Česká RAPublika

Dokumentární / Hudební

Česko, 2008, 90 min

Pavel Abrahám

Vladan Vála

Dokument coby objektivní test vlastní tolerance a míry otevřené mysli? Ano, proč ne, spolehlivý lakmusový papírek je právě Česká RAPublika. Přes zjevné dokumentární kvality, neoddiskutovatelnou zábavnost a slušný tah na branku má dokument o části spektra českého hip-hopu jen slabě nadprůměrné hodnocení, možná by bylo dobré zamyslet se nad tím, proč máme tak omezený rozhled a to, čemu se anglicky říká ,,open mind". Osobně se mi rap a hip-hop také nijak zvlášť nelíbí, navíc jsem i generačně hodně vzdálen tomuto modernímu hudebnímu stylu, ale objektivně musím uznat, že členové kapel PSH a SupeCroo mají cosi do sebe. Je dobré zaslechnout v textech zmínky o ,,nasranosti" mladé generace, je přínosné vidět a slyšet, jak dnešní mladí žijí, uvažují, přemýšlejí, co poslouchají... Navíc dramaturgická stavba dokumentu akcentující konfrontační úhel pohledu je skutečné originální - hip-hop versus lingvistika, hip-hop versus symfonický komorní orchestr, hip-hop a generační propast atd. Kdybych chtěl namítnout cosi proti, pak možná chybí nějaký ucelený a komplexní pohled, jaký by se dal od dokumentu očekávat, Česká RAPublika je spíše hodně osobitý obraz několika českých interpretů tohoto specifického žánru (v podstatě jsou tu zastoupeny jen dvě výše zmiňované skupiny). Nebylo asi ani cílem tvůrců analyzovat fenomén (českého) hip-hopu dopodrobna, spíše jde, jak jsem z hip-hopu pochopil, o zábavu...a té se dostává divákovi vrchovatě...(24.6.2009)

• Tatatranka

Rozrap. Podup. Ošup. Pošuk. Rap a reggae, rap a flákota naporcovanýho světa. Tu kost, tu pes. Svět pěkných holek a nadržených chlápků. Svět, to je rap. Rap flinká rýmy, filmař plýtvá filmem. Záměr občas nedodupe k cíli.(26.7.2009)

Výsledné číslo v procentech v podstatě nic neznamená. Ten kdo nemá rád rap, hlavně ten český, bude hodnotit úplně jinak, než člověk který má doma originální album Dixxx. S dokumenty o hudbě to prostě tak dopadá, pokud se vám nelíbí hudba která tam hraje, je jasné že nebudete hodnotit kladně. Já osobně jsem se bavil královsky, ale musím uznat že v některých scénách Orion působí trochu zkouřeně a vyjadřování je na bodu mrazu. Nejlepší scény jsou všechny ty kde je Hana Hegerová + nahrávání treku, který se mi mimochodem taky moc líbí. Vůbec by neuškodilo kdyby tam Vladimír 518 byl déle než několik vteřin. Zapomeňte na maličkosti, tohle je super dokument, který servíruje plno zajímavých nápadů.(6.12.2008)

• - Jedná seo první celovečerní film o českém hip hopu. (chelseaman22)

• - Filmový koncert se odehrává v pražském klubu Roxy. (chelseaman22)

• - Snímek obdržel cenu pro nejlepší dokumentární film na soutěži Finále Plzeň 2009. (chelseaman22)