Stmívání

Twilight

Súmrak

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2008, 117 min

Kdokoli si může myslet cokoli o mnohých klišé, která nás filmem provázejí..., ovšem jsou tu i jistá ALE, díky kterým nelze "Stmívání" přehlédnout a pro která jsem mu ráda podlehla. Na prvním místě je to zejména vizuální stránka filmu (vizuál je ostatně jedna z věcí, díky níž mám pro pohyblivé obrázky takovou slabost) - a obzvlášť v tomto bodě mi docházejí superlativy... ať už se jedná o dechberoucí lokace, nebo vynikající nápad s dočista jiným zobrazením upírů, než na jaká jsme doposud byli zvyklí. Hlavní herecká dvojice je velmi příjemná a má dostatek charismatu, aby diváka vtáhla do příběhu. Žen-režisérek je v Holywoodu jako šafránu, nadto je Catherine Hardwicke natolik osobitá (Třináctka, zvláště ale Legendy z Dogtownu), že jí nelze nefandit. Stmívání je sice klišé a popcorn, má však dost nečekaně zajímavých prvků, pro které ten lákavý obal naprosto (a ráda!) beru.(7.12.2008)

Tak jsem se také konečně rozhoupal a podíval se na megahit poslední doby, romantické fantasy Stmívání. Je třeba držet krok s dětmi a být in, když je Stmívání tak častým tématem hovoru, zvláště ještě ne úplně dospívajících slečen, je dobré být v obraze, o čem že se to vlastně baví. Čekal jsem jen to nejhorší, pokleslou mládežničinu á la Buffy nasoukanou do pláštíku blockbusteru, ale ve výsledku musím konstatovat, že jsem byl vlastně celkem příjemně překvapen a skutečně příliš nechápu, proč je Stmívání na čsfd v takové míře podhodnoceno. No samozřejmě, není to ani žádný zázrak, čistě průměrný americký velkofilm pro náctileté, ale v tomhle ranku patří mezi to lepší, co může podobný žánr nabídnout, jen je, jak si žádá z normálu trochu vyšinutá doba, vše maximálně zatraktivněno. Klasická teenagerská romantika je tak trochu pokřivena emo nádechem, normální dívka, která je však samozřejmě tak trochu jiná, nová škola, pubertální spolužáci, záhadní neznámí, atraktivní auta, trocha toho, trocha onoho...a samozřejmě ON, krásný, fešný, uhrančivý, tentokráte ale trochu pobledlý a prokletý. Slibovaná věčná láska je tu tak paradoxně opravdu věčná, city se tu tříbí na bázi krve a vztahů v potravinovém řetězci, dost mi to také připomnělo vykradený seriál Pravá krev, který je ovšem o pár řádů lepší, vše tu prostě funguje tak, jak v teenagerském megahitu má, mě, dospělého diváka ovšem nijak neurazí a nešokuje, ani litry krve, ani přehnanou vulgaritou, ba ani přehnanou autostupiditou. Trochu mi sice vadilo, že tvůrci porušují letitá železná pravidla žánru (upíři jsou vidět v zrcadlech, nemají upíří tesáky, otisk kousnutí je otiskem celého chrupu, likvidují se spálením na hranici, slunce je nesežehne, jen metamorfuje jejich kůži atd.), no, ale je to jejich umělecká licence a do té mi vlastně nic není. Stmívání je prostě audiovizuální emo obraz dnešní mladé generace (respektive její něžnější poloviny) a jako takový si nese svá stigmata. Pochopitelné je i ukotvení ve fantasy žánru, kde volně rozvíjí komerčně megaúspěšnou linii ság poslední doby Harry Potter - Letopisy Narnie - Stmívání... Tak nevím, jestli se mám podívat na tu dvojku...(3.8.2010)

• choze

Každá generace vyrůstá na něčem, co je blbé k pláči. Tato má tuhle chudokrevnou emo romantiku.(23.8.2009)

• ORIN

Už dlouho jsem neviděl film s pitomějšími dialogy, hvězdu za hudbu a Kristen Stewart, děkuji již nikdy více.(20.12.2008)

Rok 2008 má dva herecké monumenty: Heatha Ledgera a Roberta Pattinsona. Výš, respektive hloub už to nejde. K mému vlastnímu překvapení není Stmívání tak katastrofální, jak jsem se po přečtení knihy domnívala, že bude (dle mého hlavně proto, že plátno snese povrchní a prázdné žvásty lépe než papír, ale to na věci nic nemění). Být v pozici diváka neznalého předlohy, plamenně bych vyčítala absenci scénáře, dějového oblouku a naopak podezřele častou přítomnost skokového vývoje postav, kdy se jedním střihem mění vzájemná ostražitost v krásné přátelství. A především pak nepřítomnost čehokoli, o čem by stálo za to psát aspoň několikastránkovou povídku, natož točit dvouhodinový (!) film. Obsah se dá shrnout na „mladá potká mladého, trochu si povídají, on se cuká, zase si povídají, ona zbožně civí, po krátkém povídání je ruka v rukávě a po odnikud se vynořivším nebezpečí je film zakončen pěkným rozhovorem“. Nicméně jelikož s knihou, jež mi připravila nejbolestivější zážitek od Brownovy „Šifry“, jsem měla tu čest, nezbývá mi než konstatovat, že toto je v daleko obludnější podobě již v předloze, že Hardwickové se to podařilo učesat na snesitelnou úroveň, že zde Bella díky výborné Stewartové netrpí Downovým syndromem jako její knižní protipól, že zmizela ideologie a že dle špatné látky nelze natočit dobrý film. Úspěchem může být jen průměrný a zapomenutelný snímek, a to se se Stmíváním povedlo. Přesto budu na každém kroku doporučovat, a to kvůli impozantní herecké kreaci Roberta Pattinsona, zn. „překonávám Ed Wooda a jsem na to kurva hrdej“. Jeho projev je natolik konzistentní, tzn. že Pattinson se v každé scéně očividně záměrně tváří, jako by dostal pánví přes držku a měl každou chvíli omdlít, že ho nemůžu peskovat za špatné herectví, ale za naprosto nehodící se interpretaci a ztvárnění postavy, které navždy změnilo moje chápání špatného výkonu. PS: jo, a námět je EMO. PPS: hudba je obšlehnutá z Fontány, až to bolí.(3.12.2008)