Frankenweenie: Domácí mazlíček

Frankenweenie

Animovaný / Komedie / Rodinný

USA, 2012, 83 min

Tim Burton

John August, Tim Burton (původní scénář)

Danny Elfman

Chris Lebenzon

Scénografie:

Rick Heinrichs

V roce 97 mi umřel králik se jménem Kevin. Byl to čilý hopsálek s roztomilýma ušima, zářivé očka, sněhově bilý, jemné tlapky, černé pruhy .. no prostě skočil z balkonu a napíchnul se na kus dřeva, střeva trčela, krev stříkala. Tehdy jsem přemýšlel jestli z něj udělat králičí večeři nebo snídani. Dnes už bych věděl, že mu mám do análu narvat nějaké ty AA baterky na delší životnost. Kdybych věděl, že s nim zažiju trampoty jako tady se Sparkym, kdy budu běhat po městě, žhavit elektřinu z pouličních lamp, bojovat proti obrovským želvám, tak bych mu tam narval rovnou Duracellky, abych se nemusel obtěžovat s taháním dynama s sebou. Za tu krásnou hudbu, která mi tolik připomínala Stříháka Eďu dám tu hvězdu navíc. Jinak veliké zklamání. No, tak jasné. Film z roku 2012.(22.12.2012)

Měl jsem pocit, jako bych se vrátil o pár let zpátky, kdy se ani Dark Shadows ani Alenka nestali a Frankenweenie jen plynně navázal na znepokojující atmosféru Střihorukého Edwarda, Batmana a Eda Wooda. Starý dobrý Burton, na kterého je radost pohledět! Už jsem ani nedoufal.(22.12.2012)

Po mizériích typu Alenka a Dark Shadows je návrat k jistotě v podobě Frankenweenie příjemným překvapením. Jakožto milovník hororů se mě líbil jak příběh, tak ztvárnění. Tentokráte nemám výhrad. Prostě Burton jak jej mám rád a nevadí mě že se malinko vykrádá. Ostatně, který režisér to nedělá po 30 letech na scéně.(4.1.2013)

Tak a je to tady. Tim Burton natočil konečně nadprůměrný film! Tím myslím to že po roce 2000 točil průměrný filmy na který jsem si po chvilce ani nevzpoměl. Ale u tohohle díla jsem konečně cítil Burtonovynu. Hodně příjemná černá pohádka kterou ocení spíše starší publikum. Je zajímavé že v tomhle filmu nehrajou Depp a Carterová, a najednou je to hodně dobrý film. Plno odkazů na starší horory též dost potěší, a hudba je úžasná. Je tu sice pár prázdnějších scén ale to ani moc nevadí.(24.2.2013)

Napriek tomu, že vizuál je bravúrny, dýcha to atmosférou hororov z 30-50 rokov a na papieri všetko funguje, ako má, je tu jeden veľký rozdiel. Tim Burton nakrútil (čiastočne s výnimkou Corpse Bride) naposledy pôvodný film v roku 1995 a tento jeho návrat k svojej starej tvorbe presne odzrkadľuje ten posun kedysi geniálneho originálneho režiséra. Réžia je majstrovský remeselne prevedená, no na rozdiel od pôvodného Frankenweenieho to vôbec nemá dušu. Disney zožral Burtona.(31.10.2015)

• - Postavičky Burton modeloval postaru, tedy ručně bez počítačů, jen za pomoci mechanických pomůcek. (agass)

• - Hlavní postava se jmenuje Viktor, stejně jako hlavní postava snímku Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005). (Larry12)

• - Elza Van Helsing je pojmenovaná po lovci upírů z románu "Drákula". (Dracconnis)