Ve sterilně čistém bytě je nalezena mrtvola ženy pověšená hlavou dolů. Následné události svědčí o tom, že se někdo pokouší rozpoutat válku s detektivy ystadské policie a jeho ďábelský plán cílí na jejich nejbližší. (Letní filmová škola)

Anderton

Počas prvej hodiny a v jej závere som mal chuť ísť zaklopať susede (ak by som bol doma), že Mastermind je televízna detektívka roka 2005 a vidieť ju je nutnosť. Akonáhle sa však začnú odkrývať karty na stôl a že sú odkryté dlho pred záverom, atmosféra a tajomno sa zmetú nevídanými návalmi klišé. Taká séna vo výťahu a "cukor do kávy" pôsobia ako zlý vtip, respektíve ako okopírované z Kobry 11. Napriek výčitkám je ale Mastermind dlho, dlho veľmi napínavý. Podobne ako Muž na streche ale vraha prezrádza pomerne skoro a z detektívky sa tak stáva tuctová kriminálka, pripomínajúca komerčné trilery ako napr. Zberateľ bozkov a Cela. Poteší provokatívna a nevyslovená otázka na konci, čo bude nasledovať z hľadiska psychologického dopadu celého prípadu na postavy. Či náhodou nie je konečným víťazom samotný páchateľ. 70% ()

• Tato epizoda patří k jednomu z mála dílů série, který byl distribuován i v kinech, což je znát na jeho obrazové stylizaci. (Zdroj: Letní filmová škola)