Upírův pomocník

Cirque du Freak: The Vampire's Assistant

Dobrodružný / Horor / Fantasy / Komedie

USA, 2009, 104 min

• Tuxedo

Předložené universum, premisa, její zákruty a rozvržení sil (pravidla světa a jeho krvavá historie, proměna hlavního hrdiny, jeho předurčenost stát na jedné straně ze dvou znesvářených stran proti nejlepšímu příteli) a především uspořádání výše zmíněného mají vlastně velký potenciál vytěžit z knižní předlohy mnohem víc než jen teenagerovsky tupoučkou podívanou (např. stonásobně větší než obdobné Twilight), přesto právě jí ve výsledku první díl je. Hodnotné dějové prvky se nesou jen v náznacích, casting je otřesný (John C. Reilly coby hrdinův upírský mentor platí za castingový omyl roku, tahle role by snesla herce v hrdinově „věku“ – viz. výborný Godric v True Blood), totéž platí o vizuální výbavě a mdlé režii. 5/10(14.4.2010)

Vzhľadom na súčasnú patologickú prevarenosť mládežníckej fantastiky som sa prekvapujúco dobre bavila. Hlavne prvú polovicu. Samozrejme, že aj séria Darrena Shana trpí neduhmi svojho podžánru a mytológiu vytvára tak, že kopíruje z viacerých zdrojov a mixuje všetko dohromady. Ale pri slušne udržiavanom tempe a pravidelne predhadzovaných nových "faktoch" som sa aspoň nenudila. A tiež nikto odo mňa nečakal, že budem vzdychať pri trápnej upírskej romanci. Sympatickosti filmu napomohla aj ústredná dvojica - príjemne zaoblená tvár Chrisa Massogliu (ktorý vyzerá ako bratranec Cameron Diaz) a impozantná lebka Johna C. Reillyho, ktorá buď s vekom rastie alebo mu ju pomocou účesu a latexovej nadstavby zväčšili maskéri :-D Čarovne afektovaný Willem Dafoe bol ako čerešnička na torte. P.S.: Hmm, pritom Cameron Diaz mi nie je sympatická...(6.4.2010)

Příjemná oddychovka u které je už od začátku znát, že to není žádný Béčkový film, ale díky průměrnému scénáři jen na 3*.(9.7.2012)

• Hromino

Money, money, money... tady trošku chybí. Veliká škoda, potenciál to mělo slušný a i herci nejsou vyloženě špatní. Takhle z toho vznikla zběsilá jízda rychlíkem, který nikde nezastavuje a neohlíží se za sebou (přesněji řečeno důstojností předlohy), jenom jede, jede a jede vpřed. Můžeme nad tím zoufat, ale s tak omezeným rozpočtem se opravdu zázraky čarovat nemohly. Alespoň že to trochu disponuje vtipem, ubíhá to rychle a celkově se to dá na sobotní odpoledne strávit.(8.5.2010)

• monolog

Knižní sérii Darrena Shana znám a četl jsem první tři díly, které se mi hodně líbily. Musím říct, že už dlouho jsem neviděl promarněnější šanci na dobrý fantasy horror. Je mi jasné, že jen málokterá adaptace je lepší románu (ale znám takové - Jméno růže například), přesto způsob vyprávění v tomto filmu je něco strašného... Důležité věci jako prokreslení charakterů a důvody různých konání postav vynechává jako zbytečné a oproti tomu se zaměřuje na nepodstatné hlouposti, kdy hodinu ukazuje Darrenův život doma. Tu první hodinu jsem myslel, že to nedokoukám a radši si půjdu provětrat mozek brokovnicí... Poslední zajímavý upírský počin byl Moonlight. Jediný klad, který jsem navíc začal považovat za klad až přibližně ve třetí třetině filmu (a nebylo to jen tím, že vypadá spíš jak šílený klaun, než upír), je John Reilly. Největším mínusem je prakticky všechno ostatní. Nevyužití známí herci, nadužívaní neschopní herci v hlavních rolích, nepochopitelný děj, nuda a zdlouhavost, vizuální stránka podobná Sestřičce Stefanii... Nevyžaduju ani nemám rád ďábelsky rychlý střih a barevné filtry na každém kroku, ale tady je výprava méně nápaditá, jak v nějaké dětské inscenaci ČT za největší krize... A celkově to je hrozná nuda. Jestli má být další díl (neřku-li čtyři), tak ať to dostane někdo, kdo si s věcí pohraje a vypiplá... Ne neschopný idiot, jehož nejúspěšnějším počinem je kriplovská nechutná komedie pro jiné idioty.(2.6.2010)

• - Film Strašidelný cirkus je natočen podle knižní předlohy kterou napsal Darren Shan, hlavní hrdina v knížce se jmenuje také Darren Shan... Spisovatel v knížce popisuje "svůj" životní příběh. (Vojtino)

• - Natáčelo se v New Orleans, Folsomu a Baton Rouge v Louisianě. (Chatterer)

• - Rozpočet filmu byl 40 milionů dolarů. (Chatterer)