Proroctví

Štvrté proroctvo

Proroctvo: Koniec sveta

Drama / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Akční

USA / Velká Británie, 2009, 116 min

[imdb: 6,7/10] | me: Ak sa niekto pokúsi spojiť pár veľmi silných dejových línii a posolstiev do jedného filmu pričom nezabudne na typické predpovedateľné situácie a scény, ktoré sa vyskytujú vo všetkých priemerných filmoch vznikne film ako Knowing. Čo je škoda, pretože film mal na to, aby zabezpečil dobrú mrazivú atmosféru,... ale práve diery v deji, ktoré sa proste nedajú ničim vypchať nútia diváka pousmiať sa a povedať si, že predsa to len nebude nič extra. Moc veľa nudných pasáži, chaotické behanie a neskôr už aj čo raz viac dejových štrbín stavajú tento film na priemerný post. Škoda,... vedel som si to predstaviť aj inak.(24.6.2009)

Rozvleklý scénář se strašnými dialogy zachraňuje Proyas, celkem sympatický Cage a po hoodně dlouhé době nějaký skvělý orchestrální soundtrack, od Marca Beltramiho.(31.7.2009)

Copak konec, ale jmelí! Ne, teď vážně - všichni tady nadávají na konec, ale on ten film má v podstatě 3 konce. Ten první (začátek konce nějakých 30 minut před koncem) stojí za kopanec do režisérova zadku - ¡¡¡ SPOILERY !!! zejména od okamžiku, kdy ufouni odvezou děti, následný přílet lodi a loučení - to je jednak zabití všeho, o co se děj předtím snažil a jednak je to totálně trapné. Následuje druhý konec, kdy se Cage vrací do NY a ten stojí za to - takhle jsem si po celou dobu představovala, že by měl film skončit a byl by to jeden z mála sci-fi poslední doby, který by se mi opravdu líbil... Jenže pak přijde třetí konec - asi minuta totálního slizkého kýče, za který by se nemusel stydět ani Aštan Šeran a film je pohřbený opravdu dokonale. Přitom první hodinka (po kolikáté už?) slibovala výbornou podívanou, ze které mohlo být chytré sci-fi nebo hodně zajímavý horor (chvilky, kdy se tajemné postavy blíží lesem jsou samy o sobě hodně děsivé). Bohužel, těsně po dokoukání uvažuju dokonce jen o 2*, protože z toho konce se mi chce skoro zvracet.(30.8.2009)

Alex Proyas je hodně šikovný režisér, který s nízkým rozpočtem (na tento druh filmu) natočil nadprůměrný filmový spletenec různých žánrů. Dvě velké katastrofy byly natočeny výborně a celkově má film povedený vizuál a mrazivou atmosféru, kterou jsem neočekával. Potěší rovněž hudba. Přehrávající (hodně) Nicolas Cage si hraje své a je to jedna z těch lepších rolí v jeho „upadající“ herecké kariéře. 8/10*(19.5.2010)

Je mi jasné, kolik chyb snímek má a z kolika možných inspiračních zdrojů čerpá, ale řeknu vám, takhle jsem v přítmí kinosálu nebyl přikován už hezky dlouho. Mrazivá atmoséra! Vynikající obrazy!! Hudba - v mnoha momentech skoro až Bernard Herrmann!!! Z hlavy jsem to jen tak nedostal!!!! Musím si to vše ověřit znova!!!!! 90%!!!!!!(19.10.2009)

• - Spoiler: Celá scéna s haváriou lietadla je jeden neprerušený záber. Začína sa objavením lietadla na plátne a trvá presne 130 sekúnd. (r3plicator)

• - Príprava na natočenie sekvencie s padajúcim lietadlom trvala dva dni a rovnako dlho trvalo aj samotné natáčanie. Cieľom bol pokus o realisticky podaný výkon z hľadiska emocionálneho vyznenia celej scény. (Greenpeacak)

• - Miesto natáčania, Melbourne, bolo vybrané z toho dôvodu, že podľa slov režiséra je momentálne filmárom veľmi ústretové, je tam menší pouličný ruch a tým pádom jednoduchšia práca. (Greenpeacak)