Poustevna, das ist Paradies!

A Town Called Hermitage

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2007, 74 min

Ondřej Provazník

Skvělý, český dokument, který pomocí několika lidských příběhů nastiňuje život obyvatel příhraničního městečka Dolní Poustevna a jeho okolí uvnitř i za hranicí Šluknovského výběžku. Kromě krátké retrospektivy do období druhé světové války se ve filmu střídají obrazy jednotlivých účinkujících, kteří volně seznamují diváka se svými pocity, radostmi, starostmi atd. Zdá se, že tvůrci minimálně zasahují do toku těchto příběhů a naopak se vyvarují necitlivému, účelovému směřování postav. Toto velmi osvěžuje tento dokument, který pozvolně, bez "šokujících" vyústěních a zjištěních plyne až ke svému smířlivému konci.. Etnická a národnostní rozmanitost postav "poustevny" dodává tomuto podařenému dílku etnologický a kulturně antropologický rozměr...a hlavně, nepředkládá řešení, jen dokumentuje!!! A já už vím, kam pojedu na výlet...(15.4.2008)

Ten dokument je zajimavy hlavne diky atypickemu vyberu postav, ktere byly zvolene jako zaklad tohoto filmu. Mozna skoda, ze prostor nedostali i "obycejni" lide. Bludny Holandan asi sotva predstavuje zakladni vzorek obyvatel Sluknovskeho vybezku. Ani se nedivim namitkam nemecke strany, ktera se za sve dva obcany stydela:-). No, o Poustevnach se moc nedozvite, ale zabava zarucena.(8.2.2016)

Mé krásné, turismem a vietnamci obsazené rodiště. Kdo by nezaplakal dojetím. Cože? Nikdo, nu, vlastně ani já ne. Ale je hezké vidět lidi které znám, na obrazovce, pohybující se, mluvící, trapně se chovající. Ach. Proč jsem se nenarodil radši v Macoše. Lepší vzpomínky bych si pěstoval v hlavě.(29.7.2010)

Mě třeba zaráží že v dokumentu není nikde uvedeno že se jedná o chovance (klienty) ústavu pro mentálně postižené, to si pak neznalý divák řekne že se jedná o běžné obyvatele Dolní Poustevny. Každopádně film jako celek funguje docela dobře a líčí celkem zajímavé osudy lidí ze sudetského pohraničí, nikoliv však běžných obyvatelů, tudíž nutno nebrat ho tak vážně.(1.11.2008)

Dokument založený na výběru spektakulárních až bizarních obrazů ze Šluknovského výběžku, který jsem měl v době vzniku filmu možnost paralelně poznávat v rámci kulturně-antropologické praxe s vlastní kamerou.(4.1.2012)