Orphan

Orphan - Das Waisenkind

Sirota

Drama / Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Kanada / Německo, 2009, 118 min

Je to výjimečná holčička….. Kterou se nevyplácí provokovat. Prvních 30 minut se vlastně není čeho bát. Snad jen dokonalosti dívenky. Takový normální film ze života rodinky se třemi dětmi. Později mě ten smrad začíná pěkně votravovat. A nejen ona! Ale zpočátku převládají klady. Oceňuji stupňování napětí i ve scénách, kde vlastně o nic nejde. Ale když začíná jít do ,,tuhého“ a dětské hry jdou stranou, musím si opakovat, že horor má provokovat a že udělat z Johna idiota je záměr. Bohužel si to musím říkat velmi často, zvlášť, když se k Johnovi přidávají i ostatní. A tak zjevení K.Rodena působí dvojnásob sympaticky. Má totiž dobré zprávy. Teda jak pro koho. Jasně že je zajímavé, jak ta malá bestie dokáže manipulovat. Ale je to díky kreténismu ostatních. A to mi vadí. Kdybych to býval věděl….. Proto bych místo Sirotka doporučil raději celý Sirotčinec! A ještě jedna rada: Když sirotka, tak ne z Ruska! PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *** Co uvidíme (možná) příště? Absolutní souhlas s DaViD´82. Je to výjimečná holčička…(30.10.2009)

• Mr.Apache

Ač Sirotek vypadal ze začátku opravdu dobře, vyklubal se z něj jeden z nejvíce přeceněných horrorů této databáze.(17.2.2011)

Solidní nápad. Tvůrce Collet-Serra si s divákem pěkně zahrával, učenlivý zlo, ale zcela nepředvídatelné. Při myšlence (teď' tam něco bude) lekačka nenastala a když to divák nečekal, dostala se na maximum ještě s štiplavějším zvukem, což beru jako velký plus. Nejlepší teen záporák desetiletí Isabelle Fuhrman je nezapomenutelná postava, která zahrála na výbornou. Jsou tu výborné momenty s kamerou a střihem, ale v prostředí domu chvilkami je mi bližší INSIDIOUS, který by ORPHAN strčilo do kapsy. Jak jsem napsal lekačky velmi ne/předvídatelné, strach nulový přece jen je to "malá holka" ne ďábelský zlo v uzavřeném prostoru paneláku, kde není cesty ven REC, les kde není úniku ILS, smrtelné zlo v těle THE EXORCISM. Chybí tu strach, mrazivost než jen v posledních minutách, které byli ovšem velmi strhující. S daným rozsahem pro (horor roku) se toho dalo ale vytěžit mnohem více, potom bych na plný počet nezaváhal ani na minutu.(27.3.2012)

Esther. Na první pohled líbezná, milá, způsobná a nadaná dívka, velmi slušně vychovaná, která je na svůj věk až neuvěřitelně vyspělá. Jenže ona je jiná. Zvláštní. A to nejen svým způsobem chování či oblékání. Jeden z nejoriginálnějších thrillerů, jaké jsem kdy zhlédla. Film, který v podstatě vlastně vůbec není hororem, ale i přesto na Vás tak bude působit. Zvláště díky mysterióznímu nádechu a atmosféře. Během něj budete neustále přemítat nad tím, co je ta malá, černovlasá holka s opravdu "vytříbeným" vkusem, zač. Jistě Vás budou napadat různé verze vysvětlení její existence, buďte si však jisti, že se zcela mýlíte. A to zatraceně hodně. Závěrečná pointa je zcela nečekaná, překvapivá a nastane poměrně rychle, takže Vám možná bude chvíli trvat, než si ji v hlavě uspořádáte a vyjasníte. Největším plusem tohoto snímku je bezesporu nová herecká tvář v podání Isabelle Fuhrman. Ta naprosto skvělým a nezapomenutelným způsobem ztvárnila to podivné, manipulativní, sadistické děvče s culíčky. What a little evil b*tch:) Celkový dojem mi mírně kazilo jen pár, příliš klišovitých, závěrečných scén. Jako příjemným aspektem se zde jeví mini, avšak velmi zásadní rolička Káji Rodena, která trvá snad jen pár minutu, ale zato se Vám od něj dostane klíčového rozluštění. Zapomeňte na Samaru a ostatní černovlasé hororové potvory. Teď je tu Ester. A raději si na ni dávejte velký pozor. Něco s ní totiž není v pořádku... "I have a surprise for you, Mommy!"(29.10.2009)

Mhmm, příjemné překvapení žánru, které ani tak není horor, jako spíš mrazivé drama přerůstající ve slušné psycho. Příjemně realistické a občas vtipné dialogy trochu i odvedou pozornost od žánrových klišé, kterým se bohužel ani tenhle Sirotek nevyhnul. Esther love. SPOILEROIDNÍ DODATEK!!!!!!!! Celou dobu mě napadalo, jak moc jinak mohl film dopadnout. IMHO by bylo nesmírně zajímavé vynechat záběry Esther šoupající malou svini z klouzačky atd.... nabízelo by to víc prostoru pro závěrečný twist, který klidně mohl být úplně opačný.(28.11.2009)

• - Během celého filmu zní instrumentální hudba s výjimkou skladby „Re-Education“ od skupiny Rise Against. (Sufferer)

• - Aryanu Engineer (Max) objevil její soused, filmový agent, když viděl, jak se baví znakovou řečí se svou hluchou matku. Přivedl ji proto na casting a ukázal režisérovi, který hledal představitelku plnule ovládající znakovou řeč. (JSSVLVKMK)

• - Vera Farmiga a Karel Roden si zahráli už ve třetím společném filmu. (virus10)