Dokonalý únik

A Perfect Getaway

Dokonalý únik

Mysteriózní / Thriller / Akční / Dobrodružný

USA, 2009, 98 min (Director's cut: 108 min)

Twohy se po všech stránkách tak sympaticky snaží, že se to musí ocenit a navrch servíruje jeden z nejpekelnějších flashbacků v historii filmu. A až vyrostu, chci být jako Timothy Olyphant!(10.11.2010)

Holy goat! Úvodní hodina narvaná hláškama a odkazama je prima, ale záverečný akční inferno je bezkonkurenčně nejchutnějším béčkovým žvancem, co jsem letos viděl. Dejte Twohymu Uncharted, 100 mega a Olyphanta, a já u toho umřu blahem. P.S.: Jestli bude Hemsworth vypadat v Thorovi takhle drsně, tak hodně štěstí každýmu, kdo se mu postaví do cesty. P.P.S.: Napodruhé, kdy si všímáte detailů a odhalujete dvojsmysly v některých dialozích, se zábava ještě zlepšuje. Třetí projekce je jistá, pátá hvězda nevyloučená.(20.10.2009)

Zajímavé herecké obsazení, zajímavý příběh, který se zdá na první pohled lehce odhadnutelný avšak přichystal nám nejedno překvapení, které nenudilo. Steve Zahn je pro mě herec, kterého nemám ráda, takže v páru s Millou Jovovich se mi to hezky vyvážilo, protože ji zase můžu až až. Dokud film nenabral dynamické tempo, tak jsem se spíše trošku nudila, ale pak to stálo za to... bohužel pro mě ale nikterak výjimečné...(19.10.2009)

Exploitation proměňující se s každou přibývající minutou v kaufmanovské rošády soupeřícího scénáristy a jím utvářené postavy-golema. Jak si povšimli někteří postmoderní teoretici kultury, reprezentace vyhnání z ráje (podle židovské tradice je golemem v podstatě první člověk, Adam) a odloučení člověka od přírody se v Dokonalém úniku od mu podobných 70kových filmů jako Vysvobození proměnila - už se nejedná o tradiční varování, ale o ironické zdůraznění směšnosti dané katastrofy. Tradiční tragické zápletky se stávají komedií a katarze se proměňuje v pointu. Byl to však už Franz Kafka, kdo přišel s tezí, že moderní doba vytěsnila z lidského života tragično a nahradila je mnohem méně invenčním grotesknem.(20.10.2009)

Vynikající hra s divákem, kterou scénáristé v závěru přeměnili v ještě lepší podvod na diváka. David N. Twohy opět dokazuje, že umí dávkovat béčkové nápady a klišé s notnou dávkou nadhledu a výsledný produkt působí velmi sympaticky až dokonale. Dost mu pomáhají i herci, kteří se tentokrát sešli ve vynikajícím složení. Démonický Olyphant, s dlouhými vlasy konečně půvabná Milla Jovovich, netypický Zahn a málo známá Kiele Sanchez. Musím se přiznat, že na Twohym nahozený naviják jsem se chytil hned na začátku a užil si všechno to vytahování z vody, létání vzduchem, bolest způsobenou propíchnutým hrdlem až do slastného závěru, kdy mě autor sám dokonale vykuchal na své lodi a smál se přitom stejně jako já. Kdyby Twohy točil více filmů, možná by si brzy zase vydělal na toho posledního Riddicka...(5.11.2009)

• - Režisér v mnoha rozhovorech prohlásil, že vedl dlouhé spory se studiem, aby film dostal rating R namísto PG-13. (viperblade)

• - Hlavní záporná postava používá ve filmu ojedinělou krátkou verzi pistole Colt 1911 tzv. 1911 Compact ráže .45 na sedm nábojů. Schválně si spočítejte výstřely ve filmu, má-li k dispozici jen 2 zásobníky. (c.tucker)

• - Melodie na mobilním telefonu Giny (Kiele Sanchez) je oblíbená americká píseň z období války Severu proti Jihu „Dixie“, známa též jako „I Wish I Was in Dixie“ nebo „Dixie's Land“. (Lumberjack)