Císařovna a bojovníci

• Čína Jiang shan mei ren (více)

Čínský výpravný film pojednává o princezně jednoho z deseti království, která mezi sebou neustále vedou války. Po smrti krále křehká ale odhodlaná dívka nastupuje na trůn, a ačkoli za ní stojí věrní válečníci a rádci jejího otce, musí prokázat, že je hodna postu vládce mocné říše vzešlé z prachu bojiště. Jenže když na ni zlotřilý kníže usilující o trůn pošle zabijáky, princezna se při dramatickém útěku sblíží s vynalézavým poustevníkem, který jí ukáže, že existuje svět za zdmi paláce a mimo bitevní pole. Dá princezna přednost svým citům nebo zodpovědnosti za říši svých předků? Ačkoli v základu je Císařovna a bojovníci pohádkový příběh s ponaučením o zodpovědnosti, tvůrci film pojali jako nákladný epos s opulentními davovými scénami a bojovými sekvencemi. V nich září představitel princeznina přítele a generála Donnie Yen, který v současnosti platí za přední hvězdu hongkongských akčních filmů s bojovými uměními. Hlavní roli ztvárnila populární herečka a zpěvačka Kelly Chen a postavu poustevníka hraje jeden z předních hongkongských popových zpěváků a herců Leon Lai. (oficiální text distributora)

fmash

!!--Možné spoilery--!! Zlej krtek, zlej! Tak by se dal charakterizovat úvod, ve kterém nám jednoznačně definovali, kdo tu bude za hajzla. Tam taky mimochodem byla první efektní bitva, bičovaná kapkami digitálního deště. Pak byl opravdu, ale opravdu tvrdý výcvik. Pak docela slušiví nájemní sviňáci. Potom se líbali, bylo to vážně k vzteku, ohledy nebrali, vlezli pod jednu deku. V šedesáté páté minutě došlo k nevyhnutelnému a viděli jsme skoro celá princeznina záda, než ho ošklivě pokousala. Pak byla jedna kloudná bitva, na níž byl nejlepší ten nápad z Gladiátora. A potom konečně přišlo to hlavní: Ilja Muromec popadl tatařína za nohy a kam máchl, tam ulička, kam mávl, tam ulice. Pak byl slavný konec.           Hlavní problém Císařovny (kromě omluvitelné pohádkové logiky) je přitroublost. Vztahy mezi postavami vypadaly jak v Sociopatově průvodci emocemi a já si pořád dokola musel říkat: kde je k čertu nějaká rafinovanost? Už jsem přivykl ideologickému podtextu (nejen) čínských válečnických filmů, navíc přehnaná závěrečná mela byla výborná — takhle měl vypadat celý film, aby z něj byl skutečný hrdinský epos (pouhé zalidnění bitevních polí vojáky v pěkných kostýmech film eposem nedělá). Abych to dál nepitval — je to škoda, stačilo ubrat jeden dva krvavé záběry, pseudomilostnou scénu, a mohla to být fajnová pohádka pro desetileté děti. ()

kikuka

... nerada to hovorím, ale ani záverečné strhnutie brnenia nejako nedokázalo odtrhnúť moje úvahy o tom, kde som počula onen hudobný motív (dospela som k záveru, že Gladiátor)..... asi tak..... Dieter Bohlen moje oči!!!..... veľká výprava jak šľak, nechcem vedieť, koľko detí ťažilo materiál na kostýmy, načrtnuté línie a s nimi i postavy, nedotiahnuté.... a vlastne polnoc na krku, zajtra škola, ale mám aspoň nejaké nové slovíčka.......... ()

