Panelák

Slovensko, 2008, 1221x45 min

Scénář:

Andy Kraus

Diana Mórová, Marián Miezga, Juraj Slezáček, Božidara Turzonovová, Vladimír Kobielský, Mirka Gális Partlová, Branislav Bystriansky, Róbert Jakab (více)

V roku 2008 prinesie na televízne obrazovky nový seriál televízia JOJ, ktorý síce nijako nenadväzuje na veľmi úspešných Susedov, ale majú čo-to spoločné. Hlavným tromfom a zároveň osobou, ktorá má zaručiť divácky úspech, je Andy Kraus, ale tentoraz už len v pozícií scenáristu a pred kamerou bude hlavným lákadlom veľmi populárna herečka z predchádzajúceho seriálu Susedia Viki Ráková. Seriál Panelák má obsahovať desať hlavných hrdinov v rámci piatich rodín a bytov a sledovať ich osudy. Príbeh seriálu sa začína odvíjať príchodom novej postavy Agáty ( stvárňuje ju už zmieňovaná V. Ráková), ktorá sa do veľkomesta prisťahovala z vidieka a prostredníctvom ktorej budeme poznávať ďalších obyvateľov paneláka a teda susedov novoprisťahovalkyne.

Prvá klapka pri nakrúcaní má dátum 14. januára 2008 a už v pondelok 18. februára 2008 bude odvysielaná prvá časť seriálu. Pôvodný zámer počíta so zhruba 200 dielmi (oficiálne uvádzané je 193 tridsaťminútových dielov) a preinvestovaných má byť cca 130 miliónov korún. Ale tieto čísla sa budú istotne meniť v závislosti od ukazovateľov peoplemetrov (teda diváckej priazne) a slovenský divák je pomerne nevyspytateľný a preto bude zaujímavé sledovať, akú dlhú životnosť bude mať nový seriál. (pravo)

Cervenak

Citeľne slabšie ako Ordinácia v ružovej záhrade, ale ešte stále je to pozerateľný televízny telenovelový priemer. Samozrejme pre tých, čo sú ochotní dívať sa na to každý deň. ()

T2 odpad!

Žiadne prekvapenie sa nekoná, bez štipky nápadu zosmolichaná báchorka pri ktorej sú Mexikánske telenoveli veľkodiela, aspoň že sa do reklamy zaradenej v prvom diely stihla Rakova zepaliť zo 4 poldeci, "krčmový seriál začína" ešte že som počas tej reklamy zadriemal a nedíval sa na tú hrôzu ďalej, normálne sa tie novodobé seriály prekonávajú kto z koho natočí plytkejšiu volovinu. ()

Dever odpad!

Klasická Slovenská televízia, po rozpade Československa sme sa zatiaľ ničoho bombového nedočkali a Panelák, to len zas a zas potvrdzuje. Komédia? nijak zvlášť. Dráma? skoro vôbec. Zlý a trapný scenár? to skôr. ()

tron

„Zlatko, som v prvom mesiaci – z toho sonografu by si videl maximálne moje raňajky.“ Osamostatnenie (dočasné?) tvorivej dvojice Peter Marcin & Andy Kraus môžeme vnímať ako len chceme (ak sa nudíme). Po televíznych šou „Uragán“ a „Hurikán“ a sitkome „Susedia“ sa ich cesty rozišli a Kraus prešiel do konkurenčnej televízie JOJ, ktorá mu ponúkla nielen zaujímavé finančné ohodnotenie schopné zabezpečiť jeho vysoký životný štýl (ktorým sa nikdy netajil), ale i kvázi výzvu – stvoriť vlastný seriál. Výsledkom je „Panelák“ (nejedná sa o sitkom, kto to tvrdí, odporučil by som mu zopakovať základnú charakteristiku tohto televízneho žánru), v ktorom Kraus neúčinkuje, „iba“ píše scenáre a je jeho takpovediac duchovným otcom, pričom do seriálu pritiahol aj kolegyňu zo „Susedov“, Viki Rákovú. Toľko k faktom - teraz to horšie. Keďže viem, že Kraus písať vie (ale nie vážne veci s psychologickým pozadím), obávam sa, že výslednú (ne)kvalitu jojkárskeho seriálu musím hodiť na brutálne rýchle tempo nakrúcania: jedna epizóda má cca 35 minút a je ich odvysielaných päť behom jediného týždňa. Takýto hektický tlak sa musel podpísať na výsledku. Ak nie, potom nechápem, prečo sú dialógy jedným slovom neznesiteľné, otázkou však je, prečo sú herecké výkony tragikomické (česť výnimkám: Slezáček, Turzonovová, Bárta a Braňo Bystriansky) vrátane Rákovej, ktorá je prekvapivo nesympatická a jej maďarské zaťahovanie je veľmi neprofesionálne; lepšie by bolo už to, keby pozerala do kamery (našťastie herečka sama včas pochopila, že ako-tak zvláda len komikcé popletené prsnaté Maďarky a jej postava "odišla na liečenie"). Zaujímavosťou je, koľkokrát v jednej epizóde herci konzumujú jedlo a s plnými ústami rozprávajú, mliaskajúc až z toho mrazí a to sa vôbec nebavím o škaredej "neosvetlenej" výprave, odpadových zápletkách, otravne "ľudskej" pesničke inak uchádzajúcej kapely Desmod a reklamách (prevažne jogurty sú hlavným jedlom dňa). Hysterické a hlúpe. Viac v mojom článku na Recenzie.org: http://recenzie.org/serialy/42-preco-je-panelak-sracka# ()

genetique

Naozaj žiadne prekvapenie sa nekoná, len ďalšia vhodná téma a formát na natáčanie toho istého stále dookola. A TV Prima musí byť už naozaj zúfalá, keď aj takúto tuctovku zaradí do svojho vysielania. 35%. ()

Le_Chuck

Ako skončil večierok u Petra? Má Agáta sa dôvod hnevať sa na svojho partnera? Jana začína vyučovať hru na klavíri. Prdíme mydlové bubliny a ešte na dobrovoľne pozeráme. Uff! ()

kitano odpad!

