John Carter: Mezi dvěma světy

John Carter: Medzi dvoma svetmi

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2012, 127 min

Já se na ten Film tak Netěšil! A ono to docela slušně Šlapalo.. Ikdyž to vypadalo KOmicky.. Skákat po Marsu, všudepřitomní Zelení Ufouni... Ale OK! Budu dnes Hodný!:)(20.7.2012)

Avatar pro desetileté děti (pro srovnání: Cameronův Avatar je pro děti jedenáctileté). Tento 100 let starý rodokaps má jistě svůj naivní půvab, ale adaptovat jej do velkofilmu za 250 milionů dolarů je šílenství.(8.3.2012)

Když jsem před cca 25 až 400 lety četl v Ábíčku komiks o Johnu Carterovi, prošel jsem (naštěstí jen) duševní proměnou a pro dalších pár století se ze mě stal vášnivý fanda sci-fi (což poté ještě umocnila četba tvorby Julese Vernea, Raye Bradburyho a několika úžasných sovětských autorů). V té pohnuté socialistické době by mne ani ve snu nenapadlo, že někdy uvidím dokonale zrežírovanou revoluci (že prý "samet" či co), pád berlínské zdi (jen v TV, pochopitelně), Eiffelovku, moře, benátské gondoly, Barcelonu, vyrůstat své vlastní potomky a také komiks Dobrodružství Johna Cartera na filmovém plátně. Budiž, stalo se - vše. Vzhledem k faktu, že Američané už dokázali celuloidně zprznit mnoho skvělých literárních předloh, včetně řady komiksových, jsem k Johnovi přistupoval velmi, velmi obezřetně, nicméně Strach má velké oči. A těma velkýma očima jsem uviděl, že Edgar Rice Burroughs se v hrobě nemusí obracet, protože Andrew Stanton pojal jeho dílo se ctí (i když se předlohy nedržel tak úzkostlivě, jako princezna Dejah Thoris Johna v některých záběrech). Samozřejmě, scénáristé si určitě nedělali čáku na zisk Oscara, příběh je vystavěn jednoduše a přímočaře, ovšem i přes svou ukrutnou délku (skoro jako Harry Potter) mě film nenudil. Do jisté míry to způsobily i výborné triky, stejně jako elegantní oděv Lynn Collins(ové). Na maximum to nevidím, ale jinak jde o hodně milé překvapení (pro mě). Btw. Willem Dafoe po té plastické operaci, kdy mu přidali dvě ruce navíc vypadá fakt cool a drsňácky. Jen škoda té nezdravé barvy pleti a trochu pohublé postavy - mírně mi připomněl mne samého před třemi desítkami let.(9.4.2013)

• bestlama

Pojďme si trošku rozebrat o čem vlastně tato kokotina je. Nejhnusněji hnusný hnusák se prostě ze dne na den obklopen rudokožišníky teleportuje z jeskyně na Mars!!!!! Potom nám vlastně ukážou, jak všechny Discover Channely stály za hovno, protože na Marsu je dýchatelný vzduch lidem!!!! Gravitace je tentokrát překonána takovým způsobem, že by mi Isaac Newton mohl dělat z hrobu ventilátor!!!! Na Marsu se dokonce mluví anglicky!!!! Efekty a animace vypadají jako z nějaké staré osmibitové 2D hry!!!!!! Kam zmizely všechny prachy?!!!!! Kdo TO spolknul?!!!!! A ono vlastně na to dál seru, protože nemá cenu se rozčilovat. Mám rád když vypnu mozek, ale po tomhle jsem vypnul mozek takový způsobem, že nevím proč mi tekla slina od huby. A to jsem ani nezachrápal!!!!! S vykřičníky se tentokrát roztrhl můj pytel a tak si jich ještě na závěr pár přidám !!!!! a !!!!! a tak !!!!.(27.9.2012)

Je to nádherně pozitivní a velkolepá věc, bohužel s velmi chudým scénářem a dramaturgií. Průměrné hodnocení tak mohu dát pouze za několik málo věcí, které se zaryjí hluboko do paměti - vizuální zpracování (mix Avatara a Star Wars), dobrodružná hudba a částečně mytologie. Nečekejte herecké orgie, protože se žádné konat nebudou. Taylor Kitsch je jedno z nejvetších prken Hollywoodu, ale je neskutečné říci, že občas je to i sympatické. Nechápu těch 250 milionů a rozumím tomu, že návratnost je bídná. Je to klasický popkorňák se vším všudy. Tedy bez přesahu, bez pořádné katarze, převratné myšlenky, či nekorektnosti. A to se dnes obecně moc nenosí. Být tohle v devadesátých letech, je to bomba.(19.6.2012)

• - Film se při vyhlašování 8 největších "výrobních průšvihů" roku 2012 redakce 24/7 Wall St. umístil na 3. místě. Zohledněny byly velké investice do vývoje, výroby a marketingu,  rychlé fiasko a velký zásah do produkční firmy. Důvodů neúspěchu může být několik. Režisér Andrew Stanton nikdy před tím netočil na živo akční film. Manažeři této produkce měli minimální zkušenosti s produkováním filmu. Recenze byly nutno dodat přesto smíšené. Náklady na výrobu dosáhly 250 milionů amerických dolarů a na promotion přišlo dalších 100 milionů amerických dolarů. Při uvedení do kin dosáhly tržby z prodeje lístků v USA 30,6 milionů, zahraniční prodeje pak pomohly zahajovacímu víkendu rozšířit tržby na 100 milionů amerických dolarů. Walt Disney oznámil krátce po uvedení do distribuce, že bude muset odepsat 200 milionů amerických dolarů z investice do filmu, což z něj udělalo v té době největší kasovní propadák všech dob (altaica)

• - O postavu Dejah Thoris usilovala Mädchen Amick, tvorcom filmu sa však zdala príliš stará. (pancoyote)

• - Film je věnován památce Steva Jobse, zakladatele, ředitele a předsedy představenstva firmy Apple, který se stal jednou z nejvýraznějších osobností počítačového průmyslu. Zemřel po dlouhé nemoci 5. října 2011 ve věku 56 let . (Terva)