Bláznovství

Wackness, The

Komedie / Drama

USA, 2008, 110 min

Pomalé a klidné drámo s atmosférou podobnou Americké kráse. Wackness v podstatě ukazuje jak se dvě různé generace vypořádávají s nástupem (post?)moderní doby devadesátých let, která zejména pro USA znamenají relativní stabilitu a materiální jistotu, zároveň ale taky represivnější životní prostředí. Levine nechává hlavní hrdiny hledat své místo v tomhle světě rozvážně a klidně a graduje spíše emocema než dějem. Jinak řečeno - povedených 110 minut, které mají hlavu, patu i smysl. A vidět Bena Kingsleyho jako hipíka z devadesátek se taky nepoštěstí jen tak. There's enough assholes in the world, Dr. Squires, don't be another one. (19.8.2012)

Těžko uchopitelná a popsatelná atmosféra nejvíce definuje The Wackness. Zvláštní omáčka plná hip-hopu (ale i skvělé doprovodné instrumentálky), špinavosti New Yorku a originální zasněnosti; atmosféra je opravdu posmutněle jedinečná, ale ne vždy mě to během filmu bavilo. A i překvapivě Kingsley s (opět jinou) vlasovou kreací zvládá svoji podivnou roli "netrapně". 60 %(14.7.2009)

"Život je těžký, samá bolest a podobně, ale vydržíme to, protože místy je život skvělý". Jak tíživá deka na mě padla až děsivě smutná atmosféra celého filmu, že jsem měla chuť jít pak ven a tam jásat, jak mám skvělý život, tak na co si vlastně pořád stěžuju. Těch komediálních prvků aby jeden hledal lupou, bylo jich opravdu dost málo. Celou dobu jsem fandila Lukymu, který ve své podstatě hledal sám sebe. Rozhodně neměl ve svých .....nácti letech jednoduchý život, kdy rodiče měl nefunkční a tak řešil situaci po svém, prodáváním trávy až natrefil na dvě osoby, které mu vědomě a možná i nevědomě trochu pomohly vyrovnat se s trablema, které ho trápily. Svou roli tady hrál stárnoucí psychiatr, který možná dokázal poradit druhým, ale sám sobě vůbec ne a tak pomalu vzniklo jejich prazvláštní přátelství. Ben Kingsley byl skvělý a tuhle pro mě neobvyklou roli zahrál opravdu unikátně. Není to sice snímek, který bych musela vidět ještě jednou, ale za podívání rozhodně stojí. Druhá polovina už nebyla tak utahaná a finále bylo vůbec nejlepší. Takže dejte na Steph, která řekla Lukymu : "Na všem vidím jen to skvělý. Ty na všem vidíš jen to blbý, je to bláznovství". 75%(14.3.2013)

• folťas

asi tak celé dvě scény měly jistý náběh k neotřelé atmosféře.. zbytek byl nudnej až na půdu.. nemluvě o příběhu, na který mi přišli protagonisté, ale i chraktery, trochu moc staří resp. nedozrálí.. ben kingsley byl pro mne ve finále tažnou silou filmu, pánem v letech, co by si přál trochu jinej život..(5.7.2010)

Stačili dva filmy a už žeru Bena Kingsleyho. Prostě v sobě neco má a není to jen skvělý hlas a herecký um. Celkově velké překvapení, protože když sem si film na rychlo projížděl, tak to vypadalo celekm nudně. Všechny tři hlavní postavy hráli skvěle, takže z ne úplně nejsilnějšího příběhu vytvořili skvělou podívanou, kde nechybělo vzrušení ani strach.(16.8.2010)

• Josh Peck