Rok 2008 má dva herecké monumenty: Heatha Ledgera a Roberta Pattinsona. Výš, respektive hloub už to nejde. K mému vlastnímu překvapení není Stmívání tak katastrofální, jak jsem se po přečtení knihy domnívala, že bude (dle mého hlavně proto, že plátno snese povrchní a prázdné žvásty lépe než papír, ale to na věci nic nemění). Být v pozici diváka neznalého předlohy, plamenně bych vyčítala absenci scénáře, dějového oblouku a naopak podezřele častou přítomnost skokového vývoje postav, kdy se jedním střihem mění vzájemná ostražitost v krásné přátelství. A především pak nepřítomnost čehokoli, o čem by stálo za to psát aspoň několikastránkovou povídku, natož točit dvouhodinový (!) film. Obsah se dá shrnout na „mladá potká mladého, trochu si povídají, on se cuká, zase si povídají, ona zbožně civí, po krátkém povídání je ruka v rukávě a po odnikud se vynořivším nebezpečí je film zakončen pěkným rozhovorem“. Nicméně jelikož s knihou, jež mi připravila nejbolestivější zážitek od Brownovy „Šifry“, jsem měla tu čest, nezbývá mi než konstatovat, že toto je v daleko obludnější podobě již v předloze, že Hardwickové se to podařilo učesat na snesitelnou úroveň, že zde Bella díky výborné Stewartové netrpí Downovým syndromem jako její knižní protipól, že zmizela ideologie a že dle špatné látky nelze natočit dobrý film. Úspěchem může být jen průměrný a zapomenutelný snímek, a to se se Stmíváním povedlo. Přesto budu na každém kroku doporučovat, a to kvůli impozantní herecké kreaci Roberta Pattinsona, zn. „překonávám Ed Wooda a jsem na to kurva hrdej“. Jeho projev je natolik konzistentní, tzn. že Pattinson se v každé scéně očividně záměrně tváří, jako by dostal pánví přes držku a měl každou chvíli omdlít, že ho nemůžu peskovat za špatné herectví, ale za naprosto nehodící se interpretaci a ztvárnění postavy, které navždy změnilo moje chápání špatného výkonu. PS: jo, a námět je EMO. PPS: hudba je obšlehnutá z Fontány, až to bolí.(3.12.2008)

• M.a.t.t.

Buffy bez kvalitnej dramatickej línie, hlášok, vypointovaných dialógov a schopných nahrávačov sympaticky neobyčajnej hlavnej hrdinky. Napriek tomu ani zďaleka nie taký zlý výsledok, akoby sa dalo čakať a zásluhou Kristen Stewart či neošúchanej hudby niekedy aj celkom príjemný, hoci fakt len niekedy. Hoci som však ochotný uveriť minimálne v čítavosť literárnej predlohy, jej kultovosť pre mňa asi vzhľadom ku zvyšným kvalitám ostane menšou záhadou a sám netuším čo mám od ďaľších dielov v tak pomerne vyčerpanej téme čakať.(3.2.2009)

V časopisu Pevnost o Stmívání mluvili jako o fantasy růžové knihovně, která se snaží konkurovat slávě Harryho Pottera. A i když toto psali o knížce, knížka samotná i přes to všechno má nenápadný a nevídaný úspěch, a to se cení. Natočit podle toho film, od kterého se moc nečeká, a nakonec je velice úspěšný, už je jaksepatří na pováženou zajímavé. Každopádně rozhodně stojí za to, se trošičku zamířit na trilogii Stmívání samotnou, protože tu s náma nejspíš nějakou dobu ještě bude. S názorem, který napsala Pevnost docela i souhlasím, film není v ničem jiný, proč taky, ale má tak zajímavou atmosféru, že se na to nechá příjemně koukat. Sice nedosáhne kvalit Harryho Pottera, ale jistou cílovou skupinu určitě chytne a nepustí. Líbí se mi, že se do toho pustili, že je stále se na co těšit a stále je co nového objevovat. Nejdříve jak to půjde se pustím i do samotné knížky, protože ačkoliv možná má v sobě to o čem Pevnost tvrdí, má také to, co řada knížek hledá, ale najít nemůže: atmosféru a výborně popsaný svět, ve kterým se tento příběh odehrává. Docela se i těším na pokračování, které nejspíš díky celosvětovým výdělkům, které film získal, bude.(10.1.2009)

• LihO

Ten scenár je trápne zúfalstvo. Keby som sa zo všetkých síl snažil vymyslieť čo najstupídnejšiu scénu, ktorej jediný ciel by bol čo najviac potopiť a zhovadiť tento film, tak by som ani zďaleka nevymyslel také sračky ako: upíry v búrke hrajú baseball, upír sa na slnku trbliece... na vymýšľanie podobných vecí treba jednoducho talent ^^(7.9.2011)

„Čakala si pavučiny, truhly a pleseň?“ – „Pleseň nie.“ Knižku som nečítal, pred film som si sadal s chuťou a bez predsudkov a bavil som sa. Rušivo na mňa pôsobila len minúta a pol trápnych trikov (keď upír zrýchlene uteká). Iste, dve hodiny sú na taký riedky dej dosť, paradoxne ma ale film začal troška nudiť až keď sa začalo niečo diať (agresívny vpád konkurenčnej skupiny). Ale hoci som vedel, že ide o upírov a tak som mal som pred hrdinkou (presvedčivá Kristen Stewartová z ÚKRYTU a PREKLIATIA DOMU SLNEČNÍC) náskok, nenudil som sa. Snímka má tempo, mladí“ hrdinovia (iní tu takmer ani nie sú, ak nepočítame „správneho otca“) sú sympatickí a hoci (ale práve preto) vampírov nemusím, potešilo ma, že sa tvorcovia (v dobrom) vykašľali na nudné „základné pravidlá“ (slnko, odraz v zrkadle). Plus milujem filmy, odohrávajúce sa v krásnych lesoch Severnej Ameriky (dokonca i emócie boli zvládnuté dôstojne, až decentne).(7.12.2009)

• - Snímek byl 3 roky po uvedení 8. nejvyhledávanější film na internetu. Jeho hvězdy se současně umístily TOP 30 nejvyhledávanějších herců na internetu. (Sufferer)

• - V baletním studiu zlomí James Belle pravou nohu. V nemocnici má ale Bella v sádře levou. Když potom před plesem schází ze schodů u Charlieho, má už v sádře pravou. (Terva)

• - Autorka knihy, Stephenie Meyer, použila mená všetkých svojich súrodencov na pomenovanie vedľajších i hlavných postáv. (Cappuccino)