Duel Frost/Nixon

Frost / Nixon, l'heure de vérité

Duel Frost/Nixon

Drama / Historický

USA / Velká Británie / Francie, 2008, 122 min

BAFTA Awards - 6 nominacii: Najlepsi film / Rezia / Herec v hl. ulohe Frank Langella / Strih / Masky a vlasy / Adaptovany scenar _______ Konecne sa Howardovi podaril natocit skvely film o zaujimavom odvaznom boji anglickeho talkshowmastera Davida Frosta v podani Michaela Sheena a prezidenta Nixona ktoreho stvarnil na Oscara nominovany Frank Langella. Najzaujimavejsi a najnapinavejsi bol posledny treti rozhovor, pri ktorom sa rozhodovalo o vsetkom, ale nechcem nic prezradzat. Skuseny Hans Zimmer vie presne, aku hudbu ma kedy vlozit, pacil sa mi hlavne napinavy hudobny motiv v pozadi s tikajucimi hodinami. Kevin Bacon a Oliver Platt boli sice v tomto filme na opacnej strane barikady, ale spolu si uz zahrali studentov mediciny skusajucich na sebe klinicku smrt vo filme HRACI SO SMRTOU / FLATLINERS (1990). Michael Sheen ma asi casto skusenosti s herectvom ako politik, pretoze ako Tony Blair sa ukazal vo filme KRALOVNA (2006) a malu ulohu tiez nejakeho politika si zahral vo filme KRVAVY DIAMANT (2006), ale zahral si aj vlkodlka Luciana v akcnom fantasy UNDERWORLD (2003 a 2005)... 24.02.2009 ____ Frank Langella - (Richard Nixon) +++ Michael Sheen - (David Frost) +++ Sam Rockwell - (James Reston, Jr.) +++ Kevin Bacon - (Jack Brennan) +++ Oliver Platt - (Bob Zelnick) +++ Rebecca Hall - (Caroline Cushing) +++ Produkcia: Ron Howard, Brian Grazer +++ (Videl v kine 23.02.2009) +++(24.2.2009)

S filmem Duel Frost/Nixon jako s vítězem Oskarového klání o nejlepší film bych neměl nejmenší problém. Po všech stránkách do nejblyštivějšího lesku vypulírovaná filmařina, která v žánru politického dramatu dosud chyběla. Filmy Rona Howarda mám svým způsobem rád, mnou jediným špatně hodnoceným Howardovým filmem je Grinch, jinak jsem vždy sáhnul buď po čtyř nebo pěti hvězdičkové hodnocení. Duel Frost/Nixon se u mě zařadil mezi jeho absolutní vrcholná díla (Cinderella Man, Beautiful Mind) a pokud zde po jeho předchozím filmu Da Vinci Code byly byť jen sebemenší pochybnosti o Ronu Howardovi jako o seriózním režisérovi, ty pochyby jsou nyní ty tam. Střih, kamera, herci (Langella jde jistojistě vstříc děkovné řeči za nejlepší herecký výkon) - po filmařské stránce není co vytknout. Minutáž je zdá se přetažená (122 minut), ale při sledování mi to vůbec nepřišlo. Hans Zimmer zkusil zase něco nového a zase mu to vyšlo, komorní, trochu až špionsky laděná (místy dokonce evokuje Powellového Bournea) hudba přispívá komorní atmosféře a vážnosti tématu v době, kdy se odehrává. Já byl spokojen, pro mě zatím největší překvapení roku 2008 (o Rambovi ani Temném rytíři jsem předtím nepochyboval).(29.1.2009)

Frost/Nixon je další z filmů týkajicích se americké politiky. Nedávno jsem mohl vidět film Milk, který byl z mého pohledu o hvězdičku slabší. Za to Frost/Nixon mi zlepšil náladu. Myslel jsem, že o Watergate už bylo natočeno tolik filmů a dokumentů, že už víc nelze ohledně tohoto tématu vytvořit. Ale zmýlil jsem se. Novináři Carl Bernstein a Bob Woodward přivedli Nixona k rezignaci, ale David Frost donutil Nixona říct, že zklamal americký lid a že to břímě ponese na zádech po celý svůj zbytek života. Ron Howard napravil svou reputaci po filmu Da Vinci Code a hlavní herec Michael Sheen mě překvapil svoji podobou skutečného Davida Frosta. Jak už u politických filmů bývá zvykem, tak se připravte na velké množství politických dialogů, které budete se zájmem hltat a fascinovaně sledovat slovní válku moderátora a bývalého prezidenta.(25.1.2009)

[imdb: 8.0/10] | me: Presvedčivé, reálne ... Individuálne charakterove črty hlavných dvoch predstaviteľov sú vykreslené do detailov a výborne. Všetko ma spád a cele to vyzera reálne a odpovedejúco skutočnosti. Aféra Watergate, teda jej dozvuk v sérii rozhovorov v duely, ktorý má svoje pozadie na oboch stranách a ani chvíľkami (ani na jednej, ani na druhej) nenudí. Rozoberá ako samotné témy tak aj jednotlivé postavy do detailov a vďaka skvelým hereckým výkonom je táto sonda na oboch stranách pútava a zaujímava. Výborne spracovanie skutočnej udalosti v dynamickom boji dvoch postáv v precíznom zobrazení.(16.4.2009)

Richard Nixon jako první prezident v historii USA podává demisi. Nic nepřiznal, za nic se neomluvil…. Napínavý a zajímavý souboj, při kterém nemusíte mít obavy, že pokud nepíšete seminární práci o ,,instalatéřích“ z Watergate půjde mimo vás. INTERWIEV JAKO PROCES, ŽÁDNÁ OČISTA! Pro laika zajímavý pohled do zákulisí, dává dostatek prostoru pro ,,studii“ charakterů a hlavně připravit se a těšit na nadcházející souboj. A když začne, cítíte drtivé fiasko a máte pocity, jako když VÁŠ akční hrdina dostává pořádně přes držku! Ano, je to politický film, který však zaujme jinými věcmi než politikou. Třeba hereckými výkony, perfektní režií a scénářem! PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ *** Co uvidíme (možná) příště? Připravuje se duel dr. Miroslav Sládek vs. Zbytek. Půjdou politici do Vltavy dobrovolně? A co dr.Husák? Tohle bude dobrá komedie.(9.3.2009)