Veliká, a bohužel velmi opomíjená, persona českého herectví Petr Čepek v jednom ze svých majstrštyků vysekl další nedoceněnou figuru z českých dějin Jana Jesenia. První český patolog, vědec, lékař, který se více méně nešťastně zapletl s politikou a stal se tak další z řady hloupých obětí vlastních ideálů v boji s mocí:-)(19.1.2010)

Viděl jsem pouze seriál, v konfrontaci se současnou televizní dramatickou tvorbou by si zasloužil nejméně o hvězdičku víc, nicméně mě Lutherova režie až tak nepřesvědčila. Z té látky a tak silného obsazení se dalo vytěžit i víc. Příliš komorní, statické a televizně "ukecané". Navíc se scénář opírá o trošku zjednodušené, národněbuditelské pojetí s tomu odpovídajícími charaktery. Celkový dojem 60%.(10.7.2007)

Převod seriálu do hodinu a půl dlouhého filmu věci ublížil. Zůstal průměrný film, který od zvolené látky spíše odrazuje, než aby o ni probouzel zájem. Hvězdičku přidávám jen z úcty a obdivu k Petru Čepkovi.(26.12.2014)

Prumerny zivotopisny film lekare Jessenia - nadprumerny zazitek jen diky Petru Cepkovi.(25.7.2002)

Jan Jessenius jako svědek proměn svých pánů, a nakonec i svých katů. Dobová politika v podání výborných herců, skvěle podchycené atmosféry a perfektní hudby. Miloslav Luther a jeho filmový vrchol dohánějící historika Vávru.(13.2.2014)

• Petr Čepek