Proroctví

Štvrté proroctvo

Proroctvo: Koniec sveta

Drama / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Akční

USA / Velká Británie, 2009, 116 min

Trikově skvělá sci-fi s perfektními triky, místy slabším scénářem a na závěr s upgradeovaným stromem poznání. Geniální předověď katastrof se naplňuje a starostlivý otec se snaží zachránit syna i svět. Vcelku však nejde o nic nového. Trailer: http://www.csfd.cz/film/236435-proroctvi/videa/(12.4.2011)

Po I, Legend je Proroctví druhým filmem, který pro mě totálně zabil konec (SPOILER - který je tak nějak panspermickomimozemsky-křesťanskointeligentnědesignérský - KONEC SPOILERU). A I, Legend mělo Smithe, kdežto tohle má Nicolase Cage:) Nicméně nač takto lacině urážet, když navíc úplně není proč - Proroctví má velmi dobře budovanou temnou mysteriózní atmosféru a scénárista se s ničím (a s nikým) moc nemazal, což činí některé momenty poněkud překvapivými, a to mají mazlíčci rádi. Nezdráhám se odložit si tu sedmdesátiprocentní hodnocení, ale už se asi znovu nepodívám. 70%(21.5.2012)

Nepočítám-li Star Trek, tak je Knowing nejlepší sci-fi za hodně dlouhou dobu (The Day The Earth Stood Still, I Am Legend apod. se vůbec nechytaj). Proyas je atmosférický mistr, díky jeho skvostné režii a očím lahodícím obrazům jsem se do toho filmu naprosto ponořil a užil si jej tak, jak jsem předtím vůbec nedoufal. Ani nevadilo, že jsem kvůli nějakému spoileroidnímu blbcovi měl matné tušení o pointě. Ona vlastně není těžká na uhádnutí již brzy při sledování, což ale příliš nevadí, protože tady jde fakt hlavně o tu atmosféru. Mírné výtky bych směřoval k někdy moc očividnému digitálnu, několika otravným rozhovorům na bázi otec/syn a celkové předvídatelnosti (což je ale u filmu pracujícího s osudem a předurčeností celkem nonsens). Cage více než snesitelný, konečně má zas po letech nějaký dobrý film. U mne velmi spokojené 4 hvězdy (ale závěrečnou polní eskapádu si mohli odpustit...)(28.6.2009)

Fantastický sci-fi, kde nebýt konce, asi bych dal i za pět, protože celou dobu to šlapalo fakt naprosto fantasticky. Možná se mi zdálo chvílemi, že je film docela nuda, ale pak jsem si uvědomil, že mi film vlastně podebírá postavy tak důkladně, abych si je zamiloval, abych si je představil v každodenním životě...a pak příjde peklo. Výborné akční scény, na kterých je sice vidět, že jsou dělané na počítači, ale svojí brutalitou mě dostat prostě dokázaly. Alex Proyas je supr režisér a Nicolas Cage by se tímhle mohl dostat zpátky do elity, jenže když se podívám, že na rok 2009 má rozdělaných 7 filmů, tak o tom začínám razantně pochybovat. I tak je to ale paráda vidět po dlouhé době tak zajímavý film jako Proroctví je. Ono se to totiž vůbec s ničím nesere a jak to ze začátku vypadá nevině, tak se to časem dost rozhejbe a to se mi líbí. Divil bych se, kdyby film nebyl podle nějaké knižní předlohy...nápad je to totiž dost troufalý a natočit o něm film je už prakticky sebevražda, dost možná právě proto má film taky takové hodnocení zde jaké má. Modrou barvu si totiž on nezaslouží, rozhodně ne.(26.8.2009)

Přesně jak říká Fuka, na celém tom filmu byl jediný slabý článek a to Nicolas Cage, který asi definitivně zapomněl hrát. Jinak to bylo vážně hezké mysteriózní scifko a čím víc se blížil ten hrozný závěr, tím víc mi to nedělalo dobře. Ty dvě trikové scény, co tam jsou, jsou naprosto úchvatné, především metro mě dostalo. Proyasova režie mi evidentně vyloženě sedí.(2.8.2009)

• - Spoiler: Datum 19. října, které ve filmu figuruje, nebylo vybráno náhodou. Obrázek z Bible, který John (Nicolas Cage) a Diane (Rose Byrne) najdou mezi katastrofickými výstřižky z novin v domě Dianiny matky Lucindy (Lara Robinson), autorky proroctví, a ve kterém Dianina dcera Abby (Lara Robinson) vybarví slunce, patří k Ezechielově 10. kapitole, která „vrcholí“ v 19. verši (10/19, stejně jako americký styl zápisu data 19. 10.) odletem čtyř cherubů: "Cherubové zvedli křídla a před mýma očima se vznesli od země a ta kola s nimi. Zastavili se u vchodu východní brány Hospodinova domu a sláva Boha Izraele byla nad nimi." (milaneg)

• - Ve scéně první havárie letadla, kdy se John (Nicolas Cage) baví se záchranářem na dálnici, záchranář se zděsí pohledu na letadla poté, co se podívá za Johna. Poté ovšem letadlo přilétá zleva. (ELBobes)

• - Nicolas Cage povedal, že príbeh použitý vo filme mu v mnohom pripomínal klasický americký mysteriózny seriál The Twilight Zone (od r. 1959). (Greenpeacak)