sniper18

Občas sa objaví nejaký film, pri ktorom si uvedomujem, že jeho skutočné kvality nie sú až tak vysoko, určite som videl historické filmy s prepracovanejším scenárom, kvalitnejšou réžiou a aj lepšími bojovými scénami, ale mne teda tento film tak sadol, že u mňa necháva drvivú väčšinu žánrovej konkurencie ďaleko za sebou. Ale je to opäť taká tá rozprávka o statočnej princeznej, ktorá robí len správne rozhodnutia a jedným dialógom je schopná zastaviť vojnu, ktorá trvá niekoľko generácií, ale ja sa rád nechám niekedy takto unášať. Dejovo tu nič neprekvapí, ale mňa si to už po chvíli úplne získalo, ako šla všetka tá politika a boje do úzadia a film sa venuje vlastne len princeznej, ktorá si robí to svoje, má tú skvelú romantickú líniu, mne sa teda celá táto časť v ukrytom dome, kedy princezná konečne spozná nový štýl života a svoju lásku mimoriadne páči a mimo toho je tu zase plno hrdinských činov a dialógov plných odvahy, cti a hrdosti a to ja môžem. Takže celkovo je to trochu iný historický film, tu sú iné priority, než je zvykom a ja som za to len rád. Veľkým plusom sú aj postavy, princezná Kelly Chan, ktorá má hrdosti na rozdávanie, generál Donnie Yen, ktorý by za ňu obetoval život, sympaťák Leon Lai, ktorý s princeznou vytvorí veľmi sympatický pár a obstojné vedľajšie postavy. Akcia je skôr sklamaním, tie veľkolepejšie bojové scény pôsobia dosť béčkovo a tie komornejšie zase nie sú až tak dobre natočené, ale také prepadnutie v lesnom dome, alebo akcia Donnieho Yena majú niečo do seba, len ma to ani tak moc nezaujímalo. Ako som spomínal, v tomto filme mám úplne iné priority a tak som rád, že akcia nikdy nedostala až taký priestor, aby narušila takú peknú atmosféru filmu. Režijne to tiež nie je úplne bez výhrad, technická stránka mohla byť aj trochu lepšia a v mnohom to pôsobí béčkovejšie, než by bolo vhodné, ale tá atmosféra a rozprávkové hodnoty mi to bohato vynahradzujú. A k tomu tá krásna hudba. Takže to slabšie prijatie tohto filmu ma vôbec neprekvapuje, ale ja si to svoje plné hodnotenie dám, mňa to jednoducho veľmi bavilo a keď mám chuť pozrieť si peknú rozprávku založenú na správnych hodnotách, je Cisárovná a bojovníci dobrá voľba. 85% ()

MartinezZ odpad!

Naprostá a pozornosti nehodná pitomost, splácaná z bůh ví jakého důvodu. Dětsky jednoduché téma a scénář, dialogy na úrovni páté třídy základní školy, herci nehrají, vlastně to vypadá spíše jako záznam nějaké zkoušky. Navíc použitá hudba se do rádoby epického historicko-válečného dramatu absolutně nehodí a vysloveně ruší. Všechno, co se ve filmu děje, je tak neskutečně průhledné, že o zápletkách tu nemůže být ani řeč. ~~~ S hlavou v dlaních jsem trpěl hodinu, na zbytek jsem neměl sílu a jen přeskakoval v ději, hledajíce alespoň náznak smysluplného konce. Našel jsem jen titulky. Jaká úleva. ()

Lacike

Strašne nesúdržný mix rôznych žánrov, ktoré sa striedajú príliš rýchlo a necitlivo. Máme tu boj o moc po mŕtvom panovníkovi, romantický trojuholník, scény bojového výcviku a samozrejme dôjde aj na masové bitky alebo komorné lietacie kung-fu. Donnie je v bitkách nevyužitý. Bije sa tu dokopy asi 2 minúty. Celý film je za takého trubiroha, ktorého nechcú jeho podaní za panovníka a ani princezná za manžela. Línia s Leonom Laiom do ktorého sa zamiluje princezná mi tu pripadala naviac. Bez nej by film fungoval lepšie. Hromadné bitky sú krátke a ničím nezaujmú. Kung-fu scény sú totálne predrátované. Donnieho bitky na meče sú skôr také umelecké. Nič dych vyrážajúce nepredvedie. Vo výsledku film pôsobí ako taká emancipačná agitka o tom ako si princezná musí všetko sama vybojovať a postaviť sa na čelo štátu. Film by snáď fungoval s dvojnásobnou stopážou, ale v tom zbesilom tempu žiadna scéna poriadne nefunguje. 4/10. ()