Proroctví

Štvrté proroctvo

Proroctvo: Koniec sveta

Drama / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Akční

USA / Velká Británie, 2009, 116 min

[imdb: 6,7/10] | me: Ak sa niekto pokúsi spojiť pár veľmi silných dejových línii a posolstiev do jedného filmu pričom nezabudne na typické predpovedateľné situácie a scény, ktoré sa vyskytujú vo všetkých priemerných filmoch vznikne film ako Knowing. Čo je škoda, pretože film mal na to, aby zabezpečil dobrú mrazivú atmosféru,... ale práve diery v deji, ktoré sa proste nedajú ničim vypchať nútia diváka pousmiať sa a povedať si, že predsa to len nebude nič extra. Moc veľa nudných pasáži, chaotické behanie a neskôr už aj čo raz viac dejových štrbín stavajú tento film na priemerný post. Škoda,... vedel som si to predstaviť aj inak.(24.6.2009)

Skvelí nápad, ktorý bol skvele sfilmovaný , nemám čo iné dodať je to skvelé.........................Soundtrack Marco Beltrami: 1. Main Titles [2:11] ,2. Door Jam [3:10] ,3. EMT [2:19] ,4. John and Caleb [1:59] ,5. New York [4:12] ,6. Aftermath [1:46] ,7. Not a Kid Anymore [1:56] ,8. Moose on the Loose [2:20] ,9. Stalking the Waylands [1:24] ,10. Numerology [3:06] ,11. It's the Sun [2:44] ,12. John Spills [3:26] ,13. Trailer Music [3:21] ,14. 33 [3:29] ,15. Loudmouth [2:43] ,16. Revelations [3:29] ,17. Thataway! [2:06] ,18. Shock and Aww [4:00] ,19. Caleb Leaves [7:09] ,20. Roll Over Beethoven [4:15] ,21. New World Round [2:59] ,22. Who Wants an Apple? [1:35],(7.1.2011)

• woody

Už dlouho mě nějaký film nenaštval svým promrhaným potenciálem tak moc jako Knowing...(15.7.2009)

Je mi jasné, kolik chyb snímek má a z kolika možných inspiračních zdrojů čerpá, ale řeknu vám, takhle jsem v přítmí kinosálu nebyl přikován už hezky dlouho. Mrazivá atmoséra! Vynikající obrazy!! Hudba - v mnoha momentech skoro až Bernard Herrmann!!! Z hlavy jsem to jen tak nedostal!!!! Musím si to vše ověřit znova!!!!! 90%!!!!!!(19.10.2009)

Alex Proyas nabírá síly. Knowing je po 5ti letech od I, Robot jeho prvním filmem a vůbec v ničem nezklamalo . Vynikající režie provází celým snímkem společně s hutnou atmosférou, kterou by mohl závidět nejeden horor, který kráčí do kin se snahou děsit a ve výsledku je k smíchu. V Knowing se obrovský talent Proyas setkal s matadorem, Nicolasem Cagem, který v mých očích neztrácí nic ze svých kvalit a zde to potvrdil. Jeho klasické pohledy mám prostě rád a jeho obličej také. Jako profesor se vydává za hledáním podstaty podivného papíru s čísly, v kterém objeví zprávy o minulých i budoucích katastrofách... Kromě dvou velkých katastrof, skvěle vložených a natočených, nedává film prostor pro odpočinek a diváka sveze na horské dráze napětí do monstrózního finále, které rozdělí publikum na dva tábory, fanoušků-obdivovatelů a zahořklých "kritiků". Pro mě je zakončení skvělým závěrem, v které se protíná poetika s krutostí okamžiku. Ani trochu levnější, ale příjemné efekty nesníží kvalitu tohoto překvapení dosavadní sezony... Proyas nabízí velmi odvážný počin, který v mnohém překračuje obyčejnou dnešní produkci a já osobně, jsem tomu velmi rád. Snad na příští film jeho fanoušci jako jsem já nebudou čekat příliš dlouho...(25.6.2009)

• - Spoiler: Datum 19. října, které ve filmu figuruje, nebylo vybráno náhodou. Obrázek z Bible, který John (Nicolas Cage) a Diane (Rose Byrne) najdou mezi katastrofickými výstřižky z novin v domě Dianiny matky Lucindy (Lara Robinson), autorky proroctví, a ve kterém Dianina dcera Abby (Lara Robinson) vybarví slunce, patří k Ezechielově 10. kapitole, která „vrcholí“ v 19. verši (10/19, stejně jako americký styl zápisu data 19. 10.) odletem čtyř cherubů: "Cherubové zvedli křídla a před mýma očima se vznesli od země a ta kola s nimi. Zastavili se u vchodu východní brány Hospodinova domu a sláva Boha Izraele byla nad nimi." (milaneg)

• - Film se natáčel v Melbourne, které představovalo Boston. Bostonský podzim je však velmi barevný, a tak výprava s sebou stále nosila pytle s listím, které rozhazovala, aby vylepšila suchou australskou skutečnost. (vendy63)

• - Natočiť celý film trvalo tri mesiace, teda polovicu doby potrebnej na natočenie ďalšieho Proyasovho filmu Ja, robot (2004). Režisér tvrdí, že za efektívne a rýchle natáčanie vďačí hlavne používaniu digitálnych technológií. (r3plicator)