčního a o malou zápletku, ale to mi přišlo spíš jako aby se neřeklo, že tam vlastně vůbec nic nebylo, ale je celkem škoda, že Catherine Hardwicke se nepustila do nějaký větší akční sekvence, protože ukázala i v těch pár záběrech, co se tam vyskytly, že rozhodně má na cool scény fakt oko a že kdyby se k něčemu odhodlala, tak to mohla být absolutní vizuální řežba, navíc upíři tady maj fakt ultimátní schopnosti a dokonce můžou i na sluníčko, což sem teda ještě neviděl a stejnětak mě zarazilo, že nemaj upírský zuby, ale tak to už se dá překousnout a tim pádem je dvojnásobná škoda, že jejich schopnosti nejsou moc využitý. Jinak co se týká herců, tak Kirsten Stewart je výborná a hrozně charismatická a zajímavá a Robert Pattinson je sice takovej volízanej blbeček, ale dá se, i když to původně moc nevypadalo(8.3.2009)

• Djoker

Něco tak hloupého ani nemůžu spláchnout do odpadu. Smál jsem skoro celou dobu. Jelikož to není komedie, tak přesně nevím, kde se stala chyba. Z knihy je na větvi půlka planety, ale jako nečtenáři se mi nechce věřit, že se jí film vážně držel. Místy mi vyprávění přišlo hrozně chaotické, ale jakmile někdo z mladých otevřel pusu, válel jsem se smíchy. Někdy k tomu stačil jen jejich mimózní pohled. Jako komedie to má náběh na pět hvězd, ale jak koukám na žánrové zařazení, tak budu muset s hodnocením trošku níž. Největším plusem je jednoznačně Kristen Stewart, tak přirozeně hezkou holku jsem ve filmu dlouho neviděl.(27.7.2011)