Dějiny na 8 (TV film)

Dokumentární / Krátkometrážní

Československo, 1968, 12 min

Miloš Kopecký

Komentáře uživatelů k TV filmu (9)

Je to tak, rovněž tak. ... Velmi mrazivé.(13.2.2011)

Magická osmička v dějinách naší malé zemičky..To je ta osmička na kterou nás numerologové a nejen ti, upozorňovali už dlouho před tímto opět magickém datem. Krásný mluvený komentář v ulicích Prahy a v otázkách na naše mladé-staré občany zde předvedl herec Miloš Kopecký. Co myslíte bude opět něco?(1.1.2008)

Miloš Kopecký coby televizní reportér vědomě dobře baví a nevědomě dost mrazivě prorokuje. Ze sledování Dějin na 8 nejde nemít zvláštní pocit.(1.10.2011)

„Nejde to s námi od desíti k pěti, vedeme to od desíti k 8.“ Stejně zábavná jako mrazivá film-anketa, která na dobu vzniku maximálně provokuje. Kopecký si hraje se slovy, vtipně shrnuje naši historii a pak se místy až škodolibě ptá. Svítí slunce, na první pohled by mohlo jít o skoro nezávazné a pohodové odpovídání a přitom mají lidé povětšinou strach něco říkat, a někteří toho naopak namluví hodně, ale vůbec ne k dané otázce, každopádně skoro co výpověď, to perla. A ke konci zas divák cítí určitou hořkost nad úsměvnými naivními představami o délce trvání nastalé situace. Nechybí spousta symbolismů a výborný konec, který to celé jenom potvrzuje, proto hodnotím slabším, ale plným počtem. „Já sdílím mínění svýho švagra, protože my se báječně doplňujeme a mám totéž přesvědčení.“(25.2.2014)

Historicky zaměřený anketní kraťas, který ač se zabývá provařeným tématem osudových osmiček v českých dějinách, je schopen zejména díky kouzelnému vystupování Miloše Kopeckého zaujmout, pobavit, poučit a v poslední fázi (1968) i vyvolat pořádné mrazení v zádech. Lidé fandící Dubčekovi, Svobodovi, Pražském jaru, demokratizaci a odsuzující Novotného a celý zrůdný režim předchozích dvaceti let perfektně líčí atmosféru v české společnosti jen těsně před "bratrskou pomocí" soudruhů z RVHP. "Kdyby to nemělo vydržet, tak to znamená skočit z okna."(13.2.2011)

Ten strach je těm lidem z očí tak strašně cítit, že až mrazí. I když na první pohled to vypadá jako idylický demokratický průzkum. Lze shlédnout zde: http://respekt.ihned.cz/video/c1-36367400-trezorovy-film-z-roku-1968(27.11.2009)

10/10 Film anketa z doby, kdy byli lide v dobrem slova smyslu angazovani a jeste nebylo vse straceno. Kopecky to povysuje jeste o rad vys. VYBORNE!(4.7.2010)

Tohle prostě muselo skončit v trezoru. Je to úžasné svědectví doby a těch dvanáct minut bylo pro mě užitečnější než 115 minut vychvalovaných Pelíšků. Nejlepší a nejvíc zasahující byla poslední otázka, formulovaná zhruba takto: "Co když pražské jaro nevydrží?" A odpověď, kterou si pamatuji asi nejvíce: "Příteli, pak bych chtěl být zahrabán..." Velmi symbolické.(19.10.2011)

Veľmi odvážne na tú dobu, povedal by som....(30.12.2009)