Překvápko ze světa bojových umění není to film o akci a boji, spíše jako drámko o víře a stylu života hlavní postavy v rámci daného bojového umění. Chiwetel Ejiofor mě touto rolí hodně překvapil s ohledem na jiné role v nichž jsem ho zatím viděl. Film samotný není moc o atraktivním zápolení dvou bojovníků, to zápolení totiž vypadá jako přetahovaná ve snaze dostat soupeře do pozice z niž neunikne. Jako drama to ukazuje jak snadno může člověk, který je pro druhé naivní, snílek, slušňák může anrazit a celý svět se mu zhroutí, když narazí na špatné lidi. Úplně jako ze života mnohých, to se mi líbilo dost. Jenže ta akce ve filmu je vyobrazena hodně zle, špatné záběry, nepřehledné, neatraktivně pojaté atd. I Judo, nebo řeckořímský zápas (styly s úchopy, přetahováním) proti tomuhle vyobrazení vypadá mnohem akčněji. Takže na vyšší hodnocení nakonec nepůjdu i přes to, že film je jinak překvapivě velmi dobře pojat. Celkem rafinovaně sepsaný scénář, který ale ke konci začíná dosti selhávat a samotný závěr místo gradace je úplně do ztracena, což mi zase ten dojem kazí. 7/10(17.9.2012)

Rozpočet $7miliónovTržby USA $2,345,941Tržby Celosvetovo $2,674,090 ║ Herec Chiwetel Ejiofor je hlavná vec, ktorá drží film nad vodou, ináč je to miestami dosť rozpačito podané. /55%/(9.2.2010)

Film s tématikou bojového umění, jehož hlavní pilíř spočívá někde úplně jinde, než by divák odhadl. Jde totiž o mix čistoty, ctnosti, poctivosti, respektu, disciplíny a také naivity hlavního představitele jménem Mike Terry, kterého ztvárnil britský herec Chiwetel Ejiofor, mezi diváky známý především díky snímku Love Actually. Hlavní zápletka je celkem prostá, mistr jiu-jitsu Mike vede školu akademie, ve které trénuje své ovečky a jeho žena Sondra je ve své podstatě amatérská módní návrhářka šijící šaty. Jejich finanční situace není zrovna růžová, a když se náhodou na místě ocitne rozrušená advokátka Laura, která nedopatřením prostřelí výlohu z ležící zbraně policejního důstojníka a Mikeova svěřence, mají o další výdaje postaráno. Policista Joe, jenž je zároveň žhavým adeptem na černý pás však tento incident nahlásit nechce a Lauru tím tak ochrání před žalobou a hrozícím vězením, neboť by soud mohl tuto událost charakterizovat i jako pokus o zabití veřejného činitele. Shodou okolností se pak Mike připlete do barové rvačky, kde potká známého herce Cheta (Tim Allen), který mu za jeho záchranu pošle štědrý dar v podobě drahocenných hodinek a pozve jej k sobě domů. Vše ale není tak prosté, jak se zdá a Mike se na každém kroku setkává se společností hamižných žraloků lačnících jen po zelených bankovkách. Podvod, využití člověka pro svůj prospěch jsou na denním pořádku, přesto se Mike na vyřešení své situace snaží různými způsoby sehnat peníze. Opakovaně však naráží na tvrdou bariéru zkaženého komerčního světa a dostává tvrdé rány pod pás. Ejiofor je ve své roli mistra jiu-jitsu velmi přesvědčivý a vyzařuje z něj čirá dávka lidskosti a čisté duše. Mamet vzal ohrané téma bojového umění a stvořil z něj svěží a netradiční snímek. Redbelt se tak stal inteligentním, rušným a poutavým dramatem, navíc s pěkně vygradovaným závěrem. Ve filmu se mi líbila hláška: "The best weapon in the world is a flashlight. Tell him why. So you can look deep into the other guy's eyes." a po jeho zhlédnutí pravděpodobně už nikdy nezapomenete na větné spojení: "There's always a way out. You just have to find it." (7/10)(9.8.2008)

Nejlepší zbraní je baterka. Aby bylo soupeři vidět do očí. A pásek je jen symbol. Jen aby nepadaly kalhoty…. Film plný zásad Jiu-Jitsu. Zásad, které se proplétají s normálním životem. Obyčejní lidé to nevědí, těm druhým to mění život. Nechci spojlerovat, proto jen napíši, že jsem se celkem v pohodě vyrovnal s tím, že jde o ,,jemné umění“ a taktéž s tím, že nejde ani tak o to jej předvádět. Takže by to měl táhnout příběh. Jenže na konci jen čumím, a ptám se PROČ? PROČ se tak stalo? PROČ dostala jeho žena špatný telefonní číslo? KAM zmizel T.Allen? Prostě to skončí a já nevím nic!! Takže jestli se chcete dozvědět něco o tomto bojovém umění a nebude vás trápit zápletka ,,všichni mi lhali, ale neřeknu vám proč“ – ring volný! PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ** NAPĚTÍ *** Co uvidíme (možná) příště? To je jedno! Já doufám, že mi někdo z vás napíše odpovědi na mé otázky. Nechci umřít úplně blbej!(5.4.2009)

Původně jsem si myslel, že scénář nahází spoustu problémů Terrymu do cesty, aby ho následně mohl dostat do ringu, nechá ho probojovat se do finále, vyhrát s handicapem a zaplatit dluhy. To by ovšem bylo příliš ohrané a obyčejné. Proto se můj odhad splní jen z poloviny a ten zbytek se vydá trochu jiným směrem, který netrvá příliš dlouho, ale skvěle vystihne Terryho povahu a vysvětlí, proč se film jmenuje Červený pás.(24.8.2012)

• - Dan Inosanto, ktorý si zahral úlohu profesora, trénoval v minulosti napr. aj Chucka Norrisa, Brandona Lee či Foresta Whitakera. Sám bol pritom jedným z najlepších študentov Bruca Lee. (m.a.t.o.)

• - Mamet študoval Ju-Jitsu 6 rokov predtým, ako začal pracovať na filme. (m.a.t.o.)

• - Chiwetel Ejiofor sa na svoju úlohu pripravoval poctivo. Ju-Jitsu študoval a trénoval až 12 hodín denne po dobu troch mesiacov pred začatím natáčania. (m.a.t.o.)