Bláznovství

Scénografie:

Annie Spitz

Kostýmy:

Michael Clancy

Bláznovství není film, který by utkvěl v paměti díky napínavým scénám nebo dokonce nekompromisní akci. Je ale zajímavý posmutně melancholickou náladou, okořeněnou jemnou ironií a humorem. Je to snímek o věčných společenských outsiderech, kteří nezapadají do běžných vzorců konzumní společnosti. Nekonformní mladík, kterému jsou víceméně lhostejné hodnoty většinové společnosti a který si úspěšně přivydělává prodejem lehkých drog, a jeho psychiatr, který jako by se duchem zapomněl v květinovém hnutí hippies 60. let, jsou sice hodně vzdálení svým věkem, ale společně sdílená vyděděnost, samota a zvýšená empatie je vedou cestou vzájemného sblížení a vzniku přátelství. Je to snímek o hledání cest, jak se smířit sám se sebou i okolním světem a v rámci možností, které nám život přináší, ho naplno prožít. Vedle zajímavého soundtracku nabízí film i tradičně skvělého Bena Kingsleye a atmosféru, která se těžko popisuje, ale na kterou se hezky dívá. Celkový dojem: 75 %.(15.1.2013)

Velice příjemný zážitek, nechápu to nízké hodnocení, pravda v jedné části už by se člověk začal málem nudit, ale to si ho jen tvůrce filmu připravoval.(12.4.2012)

Pomalé a klidné drámo s atmosférou podobnou Americké kráse. Wackness v podstatě ukazuje jak se dvě různé generace vypořádávají s nástupem (post?)moderní doby devadesátých let, která zejména pro USA znamenají relativní stabilitu a materiální jistotu, zároveň ale taky represivnější životní prostředí. Levine nechává hlavní hrdiny hledat své místo v tomhle světě rozvážně a klidně a graduje spíše emocema než dějem. Jinak řečeno - povedených 110 minut, které mají hlavu, patu i smysl. A vidět Bena Kingsleyho jako hipíka z devadesátek se taky nepoštěstí jen tak. There's enough assholes in the world, Dr. Squires, don't be another one. (19.8.2012)

Další z filmových reflexí duchovní krize západní materiální společnosti a absurdity merita amerického snu... Jedna z možných variací Americké krásy, opět spojená s útěky do jiných realit umožněných halucinogeny, hlavní teenagerská mužská role je opět dealer marihuany, generace úspěšných ve středním věku je tu tentokráte zastoupena ex-hipíkem - psychiatrem, jehož generace čelí tomu nejzrádnějšímu, co člověka v běhu života čeká - pocitu pomalu přicházejícího stáří... Rodiny se rozpadají, autorita rodičů vzala dávno vniveč, materiální dostatek vrhl do životů nudu a ztrátu jejich smyslu... Analogie se současnou střední a východní Evropu je nasnadě - do tohoto stavu se přesně teď řítíme i my tady (viz třeba moje učitelská reflexe či pesimistické vize profesora Václava Cílka). Podobné filmy: Cvokař(24.6.2009)

Trochu temné, ale dobré...(18.2.2009)

• - Klobouk, který Ben Kingsley nosí, je jeho vlastní. Koupil si ho v New Yorku a považoval ho za vhodnou rekvizitu. (Elisebah)

• - Ve scéně, kdy si Lucas (Josh Peck) kupuje drogy od dealera (Method Man), hraje skladba od rapera „Notorious B.I.G“, ve které rapuje právě i Method man. (boul)

• - Zlatá malina: Nominace - Nejhorší herec ve vedlejší roli (B. Kingsley). (Petr23)