Dai-Nipponjin

Komedie / Sci-Fi

Japonsko, 2007, 113 min

Hitoši Macumoto

Hideo Jamamoto

Rozpočet $-miliónovTržby USA $40,796Tržby Celosvetovo $9,763,244(8.8.2010)

Buhahaaaaa!!!!... Toto môže napadnúť len Japoncov ! To sa musí vidieť... chachachchááááááááááááá..... oni snád majú záľubu v anuse, alebo čo... I napriek toho debilného konca ( podľa mňa, inak to ani nemalo byť ) , dávam za plný!(16.5.2009)

Je to celkom dobrá komédia od Hitoshiho Matsumota. Má výborný príbeh o mužovi v strednom veku, ktorý patrí do niekoľkej generácie bojovníkov chrániacich Japonsko pred útokmi obrovských monštier, ale napriek tomu nie je so svojim životom vôbec spokojný, keďže mu chýbajú peniaze, rodina a navyše miesto celkového uznania je ľuďom skôr len na smiech. Spracovanie je celkom slušné, ale dalo sa to podať ešte aj o trochu lepšie. Určite musím pochváliť, že je to taká zaujímavá kombinácia superhrdinského filmu a boja proti obrovským monštrám podané dokumentaristickou formou. Navyše v tom neustále cítiť sociálny podtext, zaujímavo pôsobí aj celé to univerzum a samozrejme veľkú pochvalu si zaslúži aj tá uletenosť, ešte aj v tých pokojných častiach cítiť takú príjemnú príchuť absurdnosti, takže kladov je tu skutočne nespočet. Ale zároveň je tu jeden väčší problém, chýba tu nejaký plnohodnotný príbeh, ktorý by niekam smeroval, jednoducho dej sa celý čas venuje jednému mužovi, ktorý občas zakročí proti nejakému monštru, ale inak väčšinu času pôsobí pomerne obyčajne, k tomu názory ostatných na jeho prácu a tak sa to väčšinu času nesie v pomalšom tempe a nájde sa aj pár miest, bez ktorých by som sa kľudne obišiel, pretože tých rozhovorov s vedľajšími postavami je tu až príliš moc. A tak to niekedy v polovici upadne do čiastočného stereotypu, aj keď stále sa je na čo pozerať, no celkový dojem zase vylepšuje záver, ten ma úplne dostal. Čo sa týka samotných bojov s monštrami, tak tu sa dá len chváliť, monštrá sú neuveriteľne nápadité, či už vzhľadom, ale aj schopnosťami, hlavne si ma získalo úvodné používajúce wrestlingový chvat, monštrum používajúce v boji vlastné oko alebo páchnuce, k tomu perfektné triky a kulisy, ktoré skvelo dopĺňajú tú správnu uletenosť, tu si nemám na čo sťažovať. Trochu ma ale sklamal humor, toho skutočného, na ktorom sa dá dobre zasmiať tu až tak moc nie je, ale aj tak tá všadeprítomná absurdnosť dokáže držať úsmev na tvári. Herecké obsadenie je výborné, perfektný Hitoshi Matsumoto v hlavnej úlohe, lepšie to už zvládnuť nemohol, k tomu plno známych tvárí v menších úlohách, tu si nemám na čo sťažovať. Réžia a technická stránka sú na tom veľmi dobre, vizuálna stránka, atmosféra a aj celkové prevedenie sú ideálne uletené a pritom v tom cítiť, že to skutočne robili inteligentní ľudia, takže tu som spokojný. Škoda toho pomalšieho tempa a trochu jednotvárneho štýlu, ale aj tak je Hitoshi Matsumoto obrovský talent, réžia, scenár a hlavná postava v jednej osobe, vidno, že mu nechýba humor a ani rozum. A ešte viac to potvrdil v nasledujúcom filmu Shinboru. 70%(17.11.2013)

Člověk se hned cítí v ulicích Tokia bezpečněji, když ho před všemožně odpudivými monstry chrání superhrdina ve fialových slipech. Leckdy sice vezme do zaječích, za ty nuzné prachy od sponzorů, které vystačí sotva na nájem, se mu člověk nemůže ani divit, ale občas má svůj den, takže soupeře odkáže do patřičných míst, kde mu bude lépe. Dai-Nopponjin je typickou japonskou šíleností, u které nemáte zdání, co bizarního se stane o pár minut později. Ztřeštěné, skoro až arogantní finále, které všechen předchozí děj totálně položí na lopatky, nám dává najevo, že televizní sledovanost, o kterou v tomhle moderním monster byznysu jde, je vždycky až na prvním místě ..(23.9.2014)

• FFilipCZ

1* za ujetost a "kreativitu" při tvorbě těch monster. Jinak to z mého pohledu bylo šíleně/é dlouhé a absolutně nekoukatelné dílko. Na tohle musel být někdo fakt slušně sjetý, aby to vymyslel :D(8.1.2014)