poster

Farář u svatého Dominika

 • USA

  Going My Way

Komedie / Drama / Hudební

USA, 1944, 126 min

 • MikO_NR_1909
  ***

  Táto dráma by fungovala v inej konštelácii. Byť dojatý z horiaceho kostola konzervatívneho farára mi nepríde stotožnenia hodné. Tu by sa musela melodramatická rovina postaviť iným smerom, lebo predispozície na to rozhodne má. Keby ide o inšiu tému, boli by to silné štyri.(27.9.2014)

 • Houdini

  NFR 2004, Oscar 7 : Nejlepší film, Režie, Herec HR - Bing Crosby, Herec VR - Barry Fitzgerald, Píseň - "Swinging on a Star", Scénář, Námět + 3 nominace: Herec HR - Barry Fitzgerald, Kamera ČB, Střih(11.3.2004)

 • kareen
  ***

  Going my way je z rodu takových těch optimistických, nekomplikovaných komedií, u kterých se nebudete asi popadat smíchy za břicho, ale zato vás u nich zahřeje u srdíčka. Hudební čísla ( těch je tu celkem dost ) sice působí zastaralým dojmem, ale na druhou stranu je tu řada zábavných situací, které bez problémů udrží vaši pozornost až do konce, který je náležitě dojemný. Myslím, že nejlépe se tento film hodí na dobu vánoc, kdy je člověk v nejlepším rozpoložení právě pro tyto pohádkové příběhy.(14.3.2013)

 • Karlos80
  ***

  Jeden z nejlepších filmových výkonů tohoto populárního herce a ještě k tomu daleko úspěšnějšího hudebního interpreta. Jeho White Christmas byli nezapomenutelné, a dodnes to je šlágr jak poleno. Farář Chuck O´Malley kterého hraje Bing je ve skutečnosti už čtyřicetiletý chlapík. Zde na mě působil téměř jako jinoch. Jeho postava katolického kněze je velice nekonvenční. Jeho vyrovnaná a nekomplikovaná povaha mu pomůže vyřešit značné sociální problémy. Hraje například se svými mladými ,,ovečkami" fotbal a zapojí je tak do církevní obce. Jeho pěvecké kreace a taneční schopnosti mu nakonec napomohou postavit jeho kýžený a znovu vyhořelý boží svatostánek. Ve filmu rovněž zaznělo několik tehdejších už opravdu šlágru. Viz. třeba "Ave Maria", či "Swinging on a Star" Tenkrát to musel být jednoznačně hit mezi americkými muzikál,, dnes už to beru tak troch s rezervou. Na pět nebo na čtyři hvězdičky to podle mě nedosahuje, ale tři si tento film zaslouží určitě.(29.11.2006)

 • vypravěč
  *****

  K této vlídné moderní hagiografii si poznamenávám jen případné vyznání Maurice Maeterlincka: "Mám rád faráře. Jsou to zpravidla velmi dobří lidé; ti nejlepší, kteří nám zbývají. Představují jiný svět. Řeklo by se, že obývají méně těžkou a méně chimérickou planetu, než je naše. Mnohdy jsou to světci a my se toho ani dost málo nenadějeme, neboť poznáváme světce, tak jako poznáváme přítele, až když je mrtev. I ti, kteří nejsou svatí, jsou obdivuhodní. Ejhle nejšťastnější z lidí. Rádi bychom se jich zeptali na jejich tajemství; ale to, jakmile je řeknou, vyprchá. Domýšlíme se, že mají nějaké jiné, o němž hovoří jen mezi sebou; avšak žádný z nich ho nevyzradil. Musí býti tak posvátné jako tajemství vyznání. Jsou svědomitými a neúnavnými herci namáhavé férie. Jsou jako ovce a mnohdy jehňátka ve smečce vlků. Kdby všichni zmizeli, byla by naše města zrovna tak, jako lesy bez ptactva. Skoro všichni jsou dnes tak chudí jako ti jejich chudí, avšak jakoby si toho nevšímali. Zázrak je v tom, že v svých téměř prázdných kostelích nepozbývají odvahy, mluví na poušti, jako kdyby se obraceli k davům a žehnají nepřítomným, jako kdyby se kolem nich tísnili." Muzikál jako liturgie.(12.1.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace