Černá smrt

Black Death

Black Death

Drama / Horor / Mysteriózní

Německo / Velká Británie, 2010, 102 min

Pořád jsem čekal, kdy se to sladké chvění mezi vírou a nevírou, mezi dogmatem a herezí vytratí v nějakých debilních hororových klišé a jsem příjemně šokovaný, že se to nestalo. Scénář udělá se všemi klíčovými postavami to nejrozumnější - nechá je zabloudit v mlhách svých bludů a obsesí (čili z narativního hlediska vítězí zdravý rozum). Smith mě dostal už tím, jak diváka nechce opíjet výpravou, ale moderními prostředky ho tlačí přímo doprostřed boláky prolezlého světa - hodně to připomíná historické produkce HBO. Velmi solidní herecké výkony podtrhuje adekvátně dramatická hudba. Nutno říci, že to celé zatím zpracovávám, ale když si odmyslím pár prkennějších momentů, je to solidně promyšlená a skvěle zrealizovaná variace na všechny další variace Conradova Srdce temnoty. I to nadívání středověku hodně moderním myšlenkovým obsahem mi nijak zvlášť nevadilo. Silné ****.(11.2.2011)

Příběh o tom, jak dopadla mírumilovně žijící pohanská vesnice, kterou navštívila fanatická skupina zabijáků ve jménu boží… Začátek je velice roztahaný (nezajímavé dialogy filmu moc nepomáhají.), nudný a zajímavé mě to přišlo až při návštěvě oné vesnice, což je asi tak v polovině filmu. Celkově je to průměrná podívaná, která nenabízí nic nového- což by nebyl takový problém, kdyby mě film vtáhl… nikomu jsem nefandil, což považuji za velké mínus. I když je film neuvěřitelně roztahaný tak postavy dostali málo prostoru, a proto dění na plátně mě bylo ukradené. Mé hodnocení 2,5 hvězdičky…(24.9.2010)

Black Death dokáže zaujmout hned několika způsoby. Není to předem avizovaný boj udatných rytířů se zombie středověku. Je to detailní popsání morové epidemie, jejich následků a chování lidí té doby. Všemu sekunduje morální sonda do myslí diváků. V tomto filmu těžko rozpoznat dobro a zlo, zvlášť když kostky jsou rozhozeny tak nerovně. Na jedné straně víra v Boha, která s sebou táhne krev, upalování a vraždění. Na druhé čiré pohanství a ateismus, který pro mučení také nejde daleko. Sám jsem si nedokázal udělat obrázek o tom, kdo je hodný a kdo špatný, ale co tento film nabízí, je polárnost postav, které jsou odlišné jak to jen jde. Sean Bean už několikrát dokázal, že k němu nejlépe sedí role rytíře, nebo bojovníka, tady to opět potvrzuje a nebýt jeho, celá tahle show je poloviční. Ostatní postavy jsou rovněž zajímavé a dokáží si diváka získat. Co mě trochu mrzí, je minimum akce. Ta je ovšem poslední věc, o kterou v tomto filmu šlo. Pokud násilí plodí další násilí, tento film toho buď důkazem. 80% 15.08. 2010(15.8.2010)

Seanovi Beanovi sa rytierska zbroj hodí a poslednú dobu ju na ňom dosť často vidíme.Vyzerá v tom fajn, vie hrať a má aj tu charizmu.Takže hlavné ťahúňa by tento film mal.A nie len to.Ma to celkom zaujímavý dej, dobré prostredie a atmosféra je viac než slušná, no film by som povedal, že ide dosť pomaly.Za celých tých 90 min. dokopy ani nič nevidíme.Putovanie "tam" - dedina - koniec.Moc tu toho vela "neprecestujeme" ale medzi tými rečami si to zbiera celkom fajn atmosféru a keď už prídu do dediny, tak tomu rozhodne nechýba troška napätia.Celý film ma takú béčkovú réžiu a nie moc istú a to je asi jediné mínus.Aspoň tak to vidím ja.Nápad to bol dobrý, ale sfilmovanie mi nepríde využité naplno.Rozhodne je to ale celkom fajn prekvapenie.Však kto by už čakal že režisér sračkového hororu Metro natočí niečo lepšie? 70% - 3*(29.11.2010)

Přesně tenhle typ historickejch filmů mám rád. Black Death je nejenom historicky dost zajímavý, ale samotný příběh má hodně co nabídnout. Je zajímavý, plný parádní temné atmosféry tehdejší doby a hlavně dokáže šokovat. Vždyť co by si také historie mohla dovolit jiného, když pomyslím, co se během dvou tisíc let provádělo za zvěrstva. Black Death se toho ale výborně chytl. Například tu píše, že je z části i horor, s čímž teda nesouhlasím, ale pokud má navodit ztístněně traumatizující pocity, tak by prošel bez problémů. Trošičku mi přišlo, že ten film si na horor spíš hraje, protože to vypadá na klasickou vyvražďovačku se šíleně atraktivním prostředím, jenže ke konci to skutečně vytáhne všecky čtyři esa z rukávu a já si nestihnu vybrat onu světovou stranu, kam se divit dřív. Rozhodně ale tomuhle filmu šanci dám i dál. A taky doufám, že tu časem získá vyšší hodnocení. Určitě nedbejte na názory jiných. Ten film je totiž atraktivní už z pohledu.(30.8.2010)

• - Nepříliš optimálního využití kamerových efektů je možné povšimnout si při scéně, kdy se Osmund (Eddie Redmayne) vydává po stopách čarodějnice Langivie (Carice Van Houten) do lesního podrostu, kde ve vzduchu nehybně spočívají nepřirozeně velké dešťové kapky. (Conspi)

• - Černou smrtí se nazývá epidemie moru, která v polovině 14. století postihla Eurasii. Šlo o smrtelnou nemoc způsobenou bakterií Yersinia pestis. Tato nemoc je známá do dnešních dnů. (Danny F.)

• - Způsob, kterým je ve filmu upalovaná čarodějnice, odpovídá zvykům tehdejšího obyvatelstva Německa. V Anglii, kde se příběh filmu odehrává, se považovalo za správné přivázanou čarodějnici upálit ve svislé poloze. (Conspi)