Vzhůru do oblak

Up

Hore

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Komedie / Rodinný

USA, 2009, 93 min

Síce nie dospelejšie, ale určite originálnejšie ako pixarovky od Brada Birda. Vlastne to má toľko odvahy experimentovať, že výsledok je… bizarný. Pritom zdanlivo je všetko tak, ako zvyčajne: Chvíľu som bol dojatý (geniálny úvodný súhrn Carlovho života, vďaka ktorému potom emócie fungujú celý film), chvíľu napätý (patrične veľkolepá záverečná akčná scéna) a miestami som sa hlasno smial (dôchodcovský súboj meč vs. barla). Nuž a boli aj chvíľky, keď film išiel totálne mimo mňa (infantilné úkroky vkusu najmladších divákov). Ale toto všetko je bežné aj u iných animákov od Pixaru. Pri Up som však celý čas zároveň aj krútil hlavou a pýtal sa, ako je vôbec možné, že niekto mal odvahu natočiť čosi tak silne sa vymykajúce mainstreamovému prúdu. Animovaný film, ktorého hrdinami sú dvaja dedkovia posadnutí snami z mladosti, jeden otravný šikmooký skautík, čudesný juhoamerický pštros a svorka psov, ktorým špeciálne obojky menia myšlienky na ľudské hlasy? A Venezuela? A dom na balónikoch, ktorý hlavná postava neustále syzifovsky vláči za sebou na povraze? WTF? Samozrejme, pozitívne WTF. Mám iba jednu zásadnejšiu výhradu – kvôli snahe o celkovú kompaktnosť má film rozumnú poldruhahodinovú minutáž, čo je v tomto prípade škoda, pretože epickejší rozmer by mu pristal omnoho viac než citeľne dlhším Autám a Úžasným. V každom prípade ma to vybombardovalo omnoho viac než Koralína. Aj tá je totiž oproti Up… obyčajná. A – je to náhoda, že už druhé tornádo pozitívnych recenzií sa tento rok strhlo kvôli filmu o malom Aziatovi, ktorý vlezie na verandu ošomranému penzistovi?(5.6.2009)

Nádherný film o stáří a uskutečnění (ne)splněných snů, naposledy mě takhle u srdce zahřál snad jen Le Ballon rouge.(19.7.2009)

Úvodní sekvence o životním příběhu jednoho obyčejného páru by stačila na dokonalý krátkometrážní animák, zbytek už bohužel tak nadupaný není, i když je to ve 3D a perfektně animované. Zbytek filmu je "jen" dost nadprůměrný akční rodinný film o touze plnit si dávné sny...(1.9.2009)

Má první 3D projekce. Bylo mi celkem jedno, co to bude za film, hlavně ať je to 3D, ovšem musím říct, že jsem si vybrala dobře, protože Pixarův výlet do oblak byl zábavný a dojemný zároveň, prostě pěkný.(2.9.2009)

Pohodový animovaný film od Pixaru, který potěší, ale v zásadě nepřináší nic nového. Pohladí, pobaví stejně tak jako ten kotel pixarovský filmů před ním. Akorát zde je hlavní hrdina za zenitem :-D Lepší 3*(30.9.2010)