Farář u svatého Dominika

Going My Way

Komedie / Drama / Hudební

USA, 1944, 126 min

• Houdini

NFR 2004, Oscar 7 : Nejlepší film, Režie, Herec HR - Bing Crosby, Herec VR - Barry Fitzgerald, Píseň - "Swinging on a Star", Scénář, Námět + 3 nominace: Herec HR - Barry Fitzgerald, Kamera ČB, Střih(11.3.2004)

Príjemná záležitosť sa v druhej polovici vďaka scenáristickým vrtochom a konečnej šialenej minutáži stáva nudnou. Je to veľká škoda, lebo zábavná dvojica farárov si zaslúžila prepracovanejší scenár.(19.10.2013)

Film tak čistý s tak jasným poselstvím že nelze nepodlehnout. První půlka je ještě i ohromná zábava. Tady slova nestačí, to se musí vidět. 95%.(21.11.2009)

Nepředstavitelně krásný film. Asi začínám být sentimentální, ale u Going My Way si dokážu představit typické tradiční americké Vánoce. Češi si potrpí na pohádky s princeznami a čarodejnicemi, Američani mají laskavého kněze, který putuje od farnosti k farnosti, aby dal věci do pořádku. Bingova role je podobně jako celý film nepopsatelná; řeknete, že je kněz, a lidé si představí usedlého staršího pána. Řeknete, že si neznáte milejšího a ochotnějšího člověka, a lidé si představí naivního muže odpoutaného od reality. Řeknete, že ve volném čase hraje golf a tenis, a lidé si představí nějakou bláznivou komedii 21. století. Přitom nic není vzdálenějšího realitě. Kněz Chuck O'Malley - kandidující právě na pozici jedné z mých nejoblíbenějších filmových postav - je příjemný, nadaný chlap s organizačními schopnostmi a touhou konat dobro, odměnu za svůj úspěch ale přenechává ostatním a ve snaze nezahambit jiné svými dovednostmi stojí věčně ve stínu. Ve volném čase se baví jako všichni ostatní, má řadu přátel a byť s mírně pohnutou morálkou společnosti ne vždy souhlasí, snaží se lidem nekázat a nemluvit do života, spíše jim jen nenápadnými poznámkami naznačit, co je správné. Jeho čestnost a uhlazenost mísená s mládím (čtyřicátník Crosby tu vypadá tak o deset let mladší) je zvláštně podmanivá, až mi svým osudem částečně připomíná jednoho kněze, který mě poprvé jakožto ateistu dostal na mši do kostela a se kterým jsem zjistila, že i pro nevěřícího může být krátká pomoc na faře zajímavá. Jak napsal MichalHajd v diskusi, každý, kdo uvidí tento film, se rázem v duši stane jako by lepším. Možná jen na okamžik, možná nadlouho, nedokážu posoudit. Sama jsem jeho hřejivou sílou teď tak omámena, že ani nevím, co napsat. Tak to nebudu prodlužovat a jednoduše napíšu, že se jedná o vynikající film s krásnou ústřední postavou Binga Crosbyho a že všech 7 Oscarů (nejlepší film, režie, scénář, námět, herec hlavní role, herec vedlejší role, píseň) je zde více než zasloužených. A pokud budu mít i za dva měsíce z tohoto filmu stejný pocit jako dnes večer, asi lehce pozměním top 10 svých nejoblíbenějších filmů.(7.7.2009)

Velmi milý film, optimistický, povznášející. Oslavuje to, co je v člověku dobré. Některé pasáže, jako např. když starý pan farář mluví s mladým nástupcem o své matce, jsou opravdu hluboké a krásné. Celkově vůbec za povšimnutí stojí, jak moc se za těch 60 let změnila úroveň chování a vyjadřování lidí. A hlavně, jak se posunuly, či spíše zhroutily - tehdy ještě nedotknutelné- hodnoty.(18.12.2009)

• - První veřejné promítání proběhlo 26. května 1944 na 65 vojenských základnách po celém světě, nejčastěji ale v Evropě. (StarsFan)

• - Film byl psán jako pokračování Zvonů od svaté Marie, které se rozhodlo natočit studio RKO s tím, že hlavní postavu ve filmu ztvární Bing Crosby. Paramount, se kterým měl Crosby tehdy smlouvu, se uvolil propůjčit RKO svou hvězdu pod podmínkou, že režisér McCarey napíše pokračování Zvonů od svaté Marie pro Paramount a bude ho režírovat. McCarey přišel s nápadem Faráře u svatého Dominika a ten byl nakonec z neznámého důvodu natočen a uveden do kin jako první. (StarsFan)

• - Zárukou „nezávadnosti“ filmu je skutečnost, že na natáčení dohlížel katolický kněz, stejně jako v případě filmu Zvony od svaté Marie (1945). (Krissty)