• Jeanne

Nekonečné těšení se a teď je tu velké zklamání. Všechny poznámky o tom, jak se Burton, Depp a spol. zpronevěřili ideálům předchozích děl jsou bohužel pravda... Kéž by byl film zajímavý alespoň vizuální stránkou a přinesl okouzlující výjevy plné květin a barev..., namísto toho je tento film jen standardně ponurý, ale přitom ani na chvíli děsivý, násilný nebo bizarní (a nezachrání to ani 3D promítání, když je film bez 3D efektů). Příběh se prakticky nekoná a z logiky, hádanek a slovních hříček, které jsou pro Alenku typické, nezbylo nic. Pokud fanoušci tématu Alenky a říše divů nebo země za zrcadlem milují právě přemýšlení, hádanky a pátrání po (ne)logických vysvětelní, která nás i Alenku provázejí celým příběhem, pak musejí být přímo zoufalí z prázdného filmu, kde se nemusí přemýšlet vůbec o ničem. A když už jsme se ocitli ve zjednodušené, nenásilné pohádce pro malé děti, kde žádná klasická postava nedostala skutečně prostor, proč Alenka na konci příběhu slibuje něco, co vymění za vlastní kariéru a zisk!? ;-) Pořád lepší je zhlédnout nějakou klasickou televizní verzi jako např. má oblíbená Alenka v zemi za zrcadlem (1998) s Kate Beckinsale v hlavní roli. Ani současná inovace s dospělou Alenkou totiž není inovativní. Příště by se tým mohl pustit třeba do adaptace Malého prince... srovnatelné téma, přišla by srovantelná katastrofa. :((7.3.2010)

Krásná pohádka, kde je stále na co koukat. Tlusťoši, kytky s ksichtama, mluvící zvířata, zlá královna s obří hlavou (perfektně zahraná), lítací kočka a milióny dalších věcí. Samotná Alenka je moc sympatická a celé mě to na konci fakt dojalo a futrovák Johnnyho Deppa rozesmál. Tim Burton je mistr.(18.5.2010)

• Tuxedo

Nejslabší Burton, po němž dost možná zauvažuji o přehodnocení Planety opic. Co s dobrým castingem a pár burtonovskými pomrknutími, když přirozeně pohledná i půvabná Mia Wasikowska (a kdyby jen ona) nemá navzdory probleskujícím schopnostem takřka žádný herecký prostor (opakuje se tak situace Worthington/Avatar) a Burton namísto o vyzkoušení volajícím experimentování s látkou vsadil na jistotu. Unylé vyprávění, v kterém vizionář Burton rezignoval na jakékoliv režijní kočírování, vlastní nápady i poetiku a nekompromisně odškrtává scénu za scénou, přičemž kromě letmého míjení postav dochází k absolutní neujasněnosti, o čem film vypráví, jaká je jeho hlavní výpověď a kdo a jací jsou, byli nebo hodlají být jeho hrdinové, resp. hrdinka. Sen nebo realita? Pomohlo Alence toto bizarní dobrodružství dospět či se jen rozhodovat samu za sebe (a jak, když je celý její úděl v příběhu předem nastavený a všemi je do něj postrkována?) nebo si snad navždy uchovat dětskou duši a provázející vzpomínky na pouti dospělosti? Burtona bohužel více než pokládání těchto a souvisejících zásadních otázek (jež by za řádného provedení znamenaly zřejmě původně zamýšlený osudový, neopakovatelný a v závěru tesklivý příběh á la Cesta do fantazie), které se mu spíše mimoděk do vyprávění připletly, zajímá prvoplánové fantaskní tajtrlíkování a vskutku náročná a obdivuhodná, i když možná až příliš neživá, resp. neskutečná výprava a naprosto zbytečné 3D, které se v potenciálně zajímavých momentech (pád do nory) mění v koncepčně zbrklý vizuální bordel, jindy zas umocňuje slabší dojem z digitálních postav v jejich interakci s herci (prostorový efekt je např. takový, že herec je v popředí, zatímco dig. postava „přilepena“ za ním a nejednou tak vyvstane na mysli přes 20 let stará Falešná hra s králíkem Rogerem) a dává jasně najevo nevýhody postprodukčního 3D (viz. rozmazané objekty v popředí atd.). 5/10(10.3.2010)

Velmi zvlastne... Skoro ani ryba, ani rak, ale co je najpodstatnejsie, skoro vobec Burton :( SKoda. Ale musim sa aj napriek tomu priznat, ze som cakala horsie, dostala som lepsie. Ubehlo to ako voda, ale to pomyselne burtonovske nieco tomu chybalo.(17.3.2010)

| Scenár: Linda Woolverton | Hudba: Danny Elfman | Produkcia: Richard D. Zanuck, Joe Roth, Suzanne Todd, Jennifer Todd | Distribúcia: Walt Disney Pictures | Štúdio: Roth Films, The Zanuck Company, Team Todd | Rozpočet: 200 miliónov $ | Tržby: 1,024,299,904 $ | Čarovná jazda po krajine zázrakov na spôsob 21. storočia. 3D, CGI, atd... všetko je to vkusne umelé, zfiltrované až do šedosti, biele mesto nemálo podobné Minas Thiritu, a miznúca mačka najzábavnejšie vykreslená postava. Bol som až nadmieru prekvapený sám sebou, ako ma ten gýč môže baviť, ale práve tá vizuálna stránka filmu bola tou nadpriemernou súčasťou celku. Alenka ala Burton totiž nemá ani štipku emócie, nenavezuje vzťah s divákom žiadnym spôsobom. Cítite sa behom filmu tak sám, ako je Alenka na konci po vrátení sa do normálneho sveta. A to je škoda.(28.2.2011)

• - Tim Burton si přál, aby postavy v Říši divů vypadaly spíše reálně než animovaně. Než animátoři vytvořili Bílého králíka, strávili den v králíkárně, kde pozorovali králíky a natáčeli je, aby zachytili nejmenší detaily jejich mimiky a pohybů. (Very_kuul)

• - Roli Alenky byla nejprve nabídnuta Anne Hathaway, ale odmítla, nechtěla pokračovat v rolích hezkých dívek v pohádkových šatech, a tak navrhla, že by přijala roli Bílé královny a bylo ji vyhověno. (Hans.)

• - Ve scéně, kdy Alenka (Mia Wasikowska) vstupuje do říše divů, je v pozadí vidět nápadný pokroucený strom bez listí,který odkazuje na Burtonův dřívější snímek Ospalá díra (1999). (Perth)