Stmívání

Súmrak

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2008, 117 min

• ORIN

Už dlouho jsem neviděl film s pitomějšími dialogy, hvězdu za hudbu a Kristen Stewart, děkuji již nikdy více.(20.12.2008)

• imf

Jsem upír. Nebojím se. :: Nemám postel. Nevadí. :: Tvoje vůně je jako heroin. Chci tě, chci mít tvoje dítě! :: Bezelstná facka feministkám, milovníkům česneku, fanouškům dobrých knih, dobrých filmů a všem maskérům a maskérkám na tomhle světě. Hvězdička navíc (spiš 30%) za "campy" potenciál, který zajistili záporáci a celá Patizónova rodina. Hlavně Jesper a Carlysle (snad jsem jim nezkazil jména). Ve zkratce? Tenhle film saje.(8.3.2009)

Kdokoli si může myslet cokoli o mnohých klišé, která nás filmem provázejí..., ovšem jsou tu i jistá ALE, díky kterým nelze "Stmívání" přehlédnout a pro která jsem mu ráda podlehla. Na prvním místě je to zejména vizuální stránka filmu (vizuál je ostatně jedna z věcí, díky níž mám pro pohyblivé obrázky takovou slabost) - a obzvlášť v tomto bodě mi docházejí superlativy... ať už se jedná o dechberoucí lokace, nebo vynikající nápad s dočista jiným zobrazením upírů, než na jaká jsme doposud byli zvyklí. Hlavní herecká dvojice je velmi příjemná a má dostatek charismatu, aby diváka vtáhla do příběhu. Žen-režisérek je v Holywoodu jako šafránu, nadto je Catherine Hardwicke natolik osobitá (Třináctka, zvláště ale Legendy z Dogtownu), že jí nelze nefandit. Stmívání je sice klišé a popcorn, má však dost nečekaně zajímavých prvků, pro které ten lákavý obal naprosto (a ráda!) beru.(7.12.2008)

• - Ve filmu můžete vidět všechny Cullenovy nosit nějaký šperk. Edward, Emmet a Jasper mají stejné náramky, Alice a Rosalie mají různé náhrdelníky, Esme má náramek a Carlisle prsten. Na všech špercích je stejný symbol, rodinný erb Cullenů, který vyobrazuje lva s lidskou rukou nad hlavou, stojícího na obrácené krokvi se třemi trojlístky. Lev byl přidán kvůli citaci z knihy (''A tak se lev zamiloval do jehňátka..''), na původním erbu je krokev pouze se dvěma trojlístky, tři ruce a snopek pšenice. (Martinibaby)

• - Snímek byl 3 roky po uvedení 8. nejvyhledávanější film na internetu. Jeho hvězdy se současně umístily TOP 30 nejvyhledávanějších herců na internetu. (Sufferer)

• - Lístky na film se v USA vyprodali již dva týdny před premiérou. (Sufferer)