Dokonalý únik

A Perfect Getaway

Dokonalý únik

Mysteriózní / Thriller / Akční / Dobrodružný

USA, 2009, 98 min (Director's cut: 108 min)

Skvělé herecké obsazení. Pouze mne štvalo, že obsadili dvě podobné herečky, takže jsem měl ke konci trošku chaos. Ale snad až bude k vidění kvalitnější verze, tak to bude v pohodě. Taky se mi nelíbila ta rekapitulace hlavní dvojice......ale příroda fantastická. Cliff a Cydney je mladý pár, který se rohodl, že své líbánky stráví na havajských plážích. Na jednom osamoceném místě potkají vyděšené turisty, kteří jim popisují brutální vraždu odehrávající se na tomto ostrově. Nejistí tím, zda mají zůstat a nebo utéct se raději připojí ke dvěma jiným párům. Avšak nikdo nemůže věřit nikomu. Ráj se tak mění v peklo a začíná boj o život.(13.9.2009)

Nebudu si vymýšlet důvody, proč dát nízké hodnocení. Ono by se jich pár našlo, ovšem tohle je tak dokonalé GP, že se před každým dalším zhlédnutím neskutečně těším. Dva ideální páry na ideální dovolené, plné nádherné přírody, tisíců odstínů zelené a s párečkem vrahů někde v okolí. Steve Zahn na sebe oblékl vážnou roli (která mu překvapivě sedne), Milla Jovovich se pro změnu trošičku zkrotila (což jí naopak moc nesedne), ale k sobě se tito dva hodí a dávají divákovi pocit uvěřitelné dvojky. Dokud však na scénu nenastoupí übercool drsňák Timothy Olyphant s ultramňamózní Kiele Sanchez (kterou, kdybych byl mladší, bych si ihned nalepil nad postel k večernímu dovádění...). Postava Timothyho Olyphanta si bere to nejlepší z Bournea, Odstřelovače, Komanda a Barona Prášila a evidentně to funguje. Timothy si mě okamžitě získal a po Dokonalém úniku (spolu s Podivnými) se dostal mezi mé nejoblíbenější. Nicko by si zasloužil vlastní film (a nemuselo by zůstat u jednoho), jsem zvědav, jestli se toho některé studio chytí. Každé přemýšlení o záporech okamžitě smetou ze stolu myšlenky na kozu, Frajera Luke, posledních dvacet minut a na Kiele. Ne, nepůjdu pod pět ani kdybyste mi ruku na půl řezali.(9.8.2010)

Mám rád bijáky, kde se jde na ostří nože. Mám rád filmy s twistem, který na všechno hodí jiné světlo. Obojí v Dokonalém úniku je... ale scenáristicky nevím nevím. Po twistu se postavy chovají úplně jinak a spousta předchozích scén a dialogů najednou nedává smysl (a to nemám nic proti matení diváka). Skládačka zaklapne tak napůl. Každopádně skvělý konec vše posvětí.(12.12.2009)

„Ja už idem, bejby.“ Nelogické správanie (štverá sa k vám na útes sériový vrah, bodnete mu nožík do ruky a utekáte preč namiesto toho, aby ste mu kopli do hlavy?) a „robenie naprieky“ (keď to hrdinovia potrebujú, nikde ani nohy, ale keď začínajú víťaziť, objaví sa policajná helikoptéra a pokladá ich za vrahov?). To sú mínusy. Plusy: prekvapivo dobré herecké výkony (od Timothyho Olyphanta cez Chrisa Hemswortha po Millu Jovovichovú), prekvapivo nenudiaci Havaj, prekvapivé napätie, prekvapivá akcia. To, čo DOKONALÝ ÚTEK povyšuje na niečo viac, než je len ďalší z desiatok psychologických trilerov, v ktorých rodinu ohrozuje niekto psychicky labilný (VIDIECKE SÍDLO, ÚPLNE BEZVETRIE, SPOLUBÝVAJÚCA, SIROTA), je nečakaný zvrat, ku ktorému dôjde polhodinu pred koncom. Vďaka nemu je repríza možno ešte zábavnejšia, ako premiéra. Dokonalý únik sa mi každým ďalším pozretím páči viac a viac, tak zvyšujem zo 60 % na osemdesiatku.(12.1.2011)

Film je jednoznačně věnován fotografovi, dobrodruhovi a cestovateli Janu Hockovi - "Seakayaking on Hawaii" . Já osobně dávám palec nahoru za první část - vynikající. Pak cca v půlce přijde scénaristický podraz, za který dávám palec dolů a ze závěrečný akční části mám rozporuplné pocity, některé akční momenty působily úplně směšně, jiné zase hlavně v kombianci s hudbou byly naprosto parádní. No a Milla je slušnej akční dráček, udajně se na tento film fyzicky připravovala v STS Chvojkovice Brod. No, zřejmě slušnej oddíl.(11.12.2009)

• - Podle slov Nicka, sloužil v Iráku jako "American Jedi", což je vskutku slangový výraz pro elitní jednotky typu "Delta", které "oficiálně" neexistují. (c.tucker)

• - Melodie na mobilním telefonu Giny (Kiele Sanchez) je oblíbená americká píseň z období války Severu proti Jihu „Dixie“, známa též jako „I Wish I Was in Dixie“ nebo „Dixie's Land“. (Lumberjack)

• - Režisér v mnoha rozhovorech prohlásil, že vedl dlouhé spory se studiem, aby film dostal rating R namísto PG-13. (viperblade)