poster

Duel Frost/Nixon

 • USA

  Frost/Nixon

 • Francie

  Frost / Nixon, l'heure de vérité

 • Slovensko

  Duel Frost/Nixon

Drama / Historický

USA / Velká Británie / Francie, 2008, 122 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • gudaulin
  ****

  Nestává se často, aby hollywoodské studio sáhlo po společensky závažné látce a umožnilo vznik filmu, který se vymyká zavedeným šablonám pásové výroby komiksových adaptací, romantických a rodinných komedií či jiných zábavných žánrů. Duel je po technické stránce mimořádně zdařilý snímek s pečlivým castingem, kvalitním scénářem a promyšlenou režií. Pokud se někde skrývá úskalí, pak v samotném námětu, v tom, co tvůrci vidí jako zásadní a co chtějí sdělovat. Duel ve skutečnosti není film o politice a osobě kontroverzního, nicméně významného, dobového politika. Je o roli médií a jmenovitě televize, která v druhé polovině 20. století převzala rozhodující vliv na utváření veřejného mínění. Ne nadarmo se ve filmu opakovaně připomíná proslulá televizní debata mezi Kennedym a Nixonem, kde o porážce Nixona rozhodl pot na jeho tváři, který na kameře působil ošklivě a dělal Nixona starším. To rozhodující v Nixonově aféře se odehrávalo mimo zorné pole televizních kamer. Mravenčí práce vyšetřovatelů, investigativních novinářů a zákulisní jednání lobbistů při procesu impeachmentu, to vše je mimo záběr tohoto filmu, jako by to pro něj neexistovalo. V době, kdy se filmový příběh odehrává, už byl Nixon mimo hru a duel s Frostem byl jen symbolickou tečkou za jeho působením v nejvyšší funkci. Televizní duel na politické úrovni ve skutečnosti neznamenal žádný zásadní zvrat a Nixon dál veřejně působil jako soukromá osoba a zároveň veterán republikánské strany, která dokonce po druhém volebním období Ronalda Reagana uvažovala o resuscitaci Nixona a jeho opětovné kandidatuře. Frost byl a zůstal opravdu pouhým bavičem, který se zapsal do mediálních dějin tím, jak dokázal řadu měsíců po vládním skandálu a odstoupení prezidenta dostat znovu tyto události na televizní obrazovky a udělat z nich prvotřídní hit. Frost k rozhovoru přistupoval jako k možnosti se zviditelnit a vydělat peníze. Politice nerozuměl, zato velice dobře znal a chápal televizi jako médium. Celkový dojem: 80 %.(22.2.2013)

 • Boss321
  *****

  Ron Howard se po Šifre mistra Leonarda, kterou kritici dle mého názoru nespravedlivě poslali do průměrnosti (možná ještě za její hranici), vrací zpět na výsluní! Duel Frost/Nixon je vynikající politické drama jaké tu už dlouho nebylo! První polovina filmu není až tak strhující, ale jakmile začne onen duel, tak ten vám všechno vynahradí!! Frank Langella alias Richard Milhous Nixon a Michael Sheen alias "moderátor" David Frost předvádějí herecké výkony par excellence. Především Langella, který je za své ztělesnění Nixona i nominován na Oscara, je výtečný. Po řemeslné stránce samozřejmě nelze nic vytknout. Možná konec mohl být ještě trochu více emocionální, ale mně osobně to vyhovalo takto. Letošní Oscary budou velmi napínavé, ale v konkurenci Milionáře z chatrče a Benjamina Buttona si myslím, že Frost/Nixon nemá příliš velké šance, i když se jedná bezesporu o báječné drama. Doporučuji všem........(28.1.2009)

 • Cervenak
  ***

  Solídna show. Ale stále iba show. Remeselne zvládnutá, nablýskaná, svižne odsýpajúca... a zároveň prekvapivo plytká, studená, bez vnútorného napätia. Hovno v pozlátku. A čakal som omnoho strhujúcejší herecký koncert. Vlastne sa nemôžem zbaviť dojmu, že tam Sheen a Langella nemali veľmi čo hrať, že o nič nešlo. Ako divadelná hra, bez toho filmového švihu, by ma toto poňatie zrejme zabilo... nudou.(23.3.2009)

 • TheRaven
  ***

  Po řemeslné stránce naprosto perfektně zvládnutý film (výborná režie, kamera, herecké výkony,…). Dokonce natolik, že mi celá stopáž utekla příjemně rychle i přes naprostou nezajímavost tématu. Chápu, že pro Američana je toto součást jeho politických dějin, ale pro mě je tento příběh více než jen nezajímavým (je to sice trochu přehnané, ale myslím, že americkému divákovi by se Občan Havel také nelíbil tak jako mně). O aféře Watergate mám jen jakési obecné a povrchní informace, které tento film nijak neprohloubil, spíše na mě zapůsobil jako část informací vytržená z kontextu. Shrnuto sečteno. Oscarová nominace za režii - v každém případě zasloužená. Oscarová nominace za film - z mého úhlu pohledu objektivně neposouditelné, ale subjektivně ne. Ostatní nominace nechám stranou. A výsledek - technická stránka skvělá (cca. 90%), příběh a téma jako takové neoslovující (cca. 10%). Prosím, tohle jen malá ilustrace, nenechte se mýlit, že své hodnocení opravdu přepočítávám na procenta, ale ve výsledku je tento film prostě napůl (50%). Cítím se tu trochu jako exot, ale za svým hodnocením, které jsem si rozhodl ještě před důkladnějším prostudováním profilu filmu, hodnocení a komentářů ostatních uživatelů si stojím a jelikož tento snímek zřejmě velmi brzy zapomenu, tak už ho asi nezměním.(21.2.2009)

 • AngelAngie
  ****

  Výjimečný politický film, ano, souhlasím. Bohužel pro mě nebyl až tolik svým tématem zajímavý, abych si k němu dokázala vytvořit nějaký hlubší vztah. Není to ani tak proto, že bych se nedokázala dívat na film s politickým tématem, to vůbec ne, to je jako bych zatracovala, že se nepodívám na film o fotbale, protože jej nehraji a nikomu nefandím, jde spíše o to, že i když je to téma celkově zajímavé, v USA jsem nežila a ani nežiji a osoba Nixona je pro mě přes všechnu negaci či pozitiva neznámá. Režie je bezchybná, Ron mi nejednou ukázal, že tohle je prostě jeho řemeslo, i když klopítneme si každý .. tohle je opět bravurně odvedená práce, kterou nehodnotím plným počtem jen proto, že si film nepustím vícekrát, avšak podívaná to pro mě byla strhující. Herci? Langella je tady v komentářích velmi vyzdvihován, ano, zaslouží si zcela jistě i nominaci na Oscara, ale co Sheen? Já bych na něj stín nevrhala, myslím, že tohle byla stejně tak těžká role a stejně tak jak je v názvu "DUEL", tak bych to nechala i ve chválách, oba si je zaslouží, oba jsou výborní, i když jsou proti sobě, jsou stejní. Vynikající film.(8.2.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace