Cesta do středu Země

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Chuck Shuman
  • Webb

S původním filmem z 1959 to má společnýho pouze název. Na tomto filmu jsem nenašel opravdu vůbec nic zajímavého. Cílová skupina: Děti předškolního věku.(19.12.2008)

Se studem přiznávám, že od Verna jsem četl pouze jednu knihu a tou je 20.000 mil pod mořem (tenkráte se mi moc líbila), tudíž nejsem deformován klasickým, "takhle to v knize nebylo", i když si dokážu představit, v jakém duchu to náš milý Jules napsal. Spousta lidí dodnes nepochopila, že film a kniha jsou dvě rozdílná média, sic mají hodně společných rysů, v některých se však rozcházejí, takže i vyčítat tvůrcům snahu po přenesení dění do současnosti, je trochu rána pod pás, hlavně pokud si uvědomíme, kdo hlavně v dnešní době chodí do biografu. Osobně mám pro trikové filmy slabost a tenhle mne lákal hned od začátku, bylo mi jasné, že film bude napěchován vizuálními efekty, něco málo jsem samozřejmě věděl i o ději, producenti by jistě nevynechali moje milovaný dinosauříky, škoda jen toho 3-D, nebo aspoň IMAX by stačil, v tom sem nikdy nebyl, ale v letošní nabídce by se hůře hledal film, jenž by byl pro tuto atrakci více vhodný. Scénáristé to vzali z gruntu, přetavili klasickou dobrodružnou knihu do vtipného rodinného filmu, tudíž museli přihodit nějakou ženskou (s těmi Verne opravdu šetřil), haranta (překvapivě snesitelného), spoustu vtipů, atrakcí, takže ve filmu se objeví asi 8 (?) mluvících postav, což může působit přece jenom málo, ale můžete mi věřit, opravdu důležité jsou jenom tři. Producentům se podařil skvělý tah, když do halvní role ukořistili Brendana Frasera (otevřeně si přiznejme, že bez třech dílů Můmií, jeho kariéra žádná sláva), tomu podobný druh rolí velice svědčí, dokonce se postaral i o výrobu, režii svěřili v celovečerní oblasti debutujícímu reřisérovi, který ovšem má bohaté zkušenosti s vizuálními triky a o ty jde ve filmu především. Solidní hudbu, byť nikterak zázračnou, zkomponoval pro mne naprosto neznámí Andrew Lockington a to je tak asi všechno, dobrý rodinný film na zamračený nědělní den. P.S.: V Intersparu mají akci, nakup nad 400 kč a dostaneš lístek zdarma, takže pár jich mám, jen jsem netušil, jaký martírium bude dostat druhou polovičku na tenhle film a jak to dopadlo? Líbil se ji, ale scény muset dělala.(6.9.2008)

Po Maxovi toho moc nezůstalo. Dá se říct, že jen knížka Cesta do středu země plná poznámek …. Nenáročná dobrodružná podívaná s vtípky, kterým se při troše dobré vůle usmějete a na které je v mnoha záběrech vidět, že její kouzlo MĚLO být ve 3D projekci. Pak bych na ni v pohodě vzal své děti, protože to mohla být novodobá Cesta do pravěku, která by díky svým 82 minutám nestihla nudit. P.S: budete li mít možnost takto film zhlédnout, klidně si přidejte hvězdu. P.S. II: Po zhlédnutí 3D verze musím konstatovat, že přestože je příběh krávovina, některé pasáže jsou opravdu zajímavé. I v obýváku! Ale hrozí, že na podruhé to může ztratit kouzlo. PŘÍBĚH *** HUMOR *** AKCE *** NAPĚTÍ *** Co uvidíme (možná) příště? Po ,,Jyrkovi“ toho moc nezůstalo. Dá se říct, že jen knížka Minuty s Jiřím Paroubkem s několika poznámkami. Ovšem Eric Brevig, jakožto špička v oboru speciálních efektů tentokrát na nátlak distributorů natočí film komplet v 3D. Není jisté, jestli Brendan Fraser přijme nabídku. Jisté však je, že já s dětmi zůstanu doma.(28.1.2009)

• BadoXXII

Príliš umelé a okrem dobrých efektov to nič zaujímavé neobsahuje. 35%(26.3.2009)

Fraserovi doslo, ze Mumie je uz passe, a tak si vymyslel novou postavu a novy ramec. A k tomu vsemu se muzeme tesit na nescetna pokracovani! Ale ironie stranou, docela to uslo - i kdyz to samozrejme nemelo takovy koule jako Mumie. Jeden Rexik neni Imhotep, mladicka Islandanka neni sexy Evie a panicky teenager neni Jonathan. Jako oddychovka uchazejici.(17.12.2008)