Ojedinělá záležitost. Asi jen o málokterém státníkovi by mohl vzniknout natolik přístupný a otevřený dokument jako o Havlovi. Pustit si Občan Havel 18. Prosince 2011 bylo hodně dojemné,(21.12.2011)

Ze všech stran jsem slyšel jásot nad tím, že se film věren svému názvu nevěnuje Havlovi Politikovi. Proto jsem se pak nestačil divit při zjištění, že primární dokumentární nit sleduje Člověka Havla a jeho konflikty a názory v souvislosti...s politikou. Ale i tak se k pozitivním ohlasům přidávám, protože tahle podoba zábavně-vzdělávací formy mi bezmála učarovala.(28.9.2008)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $861,686(25.4.2009)

Český Lev 1 : Dokument(18.11.2008)

• flanker.27

"Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítel socialismu, že chci obnovit kapitalismus, že jsem ve službách svetového imperialismu, od něhož prijímam tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků. Byly to všechno lži, protože brzy začnou vycházet knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím. Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, ale pak bych se chtěl věnovat práci dramatika. Také vám slibuji na svou čest, pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň, sám odstoupím z funkce. Pro mně není rozhodující, s jakým slovem jsou sociálni jistoty spojované, ale to, jaké jsou. Já si představuji, že by měly byt daleko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socialismus. Za svůj třetí úkol považuji podporu toho, co vede k lepšímu postavení detí, starých lidí, žen, téžce pracujících, příslušníkú národních menšin a vůbec všech občanů, kteří jsou na tom z jakýchkoli důvodů hůře než ostatní. Žádné potraviny či nemocnice nesmí být výsadou mocných, ale nabízeny těm, kteří je nejvíc potřebují. Připravujeme koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociálni otřesy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se někteří z vás obávají. Všichni chceme republiku sociálně spravedlivou, v níž nikdo nebude trpět existenční nejistotou, v níž nebudou strádat lidé postižení, staří, děti či lidé jakkoli jinak hendikepovaní. Chceme republiku, která bude starostlivě pečovat o to, aby zmizely všechny ponižující přehrady mezi různými společenskými vrstvami, republiku, v níž se nebudeme dělit na otroky a pány. Toužím po takové republice možná víc, než leckdo jiný...“ Československá televize, 16.12.1989. /// "Celoevropský proces překonává dosavadní rozdělení Evropy a vytváří její novou architekturu, založenou na společném systému hodnot. Při této příležitosti bych chtěl zdůraznit, že odmítáme jakékoliv koncepce, které by chtěly některé státy izolovat od řešení evropských záležitostí a vytvářet v Evropě nové dělící čáry." Poslední zasedání Politického výboru Varšavské smlouvy, Praha 1.7.1991. /// "Domnívám se, že během zásahu NATO na Kosovu existuje jeden činitel, o kterém nikdo nemůže pochybovat: nálety, bomby nejsou vyvolány hmotným zájmem. Jejich povaha je výlučně humanitární...“ Le Monde, 29.4.1999. /// "Určité zvyklosti či úkazy zdejšího života, které nám připadají vzdálené a které bychom v jiných zemích mohli považovat za nespravedlnost, jsou historicky zformované tvary místního povědomí." O Saúdské Arábii, Lidové Noviny, 12.2.2001. /// "Evropa nemá spor s iráckým lidem, který je první obětí nynějšího brutálního režimu v zemi“ Dopis osmi, 30.1.2003. /// "Referendum o umístění jednoho jediného radaru je poněkud kuriózní představa. Jsem příznivcem referenda, ale ve zcela jiných záležitostech. Rozhodnutí o radaru je zjevně úkolem vlády a parlamentu, jimž jsme starost o svou bezpečnost svěřili." Právo, 6.2.2007. /// "Působí to na mě dojmem, že by co nejrychleji měly být svobodné volby. A domnívám se, že by bylo v zájmu všech Poláků a polské demokracie, kdyby byli přizváni mezinárodní pozorovatelé," Krakov, 4.9.2007. /// "A ve chvíli, kdy přišla svoboda, mimo jiné rovněž dík Američanům, a my smíme mluvit bez potrestání, tak najednou váháme. A demonstrujeme tím naši domnělou suverenitu." Česká televize, 24.3.2008. /// "Mně se zdá, jakoby se všechno naše disidentské snažení a všechno co jsme dělali pro rozšíření (Severoatlantické) aliance, nemuselo stát." Česká televize, 31.8.2008. (Havel si zde naprosto jasně protiřečí s tím, co hlásal počátkem 90. let) /// "...stáváme se – standardní demokratickou a kapitalistickou zemí." MF Dnes, 14.11.2009. /// Několik výroků našeho občana, prvního mezi rovnými a rovnějšími a krále světového pokrytectví. Nechť si každý udělá závěr o tom, jak zůstal tento muž věren svým prvotním proklamacím či jak se skutečně zasadil o jejich naplnění a jak bylo páně Havlovo přesvědčení o dobru a zlu v souladu s realitou. Zajímavě o dokumentu např. na Britských listech tady a tady. P.S. canakja: Ano, tyhle Havlovy projevy si pamatuju, jednu větu taky cituju... 8-)(20.6.2008)