Vzhůru do oblak

Up

Hore

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Komedie / Rodinný

USA, 2009, 93 min

Gran Torino meets Indyho eskapády dle Pixaru. Jednotlivé části sice skvělé, ale dohromady mnohdy působí natolik nekonzistentně až to spíše ruší. Carl je ovšem sympaťák par excellence a jeho jedinou vadou na kráse je, že ho nemluví Clint. Právě hlavní "geroj" a psisko to tahají seč jim jejich CGI síly stačí. A že museli hodně zabejčit, protože k ostudnému (v rámci Pixaru samozřejmě) průměru bylo tentokrát až nebezpečně blízko.(22.8.2009)

70%. V emocích možná dospělejší (možná až moc), v akci bravurní a v celkové poetice okouzlující, nicméně ve výsledku se před Pixarem zase svět klaní jen kvůli dojáku, který znovu jede na jistotu. Opět vypráví o tom, jak další ryzí/dobrosrdečný/uřímný člověk/robot/auto ke štěstí přišel, když odolal konzumu/pokroku/kvaltující realitě dneška. Tahle zaprděná maloměšťácká ideologie mě už docela nudí, zvlášť ve filmu, který víc než na humor tlačí na slzy... a ty ze sebe nezvládne vyždímat každý. Na Oscarech to budou zase vydávat za vrchol scenáristického umu. Uf.(26.12.2009)

Oscar 2 : Nejlepší animovaný film, Hudba + 3 nominace: Nejlepší film, Zvukové efekty, Scénář(5.2.2010)

Nádherná, dětsky hravá i silně profesionální animace není u Pixarovek žádným překvapením, vyzdvihnout je však ještě třeba perfektní Giacchinovu hudbu, jenž podbarvuje, zjemňuje, popř. dramatizuje scény přesně dle potřeby. Nicméně do první třetinky filmu nebyla technická stránka jedinou složkou blízkou dokonalosti. Vynikající, v podstatě srdceryvný úvod do děje, práce s nadsázkou, skrytá hloubka obsahu (stáří, nostalgie) zabalena ve srozumitelné pohádce - bravo! Zbytek filmu je sice vtipnější (rozhodně vtipnější než WALL-E), ale také jednodušší, infantilnější (polidštěná zvířata), nijak opojný a zkrátka "obyčejně Pixarovský"... Což ovšem pro řadu lidí bude i tak představovat vrchol zábavy. 7/10(1.6.2009)

Je to zábavný, má to zajímavý postavy, dobrej příběh i kvalitní animaci, jenže to jaksi nemá nic navíc, co by mě přímo dostalo. Nicméně ten přiblblej pták je fakt excelentní ptačí mozeček, ten byl srandovní za každých okolností, ať se dělo, co se dělo(31.10.2009)