Duel Frost/Nixon

Frost / Nixon, l'heure de vérité

Duel Frost/Nixon

Drama / Historický

USA / Velká Británie / Francie, 2008, 122 min

Kdyby mi někdo před měsícem řekl, že před dlouholetými oblíbenci - FIncherem a Mendesem - jednoznačně upřednostním novinku Rona Howarda, vysmál bych se mu. Ale... ano! Howardův vycizelovaný styl k látce skvěle padne a to, že nemá tak osobitý autorský rukopis, je pro dramatizaci pohnutých politických událostí jenom výhodou. O dvě třídy lepší než Královna. A velký potlesk pro Franka Langellu, na jehož tváři jsem doslova visel. Čtyři s velkým plusem.(10.2.2009)

Po skončení filmu, ale i zřejmě hodně dlouho potom si budu postavu Nixona asociovat s jeho postavou ve filmu, tak jak jí stvořil Frank Langella. Už dlouho jsem neviděl tak vyrovnaný, samozřejmý, suverenní a přesto citlivý mužský herecký výkon, jaký zde Langella předvedl. Vedle něj působil trochu prkenný Michael Sheen dost nevyrovnaně. SPOILER Přestože ve filmu duel vyhrál Frost, na hereckém poli pro mě jasně vítězí Langella. Přesto to pro mě film roku není.(16.2.2009)

Svět je prostě nespravedlivý. Vemte si například tento film, kde všichni zúčastnění (Sheen coby moderátor, který chce, ale neví jak, položit a donutit amerického prezidenta k omluvě a přiznání viny, Bacon, coby bodyguard, který ví, co je loajálnost, Rockwell, který dokázal, že není malých rolí) hrají opravdu famózně, ale přesto všechnu slávu si (a právem!) "vyžere" pouze jediný herec - Frank Langella. Jeho ztvárnění Nixona je opravdu nad hranicí geniality, on nehrál Nixona, on byl Nixonem. A když ani za tohle nedostane herec Oscara, tak opravdu nevím, co by ještě na plátně musel předvést. No nic, píšu si tohle na seznam jako další z mnoha křivd, kterých se akademie dopustila. K filmu nemám co napsat, speciálně když všechny ódy již sepsány byly. Chápu, že možná pro někoho tohle může být jen další film, který má dvě hodiny a "nic se v něm neděje", ale pro mě Frost/Nixon tohle rozhodně není. Je to film o lidech a jejich omylech, nic víc, nic míň. Ale až skvělý režisér dokáže z takovéhoto námětu vytřískat nominacemi ověnčený film. Prostě jednoznačných 100 %.(23.7.2011)

Politický Rocky, aneb Howardovo pokání za trapnou Šifru. Já mu teda promíjím. Letošní Oscary budou opravdu napínavé.(30.12.2008)

[imdb: 8.0/10] | me: Presvedčivé, reálne ... Individuálne charakterove črty hlavných dvoch predstaviteľov sú vykreslené do detailov a výborne. Všetko ma spád a cele to vyzera reálne a odpovedejúco skutočnosti. Aféra Watergate, teda jej dozvuk v sérii rozhovorov v duely, ktorý má svoje pozadie na oboch stranách a ani chvíľkami (ani na jednej, ani na druhej) nenudí. Rozoberá ako samotné témy tak aj jednotlivé postavy do detailov a vďaka skvelým hereckým výkonom je táto sonda na oboch stranách pútava a zaujímava. Výborne spracovanie skutočnej udalosti v dynamickom boji dvoch postáv v precíznom zobrazení.(16.4.2009)