Smrt v Šanghaji

Shanghai

Drama / Mysteriózní / Romantický / Thriller

USA / Čína, 2010, 100 min

Půlka světa je ve válečným stavu. Německo okupuje Evropu, Japonsko většinu důležitých míst v Číně. Až na jedno..... Shanghai, Paříž Orientu v roce 1941 není vhodná na romantické procházky. Svět nejen diplomatických večírků, kde si jdou ,,na ruku“ nacisti, japonští imperialisté, příslušníci triád či kempeitai, v příběhu a z pohledu amerického agenta, jehož země předstírá neutralitu a on odvádí pořádný kus poctivé špiónské práce. Přestože Cusack není žádnej J.Bond je fajn, že se kolem něj ,,motají“ pěkné ženy a ještě víc oceňuji, že film nesklouzne k nějaké ,,dramatické“ romantice. Dost se tu mluví (vlastně furt), ale díky propletení špionáže s odbojem je děj zajímavej. On taky odboj v čínským podání - to jsou sebevražedný akce a Japonci se tradičně s ničím neserou. Líbila se mi atmosféra a onen nádech něčeho ,,zakázanýho“ u mě setrval až do konce! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Žiju podle příručky ,,Tajným agentem snadno a rychle“. 2.) Mám rád ,,odbojový“ filmy. 3.) Jsem Barbie a chci vidět Kena (Watanabe). 4.) Mám noční múry o útoku na Pearl Harbor. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(29.8.2010)

Jako když člověk stojí, váhá a ne a ne se k něčemu rozhoupat. Takový je tento film. Díváte se na pěkné záběry, navozující tu správnou atmosféru, ale to je tak všechno. Když už to vypadá, že se drama konečně rozjede, z nějakého důvodu k tomu nedojde a jede se dál na vlně průměrnosti.(25.3.2012)

Škoda, že si režisér oblíbil zrovna "slušňáka" Johna Cusacka, ten mi tu působil trošku jako "pěst na oko", jinak velice zajímavý špionážní propletenec z atraktivního prostředí, který nenápadně doplňuje historické souvislosti té doby....(27.8.2010)

• Chrustyn

Mohla z toho být zajímavá noir detektivka v exotických kulisách, ale vyšla z toho jen nudný průměr, který má pár světlých chvilek, ale vše nakonec vyjde naprázdno a diváka jen mrzí, promarněný potenciál.(1.8.2013)

Po slibném začátku, ze kterého dýchá správná špionážně dramatická atmosféra, bohužel film upadne do balastu nepřesvědčivých vztahů a snahy o vytvoření několika záhad, které jsou ovšem většině diváků brzy jasné. Hodně zachraňuje dobře vybrané herecké obsazení. Prim u mě hráli (ne)překvapivě Yun-Fat Chow a Ken Watanabe ve vedlejších rolích, zatímco můj velký oblíbenec John Cusack skoro zklamal. P.S. Ani po 2 dnech jsem nepochopila proč je tady mezi žánry uvedený "mysteriózní".(15.1.2012)

• Li Gong