Černá smrt

Black Death

Black Death

Drama / Horor / Mysteriózní

Německo / Velká Británie, 2010, 102 min

Seanovi Beanovi sa rytierska zbroj hodí a poslednú dobu ju na ňom dosť často vidíme.Vyzerá v tom fajn, vie hrať a má aj tu charizmu.Takže hlavné ťahúňa by tento film mal.A nie len to.Ma to celkom zaujímavý dej, dobré prostredie a atmosféra je viac než slušná, no film by som povedal, že ide dosť pomaly.Za celých tých 90 min. dokopy ani nič nevidíme.Putovanie "tam" - dedina - koniec.Moc tu toho vela "neprecestujeme" ale medzi tými rečami si to zbiera celkom fajn atmosféru a keď už prídu do dediny, tak tomu rozhodne nechýba troška napätia.Celý film ma takú béčkovú réžiu a nie moc istú a to je asi jediné mínus.Aspoň tak to vidím ja.Nápad to bol dobrý, ale sfilmovanie mi nepríde využité naplno.Rozhodne je to ale celkom fajn prekvapenie.Však kto by už čakal že režisér sračkového hororu Metro natočí niečo lepšie? 70% - 3*(29.11.2010)

Místo očekávaného béčka se dostavil relativně chytrý film. Chytrý hlavně v lišáském kopírování. Nabušení fanatici jdou krku utopistickým ateistům, nechybí zde „šokující" scéna zabití druha ve zbrani kvůli nákaze a pointou děje není nic jiného, než klasické „i po těch 700ti letech se stále chováme stejně". Natočený a zahraný je to hezky, o tom žádná, ale přes tu všechnu temnou atmosféru či cool blbnutí s kamerou se nemohu zbavit pocitu, že z Black Death se mohla klidně stát kultovka jako řemen, nebýt maximální snahy tvůrců o vytvoření intelektuálního eposu z doby temna. Delší stopáž by neuškodila.(20.9.2010)

Tak tohle je teda síla, netušil jsem že dneska někdo ještě najde odvahu natočit takový ušmudlaný snímek s nábožensko středověkou tematikou, který je načichlý podobenstvím. Při sledování mě vytanuly na mysl vzpomínky na Valhalla Rising a také Jméno Růže. Samozřejmě kvalit Annaudovy historické kriminálky Černá smrt nedosahuje, přesto zaujme a v mém případě potěší. PS: Smažte prosím označení horor. O ten se v žádném případě nejedná. PS: Druhá projekce u mě dopadla ještě lépe. Jsem nadšen z Black Death. S očekáváním budu vyhlížet další Smithův film.(29.8.2010)

Promarněná šance, jejíž intelektuální poselství (mezi křesťanem a ateistou není žádný rozdíl, zlo páchané na "nevinných" může i sebelepšího člověk stáhnout na stezku špatnosti) nejsou vůbec na škodu. Jen by nemusela být obalena vizuálem ze třetí cenové, s nímž by atmosféru drsného a špinavého středověku nevykouzlil snad ani Ridley Scott. Smith si navíc podráží nohy drobnými detaily. Krve v soubojích je zbytečně málo (hlavně u bitky v lese), hadry vesnických komparzistů často vypadají, jako by je právě dovezli z čistírny (nebo aspoň ze sekáče), a ve zlomcích akce (moc jí není) neposedná kamera působí při vzpomínce na Solomona Kanea vyloženě uboze. První polovinu navíc přizabíjí i utahané tempo, dělající z filmu subjektivně tříhodinové bloudění po anglické dědině. Drsňák Bean a ďábelsky pěkná Carice toho pak i přes nepopiratelné charisma moc nezachrání. 5/10(6.8.2010)

Nekompromisní temná jatka, nad kterými si můžete zafilozofovat. Není tam ani jedna vyloženě kladná postava, ale jejich motivace jsou dobře popsané a vy jim dokážete fandit. Hodně se objevuje konflikt křesťanství versus pohanství přičemž film nedává přednost ani jednomu, ani druhému. Všichni jsou jen lidé a všichni jsou hodně moc krutí. Rozhodně se ale jedná o asi nejtemnější zobrazení středověku, které nesází na historickou popisnost, ale na atmosféru.(4.11.2010)