Bláznovství

Scénografie:

Annie Spitz

Kostýmy:

Michael Clancy

Přijala jsem ten příběh, převzala jeho nadhled, osvojila bolest, přivlastnila něhu... Jo, tak tohle já můžu - líbí se mi to zamlžené zabarvení, dokonce se mi líbí i newyorský hip hop a úplně nejvíc se mi líbí ležérní Josh Peck, cukrátko se sjetým výrazem a kouzelně nakřáplým hlasem, ale fajn je i Ben Kingsley mimo polohu "duchovní vůdce", ačkoli zde je vlastně také duchovním vůdcem :-) a jednoznačná ozdoba - Olivia Thirlby - absolute nature beauty... Odlehčená vizita v ústavu, kde je upřímné "miluji tě" impulzem k výsměchu a očekává se za něj ukoktaná omluva, ale kde také dokážeme být jeden druhému inspirací, aniž by záleželo na tom, čím kdo jsme, nebo jestli je mezi námi rozdíl dvou generací... Rozverné potěšení, které mě zanechalo takovou - vláčnou...(31.8.2014)

Další z filmových reflexí duchovní krize západní materiální společnosti a absurdity merita amerického snu... Jedna z možných variací Americké krásy, opět spojená s útěky do jiných realit umožněných halucinogeny, hlavní teenagerská mužská role je opět dealer marihuany, generace úspěšných ve středním věku je tu tentokráte zastoupena ex-hipíkem - psychiatrem, jehož generace čelí tomu nejzrádnějšímu, co člověka v běhu života čeká - pocitu pomalu přicházejícího stáří... Rodiny se rozpadají, autorita rodičů vzala dávno vniveč, materiální dostatek vrhl do životů nudu a ztrátu jejich smyslu... Analogie se současnou střední a východní Evropu je nasnadě - do tohoto stavu se přesně teď řítíme i my tady (viz třeba moje učitelská reflexe či pesimistické vize profesora Václava Cílka). Podobné filmy: Cvokař(24.6.2009)

• Radiq

Zpopularizované hulení trávy kombinované s hip-hopovými manýry a s otevřenou hubou (jo, narážím na otevřenou hubu toho mlaďocha, zabít). V podstatě mi to nic moc nedalo. Kromě skvělého standartního výkonu Kingsleyho. A scénář chtěl asi mužského diváka utvrdit v tom, že ženský jsou svině. Co na to říct? Někdy jo, někdy ne. To je všude. Politici jsou dycky svině, ale nevím, proč to sem pletu. Peace.(9.7.2009)

Těžko uchopitelná a popsatelná atmosféra nejvíce definuje The Wackness. Zvláštní omáčka plná hip-hopu (ale i skvělé doprovodné instrumentálky), špinavosti New Yorku a originální zasněnosti; atmosféra je opravdu posmutněle jedinečná, ale ne vždy mě to během filmu bavilo. A i překvapivě Kingsley s (opět jinou) vlasovou kreací zvládá svoji podivnou roli "netrapně". 60 %(14.7.2009)

• Morholt

Tyhle napůl indie filmy plný hulení a divnejch lidí mi nic moc neříkají. Problémy hlavního hrdiny jsem nechápal, nebavil mě ani zhulenej profesor a tak jediná postava, která stála trošku za pozornost byla kantorova nevlastní dcera a to jenom proto, že to je tak trochu rajda. Nalákali mě herci, ale ani ti za mnoho nestáli. Kingsley špatnej a Famke bylo málo. Levine není pro mě. 35%(6.11.2014)

• - Zlatá malina: Nominace - Nejhorší herec ve vedlejší roli (B. Kingsley). (Petr23)

• - Klobouk, který Ben Kingsley nosí, je jeho vlastní. Koupil si ho v New Yorku a považoval ho za vhodnou rekvizitu. (Elisebah)

• - Ve scéně, kdy si Lucas (Josh Peck) kupuje drogy od dealera (Method Man), hraje skladba od rapera „Notorious B.I.G“, ve které rapuje právě i Method man. (boul)