Stmívání

Súmrak

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2008, 117 min

• Segrestor

Mohl jsem na to nakydat tunu špíny a omílat donekonečna, jak je to pro nevyzrálé holčičky, ale pak jsem si řekl NE! Nebudu film hodnotit podle toho jaké cílové skupině je určen. Jinými slovy, nebudu film hodnotit podle toho, jak se líbil cílové skupině resp. jak na něj reagovala. Možná je už zbytečné posmívat se tomu, že mladistvé holčičky pláčou vzrušením, když vidí mladistvé upíry v sexy kreacích. Ať pláčou. Možná až bude nějaký portál, kde se budou komentovat vztahy diváckých skupin, tak se k tomu vyjádřím. Nyní k filmu jako takovému. Obecně jsem ho mohl srovnat s knižní předlohou jen okrajově, neboť jsem mohl čerpat jen z toho, co mi o knize řekla moje žena, která knihu četla. Proto mi nezbývá než kritizovat film jako takový. Ano, dramaturgie byla hrozná. Prostor, který se mohl využít k akci a budovat charisma hlavní mužské postavy přichází vniveč. Edward jen koulí oči. Sice přijel autem na místo činu velice drsně a rázně zakročil, ale jen koulí oči. To bylo tak akční, že jsem málem snědl ubrus. Těchto nevyužitých míst je ve filmu poměrně hodně. Gradace děje taky trochu zaostává. Film se tak nějak vleče z bodu A do bodu D. Dokonce přes bod B a C, který vůbec nedává smysl. Tím se dostáváme k mnoha nelogičnostem. Tyto nelogičnosti vám ovšem přijdou omluvitelné, pokud jste četli knihu. Bohužel tedy. Jinak film je opravdu tzv. žánrovka, protože ocenit jej může jen úzká skupina lidí. Ale to tak u filmu bývá, že se nezavděčí všem. Dávám dvě hvězdy, ať nežeru a nezklamu vlastní diváckou skupinu. :-)(14.6.2011)

• Adrian

Masochizmus musi byt silna droga. Inak si neviem predstavit, ze by sa niekto po pozreti tohto dokazal odhodlat na zhliadnutie dalsich pokracovani... . Za seba si spievam: "Dakujem, neprosiiim, prenechavam pole silnejsiiim".(22.11.2009)

• hirnlego

Regulérní céčko s gimpovým obočím v hlavní roli. Tak proč ta nenávist? Tohle se má pouštět na alkoholových dýcháncích.(4.12.2012)

Rok 2008 má dva herecké monumenty: Heatha Ledgera a Roberta Pattinsona. Výš, respektive hloub už to nejde. K mému vlastnímu překvapení není Stmívání tak katastrofální, jak jsem se po přečtení knihy domnívala, že bude (dle mého hlavně proto, že plátno snese povrchní a prázdné žvásty lépe než papír, ale to na věci nic nemění). Být v pozici diváka neznalého předlohy, plamenně bych vyčítala absenci scénáře, dějového oblouku a naopak podezřele častou přítomnost skokového vývoje postav, kdy se jedním střihem mění vzájemná ostražitost v krásné přátelství. A především pak nepřítomnost čehokoli, o čem by stálo za to psát aspoň několikastránkovou povídku, natož točit dvouhodinový (!) film. Obsah se dá shrnout na „mladá potká mladého, trochu si povídají, on se cuká, zase si povídají, ona zbožně civí, po krátkém povídání je ruka v rukávě a po odnikud se vynořivším nebezpečí je film zakončen pěkným rozhovorem“. Nicméně jelikož s knihou, jež mi připravila nejbolestivější zážitek od Brownovy „Šifry“, jsem měla tu čest, nezbývá mi než konstatovat, že toto je v daleko obludnější podobě již v předloze, že Hardwickové se to podařilo učesat na snesitelnou úroveň, že zde Bella díky výborné Stewartové netrpí Downovým syndromem jako její knižní protipól, že zmizela ideologie a že dle špatné látky nelze natočit dobrý film. Úspěchem může být jen průměrný a zapomenutelný snímek, a to se se Stmíváním povedlo. Přesto budu na každém kroku doporučovat, a to kvůli impozantní herecké kreaci Roberta Pattinsona, zn. „překonávám Ed Wooda a jsem na to kurva hrdej“. Jeho projev je natolik konzistentní, tzn. že Pattinson se v každé scéně očividně záměrně tváří, jako by dostal pánví přes držku a měl každou chvíli omdlít, že ho nemůžu peskovat za špatné herectví, ale za naprosto nehodící se interpretaci a ztvárnění postavy, které navždy změnilo moje chápání špatného výkonu. PS: jo, a námět je EMO. PPS: hudba je obšlehnutá z Fontány, až to bolí.(3.12.2008)

„Čakala si pavučiny, truhly a pleseň?“ – „Pleseň nie.“ Knižku som nečítal, pred film som si sadal s chuťou a bez predsudkov a bavil som sa. Rušivo na mňa pôsobila len minúta a pol trápnych trikov (keď upír zrýchlene uteká). Iste, dve hodiny sú na taký riedky dej dosť, paradoxne ma ale film začal troška nudiť až keď sa začalo niečo diať (agresívny vpád konkurenčnej skupiny). Ale hoci som vedel, že ide o upírov a tak som mal som pred hrdinkou (presvedčivá Kristen Stewartová z ÚKRYTU a PREKLIATIA DOMU SLNEČNÍC) náskok, nenudil som sa. Snímka má tempo, mladí“ hrdinovia (iní tu takmer ani nie sú, ak nepočítame „správneho otca“) sú sympatickí a hoci (ale práve preto) vampírov nemusím, potešilo ma, že sa tvorcovia (v dobrom) vykašľali na nudné „základné pravidlá“ (slnko, odraz v zrkadle). Plus milujem filmy, odohrávajúce sa v krásnych lesoch Severnej Ameriky (dokonca i emócie boli zvládnuté dôstojne, až decentne).(7.12.2009)