Normal

Normal the Düsseldorf Ripper

Thriller / Drama / Psychologický

Česko / Makedonie / Velká Británie, 2009, 90 min

Festival nad řekou, Písek, 2009 // Dlouho jsem přemýšlela, co vlastně bude "Normal" znamenat... mám na mysli přímo název filmu - zdali nám to režisér vysvětlí a nebo to bude čistě na dohadech diváků, jak si název vyloží. K filmu jsem si nečetla žádné recenze, jediné, čím jsem byla informována, bylo herecké obsazení a trailer. Nic víc, nic míň. Chtěla jsem si udělat obrázek sama. A taky, že udělala... Dohady typu - ten film bude dost o ničem, Ševčík si hraje na kdoví co... se mě netýkaly. A ani týkat nebudou. Pro mě je to nejlepší režisér. A to v měřítku jak český, tak světový. Ano, je. Restartem mi ukázal, že KONEČNĚ je někdo, kdo točí přesně tak, jak já chci film vnímat a vidět, konečně někdo dokáže vizuální stránku spojit s tou hudební a konečně se někdo nebojí a jde do toho naplno. Normal je zcela jistě nenormální film. Normal je film odvážný, slastný, pobuřující, ale nesmím zapomenout, zcela určitě je to film originální. No, dobře, pro mě s jedinou chybou, kterou ale nepřikládám vůbec režisérovi. Opravdu je jen jedna věc, která mi na filmu vadila a to ten mladý herec v podání detektiva. Vím, měl působit naivně, přihlouple, měl se tak i tvářit, chovat... ale mě prostě vadil. Ne jeho postava, ani dialogy, ale on sám. Vadila mi jeho intonace, kdykoli jsem slyšela jeho hlas v retrospektivě, bylo to výborné, ale jakmile přišlo na dialogy v reálu - člověk vs člověk, hl. výslechy, dostávala jsem kopřivku. Režisérovi líbám ruce za zvolenou kameru a střih, líbám mu ruce za scény v minulosti, za početné měnění záběrů, za vůbec zvolené typy záběrů a především za to jak je dokázal proložit hudbou, takže tleskám J. P. Muchowovi a kameramanovi především. Nevšední audiovizuální zážitek. Děkuji.(8.8.2009)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $603,917║ Vôbec nie zle natočené, len keby to viac išlo svojou cestou a nechcelo sa to až tak moc podobať Hannibalovi Hecterovi, Kňažko asi v životnej úlohe, ostatný herci tiež fajn, kamerový filter dobrý, rozprávačský štýl v pohode, príbeh upútal, určite sa k tomuto filmu ešte vrátim, v rámci žánru to je pekný výkvet v našich končinách. /60%/(1.6.2010)

Zajíměvě a netradičně natočené, ale například technické záležitoti typu "zpomalovačky" film v mých očích naprosto shodily. Podobné vymoženosti mi do doby, kdy se příběh odehrává prostě nesedí. I přesto, že jsem měl tu možnost vidět film s osobním úvodem režiséra a následnou diskuzí po projekci, nezanechal ve mně téměř nic. Zábava příjemná, ale prázdná. (FNR Písek 2009)(9.8.2009)

Nenormálně normální film. Pro mě osobně první český film viděný v kině, za což z velké části můžou "hollywoodské" trailery a celkový styl filmu. Jde vak v českém prostředí tvořit filmy srovnatelné alespoň vizuálně s cizinou? Určitě ano, ale bohužel takový film doplácí na slabší stránky jako příběh nebo tempo. Normal je ukázkou, že české ručičky jsou šikovné a možná i šikovnější než americké, ale stále nedokáži všechny aspekty filmu dotáhnout do stejných kvalit. Vizuálně je Normal na české poměry velmi výjimečný a působivý, ale z celosvětového měřítka jde "pouze" o lépe vypadající film. Mimochodem nějak mi nasvícením a kamerou připomíná Stvořeni pro lásku, ale to je asi jen můj dojem.... Po dlouhé době ve filmu hrající Dagmar Veškrnová, Pavel Gajdoš se svým zajímavým hlasem a především Milan Kňažko, jako česká variace na Hannibala Lectera, překvapují a nechávají na plátně kus dobrého herectví. Přesto (nebo právě proto), že je Normal film o masovém vrahovi, vytahuje zajímavé otázky o společnosti, člověku jako nepopsané tabuli a temných touhách každého z nás. Zajímavě působila i "drsná" mluva postavy masového vraha například o svých zkušenostech se sestrami a po celém filmu bych asi jen těžko hledal lidi, kterým bych Normal bez jediné pochybnosti doporučil. Mezi českými filmy bude Normal pravděpodobně ještě dlouho ojedinělou ukázkou možností, ale snad se brzy najdou další, kteří půjdou v jeho stopách zajímavých a nápaditých filmů bez nutnosti vytahovat tradiční česká témata jako stáří, dramata lidských životů a podobně... Slabší 4*.(19.4.2009)

masový vrah vs. mladý advokát.. advokát pohlcen případem.. pohlcen světem, pohlcen dvěmi různými pohledy na dobro a zlo.. temný film, který (ač se vám to snaží nalhat) není thrillerem (podívejte se na dno sebe samých).. něco, co tu ještě nebylo.. možná by se hodilo vyjádřit se k formě, k vizuálnu, k dáše, ke ztvárnění.. taky bych mohla napsat něco o scénáři a pohnutkách kostymérů.. jenže já tady od toho naštěstí nejsem..:)(11.1.2010)