Stmívání

Súmrak

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2008, 117 min

• Djoker

Něco tak hloupého ani nemůžu spláchnout do odpadu. Smál jsem skoro celou dobu. Jelikož to není komedie, tak přesně nevím, kde se stala chyba. Z knihy je na větvi půlka planety, ale jako nečtenáři se mi nechce věřit, že se jí film vážně držel. Místy mi vyprávění přišlo hrozně chaotické, ale jakmile někdo z mladých otevřel pusu, válel jsem se smíchy. Někdy k tomu stačil jen jejich mimózní pohled. Jako komedie to má náběh na pět hvězd, ale jak koukám na žánrové zařazení, tak budu muset s hodnocením trošku níž. Největším plusem je jednoznačně Kristen Stewart, tak přirozeně hezkou holku jsem ve filmu dlouho neviděl.(27.7.2011)

• Zeck

Stmívání je první zásadní okamžik v životě dospívajích holčiček. Odkojené na Bravu poprve zhlédnou film pro "dospělé" (to zní stupidně), éra Prciček coby největšího porna je pryč, teď je tu Stmívání a sexy polonazí modelové, kteří hrají upíry. Přirozená krása je v tomto filmu out, holčičky jsou nadšením bez sebe, když poprve uvidí Roberta Pattinsona v duchu si řeknou, "alespoň nejsem jediná kráva na světě, která se neumí namalovat". S prstama v kalhotkách putují spolu s dějem až do finiše. Je to neuvěřitelná "jízda". Tolik krásných dospěle vypadajících mužů, tolik krásných svalů, tolik nádhérného děje a romantiky je natolik omámí, že se z toho rovnou poserou do prostěradla v posteli, na které celou dobu ležely, když koukaly na tento honosný snímek. Já? Z těch všech sraček a reklam okolo se mi tak zatemnilo, že už bych další 122 minutové Stmívání nepřežil. Budu fér a odpad nedám, protože jsem to neviděl, ale můj názor znáte. 30.11.2009(30.11.2009)

Edwardův vskutku roztodivný výraz mi nedá spát.(19.5.2009)

• Segrestor

Mohl jsem na to nakydat tunu špíny a omílat donekonečna, jak je to pro nevyzrálé holčičky, ale pak jsem si řekl NE! Nebudu film hodnotit podle toho jaké cílové skupině je určen. Jinými slovy, nebudu film hodnotit podle toho, jak se líbil cílové skupině resp. jak na něj reagovala. Možná je už zbytečné posmívat se tomu, že mladistvé holčičky pláčou vzrušením, když vidí mladistvé upíry v sexy kreacích. Ať pláčou. Možná až bude nějaký portál, kde se budou komentovat vztahy diváckých skupin, tak se k tomu vyjádřím. Nyní k filmu jako takovému. Obecně jsem ho mohl srovnat s knižní předlohou jen okrajově, neboť jsem mohl čerpat jen z toho, co mi o knize řekla moje žena, která knihu četla. Proto mi nezbývá než kritizovat film jako takový. Ano, dramaturgie byla hrozná. Prostor, který se mohl využít k akci a budovat charisma hlavní mužské postavy přichází vniveč. Edward jen koulí oči. Sice přijel autem na místo činu velice drsně a rázně zakročil, ale jen koulí oči. To bylo tak akční, že jsem málem snědl ubrus. Těchto nevyužitých míst je ve filmu poměrně hodně. Gradace děje taky trochu zaostává. Film se tak nějak vleče z bodu A do bodu D. Dokonce přes bod B a C, který vůbec nedává smysl. Tím se dostáváme k mnoha nelogičnostem. Tyto nelogičnosti vám ovšem přijdou omluvitelné, pokud jste četli knihu. Bohužel tedy. Jinak film je opravdu tzv. žánrovka, protože ocenit jej může jen úzká skupina lidí. Ale to tak u filmu bývá, že se nezavděčí všem. Dávám dvě hvězdy, ať nežeru a nezklamu vlastní diváckou skupinu. :-)(14.6.2011)

• obitus

Dlouho jsem bojoval s tím, dát Twilightu alespoň jeden celý bodík za povedenou kameru, ale prostě nemůžu. Něco tak neskutečně nudného, hloupého a odpudivého jsem už dlouho neviděl. Být čtrnáctiletá holka tak pravděpodobně chrochtám blahem nad tím, jak se ti dva mají rádi a jak upír na sluníčku svítí jako diamanty (proboha), ale já jí naštěstí nejsem a tak zvracím hnusem nad scénami ve kterých se oba hlavní, a silně nesympatičtí, představitelé tváří, jakože se zamilovávájí. Projevuje se to tím, že se neustále zadrhávají v řeči a trhají hlavama, což je sice inovátorské, ale sere to asi stejně jako uchopení upírů coby přiteplalých modelů. Pro současnou emo gotickou generaci dětí to je zřejmě ideální film, který však našemu žánru podráží nohy a bohužel přivede na svět řadu napodobenin a pokračování. Abych jen nehanil, jak už jsem říkal, kamera je slušná, ale trochu jí schazují nepovedené triky jako z nějaké staré české pohádky (myslím to běhání a skákání), pochvalu zaslouží ještě lidsky a uvěřitelně (jako jediný!) zahraný otec hlavní hrdinky. Jinak ruce pryč!!!(23.7.2009)