• Česko

Le rois des Belges

• Francie

Komedie / Drama / Krimi

Belgie / Lucembursko / Francie, 2008, 96 min

Jean - Claude Van Damme, fenomém posledních pětadvaceti let se rozhodl vyzpovídat a stvořil upřímný film, v němž si na nic nehraje, naopak se ukazuje svou pravou tvář, ať si divák udělá svůj vlastní posudek. JCVD je borec, tom se mu musí nechat. Pětiminutová scéna "Toto je můj život" zastiňuje všechny hereckém návraty posledních let. Obraz, hudba, to vše je opravdu umělecké dílo, Van Damme si režiséra vybral dobře, ale i přes to všechno mi zde chybí nějaký element, jenž by mne donutil dát maximální hodnocení a bezchybný Jean - Claude mi bohužel nestačí.(17.4.2009)

"Jean - Claude, chtěl jsem se zeptat. Mohl by ses mi podepsat?" Taková prosba by proslulého ukopávače hlav neměla v jeho rodné Belgii ničím překvapit, ale když ji pronese jeden z loupežníků na přepadené poště, tak to jistě není tradiční záležitost a není jediná. Pokud si totiž správně pamatuju, tak většina vandammeovek není plná jednání opatrovnického soudu, dvou úhlů pohledu na přepadení pošty či hlubokomyslných úvah unaveného svalovce. Nebylo to špatné, ale mé oko se v temném prostředí občas mizerně orientovalo mezi neznámými hereckými tvářemi a ani několik legrácek ve formě parodování svých legendárních kousků mne k filmovému orgasmu nepřivedlo.(12.10.2016)

No v Van Dammeovo filmografii fakt unikatni kousek, je tu celkem originalni a zajimavej pribeh, pekna kamera a celkove vizualni stranka, vcelku pekny pisnicky a pak samotnej Van Damme, kterej tady vypada neskutecne namakane a hraje fakt perfektne. Ale co to je vsechno platny, kdyz i u jeho stupidniho becka, ktery ma hodnoceni okolo 30% sem se bavil daleko vic nez tady. Jiste, ma to svetly momenty, v podstate vsechno, co se neodehrava v bance. Coz je ten problem, jsou to jen momenty, vetsinou je dej v bance a tam je to tak nak na mrtvym bode, nic moc se nedeje a zabavny to je fakt minimalne, pobavila me jen scena s cigaretou. Nicmene velkou pochvalu si zaslouzi za uvodni nepretrzitou akcni sekvenci, ktera je fakt paradni. I kdyz si vsechny slozky filmu zaslouzi pochvalu, zabavny to proste neni, kolikrat sem spis cumel na hodiny a proto to proste na vic nez 3* neni.(16.1.2009)

„Nebyť Teba, John Woo by doteraz točil holuby v Hongkongu.“ Úprimne dojemná a zároveň vtipná spoveď „Je to pre mňa dosť ťažké urobiť to v jednom zábere. Viete, je mi 47...“, kedysi idola mládeže dnes upadajúceho herca, ktorému úlohy kradne Steven Seagal „Dostal tú úlohu Steven. Sľúbil, že si ustrihne cop.“ I keď si myslíte že to je nadutý somár, pozrite si to a možno aj vás príjemne prekvapí svojím najlepším výkonom aký kedy podal v dokonalom „Fuck You Hollywood“ filme.(17.12.2008)

Scénář: Frédéric Bénudis, Mabrouk El Mechri, Christophe Turpin .. Dobrý pokus. Ale o co? O rehabilitaci, sebereflexi či jen originální demo materiál? Nebo šlo jen o dárek party Belgičanů svému milovanému Belgičanovi? ___ Jinak rámcově souhlasím s Aquariusem. Akční jednozáběrový nášup z úvodu, satiristické popichování nebo osobní dojemné výlevy záporně vyvažuje od momentu zdvojení pohledu na přepadení banky v podstatě celá pasáž v ní. ___ Když tak chce, proč tedy nevzal roli v Expendables? Že by se mu nad další akční postavou zvedal žaludek? Uvidíme, co vytluče ze svého tvůrčího počinu The Eagle Path.(20.12.2008)

• - Spoiler: Zlatá deka, ktorú mal Jean-Claude Van Damme na začiatku filmu, je tá istá, ktorú dal policajt prepustenej rukojemníčke. (marciano)

• - Magazín Time vyhlásil v roce 2008 Van Dammův výkon po Heathu Ledgerovy a jeho Jokerovy druhým nejlepším se slovy: "nezaslouží si černý pás, ale Oscara". (Eldrick)

• - El Mechri souhlasil s přepisem scénáře pouze za podmínky, že se on a Jean-Claude Van Damme setkají ještě před tím než začne pracovat, aby nestrávil šest měsíců práce na něčem co by pak třeba Van Damme vetoval. (3DD!3)