Vysoké Tatry - Příroda zamrzlá v čase (TV film)

Vysoké Tatry - Divočina zamrznutá v čase

Rakousko / Německo / Slovensko, 2007, 52 min

Pavol Barabáš

Tomáš Hulík

MAOK

Tomáš Hulík vie ako zapôsobiť na diváka. Občas z toho síce srší statickosť, ale zrejme to bude najakčnejší dokument o VT (útočiace, vlky, medvede, vydry...). Je to "len" náučný dokument, ale je pekne nablýskaný a Barabášovsky primerane patetický... Čo na tom, že vypočítavo obsahuje všetky festivalové "žánre" a podľa mnohých ide o najväčší podvod v slovenskej dokumentaristike...(15.7.2008)

Barabáš a dokument o horách..., to nemôže dopadnúť zle. Nevadilo mi takmer nič. Vytkol by som iba trošku zbytočnú scénu z omše, ale inak je to všetko nádhera. Zo zvierat, ktorým sa Barabáš v dokumente venoval asi najviac zaujme svorka vlkov a ich útok na ovce. Tými najkrajšími sú nádherné zábery na Tatry, nad ktorými sa vznáša hustý biely opar a vyvoláva pocit, akoby ste sa pozerali na vodopády. Spolu s božskou hudbou vytvorili niekoľko nádherných a nezabudnuteľných momentov, ktoré vyvážia slabšie scény. Tradícia stretnutí Poliakov a Slovákov spoza Tatier mi narozdiel od svätej omše neprišla zbytočná a navyše „odzemok“ a klasika "Nebojím, nebojím, nebojím sa pána“, dodala tomuto dokumentu silu sviežeho Tatranského vzduchu. 80%.(2.2.2012)

Vysoké Tatry jsou boží, byl jsem tam 3x a velmi jsem si je oblíbil. Tento dokument se mi ale moc nelíbil. Obrazově to je pěkný, ale obsahově poměrně chudý dokument. Je tam toho moc a ničemu není věnována dostatečná pozornost. Měli to možná víc tematicky ukotvit a ne míchat zvířátka a hned na to tam dávat folklórní akce. Já osobně bych třeba nejvíce uvítal dokument o turistice nebo turistických centrech v Tatrách.(31.10.2013)

Vysoce profesionální po všech stránkách, srovnatelné s dokumenty BBC. Bravo!(19.12.2011)

Tatry ako národné dedičstvo si určite zaslúžia skoro hodinový dokument, preto by sa zdalo, že ostrieľaný dokumentarista Barabáš, bude jasná voľba. Niektoré bojojúce scény (vždy s dobrým koncom: lepšie a krajšie zvieratko vyhrá) a iné postupy sú však akoby skopírované z amerických seriálou o prírode. Tiež bolo zbytočné v dokumente, ktorý hovorí o krásach hôr, divákovi objasňovať niektoré tradície, ktoré väčšinou viedli do kostola, alebo ku krížu. Fakt farár a svište sú dosť priepastné rozdiely. Krása hôr však hovorí za všetko, no aj tu moholi byť použité aj zábery, ktoré sa prednostne nenatočili pre tento dokument, ako je orkán v roku 2004 (ktorý tiež bol spomenutý len veľmi málo.) Tiež prehnane poetizujúce komentáre k prírode by mohli byť skrátené a dodané ešte ďalšie zaujímavosti, ktoré tvorili okrem obrazovej stránky, najedukatívnejšiu (čo je možno škoda) časť dokumentu. Musím však pochváliť perfektnú prácu z kamerou, obrazom (krorý je riadne čistý a kvalitný, takže ešte akoby zdokonaľoval už aj tak dostatočnú krásu prírody) aj keď stih by som zvolil opatrňejší. Z nálepkou "video-film" je to však nadštandard vhodný ako dokument pre celú rodinu, pri prezentácií do skôl, ale aj pre individuálne zhliadnutie. Nebyť pár spomenutých prešľapou, plný počet.(24.5.2009)