Hmm...videl som asi 10 min. jednej casti a to mi uplne stacilo na to, aby som bol pevne rozhodnuty, ze toto skutocne pozerat nemusim a nemam potrebu trpiet hodiny pri telke preto, aby sa hodnotenie vysplhalo na konecnu jednu hviezdicku (0/10) ()

NinadeL

Poměrně atraktivní herečky Diana Mórová, Božidara Turzonovová, Alžbeta Stanková nebo charismatický Ján Koleník, ale víc nic. Prázdné jako ty jejich kulisy variující reálné paneláky. ()

Falko

Netvrdim, ze je to superserial, ale tych par casti, co som videl ma celkom zaujali. Nemyslim si, ze je to az take zle, aby si to zasluzilo odpad. ()

MM_Ramone odpad!

Slovenská telenovela, ktorá nijak neprevyšuje, ale ani nezaostáva za svojimi juhoamerickými vzormi. Herecké výkony na úrovni ochotníkov zo špeciálnej, osobytnej školy. Výprava, kostýmy, kulisy za pár grošov. Najlacnejšia televízna kamera. Námet, scenár a charaktery postáv by som označil ako buransko primitívne. Je to odpad so všetkým smradom, hnusom a hnilobou, čo ku nemu patrí. Odporný odpad! ()

HOCKEYKA

Panelak si uz par rokov udrziava svoju standardnu uroven a oznacit ho za odpad mi pripada trosku prehnane.Je pravda,ze Andy Kraus sa uz akosi zamotava do vlastnych scenarov a obcas mam pocit,ze ich pise na kolene cez prestavky medzi partiami golfu,som vsak fanusikom jeho tvorivej prace a svojim sposobom ho mam rada.Serial sledujem sporadicky,ako mi to cas a povinnosti dovolia a paci sa mi tam par postaviciek,napr.Dudusko a Sonicka alebo manzelia Blicharovci.Naopak,Marian Miezga sa mi postupom casu neuveritelne sprotivil,koprivku dostavam pri pohlade na Mirku Partlovu,Bartu a aj Kolenika. Uvodne serie s povodnym obsadenim,teda to zdrave jadro zdruzene okolo Viky Rakovej bolo najlepsie,dej bol plynuly a prehladny.Dnes uz clovek pomaly straca prehlad v tom obrovskom zamotanom klbku vsakovakych postav a ich osudov,no a niekedy som ochotna uverit tomu,ze kazdy herec na Slovensku,ktory prave nema do coho pichnut si pride do Panelaka odrecitovat svojich par stekov,jeho postava bud trosku rozviri hladinu,alebo je vacsinou celkom bezvyznamna a potom zmizne,akoby tam ani nikdy nebola.Pripomina mi to jeden obrovsky mlyncek na chvilkove herecke prilezitosti a mozno prave preto uz tento serial ani zdaleka nie je tym,cim kedysi byval. ()

gogo76

Nemyslím si, že si tento seriál zaslúži také nízke hodnotenie. Sledujem to iba občas a aj to iba letmo popri surfovaní po csfd,ale sledovanosť to má obrovskú, takže hodnonie nás filmových maniakov je dosť zkreslené a neobjektívne. Myslím že by sa našli väčšie sračky. Pre mňa to nie je,nedokázal by som to pozerať pravidelne a pozerať to kvôli tomu, len aby som niečo pozeral, tak to už vôbec nie.Objektívne 40%. ()

Fiftis

Prvé série som začal pozerávať, v dobe, kedy som ešte mal televíziu a sledoval ju. Bolo to v čase pomalého konca mojich stredoškolských čias. Musím sa priznať, že ma to ako tak bavilo. Bolo tam asi 5 rodín a skoro ako každý začínajúci seriál, to ešte malo nápad a šmrnc. Ale asi od 5 - 6 série sa to začalo neskutočne kaziť. Za prvé tam dali otravného - mentálne retardovaného Imra a asi 10 nových rodín. Nehovoriac, že od tej 10 série tam už bolo asi 150 postáv a 30 rodín a to nie len z toho "nášho" paneláku, ale aj vedľajších postáv zo všelijakých firiem a kamarátov kamarátov mojich kamarátov. Takže niektoré rodiny a postavy sa do jednej časti ani nezmestili a neobjavili sa aj 2 epizódy. Jediná rodina v pozdejších sériách ktorá ma ako tak bavila, bola len rodina Dušičková. Ostatné ma už veľmi otravovali a mnohé postavy som z duše nenávidel. ()

Madsbender odpad!

Nádherne strávená hodina... "Tento panelák je hniezdo neresti! Vieš, čo som zase videla?!" Predpokladám, že to horšie, ako to čo som videl ja, nebolo. Zavšivená hlava, miesto, kde to žije... 0% ()