Únos vlaku 1 2 3

Únos metra 123

Krimi / Thriller / Drama / Akční

USA / Velká Británie, 2009, 102 min

• choze

Dvě hvězdy za nervního Travoltu a díky tomu, že mám rád filmy, kde je jednou z postav město. Ani originál mě moc nevzal.(15.2.2010)

videno vcera, takze muzu lip posoudit, jak rychle se tohle vykouri z hlavy. Reknu na rovinu: Deja Vu byl o dost lepsi. Tony Scott vsadil na velmi, velmi videoklipove zpracovani ale zadny wow efekt se nekona. Spis je to kvuli tomu jeste horsi. Film je sice thriller, ale jelikoz je to prumerny thriller, potreboval vice akce a vice hlaskujiciho Travolty. Ten je mozna myslen jako hlavni opora filmu, ale ty jeho neustale zmeny nalad po chvilce zacnou lezt na nervy a celkove tu roli nezvadl jak by mel. Takze opravdova opora filmu je jako vzdy skvely Denzel, ktery sice jemne pribral, ale ma stale poradne charisma, jeho pocity mu verite a takovej hrdina jako on byste chteli byt. Takze asi tak. Jelikoz mam thrillery Scotta rad, davam lepsi 3. Ale doufam ze pristi film se vyrovna Deja Vu a Man on Fire dohromady :-)(6.10.2009)

Neviem prečo som si myslela, že to bude film podľa skutočnej udalosti (možno som si to pomýlila s niečím iným), ale čím viac sa to prepracúvalo ku koncu, tým viac mi bolo jasné, že toto teda žiadny skutočný príbeh nie je. Kde bol najprv úsudok a kompetencia, tam odrazu odborníci robili neuveriteľne stupídne veci resp. neurobili nič (konkrétne po úteku zločincov z vlaku) a zdanlivo rozumný chlap sa hral na hrdinu z ľudu a plietol sa do cesty skúseným zloduchom... Ach jaj. Okrem za vlasy pritiahnutého záveru mi najčastejšie vadila šialene rozmykaná kamera, prípadne točiaca sa okolo starostu na ulici tak dlho, až som dostala závrat... Ale inak to bolo príjemne napínavé. Tri hviezdy sú akurát dosť.(20.12.2009)

*** a půl. Tony Scott očividně vlaky a metra zbožňuje:) Únos vlaku 123 mohl být parádní nářez ve "Scottovském" stylu. Tomu však docela úspěšně bránilo hned několik faktorů. Což o to, snímek je poměrně napínavý, vizuálně podmanivý, patřičně dynamický se zběsilými střihy, takže mistr střihač si také užil své:) Jenže... a těch "jenže" je tu poměrně hodně. Je tu natolik velké množství nelogičností, nevěrohodných situací i chování postav, stejně jako podivných dialogů či proslovů, že toto vše dokáže zdatně přebít onen vybroušený vizuál, který se tak postupem děje a kupením se těchto "nonsenses" stává docela nepodstatným a divák jej začne téměř přehlížet či nevnímat. Tím pádem postupně z příběhu nezůstává téměř nic, co by jej dokázalo zachránit před pádem do hlubin, do nichž jej tvůrci sami uvrhli. Ať (ne)úmyslně. Travolta je drsňák, jak se patří, Washington v roli (ne tak úplně:) poctivého pracovníka, James Gandolfini coby docela slušná osoba politicky činná. Film má velký potenciál k tomu, aby z něj byl parádní snímek, který by patřil ke špičce žánru. Bohužel scénáristická zahálčivost vykonala své dílo a rozhodla tak, že Únos vlaku 123 nebude příliš precizním a promyšleným kouskem.(17.5.2013)

Helgelandův scénář by strašně rád uháněl kupředu, ale bohužel je jedinou součástkou, která se tím směrem výrazněji pohybuje. Scott, Washington, Travolta... dokonce i Harry Gregson-Williams jedou na setrvačník a doufají, že vagón plný rukojmí dorazí do poslední zastávky pouze za pomoci provařených trademarků, přebytečného "madrfakrování" a siláckých gest. Což se dá promíjet u bezmozkového akčňáku postávajícího na rovině sci-fi a čisté fantasmagorie, ale ne v papírově chytrém thrilleru, v němž se přes pokusy o sociální přesah těžko hledá čas na všechno ostatní. Zbytečný film... pro všechny.(4.9.2009)

• - Spoiler: Ve filmu zemře Phil Ramos (Luis Guzmán) jako první, zatímco v původní verzi jako jediný přežije. (HellFire)

• - John Travolta říká ve filmu Garberovi, aby mu říkal Ryder. V původní verzi The Taking of Pelham One Two Three (1974) je Ryder skutečným jménem postavy Mr. Blue, kterého hraje Robert Shaw. (CrypzzXD)

• - Nakrúcanie v metre trvalo štyri týždne. Jedná sa o rekord v dĺžke nakrúcania v newyorskom metre za celé obdobie jeho existencie. (drake31)