Filmový príbeh starého horala zo Zázrivej, odohrávajú sa v predvečer Štedrého večera. V hlavnej úlohe televízneho filmu na motívy rovnomennej poviedky L. Nádaši - Jégého sa predstaví Július Pántik. Je to príbeh o spolupatričnosti a hlboko zakorenenom pocite zodpovednosti obyčajného človeka. (oficiální text distributora)

Autogram

Veľmi príjemné Pántikovo herectvo a dokonale podmanivý hlas ma pripútali k filmu napriek počiatočným pochybnostiam. Príbeh o vine, treste a náprave hriechov starého človeka nie je obyčajným vianočným príbehom. Ako sa človek na poslednú chvíľu snaží zvrátiť niečo zlé, ospravedlniť svoje chyby, a napraviť ich, nie je to príbeh o každom z nás? –––– Tu čakajú deti, žena. Sľúbil sa. A chlap, čo sľúbi, má aj dodržať! ()

majo25

Rodinno-baladický príbeh, z ktorého som si z detstva pamätal iba tú fantasy predstavu o prednebí, v ktorej si hlavný hrdina dokázal obhájiť svoje predchádzajúce hriechy. Dnes ma však oveľa viac oslovila smutnejšia, ale atmosferická časť ťažko skúšanej rodinky v predštedrovečerný deň. Pántik sa do role starého otca hodí geniálne. Keď svojimi starými rukami hladí vnúčatá a robí všetko pre to, aby im zaobstaral "taľafatky", nemá to chyby. ()

nascendi

Pre mňa, človeka, ktorý od Jégého pozná iba rovnomennú ulicu v Bratislave bol tento televízny film príjemným prekvapením. Jednak preto, že má pomerne vysoké hodnotenie a jednak preto, že si ho z väčšej časti aj zaslúži. Asi iba vinou samotnej predlohy sa do filmu dostala jeho záverečná snová a moralizujúca pasáž, ktorá hodnotenie dovtedy vynikajúceho filmu s autentickou atmosférou a excelentným Ďusom Pántikom, zrazila o jednu hviezdičku nižšie. Okrem toho ma potešilo aj opätovné stretnutie sa s archaickou slovenčinou, ktorej o pár rokov už asi nikto nebude rozumieť. ()

Arsenal83

Kvalitné spracovanie Jégého predlohy opisujúcej ťažký život horalov s vynikajúcim Pántikom. Sociálnu rozmer je tu opísaný ľahšou formou, zbytočne netlačí na dramatizáci, pričom ponúka tú typickú Jégého "snovosť". K dielu viac netreba. Ďalej tu už len vyniká zaostalý koment Martina741, ktorý film považuje za normalizačný, hoci bol natočený v roku 1988 a opisuje udalosti tak spred 100 rokov. To je potom normalizačný film aj Jára Cimrman alebo Perinbaba. Ako sa však sám tento človek priznal, je to mentál. ()

tron

Skvelých prvých cca 70 - 80% filmu. To bez debaty. Ponuré, temné, smutné a psychologické (nie extrémne, ale dosť). Veľmi sa mi to páčilo. K tomu krásna výprava zasnežených starých slovenských lazov, skvelý kasting (samozrejme v čele so sympatickým Júliusom Pántikom) a smutný koniec, ku ktorému to celé očividne nezadržateľne smeruje. No a potom sa "niečo" stane, dejovo sa to otočí úplne absurdným WTF smerom a koniec je taký, aký som nečakal (hoci je pravdou, že som v neho tajne dúfal, ale faktom je, že tak, ako ho natočili, sabotuje celý film). ()

• Natáčelo se ve skanzenu Zuberec. (M.B)
  • Skutočný dom Adama Boronču je možno vidieť vo filme Želary (2003). V dome ďalej býval Ondrej Borončo, neskôr ho ale opustil. Potom, o niekoľko desiatok rokov neskôr, práve tam točili snímku Želary. (cinges)