Bunraku

Bunraku

Akční / Fantasy / Drama

USA, 2010, 118 min

• TeeAge

|| Scenár: Guy Moshe | Hudba: Terence Blanchard | Produkcia: Keith Calder, Ram Bergman, Alex McDowell, Nava Levin, Jessica Wu | Distribúcia: ARC Entertainment, XLrator Media | Štúdio: Snoot Entertainment, Bergman Productions, Picturesque Films | Rozpočet: 25 miliónov $ | Tržby: - $ ||(9.8.2011)

Aneb co jde vytěžit z béčkového akčního filmu. Zapomeňte na rádoby intelektuální rozjímání Smrtihlava, či pokus o velkolepost Vrány, Bunraku má podobě temně laděný fantasy háv, přičemž pod ním skrývá mnohem víc akce a ryzí zábavy. Ač je na první pohled znát, že tvůrci byli nuceni natáčet ve skromných kulisách, nezabránilo to filmu v rozvinutí pocitu, že se nacházíte v odlehlém apokalyptickém světě, kde vládnou gangy, nepsaná pravidla podsvětí a hlavně hbité ruce charismatických bojovníků. Přímočarost imitující postup počítačovou hrou kupodivu není na škodu. Hodilo by se sice komplexnější uvedení do světa a širší vysvětlení okolností, ale nemůžeme chtít všechno, přeci jen Bunraku není Matrix... Kolem a kolem výborná oddychovka s nápisem "guilty pleasure" na čele. 8/10(28.5.2013)

Geniální výtvarný počin, který bych u filmového zpracování komiksu vážně nečekala. Kubistická architektura ve studiu a výměna kulis pomocí "vyskakovacích postaviček" (kurnik, jak se těm knížkám říká?) z knížek pro děti byly pro mě pastvou pro oči. I když už sám název napovídá, že půjde o netradiční zpracování. Nevím jestli zase za vším nehledám neexistující skryté významy, ale s plynoucím dějem jsem měla čím dál tím silnější pocit, jako když se dívám na televizní noviny, přinášející nejnovější události a skládající současnou politickou situaci. Více to rozeberu v deníčku. Herecké obsazení bylo skvěle vybrané, Woody a Kevin neměli chybu. No a pak třešnička na dortu - Gackt. Od filmu Moon Child si stále nejsem jistá, zda neprodělal změnu pohlaví, ale ať je to jak je to, je úžasný.(9.10.2011)

Nádherný úvod filmu je přinejmenším hoden k zamyšlení. CITÁT - Z popela byl stvořen nový svět.......... Až dozraje čas, zlo povstane. V našem příběhu jej ztělesňuje zálesák zvaný Nicola. Fascinuje mě ten vypravěč, ten se opravdu povedl. Ale....začněme vlakem, třeba tím ve kterém cestuje jeden cizinec, nebo dva cizinci? Sakra i ty titulky, kdy mluví Japonsky jsou povedené. Po patnácti minutách musím napsat, že to se opravdu povedlo. Josh Hartnett je ďábelský a Woody Harelson je božskej. To jsem zvědav kdo bude andělskej. CITÁT - Ještě nikdo nezemřel, ale vyhlídky jsou slibné........ Woody Harelson je barman v baru "Jezdec bez koně" a jeho legenda o Arachnidovi je velice poučná. Souboj okolo 35 minuty je Boží. Vizuálně i hudebně velice povedené. CITÁT Bravo. Bravisimo........ Povedené jsou i přechody mezi pasážema a obzvláště telefonování z dvacáté minuty je pěkné. Kulisy vyrobené z "krabic", noir atmosféra, perfektní herecké výkony - kurva, co víc si přát? Ikdyž to má komiksové prvky, nenechte se zmást. Je to natočeno podle čtyřista let starého Japonského loutkového divadla. A nebojte, přišel i anděl, jenže spíš anděl zkázy, a zase tak moc nepřišel, museli jsme za ním. Stejně jako hora k Mohamedovi. Nicola (Ron Perlman) je boží i ďábelský zároveň. CITÁT - Vždycky se najde někdo silnější než ty.............. Jeho čas však teprve přijde. Zpět k hlavním hrdinům. DIAOLG: BARTENDER (Woody Harelson) - Pšššt. Slyšíš to? DRIFTER (Josh Hartnett) - Co? Nic neslyším. BARTENDER - Moje postel mě volá........... Při průchodu Driftera policejní stanicí jsem očekával, kdy nad hlavami zabitích policistů začnou vyskakovat bubliny z počtem získaných bodů. Ta scéna evokovala počítačovou hru. CITÁT - Někdo volal únikové vozidlo?......... Krásná a působivá a zároveň i krátká je scéna na trampolíně. Já si ji vychutnal. Tak vznikají Krotitelé gangů. Pěkný snímek plný krve, humoru, akce a boje za svobodu. CITÁT - Dejte trochu odpočinout.....pravdě......... "Oko za oko zub za zub" bude vždycky fungovat lépe než "nastav druhou tvář". Příběhu nechybí ani celá řada finálních soubojů. Tleskám a dávám za pět. Ten příběh má rovnováhu.(24.8.2012)

Lehce experimentální úlet na pomezí divadla a filmu fungující jako zběsilá videohra, a zároveň jako přehlídka těch nejklišoidnějších hlášek v dějinách (ne)vážně brané filozofie. Nic takového jsem ještě nikdy neviděl (a ani nic podobného nečekal, což je vlastně zázrak - většinou si člověk o filmu udělá obrázek po prvním shlédnutí plakátu/fotky v galerii) a doufám, že ani dlouho neuvidím. Jakkoliv je totiž Bunraku v mnoha směrech inovativní a kouzelné, je to bohužel paradoxně absolutně nezajímavý a nudný film. Stylizace a novátorství za pět (hvězd), příběh a všechno ostatní spíše podprůměr.(21.1.2012)