Orphan

Orphan - Das Waisenkind

Sirota

Drama / Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Kanada / Německo, 2009, 118 min

Nejedná se ani tak o napínavý jako spíše emotivní film. Na divákových emocích má velkou zásluhu herecký výkon Isabelle Fuhrman a především chování otce, přece když svou ženskou miluju, tak jí v těhle věcech alespoň trošku věřím, to ať se na mě nikdo nezlobí, ale pokud jde o děti, mají ženský mnohem lepší instinkt, to ví úplně každej čili fotříno tady byl myšlenkově někde na úrovni přišláplý žížaly.(31.1.2011)

Solidní psychohoror, kde mě trápily pouze tři fakty. 1) Jakmile se na plátně objevil Roden, jakoby konečně přišla postava, která má koule a charisma. Do té doby to nikdo nedokázal, proto nechápu jeho zhruba 25 vteřinový prostor ve filmu. 2) Ty holce procházelo až moc "průserů", které by jinak vzbuzovaly pozornost i u naprosto stupidního otce rodiny, který skončil tak, jak si zasloužil. 3) Závěr byl tradičně přehnaný, opakující se a zabil zajímavé prvky, které jsem sledoval v průběhu. Holka navíc měla stejně síly, jako dospělá ženská, takže se téměř nedala přeprat. Duchem možná starší, ale IQ tělo nezesílí. Každopádně skvělý horor, v kterém nechybí napětí, často se hraje na lekací scény, které nepříjdou. Hlavní postava ve svých dvanácti letech ze sebe vyždímala skvělý výkon. Až na pár chybek skvělé. 70% 13.01. 2010(13.1.2010)

TROŠKU DLOUHÉ, ALE NENUDIL JSEM SE. JÁ VŽDYCKY ŘÍKAL, ŽE DĚCKA JSOU PARCHANTI. A TAHLE BYLA TOTÁLNÍ SVINĚ :-)(16.11.2009)

Solidní nápad. Tvůrce Collet-Serra si s divákem pěkně zahrával, učenlivý zlo, ale zcela nepředvídatelné. Při myšlence (teď' tam něco bude) lekačka nenastala a když to divák nečekal, dostala se na maximum ještě s štiplavějším zvukem, což beru jako velký plus. Nejlepší teen záporák desetiletí Isabelle Fuhrman je nezapomenutelná postava, která zahrála na výbornou. Jsou tu výborné momenty s kamerou a střihem, ale v prostředí domu chvilkami je mi bližší INSIDIOUS, který by ORPHAN strčilo do kapsy. Jak jsem napsal lekačky velmi ne/předvídatelné, strach nulový přece jen je to "malá holka" ne ďábelský zlo v uzavřeném prostoru paneláku, kde není cesty ven REC, les kde není úniku ILS, smrtelné zlo v těle THE EXORCISM. Chybí tu strach, mrazivost než jen v posledních minutách, které byli ovšem velmi strhující. S daným rozsahem pro (horor roku) se toho dalo ale vytěžit mnohem více, potom bych na plný počet nezaváhal ani na minutu.(27.3.2012)

Dobré. Snad to jen nemuselo mít dvě hodiny a končit takřka terminátorovským soubojem. Jinak prima nekompromisní kombinace hororu a psychologického dramatu (mám rád, když trpíme s postavou, které nikdo nevěří).(16.10.2009)

• - Spoiler: Ve filmu zemřou 3 lidé. (Sufferer)

• - Během celého filmu zní instrumentální hudba s výjimkou skladby „Re-Education“ od skupiny Rise Against. (Sufferer)

• - John (Peter Sarsgaard) nosí hodinky značky IWC Portuguese Chronograph. (dyfur)