Farář u svatého Dominika

Going My Way

Komedie / Drama / Hudební

USA, 1944, 126 min

• Houdini

NFR 2004, Oscar 7 : Nejlepší film, Režie, Herec HR - Bing Crosby, Herec VR - Barry Fitzgerald, Píseň - "Swinging on a Star", Scénář, Námět + 3 nominace: Herec HR - Barry Fitzgerald, Kamera ČB, Střih(11.3.2004)

Film tak čistý s tak jasným poselstvím že nelze nepodlehnout. První půlka je ještě i ohromná zábava. Tady slova nestačí, to se musí vidět. 95%.(21.11.2009)

Velmi milý film, optimistický, povznášející. Oslavuje to, co je v člověku dobré. Některé pasáže, jako např. když starý pan farář mluví s mladým nástupcem o své matce, jsou opravdu hluboké a krásné. Celkově vůbec za povšimnutí stojí, jak moc se za těch 60 let změnila úroveň chování a vyjadřování lidí. A hlavně, jak se posunuly, či spíše zhroutily - tehdy ještě nedotknutelné- hodnoty.(18.12.2009)

Príjemná záležitosť sa v druhej polovici vďaka scenáristickým vrtochom a konečnej šialenej minutáži stáva nudnou. Je to veľká škoda, lebo zábavná dvojica farárov si zaslúžila prepracovanejší scenár.(19.10.2013)

K této vlídné moderní hagiografii si poznamenávám jen případné vyznání Maurice Maeterlincka: "Mám rád faráře. Jsou to zpravidla velmi dobří lidé; ti nejlepší, kteří nám zbývají. Představují jiný svět. Řeklo by se, že obývají méně těžkou a méně chimérickou planetu, než je naše. Mnohdy jsou to světci a my se toho ani dost málo nenadějeme, neboť poznáváme světce, tak jako poznáváme přítele, až když je mrtev. I ti, kteří nejsou svatí, jsou obdivuhodní. Ejhle nejšťastnější z lidí. Rádi bychom se jich zeptali na jejich tajemství; ale to, jakmile je řeknou, vyprchá. Domýšlíme se, že mají nějaké jiné, o němž hovoří jen mezi sebou; avšak žádný z nich ho nevyzradil. Musí býti tak posvátné jako tajemství vyznání. Jsou svědomitými a neúnavnými herci namáhavé férie. Jsou jako ovce a mnohdy jehňátka ve smečce vlků. Kdby všichni zmizeli, byla by naše města zrovna tak, jako lesy bez ptactva. Skoro všichni jsou dnes tak chudí jako ti jejich chudí, avšak jakoby si toho nevšímali. Zázrak je v tom, že v svých téměř prázdných kostelích nepozbývají odvahy, mluví na poušti, jako kdyby se obraceli k davům a žehnají nepřítomným, jako kdyby se kolem nich tísnili." Muzikál jako liturgie.(12.1.2016)

• - Barry Fitzgerald byl nominován na Oscara pro nejlepšího herce v hlavní i vedlejší roli za ten samý herecký výkon. Oscara za vedlejší roli získal, zatímco v hlavní kategorii musel ustoupit Bingu Crosbymu, který hrál ve Faráři u svatého Dominika otce O'Malleyho. Je to poprvé a naposledy, co se v dějinách předávání cen Akademie stalo, aby byl jeden herec nominovaný za ten samý herecký výkon v obou kategoriích. Dnes už je něco podobného pravidly zakázáno. (StarsFan)

• - Film byl psán jako pokračování Zvonů od svaté Marie, které se rozhodlo natočit studio RKO s tím, že hlavní postavu ve filmu ztvární Bing Crosby. Paramount, se kterým měl Crosby tehdy smlouvu, se uvolil propůjčit RKO svou hvězdu pod podmínkou, že režisér McCarey napíše pokračování Zvonů od svaté Marie pro Paramount a bude ho režírovat. McCarey přišel s nápadem Faráře u svatého Dominika a ten byl nakonec z neznámého důvodu natočen a uveden do kin jako první. (StarsFan)

• - První veřejné promítání proběhlo 26. května 1944 na 65 vojenských základnách po celém světě, nejčastěji ale v Evropě. (StarsFan)