New Yorku, miluji Tě!

New York, I Love You

New York, milujem ťa

Povídkový / Romantický / Drama / Komedie

USA, 2008, 103 min

Povídky o lásce změnily nejen metropoli, ale i podobu: zatímco v Paříži měli celistvější formu a vdechly prostředí kouzelnou atmosféru, v New Yorku se nějak protrhaly a působily na mě téměř odcizeně. Zaujala mě scénka, kdy se Ethan Hawke snažil zapůsobit se zapalovačem (a tedy důvěrným momentem) na Maggie Q., ale zbytek nějak proplul kolem a než jsem se dočkala nějakého "příběhu", byl konec. Tak dlouho jsem se těšila na tento počin a mé natěšené očekávání se rozplynulo ve 110 minutách pseudouměleckých, nesourodých povídek. Zkrátka zklamání... Mám-li porovnat New Yorský výplod s Pařížským (což evokuje nejen název), tak tahle druhá (cigaretová) verze má rovnocenný jen námět, zpracováním je Paris, je t´aime mnohem, mnohem krásnější. Mám-li to hodnotit jako samostatný filmový kousek, bez vazby na evropskou verzi, je to za 3 ***.(31.1.2010)

I druhá zastávka potulného romantického cirkusu plného velkých příběhů, sdělení i režisérů, je lákavá nejen kvůli metropoli, v niž se odehrává. New York je tu jednotícím prvkem, společnou kulisou, zatímco Paříž byla loni svou pestrostí právě oním elementem, který větvil a košatil příběhy jednotlivých postav. Tam kde je Paříž zasněná a příjemně předvídatelná, tam je New York melancholický a klikatí se v nečekaných zvratech, nedořečených a nedořešených výpovědích... všechny cesty ale vedou do srdce, takže je to opět jen a jen procházka krevním oběhem. Tentokrát trochu pomalejší, vizuálně i duševně vykoupaná v bourbonu, ale o nic méně opojná.(9.2.2010)

Iné ako Paríž. Nie tak intenzívne, obyčajnejšie, a v tom skutočné. Najviac sa mi páčili príbehy s Natalie Portman, Cooperom, tou aziatkou a maliarom. A úžasná atmosféra New Yorku, s ktorou musel byť spokojný aj sám Woody ..(23.10.2014)

Velmi příjemný snímek, který, na rozdíl od inspirativní Paříže, má minimum neslyšících (tedy hluchých) míst a jednotlivé postavy se v něm potulují celým dějem i nad rámec svého příběhu. Přiznám se, že se mi toulky po New Yorku moc líbily, přestože toto město v podstatě nesnáším a baletící polonahý černoch mi na pár sekund vzal chuť do života.(21.8.2011)

O moc lepší než paris Je t'aime. Možná to je tím New Yorkem, přece jenom mám k němu blíž než k Paříži a pořád to je město v zemi, kde je (prý) možné cokoliv, takže naráz všechny povídky působí skoro reálně. A zase na druhou stranu, NY jsem párkrát navštívila a tolik mě to tam nevzalo, ale tenhle film mě nutí ho milovat a jet tam při nejbližší příležitosti znovu. Nejdojemnější příběh byl ten s Robin Wright Penn a Natalii Portman, ale i zbytek stál za to. A výběr herců perfektní, všichni moji oblíbenci na jednom místě, nádhera! Škoda trošku přespříliš sentimentálního konce.(29.1.2010)