• Francie

Komedie / Drama

USA / Francie, 2009, 94 min

Kuř mě, když to dokážeš.. S žánry i falickou symbolikou docela zápolící queer kousek, v němž Carrey hodně věcí devalvoval obličejovou mimikou a řečí těla ze svých ztřeštěných komedií a McGregor vysekl takového cukrouše, že by rozněžnil i Begbieho. K ceny magnetizujícímu obsahu (smrtelně nemocný homosexuální afroameričan obětí holocaustu) však ještě pár bodů k odškrtnutí chybělo..(3.3.2016)

Neco jinyho, nez jsem cekal, proste zadna ruzovoucka komedie o teplousich s xichticim se Carreym. Carrey sice obcas neco provede, podvadi ve velkym, zdrha z vezeni jak o zivot, ale zadna prehlidka xichtu se nekona, film nesazi jen na to, ze tu jsou homousove, ale ma i zajimavej pribeh a predevsim to neni zadna blazniva komedie. Docela casto to spis spadava do romantickyho, sice ujetyho, ale presto drama, i kdyz samozrejme o nejaky forky taky neni nouze, nicmene ne moc ty typicky Carreyovsky, navic se tu zvesela fuckuje. No a krome Carreyho musim pochvalit McGregora, kterej si toho sladouckyho blondatyho vystrasenyho teplouska naprosto uziva a parkrat prekonava i samotnyho Carreyho. Takze celkove, ackoliv jsem se nenasmal tak, jak jsem cekal, presto nejsem zklamanej, na to, ze oba reziseri timhle debutovali, se docela vytahli a pripravili prijemny komedio drama s par nezapomenutelnejma hlaskama.(2.6.2010)

Tyhle filmy o teplouších na csfd v hojně míře doporučuje uživatel Oskar, ale já z nich zase tak nadšenej nejsem. Herecky parádní u Ewana jsem zvědavý, jestli mu vůbec ještě někdy uvěřím, že je na holky. Jim ten mě nezklame snad nikdy a v mnoha filmech svým hereckým výkonem zastiňuje všechno ostatní včetně příběhu. Phillip Morris nebyl vyjímkou a přitom film má velmi kvalitní zápletku s originálníma forečkama, jenže právě ten gay prvek mě není moc příjemnej, jakmile se začnou nějaký dva kluci líbat, tak prostě vím že z toho mám hnusnej pocit. Moje chyba, že jsem na to díval, nikdo mě nenutil, na druhou stranu jsem nečekal že to bude až tolik buzi, buzi.(6.6.2011)

Scénář: John Requa, Glenn Ficarra .. Or suck my dick, your choice. _ Zábavné, teplounké, romantické, vtipně hřejivé. Ty občasné Asijské plakáty tento film perfektně dokreslují. Jsou podobně barvité, rozjařené a žánrově široce zařaditelné, jako mnohé jejich filmy. Neuvěřitelný (real) námět, dobře zvládnutá stavba vyprávění jeho tempo, skvělá hudba i jiné řemeslné kategorie. Jim Carrey válí, roli si evidentně a zcela po svém užívá, taktéž Ewan McGregor (na mnohem menším prostoru) překvapí, jaký je to cukroušek. Pravda, dovedl bych si představit a snesl bych i větší gay odvaz, ale i takto se jisté hranice a laťky posunují na (v mainstreamu) slušnou pozici.(25.3.2010)

Jedna z nejulítlejších romantických komedií, co jsem viděl, přičemž jsem si po celou dobu sledování tohoto snímku vážně kladl otázku, zda to není spíše parodie romantické komedie coby žánru, tak bizarní mi občas připadal námět a vyznění některých scén. I love You Phillip Morris je pravý opak toho, čemu většina rozumí pod slovem konvenční. Ano, tento film musí konvenčního, tedy vkusem či názory konzervativního diváka, asi dost bolet (i když dneska...kdo ví...). Režisérský tandem je příkladem klasických bořičů mýtů - tam, kde skončil v oblasti vážně míněné zkušební sondy Ang Lee ve své Zkrocené hoře, tam v oblasti znevažování sondují odvážně i Glenn Ficarra a John Requa. Přičemž trik na to mají prostý - do léty zakonzervovaného schématu klasického mainstreamového hollywoodského filmu je dosazeno několik inovovaných prvků (ten stěžejní, ústřední pár, tedy dvojice gayů), které ovšem svým zasazením do nezměněných vzorců filmového chování a očekávání zdůrazní všechna (jindy třeba ne tak akcentovaná) klišé. Tolik srdceryvných vyznání lásky, tolik emočně vypjatého loučení se na smrtelném loži, tolik odloučení a shledání...tomu snad konkuruje jediný televizní formát, a to Pošta pro Tebe... Ústřední herecká dvojice ovšem vše spolehlivě uhraje a proto tenhle snímek není tak křečovitý, jak by se dalo logicky očekávat. Postupem času se navíc přidá do inovovaného schématu ještě další žánr, konkrétně komedie o nevyléčitelném podvodníčkovi, která dává vzpomenout na výbornou Spielbergovu oddychovku Chyť mě, když to dokážeš. Jestli má tenhle příběh opravdu nějaký skutečný lidský předobraz, pak žít vedle něho muselo být opravdu očistcem.:-) Tenhle film skutečně mate a vlastně záměrně lže stejně jako jeho hlavní hrdina - divák natěšeně půjde na novou komedii s Jimem Carreym a Ewanem McGregorem ničeho zlého netuše a dostane se mu laviny podvratné zábavy, která si utahuje z jeho vlastní předpojatosti, konvenčnosti a předsudků. Bavit se filmem může být někdy dost složité... Podobné filmy: Chyť mě, když to dokážeš, Santa je úchyl!(23.6.2010)