Dokonalý únik

A Perfect Getaway

Dokonalý únik

Mysteriózní / Thriller / Akční / Dobrodružný

USA, 2009, 98 min (Director's cut: 108 min)

Velmi sikovna nadzanrova hracicka. Prve 2/3 mame napatie z klasickeho "whodunit", aby sme vsak skutocny bonbonik dostali v poslednej tretine. Ten je bez prestania v chrumkavom akcnom-thrillerovom mode, v ktorom Twohy dokazuje, ze lahodkovy Pitch Black nebola svetla vynimka.(26.10.2009)

Scénář: David Twohy .. Přírodopisný thriller s opravdu působivě podanou zápletkou, která by pod drobnohledem jistě vykazovala jemně děravou konzistenci. Ale David Twohy svoji žánrovou hru s divákem zvládl s přehledem, podporovanou výbornými střihy, prací kamery, hudbou i hereckým obsazením, na které se nejenom dobře kouká (Milla Jovovich se po dovolené jistojistě vrací do kurzu). Skřípal jsem pouze u vysvětlující scény, to byl násilný kontrast. Ve výsledku v podstatě perfektní překvapení, protože jsem film neznal a vyhledal až na doporučení. Z nuly na 75%.(5.11.2009)

Tři čtvrtě filmu je jak z povídky Agathy Christie ve stylu hodně lidí na odlehlém místě a jeden z nich je vrah. Poslední čtvrtina je pak libově a nápaditě akční. Bohužel pro mne nemám rád šokující pointy, a tady je obzvlášť tupé vysvětlení dosavadního chování hrdinů, než se to stane. Jenže je to prostě dobrá zábava se sympatickými herci a NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘÍRODOU, co jsem kdy ve filmu viděl. Ty exteriéry jsou úžasný. A Timothy Olyphant, když si narovná naseklou kůži, co mu trčí z hlavy, vezme sekeru a pronese "Here I come baby" je boží.(1.11.2009)

Parádní thriller. Jeden z mála, kdy jsem si přál happy end a taky jeden z mála, kdy jsem v prvních deseti minutách neodhadl skutečné vrahy. Škoda jen, že třetí páreček se nezapojil do "hry". 90% 17.10.2009(17.10.2009)

Střídavé napětí sinusového průběhu, v jehož elektrickém poli kovaný čtenář Agathy prohlédne přes nášlapné miny falešných stop poměrně záhy. /konec překombinovaného útvaru:/ Dokonale by se hodila paralela k jedné knize, nicméně místní spoilerová inkvizice by mě právem ukřižovala. Twohymu lze přičíst k dobru, že ač víme, kdo, lomcuje s námi třes- kdy a jak. Jeho oko kombinuje obsedantní voyeurismus, v němž je divák situován do pozice paranoika, jenž za každým spadlým listem vidí vraždící monstrum, s jakousi bezstarostnou dovolenkovou naivitou, v níž je naopak ukolébáván pohádkou, že v takovém vizuálně omamném ráji se nic ďábelského stát nemůže. Ústředním bodem nejistoty je postava Timothyho Olyphanta, který ve stylu G. I .Joe- Robinson Crusoe- Rambo vytváří celé stádo možností a hypotéz. A je tak nestoudně sexy ve stylu téměř zapomenuté mužnosti jeskynního pračlověka, že posílá všechny zšenštilé metrosexuály hluboko do podzemí. Proti stojí Steve Zahn v roli muže, o kterém si na první pohled řeknete, že ho máte přečteného, ale pak zjistíte, že o něm nevíte vůbec nic. Výborně se pracuje i se žánrovými stereotypy zločince. Zajímavý úhel na kriminální pátrání v době technoéry poskytuje i paradox džungle versus elektronické stopy, přičemž důkazní břemeno dlouhou dobu spočívá na divákovi. V závěru se film změní v tradiční hororovou hru kočky s myší a nejzábavnější je sledovat, kterak netradičním střihem a crazy záběrováním Twohy udělá zatraceně adrenalinovou překážkovou dráhu. Napoprvé jde o ( neobjevný a pod dravým povrchem staromódní) thriller, další projekce už může být detektivní luštěnka, při níž sledujete lovce kladoucí pasti na nebohé novomanžílky a nicnetušící obecenstvo. Šlápněte tam. 75(22.10.2009)