• Česko

Sirota

Drama / Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Kanada / Německo, 2009, 118 min

• Morien

Další společensky závadný film do sbírky. Čert vem mrtvé jeptišky, mně třeba vadí, že kladné postavy jsou definovány zápornými akcemi, nahuštěnost traumat z minulosti, nerealističnost reality ("Chceš, abych ti něco přivezl z města?" -"Adoptuj mi první holku, která ti cvrkne do nosu.") a jiné. Proti nápadu v podstatě nic nemám, příšerně mě ale irituje provedení. Plus můj povrchní argument: Nemám ráda filmy, kde divní lidé jsou divní tím, že nosí šaty, zatímco všichni ostatní normální slušní hodní lidé nosí rifle a chovají se taky jako hovada.(13.11.2012)

Silně nadhodnocený horor, který je tak předvídatelný a dopředu čitelný, že prakticky po titulcích a expozici mohl skončit. Neupírám mu řemeslné kvality a silné herecké výkony, ale co je to platno, když si celý film jako divák říkám ,,aha, tak tohle jsem čekal.." Horor bez překvapení, bez imaginace, divná konstelace...(22.11.2009)

V rovine schémy a príbehu nie veľmi originálne, réžijne však takmer bezchybné, čo od Jaumeho Colleta - Serru čakal zrejme málokto a herecky o nič horšie. Hlavne vďaka mladučkej Isabelle Fuhrman a jej dokonalému vteleniu sa do pomerne náročnej role. Pointa naviac dokáže sympaticky prekvapiť a pritom vyvolať mierne mrazenie. Jedno z prekvapení roka.(9.10.2009)

Dal bych nevím co za rozumně se chovající postavy, aneb proč musí každé dítě ve filmu tupě přihlížet brutálním vraždám (ať už šutrem či kladivem), nechat si na hlavu mířit nabitou pistolí, počůrávat se ze sna a pak tvrdit rodičům "Ne, ne, všechno je bezva, vůbec z ničeho nemáme strach." Irituje mě to tak neskutečným způsobem, že to nejde ani omluvit nějakými hrátkami s žánrovou šablonou. Rutinně natočené, avšak s několika vyloženě logickými lapsy (ustřižené růže) a průměrně odehrané (minutový Roden svým charizmatem strčí do kapsy celé herecké obsazení a to je špatně), v současné době však jeden z mála dobrých kusů.(26.4.2011)

[imdb: 7.2/10] | me: Skvelá atmosféra, neuveriteľný výkon Isabelle Fuhrman (Esther) + celkovo veľmi vhodné obsadenie, pričom jednotlivé postavy sa vzájomne k sebe hodia a každá z nich dodáva filmu ten správny nádych. Film má náboj od začiatku až po koniec,... drží v napätí, správnej dávky nervozity a hnevu :),... Spracovanie je neopozerané, vo filme sa mihne Roden :) a celkovo stojí za to. Nejedná sa o môj žáner thrilleru/hororu,... (proste nie je to Shinning :)), chybičky logiky sa nájdu všade, ale tu je dobrá atmosféra a tým pádom sa strácajú. Celkovo je to ale mrazivý film s dobrou dávkou napätia.(19.10.2009)

• - Pod produkcí je také podepsán Leonardo DiCaprio. (Teodorik)

• - Ve 2. polovině filmu se Esther (Isabelle Fuhrman) svleče do spodního prádla, v dalším záběru je ale vidět, že si teprve odvazuje vrchní část. (t.mon)

• - Jazyk, kterým mluví recepční v Saarne ústavu, je estonština. (Chatterer)