Drákula: Neznámá legenda

Dracula Year Zero

(neoficiální název)

Fantasy / Drama / Akční / Válečný

USA, 2014, 92 min

Režijní debut Garyho Shorea se nese v béčkovém, přesto vcelku zábavném hávu. Nejde ani tak o velkolepé bitvy, souboje, choreografii (v podstatě jsou všechny tři zmíněné atributy žalostné), ale o symboly života, oběť, ochranu a ... Luka Evanse... jo, o toho jde hlavně, protože to je základní stavební kámen celého snímku. Kámen jedním slovem charismatický. Věřím mu roli otce, který promlouvá ke svému synovi, i roli "Batmana", vojevůdce, který mocnou silou vede své "dětičky" proti hordě nepřátel (vskutku impozantní scéna). Finální souboj nudně kráčí vyšlapanou klišovitou cestičkou, samotný závěr pak úsměvně otevírá dveře pro pokračování, které pravděpodobně přijde vzhledem k tomu, že film vložených 70 miliónů dolarů přetavil ve slušných 190 miliónů dolarů celosvětově.(9.11.2014)

// Distribútor: Universal // Počet premietajúcich kín v USA: 2,885 // Otvárací Víkend v USA: $23,514,615 //(19.10.2014)

Pravdepodobne by sa dalo povedať, že som človek, ktorý si na nejaké priveľké filmové zážitky nepotrpí. To sa zvyčajne odzrkadľuje aj na mojom hodnotení a toto nebude výnimkou. Možno je to faktom, že v posledných rokoch môj vzťah k západnej kinematografii troška ochladol a moje kritériá na dobrý film sa znížili, no mne sa táto vecička páčila. Bol to veľmi klasicky vymyslený príbeh o klasickom hrdinovi/záporákovi, no pre mňa, čo sa týka deju pôsobil film veľmi inovatívne. Zasadiť celý zrod do takého obdobia, vysvetliť pohnútky hlavného hrdinu, či dokonca podotknúť Draculovu ľudskú stránku sa im podarilo. Hudba bola niekedy dych vyrážajúca a celkové filmové efekty pôsobili nenútene. Nemala som pocit, že by nám chceli naservírovať vizuálnymi trikmi nabitú "ptákovinu". Myslím si, že celkovo dokázali, že aj bez prelievania litrov krvi, bez hodinového umierania sa dá natočiť príjemne plynúci film, pri ktorom sa určite nebudete nudiť. A to, že herec v hlavnej úlohe je Mr. Evans, pravdaže iba vizuálnej stránke pridáva. Aj napriek tomu, že mal film neúrekom chýb (ktoré si pravdepodobne všimnem pri najbližšom pozeraní) mám z neho dobrý pocit. U mňa: Prekvapivá spokojnosť 70%(28.1.2015)

Tyhle fantasy ptákoviny se mi málokdy trefí do noty. Rozpolceného romantického rozervance nečekejte, tohle je milující otec a manžel, který vládne malé zemi, kterou hájí před armádou Turků. Doufal jsem v zábavné béčko, ve kterém nebude nouze o krvavé scény a obnažená poprsí, jenže rating znovu zvítězil, takže můžeme spíš kritizovat. Cokoliv originálního chybí, příběh je prostinký, motivace postav jsou otravné. Akce není úplně zlá, ale leckdy musíme přetrpět souboje plné tmy a zmateného střihu. A za to se body dávají sakra těžko. Slabé tři hvězdy!!(22.11.2014)

Akože mne sa to celkom páčilo, hoci zázrak to, pravdaže, nebol. Ale solídna, zručne urobená jednohubka fajn. I Luke Evans v titulnej úlohe bol fajn. Už menej fajn bolo, že príbehu dosť často dochádzal dych a scenáru chýbala logika (podľa akého vzorca Dance vyrátal, že ak sa Evans napije jeho krvi, potrvá jeho moc presne tri dni? 3) Logiku nedáva už samotný kŕdeľ netopierov - zopár stoviek dokáže zabiť tureckú armádu? Ako? Zúbkami, oháňajúc sa krídelkami?).(28.12.2016)

• Sarah Gadon

• - Postava Drákuly se objevuje ve více než 400 filmech. (M.B)

• - Ve filmu je Draculova (Luke Evans) manželka (Sarah Gadon) svržena tureckým janičářem z věže hradu nad průsmykem Borgo. Tato scéna má historický základ, neboť když byl Draculův hrad Poienari obléhán vojsky sultána Mehmeda II., Draculova manželka - Moldavská princezna, jméno je neznámé - než by upadla do zajetí, spáchala sebevraždu skokem z hradních věží do údolí řeky Arges. Proto se také řece Arges pod hradem Poienari říká "Princeznina řeka". (BrianStorker)

• - Ve filmu se hovoří o Vladu III. Draculea Tepesovi jako o vládci Transylvánského království. Ve skutečnosti byl však Vlad III. Draculea Tepes Valašským knížetem a Transylvánie (Sedmihradsko) byla sousední země. (BrianStorker)